Drżenie obrazu monitora Dell U2414h

Czyli "mam problem techniczny z monitorem".
lunatyyk
Posty: 2
Rejestracja: 25 kwietnia 2014, 21:26 - pt

Drżenie obrazu monitora Dell U2414h

25 kwietnia 2014, 21:27 - pt

Witam!
Wczoraj kupiłem sobie nowy monitor Dell U2414H, cały zadowolony, gdyż nie było żadnych martwych pikseli i podświetlenie było ok użytkowałem go przez jakiś czas po czym zauważyłem, że obraz od czasu do czasu drży.

Przeczytałem podobny temat, odsunąłęm sprzęty od monitora ( został tylko laptop i monitor na biurku) oraz poprowadziłem prąd z innego gniazdka. Cały czas to samo.
Wynajmuję chwilowo mieszkanie w starej kamienicy i wydaje mi się, że nie ma tutaj uziemienia w gniazdkach (są tylko dwa kable w gniazdku) i podejrzewam, że to jest przyczyną. Czy istnieją jakieś sposoby na pozbycie się problemu, albo wykluczenie wadliwości monitora, który mogę jeszcze zwrócić?

Dodam, że właściciel odprowadza prąd z mieszkania do zakładu fryzjerskiego, ale jak mają zamknięte w nocy to też drży ekran.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Drżenie obrazu monitora Dell U2414h

25 kwietnia 2014, 22:49 - pt

Nie jestem elektrykiem, więc proszę zweryfikować moją radę. :!:

Monitory na ogół mają wtyczkę pod bolec ochronny. Obudowa/masa monitora jest więc podłączona do przewodu ochronnego kabla zasilającego, który winien być uziemiony czyli połączony z bolcem ochronnym w gniazdku.

Jeśli do gniazdka doprowadzone są dwa kable: faza i neutralny, a brak ochronnego, można wykonać gniazdko z zerowaniem.
Należy zamontować gniazdko z bolcem. Przy pomocy próbnika (śrubokręt z neonówką) sprawdzić, który przewód jest fazowy, a który neutralny. Przewód neutralny przy pomocy odcinka (zaizolowanego) kabelka połączyć z bolcem ochronnym.
W ten sposób będziemy mieli połączony przewód neutralny (roboczy, który jest uziemiony) i ochronny. Przewód ochronny powinien być niezależnie uziemiony, ale przy dwużyłowej instalacji tak nie jest i na ogół nie ma innego sposobu jak połączyć go z przewodem neutralnym (roboczym).

Można próbować wykonać uziemienie dla przewodu ochronnego we własnym zakresie, ale jeśli mieszkasz na piętrze to jest to dość trudne. Nawet gdy mieszkasz na parterze, wykonanie dobrze uziemionej instalacji też nie jest takie oczywiste.

Monitor, komputer, drukarkę i inne urządzenia wyposażone we wtyczkę pod bolec łączymy do jednej listwy. Listwę tą podłączamy do jednego gniazdka (z wykonanym wcześniej zerowaniem).

Podłączamy wszystko do prądu. Sprawdzamy czy nie wyskoczył bezpiecznik (gdy się pomylimy z kabelkami).
:idea: Przy pomocy śrubokręta z próbówką sprawdzamy jeszcze raz czy na masie/obudowie komputera nie mamy fazy, czyli czy nie kopie.
Jeśli jest wszystko w porządku włączamy komputer i monitor. Masy/obudowy monitora i komputera są teraz połączone przewodem ochronnym wtyczki zasilającej oraz przewodem masowym kabla sygnałowego. Potencjał masy/obudowy wszystkich urządzeń winien być teraz sobie równy i równy potencjałowi kabla neutralnego w gniazdku.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Drżenie obrazu monitora Dell U2414h

25 kwietnia 2014, 23:30 - pt

Sprawy z bolcem miałyby sens, jeśli monitor i komputer byłyby zasilanie z różnych faz. W tym wypadku podejrzewam wadliwy T-con matrycy. Czyli do serwisu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
lunatyyk
Posty: 2
Rejestracja: 25 kwietnia 2014, 21:26 - pt

Re: Drżenie obrazu monitora Dell U2414h

26 kwietnia 2014, 18:11 - sob

Wczoraj wieczorem zaniosłem monitor do drugiego pokoju i nie drżał. Po czym wróciłem i nie zaobserowałem drżenia również w docelowym miejscu. Zatem o określonych godzinach coś się dzieje, że monitor zaczyna drżeć. Myślę, że w takim razie można wykluczyć wadliwość monitora, przyczyna leży gdzieś indziej.

Dzisiaj w dzień znowu widać drżenie obrazu :/
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3879
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Drżenie obrazu monitora Dell U2414h

26 kwietnia 2014, 18:39 - sob

może jakieś bio-prądy czy cuś.. dzwonić po Zbyszka Nowaka :lol:
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video

Wróć do „Serwis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68375
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu