NEC EA244WMi - zielone przebarwienia

Czyli "mam problem techniczny z monitorem".
Matt034
Posty: 7
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:44 - śr

NEC EA244WMi - zielone przebarwienia

19 maja 2016, 08:26 - czw

Witam wszystkich :)

Zakupiłem kilka miesięcy temu monitor EA244WMi, kalibrowany był programowo X-Rite i1 DP. Ostatnio zauważyłem, że na szarym tle, takim jakie ma photoshop po uruchomieniu, widać zielone przebarwienia, takie jakby chmurki kwadratowe. Nie jest to zawsze widoczne, po restarcie nie znika, ale po dłuższym wyłączeniu kompa już tak. Przebarwienia wydaje się, że leżą dookoła pola ekranu, w którym zwykle znajduje się okno przeglądarki( być może przypadek lecz granica tych przebarwień pokrywa się z oknem przeglądarki). Przebarwienia nie są jednolite - występują jakby połaciowo. Na innych kolorach nie są widoczne, widać je tylko na szarym tle.

Czy to jest powód do reklamacji?
Z góry dziękuję za odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC EA244WMi - zielone przebarwienia

19 maja 2016, 09:39 - czw

"kwadratowe zielone znikające chmurki" wskazują raczej na problem po stronie komputera
Matt034
Posty: 7
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:44 - śr

Re: NEC EA244WMi - zielone przebarwienia

19 maja 2016, 10:18 - czw

Dzięki wielkie za odp.

Monitor podłączony jest po HDMI do płyty głównej, czyli do zintegrowanej karty graficznej Intel Graphics 4600. Rozumiem, że lepsza była by zewnętrzna karta graf z DisplayPort. Jakiej budżetowej karty szukać, żeby nadawała się do pracy w Photoshopie? Czy każda z tańszych się nada?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC EA244WMi - zielone przebarwienia

19 maja 2016, 10:55 - czw

Wyjście video nie ma znaczenia w tym wypadku. Niezależnie od interfejsu, żadnych chmurek nie ma prawa być. Proponuję podłączyć do innego komputera i zastosować metodę eliminacji.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC EA244WMi - zielone przebarwienia

19 maja 2016, 10:59 - czw

Spróbuj dla testu użyć innego wyjścia graficznego z płyty głównej: VGA/D-Sub, DVI. Ja bym jednak stawiał, że to wina monitora, ale karta też wchodzi w rachubę.
Odłączyć komputer i monitor od prądu na kilka minut, odpiąć kable sygnałowe, podłączyć je od nowa, podłączyć ponownie zasilanie.

Karta powinna mieć wyjście DVI lub DisplayPort, a najlepiej oba na raz. Dobrze, żeby miała z 1GB własnej pamięci GDDR5, co najmniej 128bit.
HDMI to raczej jako uzupełnienie, gdy będziesz chciał podłączyć telewizor do komputera. HDMI nie jest zalecane do pracy z kolorem, ponieważ to łącze telewizyjne, różniące się nieco w trybie domyślnym sposobem kodowania kolorów.
Matt034
Posty: 7
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:44 - śr

Re: NEC EA244WMi - zielone przebarwienia

20 maja 2016, 09:41 - pt

Podłączałem i odłączałem kable parę razy i jakby się poprawiło, tzn w większości przypadków(jak i teraz) problem zniknął, raz jakby coś tam delikatnie było, ale ciężko stwierdzić nieuzbrojonym okiem. Podłączyłem też pod inny komputer i problemu nie było w ogóle. Wygląda na to, iż jest to wina wejść, kabla, lub zintegrowanej grafiki.
Poobserwuję jeszcze co się będzie działo.

Podłączyłem monitor przez hdmi, bo wydał mi się najodpowiedniejszy do większych rozdzielczości, a DP nie mam. Myślicie, że podłączenie przez DVI będzie lepsze? Czy ma jakiś wpływ na obraz/kolor zmiana interfejsu na DVI jeśli kalibracja programowa była robiona na HDMI?

Dzięki za aktywność ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC EA244WMi - zielone przebarwienia

20 maja 2016, 09:56 - pt

Matt034 pisze:Podłączyłem monitor przez hdmi, bo wydał mi się najodpowiedniejszy do większych rozdzielczości
Skąd takie herezje? HDMI trzeba unikać za wszelką cenę! To problematyczny interfejs. Jeśli jest jakikolwiek inny cyfrowy, trzeba go zastosować. DVI działa bez zarzutu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Matt034
Posty: 7
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:44 - śr

Re: NEC EA244WMi - zielone przebarwienia

28 maja 2016, 09:15 - sob

Cześć, podłączyłem monitor przez DVI i nadal widać po podłożeniu szarego tła zielone pola, tylko bardziej zrobiły się ziarniste. Co ciekawe po dłuższej bezczynności komputera, np. po nocy, ten problem nie występuje, do momentu otwarcia niektórych programów jak np. przeglądarka internetowa. I jak pisałem na początku, przebarwienia widać jakby dookoła miejsca, w którym było otwarte okno przeglądarki.

Czy po zmianie kabla z hdmi na DVI, po załadowaniu profili icc z kalibracji programowej mogę ufać, iż oglądany obraz jest taki jak powinien czy kalibrację należy przeprowadzić jeszcze raz?
Matt034
Posty: 7
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:44 - śr

Re: NEC EA244WMi - zielone przebarwienia

31 maja 2016, 14:01 - wt

Chyba jednak pojedzie do serwisu, bo środek ekranu (coś jakby prostokąt w środku ekranu) zaczął migać(jakby podświetlenie się ściemniało i rozjaśniało bardzo szybko). Oczywiście nie na długo, bo już przestał no i teraz czekam, aż się powtórzy.
hub3iii
Posty: 10
Rejestracja: 25 marca 2016, 13:58 - pt

Re: NEC EA244WMi - zielone przebarwienia

09 czerwca 2016, 22:32 - czw

heheh witaj w klubie.
ja mam to samo a to nie sa chmurki tylko przebicia obrazu. zostawiam nieraz monitor na chwile z odpalonym PS i przychodze a tam odbicie - najlepiej na szarym widac. Ogólnie wydawało mi się ze to problem monitora był nawet screeny mam ale prawdopodobnie wina karty graficznej. Obecnie moj nec siedzi w serwisie bo za pierwszym razem nie udalo sie go ustawic zeby nie migal - drugi raz tez poszedl na te cholerne migotanie, i tez pisaelm o tych artefaktach ze występują. Wracajac do "chmurek" po odlaczeniu monitora obraz z neca przeskoczyl na Eizo i ku mojemu zdziwieniu na eizo tez je widzialem ( jakas ramke ) ktora nie chciala zniknac. wydaje mi sie ze wina lezy po stronie grafiki chodz raz wydawało mi się ze po podłączeniu PS3 tez przez chwile te odbicie było widoczne.

Raz mi polowa ekranu zgasla a druga polowa byla z szumem - pozniej zapikal dosc dlugo i sie wylaczyl ;/
juz drugi raz w serwisie monitor jest zobaczymy moze tym razem cos tam wymienia a nie tylko przestroją. Na neca jest 3 lata gwarancji wiec jak wroci z serwisu i dalej bedzie migac i pokazywac odbicia znow go wysle az w koncu albo kase mi za niego oddadza albo dadza drugi sprawny.



komp / mac pro / gpu ati radeon 5770

a tutaj jak u mnie wyglada odbicie
Obrazek
Mathis
Kontakt:
Lokalizacja: Sieradz
Posty: 268
Rejestracja: 09 stycznia 2013, 16:05 - śr

Re: NEC EA244WMi - zielone przebarwienia

09 czerwca 2016, 23:19 - czw

hub3iii, ale wiesz, że każdy EA244WMi mruga? Tylko nie każdy to widzi, ja przy nim nie dałem rady siedzieć, ale znam znam 3 osoby którym kalibrowałem ten monitor i są z niego zadowolone, nie widząc żadnych problemów.
Fotograf Sieradz
PA272, EA274WMi, EA275UHD, SC-P800, L800, iP7250, i1DisplayPro, CMP
hub3iii
Posty: 10
Rejestracja: 25 marca 2016, 13:58 - pt

Re: NEC EA244WMi - zielone przebarwienia

09 czerwca 2016, 23:36 - czw

slyszalem ale też ponoć nie wszystkie mrugają.. :) tylko wiesz ja za duzo godzin siedzie zeby tolerowac te miganie. Mam z boku eizo i obraz jak beton - 0 mrugniec mimo ze juz ma troche i wyświecony jest. Jak otworze PS badz illustratora to nic innego nie widze jak pasy przed oczami. dobrze że soft ma możliwosc zmiany koloru tla - cisne na prawie ciemnym zeby tego nie widziec. Duża wada wg mnie - zaraz po tej tandetnej i skrzypiącej ramce.
zobaczymy co serwis na to - wystrojenie gucio dało bo przez DP byla masakra na DVI lepiej, kable zmieniałem i efektu nie było.
Matt034
Posty: 7
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:44 - śr

Re: NEC EA244WMi - zielone przebarwienia

10 czerwca 2016, 14:10 - pt

No coś takiego właśnie u mnie widać, tylko że bardzo słabo widoczne i raczej całe zielone. Co do migania, to mój nie migał, aż zaczął. Domyślam się, iż nie chodzi o odświeżanie. U mnie przez dwa dni migał środek ekranu, tak jakby taki prostokąt, i znikło/wróciło do normy.
Tak poza tymi wadami, to za tę cenę jestem nawet zadowolony, no ale kiedy się pojawiają to ciężko się pracuje z grafiką i foto. Mocno pozytywnie jestem zaskoczony kolorami i obrazem w tym monitorze, no ale ja się przesiadłem z matrycy TN, więc inni zapewne mojego zachwytu nie podzielą, acz obraz dobrze wypada przy porównaniu z wydrukiem, więc nie jest źle ;)
hub3iii
Posty: 10
Rejestracja: 25 marca 2016, 13:58 - pt

Re: NEC EA244WMi - zielone przebarwienia

10 czerwca 2016, 14:36 - pt

A grafike sprawdzales czy nie kopnięta? Bo ja wlasnie pracowalem chyba na uszkodzonej grafice bo mi co jakis czas migala takim szumem ale teraz nie mam jak sprawdzic bo wywalilem ja z komputera i lece na czyms dziwnym ( NV 610 )

A sam monitor fakt ladnie swieci, ale migocze czasami mniej czasami wiecej. Przez DP u mnie masakara była, serwis cos wspominal ze to da sie wyeleminowac, ale na razie programowo ustawią ze niby nie bedzie migać. Dam znac jak monitor wroci z serwisu czy tym razem juz wymieniali elektronike.
cz
czuk

Re: NEC EA244WMi - zielone przebarwienia

10 czerwca 2016, 19:35 - pt

hub3iii pisze:

A sam monitor fakt ladnie swieci, ale migocze czasami mniej czasami wiecej. Przez DP u mnie masakara była, serwis cos wspominal ze to da sie wyeleminowac, ale na razie programowo ustawią ze niby nie bedzie migaćDam . znac jak monitor wroci z serwisu czy tym razem juz wymieniali elektronike.
A podłączałeś przez DVI-D?.
Matt034
Posty: 7
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:44 - śr

Re: NEC EA244WMi - zielone przebarwienia

10 czerwca 2016, 21:00 - pt

U mnie karta zintegrowana, chyba intel 4600, wygląda na to że działa poprawnie. Na zwykłych desktopowych monitorach śmiga OK.
Podłączyłem tego NECa przez DVI, ale właśnie na tym kablu zaczął mi mrugać i obraz się zmienił, więc wróciłem do HDMI. Niestety nie mam na stanie i1 DP i nie miałem czym kalibrować, bo zmiana interface'u powoduje wyświetlanie domyślnego obrazu i nie da się wczytać profilu kolorów z kalibracji po innym kablu. Także u mnie w kratkę, nie oddałem jeszcze do serwisu, bo się naprawiło, więc co im napiszę. Przerobiłem kilkaset zdjęć i kolory OK.
cz
czuk

Re: NEC EA244WMi - zielone przebarwienia

10 czerwca 2016, 22:09 - pt

Matt034 pisze:U mnie karta zintegrowana, chyba intel 4600, wygląda na to że działa poprawnie. Na zwykłych desktopowych monitorach śmiga OK.
U mnie karta (dziękowa)na win 7 też śmiga ok, a na win 10 nie odpowiada,moim zdaniem to nie wina monitora ,mam ten model i wszystko jest ok,poza tym to nie jest monitor do zastosowań z kolorem.
hub3iii
Posty: 10
Rejestracja: 25 marca 2016, 13:58 - pt

Re: NEC EA244WMi - zielone przebarwienia

10 czerwca 2016, 22:26 - pt

czuk - ja mam podobne problemy co matt - tylko pod osx.

odnosnie DVID - wiesz co nie pamietam, na randku 5770 mialem poczatkowo podlaczone przez mini DP pozniej sie cos fakło i dp porzestaly dzialac - zostal dvi. Sprawdzalem na 3 kartach graficznych NV GF 610, GTX 660, A5770 - na wszystkich zlaczach. Na gtx na DP obraz byl najgorszy najwiecej bylo widac migotanie. Tam chyba mam jeden dvid ale generalnie poprawa byla lekka na ktoryms dvi. licze po cichu ze problem zniknie i serwis cos z tym zrobi :) w sumie jak nie bedzie dzialac jak chce kupie cos powyzej 2 - 3 k bo teraz juz mniej dla interneta robie a wiecej dla druku (latex etc ) i tyle, ten zostanie do zapasowej stacji. Ciecia w budzecie na zakup monitora poczynilem bo jestem w trakcie budowy i zal bylo wyskakiwac ponad 3k na telewizor do pracy - ale jak to mowia kupujesz tanio kupujesz dwa razy i to chyba u mnie wlasnie sie sprawdza :)

Wróć do „Serwis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu