Eizo EV2450 nagła zmiana kontrastu?

Czyli "mam problem techniczny z monitorem".
Pac
Posty: 2
Rejestracja: 14 lipca 2016, 14:57 - czw

Eizo EV2450 nagła zmiana kontrastu?

14 lipca 2016, 20:14 - czw

Witam, chciałbym prosić Państwa o fachową opinię. Od bardzo niedawna jestem w posiadaniu monitora Eizo EV2450 zakupionego w sklepie internetowym. Zaniepokoiło mnie w moim modelu kilka rzeczy.
Jestem laikiem w sprawach monitorów, przesiadłem się z leciwej TNki Samsunga, więc być może część tych mankamentów to moje fanaberie i są to całkowicie dopuszczalne cechy IPSów/tego modelu. Jednak prosiłbym o jakieś odniesienie się do moich wątpliwości.

Monitor nie miał być przeznaczony wyłącznie do gier, ale tutaj znajduję najwięcej niedogodności. Wzdłuż całej dolnej ramki na białym ekranie obraz jest ciemniejszy. Na czarnym z kolei, jaśniejszy. W dolnych narożnikach (w górnych wcale) da się zauważyć dużo mocniejsze srebrzenie przy czerni. W grach przy pojawieniu się niejaskrawej scenerii obraz w tych narożnikach staje się szarawy, "bardziej leniwy"- wydaje się, że traci znacznie na szczegółach.

Najbardziej jednak zaniepokoiła mnie rzecz, którą zauważyłem w ciemnej grze Metro. Dotychczas tylko na trybie wyświetlania "Video". Mianowicie podczas przejścia z jasnego pomieszczenie do bardzo ciemnego i zaprzestania ruchu, zdarzało się, że obraz stawał się nagle bielszy, o znacznie pogorszonym kontraście. Po tej "przemianie" w ciemnych pomieszczeniach nie było widać prawie nic. Po powrocie do jasnego pokoju obraz wracał do normy.

Dla całkowitej pewności jeszcze zapytam, jaki przeciętnie zapisany czas użytkowania ma monitor, z takiej serii jak EV, który świeżo opuścił fabrykę? Sztuka mi sprzedana jako nowa miała nabite ponad 800h i natarczywe ślady po paluchach na ekranie, dało się też zauważyć niewielkie plamki z połyskiem, które były jakby głębsze (ślady po starciu jakiejś powłoki?)
Czy te monitory są aż tak intensywnie testowane? :mrgreen:
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo EV2450 nagła zmiana kontrastu?

14 lipca 2016, 21:00 - czw

Pac pisze:Wzdłuż całej dolnej ramki na białym ekranie obraz jest ciemniejszy. Na czarnym z kolei, jaśniejszy. W dolnych narożnikach (w górnych wcale) da się zauważyć dużo mocniejsze srebrzenie przy czerni. W grach przy pojawieniu się niejaskrawej scenerii obraz w tych narożnikach staje się szarawy, "bardziej leniwy"- wydaje się, że traci znacznie na szczegółach.
Proponuję podnieść ekran monitora do góry lub odgiąć go nieco do tył (lub jedno i drugie) tak, aby patrzeć pod kątem prostym do środka ekranu. Powinno zmniejszyć się srebrzenie dolnych narożników, a ewentualnie zwiększyć górnych. Najlepiej ustawić tak, aby srebrzenie górnych i dolnych było jednakowe.
Pac pisze:Najbardziej jednak zaniepokoiła mnie rzecz, którą zauważyłem w ciemnej grze Metro. Dotychczas tylko na trybie wyświetlania "Video". Mianowicie podczas przejścia z jasnego pomieszczenie do bardzo ciemnego i zaprzestania ruchu, zdarzało się, że obraz stawał się nagle bielszy, o znacznie pogorszonym kontraście. Po tej "przemianie" w ciemnych pomieszczeniach nie było widać prawie nic. Po powrocie do jasnego pokoju obraz wracał do normy.
Może niedopracowany algorytm sztucznego pogłębiania "kontrastu", ale tak naprawdę manipulacja krzywą gamma. Algorytm taki przyciemnia ciemne i rozjaśnia jasne czyniąc złudzenie wyższego kontrastu. Proponuję przestawić w tryb sRGB, który nie wyczynia żadnych dynamicznych harcy z obrazem i sprawdzić jeszcze raz. Jeśli tak, to pewnie ten typ tak ma.
Pac pisze:Dla całkowitej pewności jeszcze zapytam, jaki przeciętnie zapisany czas użytkowania ma monitor, z takiej serii jak EV, który świeżo opuścił fabrykę? Sztuka mi sprzedana jako nowa miała nabite ponad 800h i natarczywe ślady po paluchach na ekranie, dało się też zauważyć niewielkie plamki z połyskiem, które były jakby głębsze (ślady po starciu jakiejś powłoki?)
Czy te monitory są aż tak intensywnie testowane? :mrgreen:
Chyba dostałeś po prostu używany. 800h to 100dni 8h/dobę, przy 20 dniach pracujących daje to 5 miesięcy normalnej pracy. Za dużo na "testy". Powinno być 0h.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3877
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Eizo EV2450 nagła zmiana kontrastu?

14 lipca 2016, 21:44 - czw

Albo powinna być przynajmniej informacja o stanie faktycznym i skąd on wynika.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo EV2450 nagła zmiana kontrastu?

14 lipca 2016, 22:14 - czw

Nowy ma mieć 0h i żadnych paluchów. Ja bym zwracał na podstawie niezgodności towaru z umową.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Pac
Posty: 2
Rejestracja: 14 lipca 2016, 14:57 - czw

Re: Eizo EV2450 nagła zmiana kontrastu?

17 lipca 2016, 20:14 - ndz

Dziękuję za odpowiedzi.

Monitor będę zwracał. Najprawdopodobniej zamówię ten sam model z lepszego źródła, ale chciałem się jeszcze przy okazji zapytać, bo może mi coś umknęło przy szukaniu informacji: czy w cenie do 2500zł jest możliwe kupić jakiś przyzwoity monitor o podobnych parametrach do EV2450, ale z lepszym odwzorowaniem czerni?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo EV2450 nagła zmiana kontrastu?

17 lipca 2016, 20:56 - ndz

Lepszą czerń mają monitory na matrycy mva, ale są gorsze pod względem pozostałych parametrów. Jest ich bez liku i są zdecydowanie tańsze.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo EV2450 nagła zmiana kontrastu?

17 lipca 2016, 21:20 - ndz

Lepszą czerń mają też monitory z matrycami IPS i PLS z tzw płytką ćwierćfalową i przewyższają zwykłe IPS pod każdym względem ale są znacznie droższe.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo EV2450 nagła zmiana kontrastu?

17 lipca 2016, 21:48 - ndz

Naprawdę zdecydowanie lepszą czerń to mają ekrany OLED, ale są jeszcze droższe.

Monitory mva mają też zdecydowanie lepszą czerń od ips czy pls z płytką ćwierćfalową mimo, że są od nich wielokrotnie tańsze.

Należy patrzeć na parametr zwany kontrastem (staycznym).
* Dla IPS wynosi nominalnie 1000:1.
* Dla IPS i PLS z ćwierćfalówką nonominalnie 1000:1, w praktyce 800:1. Najdroższe modele EIZO CGxx20 osiągają nominalnie 1500:1, a w praktyce 1200:1.
* Monitory MVA osiągają 3000-5000:1.
* OLEDy mają kontrast praktycznie nieskończony.

Ciężko jednak pogodzić cenę, wysoki kontrast i wysoką jakość. Najlepiej pod tym względem wypadają telewizory. Zdecydowanie lepiej od monitorów.

Wróć do „Serwis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68365
Liczba tematów: 4128
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu