Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

Czyli "mam problem techniczny z monitorem".
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

18 września 2016, 14:14 - ndz

Zamiast skreślać EA275UHD, proponuję go najpierw zobaczyć. To jest zadziwiająco dobry monitor jak na swoją cenę i w zasadzie nie ma konkurencji przy warunku UHD. Sam, pomimo że jestem przyzwyczajony do sprzętu z wyższej półki i to raczej EIZO, obecnie od kilku miesięcy mam takie monitory na biurku i nie bardzo widzę na co następnego zamienić, żeby nie poczuć pogorszenia. A że EA nie ma cech monitorów high-endowych, to powinno być oczywiste. Na przykład, nie są perfekcyjnie równomierne i nie mają "OCF", choć w tej kategorii niewiele jest lepszych. Nawet ma elektroniczną stabilizację, co do niedawna było nie do pomyślenia poza sprzętem graficznym.

PS. Co do LG czy Benq, raczej to nie jest miejsce gdzie byliby miłośnicy tego typu sprzętu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

18 września 2016, 14:16 - ndz

Z tego co wiem, NEC EA jest jedynym monitorem biurowym 4K/UHD, w którym sprzętowo można kalibrować 1D LUT.

We wszystkich innych monitorach, bez względu na ich typ i cenę, możliwa jest wyłącznie kalibracja programowa.

Pomijam tu oczywiście profesjonalne: NEC PA322UHD, EIZO CG318-4K czy CG248-4K za worek złotówek.

A zatem jest drogo, ale nie bardzo jest co innego wybrać, co byłoby dobre lub lepsze.

A OLEDy 4K w monitorach to chyba dopiero za kilka lat i to w bardzo wysokich cenach na początek. Zatem, jeśli ktoś nie musi mieć monitora, to lepiej wybrać telewizor, choć to inny typ użytkowania.
OLEDy nie bardzo nadają się na razie do wyświetlania bieli, a ta dominuje w zastosowaniach komputerowych. Podobnie było z plazmami. Chodzi o moc zasilacza, która w plazmach i OLEDach musi być duża. W telewizorach wystarczy 30%, ponieważ telewizory nie wyświetlają czystej bieli prawie nigdy i te 30% wystarcza prawie zawsze.

A zatem LCD IPS nadają się do zastosowań biurowych, wyświetlania bieli, wyświetlania kolorowych zdjęć w jasnym/dziennym oświetleniu. Nie nadają się za to do zastosowań okołofilmowych (w tym gier) w mroku lub po ciemnicy. LCDkom jest wszystko jedno, czy wyświetlają biel, czy czerń, gdyż zawsze zużywają tyle samo prądu.

Natomiast OLEDy nadają się idealnie do filmów, ze względu na genialny kontrast i czerń. Nie bardzo nadają się za to do wyświetlania bieli, ze względu na znacznie wyższą moc zasilacza do tego potrzebną. W telewizorach daje się zasilacze o mocy 30% potrzebnej do wyświetlenia bieli z pełnią możliwości wyświetlacza. W obrazie filmowym nie jest to dokuczliwe, ponieważ na filmach prawie nie ma czystej bieli na całym ekranie.
W monitora potrzebny by był zasilacz zaprojektowany na 100% możliwości wyświetlacza i pewnie nie spełniałby wtedy różnych dziwnych norm wymyślonych przez UE. Zużywałby po prostu więcej prądu przy wyświetlaniu bieli, jakiej pełno w internecie i aplikacjach.
KonradRak
Posty: 48
Rejestracja: 18 września 2016, 12:28 - ndz

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

18 września 2016, 16:59 - ndz

Właśnie zauważyłem, że aktualna cena to ok. 4500zł co dla mnie jest nie do zaakceptowania. Ona wynika tylko z braku konkurencji bo innego uzasadnienia nie widzę. Amator za ok. 5000zł oczekuje cudu techniki na miarę 65" TV OLED. Napisałem o tym monitorze LG ponieważ do firmy Dell się zraziłem (mam taki monitor w pracy i prywatnie). firmę LG szanuję od momentu zakupu 50" plazmy 6 lat temu z której do dziś jestem bardzo zadowolony. Zapłaciłem za ten TV 2500zł! i monitora droższego nie mam zamiaru kupować. Chyba się poddam i w tej chwili kupię coś taniego UHD na IPS a za kilka lat zrobię nowe podejście do profesjonalnego wyświetlacza :(. Dziękuję za porady.
cz
czuk

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

18 września 2016, 17:27 - ndz

KonradRak pisze:Właśnie zauważyłem, że aktualna cena to ok. 4500zł co dla mnie jest nie do zaakceptowania. Ona wynika tylko z braku konkurencji bo innego uzasadnienia nie widzę. Amator za ok. 5000zł oczekuje cudu techniki na miarę 65" TV OLED. Napisałem o tym monitorze LG ponieważ do firmy Dell się zraziłem (mam taki monitor w pracy i prywatnie). firmę LG szanuję od momentu zakupu 50" plazmy 6 lat temu z której do dziś jestem bardzo zadowolony. Zapłaciłem za ten TV 2500zł! i monitora droższego nie mam zamiaru kupować.
Musi Pan należeć do tych nielicznych wybrańców ,którzy wiedzą co wybrać,ja bym się jeszcze zastanowił .To już lepiej jakiegoś najnowszego DELL wybrać ,oni mają przynajmniej jakieś doświadczenie w produkcji monitorów,trochę większe od LG. ;)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

18 września 2016, 17:29 - ndz

Może na Zachodzie schodzą, stąd ta cena. U nas to za drogo, za dość dobry, ale jednak biurowy monitor, więc się z Tobą zgadzam. Trzeba trochę przeczekać, aż rynek się trochę nasyci 4K/UHD. A nasyci się LGkami, Samsungami, Iiyamami, Benqami, DELLami i Asusami. Wtedy przyjdzie czas na NECa. ;)
KonradRak
Posty: 48
Rejestracja: 18 września 2016, 12:28 - ndz

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

18 września 2016, 18:26 - ndz

Mam na imię Konrad, 38 lat. Proszę się do mnie zwracać per "ty". Dziwi mnie to "panowanie" na forum. To forum internetowe i naturalne jest zwracanie się bezpośrednio.
W temacie, to wydaje mi się, że producenci za późno reagują na potrzeby rynku. Zaawansowany amator jak ja bez problemu zapłaci 2000zł za dobry monitor (wschodnia Europa). Na zachodzie pewnie kwota 1000€ temu odpowiada. Młodzi gracze w Polsce tez zapłacą 2000-3000zł skoro na skrzynki wydają minimum 5000zł. Tak jak pisałeś LG i Samsung mogą wkrótce namieszać w klasie średniej. Gdybym miał pewność że za 6 miesięcy LG czy Samsung wyda porównywalny monitor do NEC 27UHD w cenie 3000zł to chętnie bym zaczekał ale ja już czekam z wymianą monitora ponad rok! :) Na niski kurs $ i € też nie ma co liczyć.
Zawsze kupowałem monitory w cenie ok. 2000zł. Miałem kilkanaście lat temu CRT Viewsonic na mitsubishi diamondtron i pamiętam, ze zapłaciłem za niego więcej niż zarabiałem miesięcznie ale było warto. Teraz nie wydam na monitor więcej niż zarabiam :).
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

18 września 2016, 18:44 - ndz

Za monitor LG czy innego Samsunga nie warto dawać więcej niż 2000zł, moim zdaniem. Myślę też, że nie wydadzą nic nowego, co by zawalczyło z NECiem i EIZO. Za to liczę na spadek cen, ale to trochę potrwa. Pół roku może nie starczyć.

1 rok? Phi. Ja czekałem na PA272W chyba ze 2-3 lata. ;)
cz
czuk

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

18 września 2016, 19:19 - ndz

KonradRak pisze:Mam na imię Konrad, 38 lat. Proszę się do mnie zwracać per "ty". Dziwi mnie to "panowanie" na forum. To forum internetowe i naturalne jest zwracanie się bezpośrednio.
Tu wiele rzeczy może cię zdziwić,to Tom01 wprowadził ten zwyczaj Panowania.. ;) Co do monitorów,liczy się też doświadczenie producenta jakim jest Eizo i Nec, firmy te produkują monitory od lat,wyższej klasy niż przeciętne,a nawet bardzo dobre ,monitor komputerowy(markowy) jest o wiele bardziej ważny dla twoich oczu niż TV,dlatego warto dołożyć.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

18 września 2016, 19:22 - ndz

czuk pisze:Tom01 wprowadził ten zwyczaj Panowania.. ;)
Forma per "ty" to błędne amerykanizowanie języka. Tak się pisze na anglojęzycznych forach, bo w angielskim inaczej się nie da. Nie ma formy per "pan", pomijając oczywiście sztywne "sir". Język polski jest w tej materii znacznie bardziej bogaty. Mamy więcej form zwracania się do osób i istnieje rozróżnienie przy osobach znajomych i obcych.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
cz
czuk

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

18 września 2016, 19:30 - ndz

Tom01 szczególarz ;) ,jak mi ktoś powie 'ty' ,też się nie obrażę ,oczywiście ,że słownictwo polskie jest bardzo bogate w swojej wymowie.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

18 września 2016, 21:00 - ndz

Dobry Wieczór, Sir czuk. Czym mogę służyć?
...
Tak jest, Sir czuk. Natychmiast.
...
Czyż nie byłoby tak pięknie?

Wróć do „Serwis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 2 gości
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu