Czy to już norma? (jakość podświetlenia)

Czyli "mam problem techniczny z monitorem".
voriax
Posty: 38
Rejestracja: 16 marca 2018, 13:38 - pt

Czy to już norma? (jakość podświetlenia)

04 kwietnia 2018, 09:27 - śr

Cześć!

Wziąłem sobie na test jeden markowy monitor, o szczegółach później by nie "zamącać obiektywizmu".

Mam jednak pytanie dotyczące kontroli jakości obecnych monitorów.
Monitor jest Markowy z serii Biurowej.

Bleeding'u raczej nie zauwaam i moim zdaniem jest dobrze, za to jakość podświetlenia na "jasnym" ekranie jest dla mnie kontrowersyjna.

Czy użytkownicy (wraz ze mną) popadli już w paranoję?

Szary test (80% szarość)
http://wstaw.org/w/4PcK

Test czysta biel
http://wstaw.org/w/4PcL

Jasny ekran wygląda po prostu na brudny w niektórych partiach (dół, i prawo)
Prześwietlona za to jest sama góra (0.5cm paska prawie na całą szerokość), szarość wygląda aż momentami na biel...

Test Czarnego (tutaj moim zdaniem pełny sukces)
Oświetlenie robocze
http://wstaw.org/w/4PcM
rozbłysk po lewej to "łuna" od okna.

Oświetlenie pomieszczenia bardzo niskie (ciemny pokój)
http://wstaw.org/w/4PcN

Czy użytkownicy markowych (NEC/EIZO) także muszą przywyknąć do takiej jakośći?
Czy w tych markach jednak powinno to wyglądać lepiej?
Mówimy cały czas o "biurwie" :-)

Dzięki!
Załączniki
black_dark.png
Czarny - ciemnica
black.png
Czarny - normalne oświetlenie
white_sh.png
Biały
gray.png
Jasny ekran - SZAROŚĆ 80%
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Czy to już norma? (jakość podświetlenia)

04 kwietnia 2018, 09:36 - śr

A skąd pomysł, że w monitorach biurowych jest jakaś kontrola jakości/równomierności podświetlenia. Ma działać. Działa? No to "Test Passed".
voriax
Posty: 38
Rejestracja: 16 marca 2018, 13:38 - pt

Re: Czy to już norma? (jakość podświetlenia)

04 kwietnia 2018, 09:56 - śr

max pisze:
04 kwietnia 2018, 09:36 - śr
A skąd pomysł, że w monitorach biurowych jest jakaś kontrola jakości/równomierności podświetlenia. Ma działać. Działa? No to "Test Passed".
To troszkę zabawne podejście...
mówimy o NEC/EIZO a nie o AOC.

Pewny poziom jakości powinien być zachowany nawet w AOC, wiadomo, że wszystkie marki mają kontrolę jakości i że nie wszystkie matryce nadają się nawet na "marketówkę".

W powyżej prezentowanym urządzeniu nie mówię o jednorodnym/stabilizowanym podświetleniu (jak w monitorach profesjonalnych)
mówię o jakości tej jednorodności.

Zastanawia mnie czy powyższy monitor jest już wśród "gorszych urządzeń" z grupy biurowych,
czy może jest on jednak "Wybitnie świetny" jak na biurówkę :-)


Według mnie jednak takie podświetlenie w biurówce to może mieć Dell a nie NEC/EIZO...
Rozumiem niejednorodność podświetlenia, trudno mi jednak zrozumieć aż tak niski poziom dla renomowanych marek...
Może jestem jednak w błędzie i rad byłbym zasięgnąć waszych opinii.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Czy to już norma? (jakość podświetlenia)

04 kwietnia 2018, 11:06 - śr

Bez pomiarów ciężko cokolwiek powiedzieć, zdjęcia kompletnie nie są miarodajne. Jeśli to NEC, to czy włączona jest elektroniczna kompensacja równomierności podświetlenia?
voriax
Posty: 38
Rejestracja: 16 marca 2018, 13:38 - pt

Re: Czy to już norma? (jakość podświetlenia)

04 kwietnia 2018, 12:04 - śr

Czornyj pisze:
04 kwietnia 2018, 11:06 - śr
Bez pomiarów ciężko cokolwiek powiedzieć, zdjęcia kompletnie nie są miarodajne. Jeśli to NEC, to czy włączona jest elektroniczna kompensacja równomierności podświetlenia?
Szeroko stosowane w kontroli jakości podzielenie ekranu na "szachownicę" 3 x 3 i pomiar każdego pola w centrum
da zapewne wynik pozytywny _nawet_ dla dość wymagającej granicy nierównomierności rzędu +-10%,
w takim pomiarze prezentowane urządzenie może nawet wypaść idealne...
ALE co w takim razie z tak rażącymi nierównościami w pobliżu krawędzi?
Jest to pomijane i "ten typ tak ma"? Jest to po prostu akceptowalne aż na takim poziomie niejednorodności?

Odnośnie zdjęć - rozumiem, że nie dadzą skali niejednorodności w liczbach, ale pokazują "odbiór wizualny" - i jest łagodnie mówiąc "rozczarowujący".

Dzięki!

PS. Kompensacja nie jest włączona, jest to "srgb raw setup" ustawiony na oko w pobliże 120 cd/m2, pomieszczenie w którym stoi monitor jest rozsądnie/dobrze oświetlone a światło z okien rozproszone jest neutralnymi roletami.
Awatar użytkownika
danielchrzaszcz
Posty: 121
Rejestracja: 20 stycznia 2017, 12:25 - pt

Re: Czy to już norma? (jakość podświetlenia)

04 kwietnia 2018, 14:08 - śr

A czemu nie wlaczysz kompensacji?
voriax
Posty: 38
Rejestracja: 16 marca 2018, 13:38 - pt

Re: Czy to już norma? (jakość podświetlenia)

04 kwietnia 2018, 14:49 - śr

danielchrzaszcz pisze:
04 kwietnia 2018, 14:08 - śr
A czemu nie wlaczysz kompensacji?
Ponieważ kompensacja to nie stabilizacja ;) i jako taka nie jest w sumie żadnym wiarygodnym rozwiązaniem.
Użytkownik ma "ujednolicać" obraz przykładowo kosztem kontrastu? :|
Awatar użytkownika
danielchrzaszcz
Posty: 121
Rejestracja: 20 stycznia 2017, 12:25 - pt

Re: Czy to już norma? (jakość podświetlenia)

04 kwietnia 2018, 16:09 - śr

voriax pisze:
danielchrzaszcz pisze:
04 kwietnia 2018, 14:08 - śr
A czemu nie wlaczysz kompensacji?
Ponieważ kompensacja to nie stabilizacja ;) i jako taka nie jest w sumie żadnym wiarygodnym rozwiązaniem.
Użytkownik ma "ujednolicać" obraz przykładowo kosztem kontrastu? :|
Ale skoro jest to czemu nie korzystać, po to ja stworzono. Nierownosc podswietlania wg producenta moze wynosic nawet 25% i bedzie to w normie
voriax
Posty: 38
Rejestracja: 16 marca 2018, 13:38 - pt

Re: Czy to już norma? (jakość podświetlenia)

04 kwietnia 2018, 18:15 - śr

Wygląda na to, że czas przywyknąć do półśrodków i ewidentnych wad obrazu jeśli nie chce się wydać grubo ponad 3k - smutny fakt.

Podsumowując temat - niestety markowa półka biurowa wygląda na kompletnie niewartą zainteresowania,
na co użytkownikowi dobra reprodukcja kolorów i liniowość jak ma nierówności w podświetleniu rzędu 25%...
Monitor w centrum będzie "ekstra" ale cała jego reszta... loteria... ehh...

Czas zbierać na pro lub po prostu zamknąć oczy, kupić różowe okulary i maszerować do marketu zgarnąć coś "z wyspy" (oszczędzając przy tym około 2k)

:cry: :cry: :cry:
Awatar użytkownika
danielchrzaszcz
Posty: 121
Rejestracja: 20 stycznia 2017, 12:25 - pt

Re: Czy to już norma? (jakość podświetlenia)

04 kwietnia 2018, 20:35 - śr

voriax pisze:Wygląda na to, że czas przywyknąć do półśrodków i ewidentnych wad obrazu jeśli nie chce się wydać grubo ponad 3k - smutny fakt.

Podsumowując temat - niestety markowa półka biurowa wygląda na kompletnie niewartą zainteresowania,
na co użytkownikowi dobra reprodukcja kolorów i liniowość jak ma nierówności w podświetleniu rzędu 25%...
Monitor w centrum będzie "ekstra" ale cała jego reszta... loteria... ehh...

Czas zbierać na pro lub po prostu zamknąć oczy, kupić różowe okulary i maszerować do marketu zgarnąć coś "z wyspy" (oszczędzając przy tym około 2k)

:cry: :cry: :cry:
Te 20-25% moga byc nawet w pro w przypadku wyłączonej stabilizacji.
voriax
Posty: 38
Rejestracja: 16 marca 2018, 13:38 - pt

Re: Czy to już norma? (jakość podświetlenia)

04 kwietnia 2018, 20:55 - śr

danielchrzaszcz pisze:
04 kwietnia 2018, 20:35 - śr
voriax pisze:Wygląda na to, że czas przywyknąć do półśrodków i ewidentnych wad obrazu jeśli nie chce się wydać grubo ponad 3k - smutny fakt.

Podsumowując temat - niestety markowa półka biurowa wygląda na kompletnie niewartą zainteresowania,
na co użytkownikowi dobra reprodukcja kolorów i liniowość jak ma nierówności w podświetleniu rzędu 25%...
Monitor w centrum będzie "ekstra" ale cała jego reszta... loteria... ehh...

Czas zbierać na pro lub po prostu zamknąć oczy, kupić różowe okulary i maszerować do marketu zgarnąć coś "z wyspy" (oszczędzając przy tym około 2k)

:cry: :cry: :cry:
Te 20-25% moga byc nawet w pro w przypadku wyłączonej stabilizacji.
No tu przy pro - wyłączenie stabilizacji nazwałbym "harakiri" :-) nie po to się za to dopłaca by z tego rezygnować ;-)
chyba, że do gier w ramach przerwy w pracy...
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Czy to już norma? (jakość podświetlenia)

04 kwietnia 2018, 21:24 - śr

Spadek kontrastu na włączonej kompensacji jest aptekarski, praktycznie nie do zaobserwowania w 99,9% realnych scenariuszy. Matryca zawsze ma pewną nierównomierność, nawet w najlepszych da się coś zauważyć, a już w szczególności sfotografować (na zdjęciach nierównomierność widać dużo lepiej niż realnie). Jeśli to NEC, to m.in. właśnie dlatego kupuje się ten model by skorzystać z kompensacji, unikalnej w seriach biurowych. Jeśli to nie jest NEC, to cudów nie będzie.
voriax
Posty: 38
Rejestracja: 16 marca 2018, 13:38 - pt

Re: Czy to już norma? (jakość podświetlenia)

04 kwietnia 2018, 21:31 - śr

Prezentowany model to EIZO EV2750 - wspomnieć o tym chciałem na sam koniec rozważań by niepotrzebnie nie kierować wniosków na "wojny klanowe" :-)

Oprócz nierówności na jasnych partiach monitor pracuje i prezentuje się bardzo dobrze (praktycznie prosto "z pudła").
Czerń jest świetna.
Brać / nie brać - pytanie na najbliższe kilka dni, dzięki Waszym opiniom decyzja jest już troszkę łatwiejsza.

Jestem winny dwa wyjaśnienia:
1) Usprawiedliwiając moją opinię odnośnie użyteczności kompensacji nierówności w NEC EA: zacytowałem tylko forumowego eksperta :-)
2) Spadek kontrastu opisałem z wrażeń użytkownika (także forumowicza mva.pl) NEC EA275WMi z którym korespondowałem odnośnie tego modelu.

Dzięki za konstruktywną dyskusję!
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Czy to już norma? (jakość podświetlenia)

04 kwietnia 2018, 22:29 - śr

Czornyj pisze:
04 kwietnia 2018, 21:24 - śr
Spadek kontrastu na włączonej kompensacji jest aptekarski, praktycznie nie do zaobserwowania w 99,9% realnych scenariuszy.
Ja po tym co widziałem na jednym z NEC, nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Różnica w kontraście między wyłączonym, a pełnym wyrównywaniem była dosyć wyraźna, widoczna nawet przy przeglądaniu www.
voriax
Posty: 38
Rejestracja: 16 marca 2018, 13:38 - pt

Re: Czy to już norma? (jakość podświetlenia)

04 kwietnia 2018, 22:54 - śr

Kyle pisze:
04 kwietnia 2018, 22:29 - śr
Czornyj pisze:
04 kwietnia 2018, 21:24 - śr
Spadek kontrastu na włączonej kompensacji jest aptekarski, praktycznie nie do zaobserwowania w 99,9% realnych scenariuszy.
Ja po tym co widziałem na jednym z NEC, nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Różnica w kontraście między wyłączonym, a pełnym wyrównywaniem była dosyć wyraźna, widoczna nawet przy przeglądaniu www.
Mniemam, że funkcja ta działa tak samo na wszystkich monitorach serii EA, gdyż nie jest dopasowywana do konkretnej matrycy jak stabilizacja.
Kolejny użytkownik potwierdza więc spadek kontrastu.

Prawdopodobnie dla wielu wspomniana różnica w kontraście nie będzie miała znaczenia, ale jak człowiek rozczyta się w tym forum to każdy detal waży po tysiąckroć więcej... :twisted: :twisted:
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Czy to już norma? (jakość podświetlenia)

04 kwietnia 2018, 23:04 - śr

Kyle pisze:
04 kwietnia 2018, 22:29 - śr
a po tym co widziałem na jednym z NEC, nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Różnica w kontraście między wyłączonym, a pełnym wyrównywaniem była dosyć wyraźna, widoczna nawet przy przeglądaniu www.
Rozumiem, że porównywałeś dwa monitory skalibrowane do tej samej luminancji, jeden z włączoną, drugi z wyłączoną kompensacją, wyświetlające te same treści?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Czy to już norma? (jakość podświetlenia)

04 kwietnia 2018, 23:06 - śr

voriax pisze:
04 kwietnia 2018, 22:54 - śr
Mniemam, że funkcja ta działa tak samo na wszystkich monitorach serii EA, gdyż nie jest dopasowywana do konkretnej matrycy jak stabilizacja.
Gdyby nie była dostosowana do konkretnej matrycy, to w ogóle nie miała by sensu
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Czy to już norma? (jakość podświetlenia)

04 kwietnia 2018, 23:08 - śr

Czornyj pisze:
04 kwietnia 2018, 23:04 - śr
Rozumiem, że porównywałeś dwa monitory skalibrowane do tej samej luminancji, jeden z włączoną, drugi z wyłączoną kompensacją, wyświetlające te same treści?
Różnica była na tyle wielka, że nawet nie trzeba było porównywać Face-to-Face. ... a było to kiedy jeszcze nie wiedziałem, że DUC powoduje straty kontrastu, więc nie było to placebo (najpierw dostrzegłem różnicę, a dopiero później zacząłem badać WTF).
Czornyj pisze:
04 kwietnia 2018, 23:06 - śr
Gdyby nie była dostosowana do konkretnej matrycy, to w ogóle nie miała by sensu
Chodziło koledze zapewne o średni procentowy spadek kontrastu, a nie inny kształt mapy nierówności. Także procentowy spadek będzie podobny.
voriax
Posty: 38
Rejestracja: 16 marca 2018, 13:38 - pt

Re: Czy to już norma? (jakość podświetlenia)

04 kwietnia 2018, 23:32 - śr

Kyle pisze:
04 kwietnia 2018, 23:08 - śr
Czornyj pisze:
04 kwietnia 2018, 23:06 - śr
Gdyby nie była dostosowana do konkretnej matrycy, to w ogóle nie miała by sensu
Chodziło koledze zapewne o średni procentowy spadek kontrastu, a nie inny kształt mapy nierówności. Także procentowy spadek będzie podobny.
W sumie to o jedno i drugie, niemniej człowiek uczy się całe życie,
fakt spadku kontrastu pozostaje na stole a o samej kompensacji w EA wiem troszkę więcej.

W obecnym jeszcze na moim stole EV nie ma potrzeby kompensacji temperatury barwowej,
niestety przydałoby się "odrobinę" ujednolicić podświetlenie a tu kompensacja z EA pewnie miałaby już ciężko.

Jeszcze raz dzięki!
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Czy to już norma? (jakość podświetlenia)

05 kwietnia 2018, 00:35 - czw

Kyle pisze:
04 kwietnia 2018, 23:08 - śr
Różnica była na tyle wielka, że nawet nie trzeba było porównywać Face-to-Face. ... a było to kiedy jeszcze nie wiedziałem, że DUC powoduje straty kontrastu, więc nie było to placebo (najpierw dostrzegłem różnicę, a dopiero później zacząłem badać WTF).


W moim PA322UHD mogę sobie wyświetlić ten sam obraz na dwóch połówkach, po prawej ujebać kontrast do poziomu z kompensacją, po lewej z natywnym - nie widzę najmniejszej różnicy, chyba że na czerni wypełniającej ekran na 100% (oczywiście na 100% luminancji i w mroku, w dzień nie będzie widać nawet przy 100%, o 120cd/m^2 nie wspominając).
Spadek to raptem 800:1 vs 1000:1 więc apteka. Jak się włączy kompensację to oczywiście widać spadek luminancji (nie w PA bo jest zbyt cwany), ale ogólnie mówimy o niuansach

Wróć do „Serwis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Czornyj, Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu