Monitor graficzny w uniwersalnych zastosowaniach

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
Korba
Posty: 11
Rejestracja: 13 czerwca 2010, 12:44 - ndz

Monitor graficzny w uniwersalnych zastosowaniach

13 czerwca 2010, 13:03 - ndz

Od pewnego czasu przymierzam się do zakupu nowego monitora, który miałby mi między innymi służyć do obrabiania fotografii. Czasochłonna kwerenda w sieci sprawiła, że wiem na ten temat dużo więcej niż tydzień temu, ale nadal za mało. Jedno nie ulega dla mnie wątpliwości: jeśli chodzi o monitorologię fotograficzną stosowaną, to w polskim Internecie nie można ignorować opinii ludzi, którzy podpisują się pseudonimami Tom01 i Czornyj. Niektórych wprawdzie doprowadza to do białej gorączki ;), bo ludzie ci często udzielają odpowiedzi, których pytający nie chce usłyszeć (np., że nie ma dobrych monitorów, które kosztują mniej niż 1000 zł), ale jako ekspert w zupełnie innej dziedzinie jestem chyba w stanie to znieść. Dlatego postanowiłem zadać kilka pytań w tym właśnie miejscu. Poprzedzę te pytania dość długim opisem tła.

Sprzęt komputerowy, którym obecnie dysponuję służy mi zarówno do pracy zawodowej, jak i uprawiania fotograficznego hobby. Mam teraz dwumonitorowe stanowisko składające się z dziewiętnastocalowego Neovo F-419 i laptopowego piętnastocalowego wyświetlacza o dużej rozdzielczości (1400x1050). W pracy zawodowej (Word, Excel, Statistica itp.) ten zestaw sprawdza się nieźle, ale przy wywoływaniu zdjęć jest oczywiście duuużo gorzej (muszę na przykład zgadywać, co jest w cieniach bo na tym Neovo odcienie poniżej 40 praktycznie nie występują). W najbliższym czasie powinienem dostać od pracodawcy nowy komputer (będzie to pewnie jakiś Dell z panoramiczną matrycą na ledach) i doszedłem do wniosku, że mogę sobie do tego zafundować drugi zewnętrzny monitor, który zwiększy mi komfort pracy i jednocześnie posłuży przy zdjęciach. W tych rozważaniach zapędziłem się aż w okolice sprzętu klasy NEC-a PA241W i... trochę mnie przyhamowało.

Otóż przez dziewięćdziesiąt kilka procent czasu pracy monitor ten ma służyć do wyświetlania excelowych tabelek (zwykle dużych) i wordowych tekstów (zwykle długich). Na dodatek będzie on stać w niewielkim pokoju na biurku położonym tuż przy sporym oknie wychodzącym na południe. Gdy słońce mocno świeci trzeba to okno przysłaniać roletą. Wieczorem i w nocy, kiedy też pracuję, pokój ten oświetlony jest zwykłą świetlówką energooszczędną. Obrabiania zdjęć zdarza mi się i w dzień, i w nocy, choć oczywiście poświęcam na to niewielką część ogólnego czasu pracy przy komputerze.

Aha i jeszcze jedno – zakładam, że nie będę na tym monitorze grać i oglądać filmów.

I tu wreszcie przechodzę do pytań:

1. Czy specyficzne właściwości monitora graficznego i jego matrycy mogą utrudnić mi pracę w opisywanych warunkach? Szczególnie chodzi mi o to, czy grozi mi większe zmęczenie wzroku. Wiem, że matryce IPS mają wyższy punkt czerni, ale to chyba nie powinno przeszkadzać w odczytywaniu czarnych znaków na jasnym tle. Nie wiem jednak jak wygląda kwestia ewentualnych odblasków (oba monitory będą stać bokiem do okna) i czy są jeszcze jakieś inne przeciwskazania?

2. Czy zintegrowana karta graficzna w nowym markowym komputerze przenośnym z mobilnym procesoem Intela i 64-bitowym Windows 7 może mieć kłopoty z jednoczesnym obsłużeniem dwóch monitorów o rozdzielczości 1280x1024 i 1920x1200? Czy przy takich powierzchniach "opłaca się" zewnętrzna karta graficzna (przy założeniu, że sprzęt nie będzie używany do generowania krajobrazów w grach, renderowania grafik 3D itp.)? Mam pewien wpływ na konfigurację nowego komputera, ale jest to typowy problem krótkiej kołdry – zewnętrzna karta graficzna "pogorszy mi" inne osiągi.

3. Czy ma sens dostosowywanie ustawień monitora (jasności) do zmian oświetlenia zewnętrznego, czy też lepiej pozostać przy jednym uniwersalnym ustawieniu?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor graficzny w uniwersalnych zastosowaniach

13 czerwca 2010, 20:20 - ndz

1) Matryca P241W ma szeroki zakres regulacji jaskrawości i wykręca zupełnie przyzwoity punkt czerni, na poziomie zbliżonym do S-PVA. Wzrok nie męczy się jednak od jasnej czerni (ta może ew. stanowić przeszkodę przy pracy w całkowitej ciemności) tylko od zbyt wysokiej jaskrawości panelu w stosunku do otoczenia i ew. od wysokiej kontrastowości. Przy świetle bocznym zalecam kaptur (orginalny, lub zupełnie przyzwoity uniwersalny z ColorConfidence).

2) Karta graficzna powinna dać sobie radę, warto tylko sprawdzić, czy aby na pewno poprawnie obsługuje rozdzielczość 1900x1200.

3) Można stosować dwie kalibracje na dzień i na noc, dostosowane do jaskrawości otoczenia, np. 80-100cd/m^2 na wieczór i 120-160cd/m^2 w dzień. Automatyczne dostosowywanie jaskrawości nie ma sensu.
Korba
Posty: 11
Rejestracja: 13 czerwca 2010, 12:44 - ndz

Re: Monitor graficzny w uniwersalnych zastosowaniach

13 czerwca 2010, 21:37 - ndz

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Zatem pozostaje mi tylko ostatecznie przekonać samego siebie, że taki zakup jest uzasadniony z punktu widzenia mojej pracy i zdrowia mojego kiepskiego wzroku ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor graficzny w uniwersalnych zastosowaniach

15 czerwca 2010, 00:00 - wt

Korba pisze:1. Czy specyficzne właściwości monitora graficznego i jego matrycy mogą utrudnić mi pracę w opisywanych warunkach? Szczególnie chodzi mi o to, czy grozi mi większe zmęczenie wzroku. Wiem, że matryce IPS mają wyższy punkt czerni, ale to chyba nie powinno przeszkadzać w odczytywaniu czarnych znaków na jasnym tle. Nie wiem jednak jak wygląda kwestia ewentualnych odblasków (oba monitory będą stać bokiem do okna) i czy są jeszcze jakieś inne przeciwskazania?
Przy pracy wieczorowo-nocnej zdecydowanie będzie czerń "świecąca". Nawet przy stosowaniu tricków w postaci blisko postawionej lampki stołowej nie ma czerni na IPS. Pan Marcin jako gorący orędownik monitorów graficznych nauczył się z tym żyć, ale gwarantuję, że postawienie obok uniwersalnego PVA z dobrą regulacją da percepcyjnie kolosalną różnicę. Będzie to porównanie jak burzowa wieczorna "czerń" nieba a smoła oglądana w ciemnej piwnicy. Miałem na biurku prawie wszystkie produkowane monitory w ciągu ostatnich lat i co najważniejsze, z racji pracy w branży, mogę je zestawiać obok w celach porównawczych. O ile za dnia tego nie widać, to wieczorem nie ma żadnego porównania w punkcie czerni monitora graficznego z IPS a uniwersalnego z PVA.

Jeśli zdjęcia to mała część pracy, a głównym walorem monitora ma być komfortowy obraz w wszystkich możliwych warunkach oświetleniowych proponuję rozważyć EIZO S2433W. Nie ma sensu do takich zastosowań wychodzić z monitorem graficznym. Takie urządzenie da zawodowe, lub quasi-zawodowe efekty, ale przy zawodowym podejściu do jego eksploatacji. Inaczej to będzie tak, jakby kupić furgon do wożenia dziecka do przedszkola.
Korba pisze:2. Czy zintegrowana karta graficzna w nowym markowym komputerze przenośnym z mobilnym procesoem Intela i 64-bitowym Windows 7 może mieć kłopoty z jednoczesnym obsłużeniem dwóch monitorów o rozdzielczości 1280x1024 i 1920x1200? Czy przy takich powierzchniach "opłaca się" zewnętrzna karta graficzna (przy założeniu, że sprzęt nie będzie używany do generowania krajobrazów w grach, renderowania grafik 3D itp.)? Mam pewien wpływ na konfigurację nowego komputera, ale jest to typowy problem krótkiej kołdry – zewnętrzna karta graficzna "pogorszy mi" inne osiągi.
Karta rozdzielczości obsłuży, tylko ważniejsze co z odpowiednimi wyjściami video? Współczesne monitory wymagają wyjść cyfrowych.
Korba pisze:3. Czy ma sens dostosowywanie ustawień monitora (jasności) do zmian oświetlenia zewnętrznego, czy też lepiej pozostać przy jednym uniwersalnym ustawieniu?
Do prac uniwersalnych tak. Do prac z kolorem nie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Korba
Posty: 11
Rejestracja: 13 czerwca 2010, 12:44 - ndz

Re: Monitor graficzny w uniwersalnych zastosowaniach

15 czerwca 2010, 11:08 - wt

Tom01 pisze: Nie ma sensu do takich zastosowań wychodzić z monitorem graficznym. Takie urządzenie da zawodowe, lub quasi-zawodowe efekty, ale przy zawodowym podejściu do jego eksploatacji. Inaczej to będzie tak, jakby kupić furgon do wożenia dziecka do przedszkola.
Ta kwestia jest nadal jednym z głównych powodów moich wahań. Jednak przyznam się bez bicia, że w PA241 kusi mnie jakość jego fabrycznych ustawień, którą tak zachwala pan Marcin. EIZO S2433W z kalibracją w firmie Mastiff kosztuje więcej NEC PA241 bez kalibracji ;). Żebysz jeszcze ta kalibracja wystarczała przynajmniej na kilka lat... A żona to może jeszcze strawi monitor za 4 tys. zł, ale jakiegoś tam kalibratora za 2 tys. zł to już na pewno nie. Jeszcze sobie przypomni, że kiedyś kupiłem takie urządzenie za trzy setki i że leży sobie ono w szufladzie - Spider 2 :lol:.
Tom01 pisze: Karta rozdzielczości obsłuży, tylko ważniejsze co z odpowiednimi wyjściami video? Współczesne monitory wymagają wyjść cyfrowych.
Fakt, producenci notebooków nadal mają zwyczaj nie używać normalnych monitorowych wyjść cyfrowych (chociaż coraz częściej dają HDMI). Jednak w negocjacjach z szefem pionu IT udało mi się uzyskać zrozumienie dla mojej potrzeby wyposażenia maszyny w stację dokującą z wyjściem cyfrowym. Używam podobnej stacji od 5 lat, choć inna sprawa, że praktycznie nie widzę różnicy w jakości obrazu pomiędzy wyjściem analogowym a cyfrowym. Ale możliwe, że wynika to z faktu, że ten mój dotychczasowy komputer w momencie zakupu był naprawdę urządzeniem z górnej półki i dzięki temu jego karta graficzna ma sensowny tor analogowy.
Tom01 pisze:
Korba pisze:3. Czy ma sens dostosowywanie ustawień monitora (jasności) do zmian oświetlenia zewnętrznego, czy też lepiej pozostać przy jednym uniwersalnym ustawieniu?
Do prac uniwersalnych tak. Do prac z kolorem nie.
Zatem zaleca Pan skalibrowanie monitora np. do warunków wieczornych, a w dzień trzeba będzie po prosu podkręcać jasność.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor graficzny w uniwersalnych zastosowaniach

15 czerwca 2010, 12:30 - wt

Korba pisze:Ta kwestia jest nadal jednym z głównych powodów moich wahań. Jednak przyznam się bez bicia, że w PA241 kusi mnie jakość jego fabrycznych ustawień, którą tak zachwala pan Marcin.
Faktycznie dokładność wyskalowania regulatorów PA241W jest wyjątkowa. Da się pracować bez kalibracji. Przy czym proszę zajrzeć do wątku: http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=98 "Można" to wcale nie oznacza, że obligatoryjnie się da łatwo i od ręki. Monitor ma sporo regulacji, bez punktu odniesienia i doświadczenia można się pogubić. Moim zdaniem każdy monitor, niezależnie od klasy i ceny trzeba ustawić. My mamy sprzęt i wiemy jak to zrobić. Użytkownik z reguły nie i skąd ma wiedzieć, że akurat "te" nastawy są dobre.
Korba pisze:EIZO S2433W z kalibracją w firmie Mastiff kosztuje więcej NEC PA241 bez kalibracji ;).
EIZO jest droższe od NEC'a, we wszystkich liniach modelowych, tego nie trzeba tłumaczyć. Wynika to z kilku względów i nabywca powinien po oszacowaniu "za" i "przeciw" zadecydować czy warto.
Korba pisze:Żebysz jeszcze ta kalibracja wystarczała przynajmniej na kilka lat...
Zdarza mi się notorycznie mierzyć monitory EIZO nie dotykane od prawie roku i nie widzę odchyłek. LCD jest stabilne z zasady działania. Dodatkowo wszystkie EIZO oraz część NEC'ów mają czujniki monitorujące i stabilizujące podświetlenie. Zależnie od klasy monitora są to mechanizmy o różnym stopniu zaawansowania.
Korba pisze: A żona to może jeszcze strawi monitor za 4 tys. zł, ale jakiegoś tam kalibratora za 2 tys.
Dlatego lepiej wypożyczyć czujnik raz na jakiś czas i tyle.
Korba pisze:że praktycznie nie widzę różnicy w jakości obrazu pomiędzy wyjściem analogowym a cyfrowym. Ale możliwe, że wynika to z faktu, że ten mój dotychczasowy komputer w momencie zakupu był naprawdę urządzeniem z górnej półki i dzięki temu jego karta graficzna ma sensowny tor analogowy.
Dokładnie tak jest. Przy dobrej jakości torze video nie widać różnicy. Potencjalne niebezpieczeństwo rośnie z rozdzielczością. O ile 1024x768 prawie wszystko na rynku jest ostre to przy 1920x1200 ze świecą trzeba szukać karty która da przynajmniej akceptowalny obraz po VGA.
Korba pisze:Zatem zaleca Pan skalibrowanie monitora np. do warunków wieczornych, a w dzień trzeba będzie po prosu podkręcać jasność.
Jeśli monitor służy do prac z kolorem zdecydowanie zalecam ustawienie monitora "pośrodku" i manipulowanie oświetleniem, zasłonami aby uzyskać jak najbardziej stałe warunki. Inaczej adaptacja wzroku będzie płatać figle i np wieczorem będziemy mieli tendencję do robienia za ciemnych zdjęć.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: Monitor graficzny w uniwersalnych zastosowaniach

15 czerwca 2010, 20:57 - wt

Co do kwestii czerni na IPS'ach, to obecne panele prezentują się nadzwyczaj dobrze. Nie ma takiej kolosalnej różnicy jaka była jeszcze 2 lata temu. Sam pracuję tylko i wyłącznie na IPS, dodatkowo rozrywka wieczorna, filmek i gra też się zdarzą i nie ma tragedii. Trzeba jedynie pamiętać, żeby mieć jakieś światło w pomieszczeniu, a i żeby nie było , nie musi to być halogen ze stadionu. ;)

S2433W bez oświetlenia w pomieszczeniu wygląda tak samo jak IPS ( HP LP2475 ) ze światłem jeśli chodzi o czerń. Sprawdzone w zeszłym miesiącu. :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor graficzny w uniwersalnych zastosowaniach

15 czerwca 2010, 21:51 - wt

raptor88 pisze:S2433W bez oświetlenia w pomieszczeniu wygląda tak samo jak IPS ( HP LP2475 ) ze światłem jeśli chodzi o czerń. Sprawdzone w zeszłym miesiącu. :)
Polonez przy 20km/h jest tak samo komfortowy jak Mercedes przy 100km/h. Co to w ogóle za porównanie? :)

Sprawa wygląda tak:
1. Dzień: nie ma różnicy w punkcie czerni. Oba czarne.
2. Wieczór: IPS zaczyna świecić, PVA smoła.
3. Noc: IPS świeci, widać bez trudu, niemal niezależnie od poziomu oświetlenia w pomieszczeniu, chyba że jest kilka halogenów po 200W, PVA zaczyna świecić.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: Monitor graficzny w uniwersalnych zastosowaniach

16 czerwca 2010, 11:33 - śr

Bez przesady. Różnica oczywiście jest widoczna, ale nie popadajmy w skrajności. Na ips da się pracować i używać do rozrywki z całkiem niezłym powodzeniem. Obecne monitory serii PA, CG wypadają lepiej niż słynna seria wuxi od neca, która faktycznie czernią nie grzeszyła.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor graficzny w uniwersalnych zastosowaniach

16 czerwca 2010, 13:16 - śr

raptor88 pisze:Bez przesady. Różnica oczywiście jest widoczna, ale nie popadajmy w skrajności. Na ips da się pracować i używać do rozrywki z całkiem niezłym powodzeniem. Obecne monitory serii PA, CG wypadają lepiej niż słynna seria wuxi od neca, która faktycznie czernią nie grzeszyła.
Ma Pan oczywiście rację, pracować się da, ale do celów uniwersalnych, czyli praca wieczorna ja różnicę widzę i to dużą. Ja wiem, że jestem kopnięty na tym punkcie, ale skoro pokazuje to ludziom i w zdecydowanej większości też to widzą to coś jest na rzeczy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: Monitor graficzny w uniwersalnych zastosowaniach

16 czerwca 2010, 14:36 - śr

No Pan ma totalnie zaawansowane podejście, którym może się pochwalić tylko kilka osób. Dla reszty problem ten nie będzie aż tak widoczny. To tak jak z wykazywanie słabszych kątów w PVA, tak jak Pan to napisał, jak się na siłę nie szuka, to nie jest źle. :)

Moje podejście też może być inne ( i na pewno ) jest, bo z IPS mam do czynienia od początku kontaktu z monitorami LCD. Do wszelkich wad owej matrycy zdążyłem się przyzwyczaić i mi pasuje. Zresztą, zdalnie nie można za wiele ocenić, trzeba taki monitor postawić u siebie na biurku, popracować w swoich warunkach i wtedy pisać, czy się nada czy nie.

----------

Aha, ja to i do rozrywki biorę IPS będą całkowicie świadom minusów tej matrycy.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor graficzny w uniwersalnych zastosowaniach

16 czerwca 2010, 15:09 - śr

raptor88 pisze:To tak jak z wykazywanie słabszych kątów w PVA, tak jak Pan to napisał, jak się na siłę nie szuka, to nie jest źle. :)
Do zastosowań uniwersalnych kąty są ok. Laik będzie oglądał monitor niemalże dookoła i nie będzie wiedział o czym mówimy. Ale człowiek robiący plakat z np płytą winylową (czarną) jako motywem, spojrzy z boku i zamiast pięknego czarnego połysku płyty dostanie paskudne zielonkawe artefakty.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Korba
Posty: 11
Rejestracja: 13 czerwca 2010, 12:44 - ndz

Re: Monitor graficzny w uniwersalnych zastosowaniach

17 czerwca 2010, 00:06 - czw

Jeszcze wrócę do czerni
Tom01 pisze:
raptor88 pisze:Bez przesady. Różnica oczywiście jest widoczna, ale nie popadajmy w skrajności (...)
Ma Pan oczywiście rację, pracować się da, ale do celów uniwersalnych, czyli praca wieczorna ja różnicę widzę i to dużą. Ja wiem, że jestem kopnięty na tym punkcie, ale skoro pokazuje to ludziom i w zdecydowanej większości też to widzą to coś jest na rzeczy.
Pytanie, czy ci ludzie zauważają to sami, czy dopiero wtedy, gdy zwróci Pan im na to uwagę? No i czy panel IPS występuje sam, czy w towarzystwie PVA? Ja mam w domu przyzwoity telewizor - pokazuje smolistą czerń nawet po zgaszeniu wszystkich świateł..., bo to plazma. Ale obawiam się, że gdybym kupił średniej klasy TV LCD, to moja rodzina nie zwróciłaby uwagi na niedoskonałą czerń, chyba że mogłaby zobaczyć oba ekrany obok siebie podczas oglądania kina nocnego.

Co więcej, większość ludzi nie zauważa, że postawiony w salonie nowy telewizor LCD wyświetla tylko ze 40 plastikowych kolorów, bo jego nastawy fabryczne są takie, żeby rzucać się w oczy w sklepie (nawet moja plazma przyszła z ustawieniami w stylu 3 x ZA: za kontrastowo, za jasno, za zimno) . Niektórych telewizorów zresztą w ogóle nie da się ustawić tak, żeby oczy nie bolały (zdarzało mi się widzieć tak ie wynalazki w hotelach). Ja to zauważam, bo trochę fotografuję (i to nie na zasadzie: 647 zdjęć z pięciodniowej wycieczki) . Ale ciekaw jestem, czy gdybym nie był uprzedzony, to zauważyłbym względnie słabą czerń PA241? Podejrzewam jednak, że nawet teraz, po zapoznaniu się z różnymi głosami na ten temat, nie byłby to dla mnie istotny problem i chyba pod tym względem należę do większości (niezbyt wielu ludzi ma tak maksymalistyczne podejście do jakości obrazu jak pan Tomasz :)). Ale za to w moim obecnym monitorze przeszkadza mi fakt, że kolor 5R 5G 5B wygląda tak samo jak 20R 20G 20B, choć moja żona mówi, że przecież zdjęcia ładnie na nim wyglądają :lol:.
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: Monitor graficzny w uniwersalnych zastosowaniach

17 czerwca 2010, 12:12 - czw

90% ludzi nie zauważy problemów, bo dla nich nawet TN jest ok, byle było dużo cali. Reszta, maniacy obrazu jak my zauważy różnicę, jeśli wie na co patrzeć. Osobiście miałem monitory na wszystkich matrycach, wszystkich rozmiarów. Najlepszy jaki miałem u siebie, to SX2461W, monitor prawie idealny. Na chwilę obecną czekam na 30" IPS od Nec'a, bo Eizo trochę przegina z ceną.

Jak pisałem już wcześniej, najlepiej oceniać samemu i na swoim stanowisku.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor graficzny w uniwersalnych zastosowaniach

18 czerwca 2010, 01:57 - pt

Korba pisze:Pytanie, czy ci ludzie zauważają to sami, czy dopiero wtedy, gdy zwróci Pan im na to uwagę? No i czy panel IPS występuje sam, czy w towarzystwie PVA?
Różnie. Czasem pokazuję, jeśli stanowi to część większego pokazu i ten akurat aspekt jest ważny w temacie wykładu. Znam też ludzi, którym nikt nic nie pokazywał i obecnie sądzą się ze sprzedawcą bo nie powiedział, że wieczorem na ich nowym cudnym nabytku nie będzie czerni tylko fiolet.
raptor88 pisze:90% ludzi nie zauważy problemów
Większość to przeciętni "Kowalscy" klienci hipermarketu, niewrażliwi w ogóle na jakość. Jesteśmy jednak w tej chwili na forum ludzi o nieco bardziej wysublimowanym guście. :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Korba
Posty: 11
Rejestracja: 13 czerwca 2010, 12:44 - ndz

Re: Monitor graficzny w uniwersalnych zastosowaniach

24 czerwca 2010, 14:18 - czw

Ostatecznie po dość korzystnej cenie kupiłem Eizo S2433W z polskiej dystrybucji i zapewne nigdy nie upewnię się, czy jednak nie byłoby lepiej kupić NEC-a PA241, od którego zacząłem ten wątek ;).

Po włączeniu i wstępnych regulacjach monitor okazał się rzeczywiście duży i... zielony. Tzn. obudowa jest czarna, ale biel na ekranie na mój gust była jakaś taka zielonkawa. Pomogła regulacja ustawienia kanałów RGB. Wyczytałem gdzieś, że pan Tomasz przeciętnie ustawia takie monitory na 100R - 92G - 94B. Z ciekawości sprawdziłem też, co pokaże mój stary Spyder 2 pod Argyll CMS (oczywiście wiem, że Spyder nie nadaje się do regulowania takich monitorów :lol:) - okazało się, że wg niego natywną temperaturę monitora osiąga się przy ustawieniach 100-91-95, czyli całkiem blisko przeciętnej pana Tomasza. Moje oczy raportują, że biel i szarości już nie są zielonkawe, więc na razie jest OK. Tym bardziej, że na razie na ekranie oglądam Excela i Worda, a na zdjęcia nie mam czasu.

Jednak prędzej czy później trzeba będzie podpiąć do tego monitora jakiś sprzęt lepszy od Spydera.I tutaj mam pytania do pana Tomasza.
Po pierwsze. Mastiff na stronie podaje ceny wynajmu kalibratorów na jedną dobę. I nie byłoby z tym większych problemów, gdybym mieszkał gdzieś blisko firmy, a nie pół godziny drogi do czeskiej granicy. Jak zatem wyglądają możliwości i koszty wypożyczenia kalibratora na odległość?

Po drugie. Na stronie https://monitory.mastiff.pl/uslugi.php znajduje się pozycja Wypożyczenie kalibratora X-Rite I1 Display. Tymczasem na obrazku i po kliknięciu linka widzimy Eye-One Display 2. Czy tam jest błąd, czy chodzi o ten sam sprzęt? No i czy nadaje on się do szerokogamutowych monitorów?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor graficzny w uniwersalnych zastosowaniach

24 czerwca 2010, 15:35 - czw

Korba pisze:OJak zatem wyglądają możliwości i koszty wypożyczenia kalibratora na odległość?
Płaci się tylko za czas kiedy czujnik jest u Pana. Za czas transportów nie.
Korba pisze:Czy tam jest błąd, czy chodzi o ten sam sprzęt? No i czy nadaje on się do szerokogamutowych monitorów?
Chodzi o Display 2. Nie nadaje się do monitorów szerokogamutowych.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tomig
Posty: 124
Rejestracja: 08 sierpnia 2010, 19:02 - ndz

Re: Monitor graficzny w uniwersalnych zastosowaniach

08 sierpnia 2010, 19:20 - ndz

Witam

jestem tu nowy lecz nie do końca zgodzę się z przedmówcami. Monitor PA 241W jest idealny mam możliwość pracy z Eizo i Nec codziennie z modelami graficznymi. Prawda jest taka że czerń którą reprodukuje PA jest zupełnie wystarczająca dla każdego monitora a to że świeci to lekka przesada. Porównanie monitora PA do S2433 i piszę to ponieważ znam oba monitory i nie mogę się zgodzić z tym że nawet skalibrowany monitor 2433 jest wystarczający w porównaniu do panelu PA. Poza tym ten panel IPS jest to panel nowy P-IPS który jest o wiele lepszy niż stare IPS ( musi się Pan z tym zgodzić panie Tomaszu). Proszę nie myśleć że jestem pracownikiem firmy NEC jednak popieram pana Marcina "czornyj" Kałuże z początku wątku który poleca ten monitor bo ten nie jest specjalnie drogi a po skalibrowaniu klękajcie narody:) ( w tych pieniądzach oczywiście ) a S2433 jest to drugi biegun i myślę że nawet SX2462 może mieć niejakie problemy z tym monitorem naprawdę a wierzcie mi znam oba monitory i skalibrowałem je oba spektrofotometrem ( niestety Eizo tylko programowo gdyż LUT monitora jest zablokowany)

Pozdrawiam wszystkich

PS. Nie chciałem powodować wojny a nikim ale prawda jest taka: NEC bardzo rozwinął modele z serii PA i o ile bym się zgodził, że seria 90 była relatywnie nieporównywalna do EIZO to PA jest równa lub lepsza od znacznej większości Monitorów EIZO. ( sam mam w domu EIZO lecz dziś zamieniłbym go na właśnie PA - koszty i jakość oraz powtarzalność:)))
Tomasz Gut
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor graficzny w uniwersalnych zastosowaniach

08 sierpnia 2010, 19:37 - ndz

Tomig pisze:Witam
Witamy
Tomig pisze:Prawda jest taka że czerń którą reprodukuje PA jest zupełnie wystarczająca dla każdego monitora
Stwierdzenie wystarczająca lub nie powinno zapaść po analizie docelowych warunków stanowiska pracy, w tym oświetlenia i preferencji użytkownika. Jestem zwolennikiem jasnego przedstawienia cech sprzętu przed zakupem. Jasnych i ciemnych. Decyzja powinna być świadoma i takie rzeczy jak potencjalne niebezpieczeństwo braku czerni w monitorze graficznym powinna znaleźć miejsce w rozmowie z potencjalnym użytkownikiem. Osobiście pracuję przy różnych monitorach w różnych warunkach i zdecydowanie nie zgodzę się na unifikację. Są monitory to warunków i zastosowań "A" i są monitory do zastosowań i warunków "B".
Tomig pisze:a to że świeci to lekka przesada.
Przecież świeci, nie będzie Pan chyba wmawiał ludziom, że ten monitor ma prawdziwą czerń. Nie ma, nie może mieć. Żaden LCD nie ma. To czy poziom świecenia przyjęty jako "czerń" będzie widoczny w czasie eksploatacji jest zależne od akapitu wyżej. Proszę pamiętać że monitorami interesują się różni ludzie, o rozmaitych gustach, poziomach wrażliwości. Formalnie IPS choćby najlepszy, nie jest w kategorii "czerni" żadną konkurencją do dobrego PVA. Pracując przy monitorze graficznym widzę "świecący" ciemny fragment i nie mogę założyć że reszta populacji ludzkiej ma bardziej ułomny wzrok od mojego i tego nie zauważy. Może zauważyć i jak ja wówczas będę wyglądał, skoro wiem że defekt widać a zataiłbym go?
Tomig pisze:Porównanie monitora PA do S2433 i piszę to ponieważ znam oba monitory i nie mogę się zgodzić z tym że nawet skalibrowany monitor 2433 jest wystarczający w porównaniu do panelu PA.
Wielokrotnie pisałem w różnych miejscach że porównanie PA241W i S2433W to nieporozumienie. Są to inne konstrukcje do innych celów. Niektórzy wyznaczając kategorię "monitor za ok 4 tys zł" biorą się za porównanie, ale jest absolutny błąd. Ostatnio takie wypociny czytałem na PCArena. Scyzoryk się w kieszeni otwiera, kiedy się widzi że autor "testu" nie rozróżnia traktora od ciężarówki bo oba pojazdy mają cztery koła.
Tomig pisze:Poza tym ten panel IPS jest to panel nowy P-IPS który jest o wiele lepszy niż stare IPS ( musi się Pan z tym zgodzić panie Tomaszu).
Oczywiście że się zgadzam. PA w stosunku do starszych 90-tek to znaczący krok naprzód. Sam z przyjemnością pracowałem przy PA241W.
Tomig pisze:myślę że nawet SX2462 może mieć niejakie problemy
SX2462W oprócz niemal idealnej fabrycznej liniowości ma inne cechy decydujące o tym czy użytkownik zdecyduje się dać za niego 1 tys zł więcej czy nie. Jak powiedział Pan Wojtek z NEC'a EIZO to EIZO i jak na razie NEC pomimo znakomitej serii PA jest nadal "tym drugim". Dla nas konsumentów ta walka jest korzystna, bo dostajemy taniej coraz lepsze monitory.

PS. Nazwy EIZO i NEC piszemy wielkimi literami. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tomig
Posty: 124
Rejestracja: 08 sierpnia 2010, 19:02 - ndz

Re: Monitor graficzny w uniwersalnych zastosowaniach

08 sierpnia 2010, 21:54 - ndz

Cieszę się Panie Tomaszu, że są tacy ludzie jak Pan :)

EIZO to EIZO fakt, a podejście Wojtka do konkurencji jest wzorcowe i bardzo szanuję ten fakt. Moim celem nie było umniejszenie glorii dla "prawdziwego japończyka" jednak sugestia iż licho nie śpi ;).
Oczywiście ja od serii 90 polubiłem NEC choć nie absolutnie :) EIZO oczywiście jest to nadal pierwszoplanowy gracz, jedynie pokusiłem sie o opinie że ten monitor z tą elektroniką i matrycą, oraz opcjami i poprawiona obudową a także fajnymi pomysłami typu blokada wzniosu jak na razie równy mógłby zagościć u mnie na biurku. Podkreślam mógłby ponieważ nie zajmuję się zawodowo fotografią i drukiem samodzielnie traktując ją jedynie jako hobby.

Raz jeszcze dziękuję z szybką odpowiedź.
Tomasz Gut

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68394
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu