Tajemnicza fioletowa kropka - prośba o pomoc w diagnozie

Czyli "mam problem techniczny z monitorem".
wnarx
Posty: 4
Rejestracja: 13 stycznia 2019, 20:50 - ndz

Tajemnicza fioletowa kropka - prośba o pomoc w diagnozie

13 stycznia 2019, 21:16 - ndz

Po dwóch dniach korzystania z mojego nowego monitora, NEC EA271Q, zauważyłem podejrzaną mikroskopijną kropkę umiejscowioną mniej więcej w 2/3 szerokości i 2/3 wysokości matrycy. Gołym okiem kropka widoczna jest właściwie tylko na ciemnych tłach i mieni się na zielono i fioletowo, w zależności od kąta widzenia. Jest wprawdzie mała, ale wciąż na tyle dostrzegalna, aby irytować umysł ze skłonnością do perfekcjonizmu i myślenia obsesyjnego, którego jestem nieszczęśliwym posiadaczem.

Spróbowałem zrobić jej zdjęcia, ale nadal nie jestem pewien, co na nich widzę: czy jest to defekt dolnej części niebieskiego subpiksela? Chyba nie, bo fioletowe światełko zdaje się emanować nieco bardziej na prawo od tegoż subpiksela, a może nawet leżeć w zupełnie innej płaszczyźnie. Na załączonych ilustracjach rzeczony punkcik można podziwiać w samym centrum każdego kwadratu.

Byłbym niezmiernie wdzięczny za pomoc w zidentyfikowaniu tego problemu, jak również za wszelkie sugestie: co z nim robić? jak z nim żyć?
Załączniki
W.jpg
W.jpg (122.53 KiB) Przejrzano 2675 razy
K.jpg
K.jpg (36.94 KiB) Przejrzano 2675 razy
B.jpg
B.jpg (92.66 KiB) Przejrzano 2675 razy
G.jpg
G.jpg (111.52 KiB) Przejrzano 2675 razy
R.jpg
R.jpg (84.59 KiB) Przejrzano 2675 razy
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Tajemnicza fioletowa kropka - prośba o pomoc w diagnozie

13 stycznia 2019, 21:59 - ndz

Pierwszy raz widzę takie dziwne uszkodzenie matrycy. Wygląda jak dziura w zewnętrznym polaryzatorze. Proponuję przyjrzeć się dokładnie wyłączonemu panelowi w tym miejscu, czy jest widoczna skaza. Proponuję zasięgnąć opinii serwisu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
wnarx
Posty: 4
Rejestracja: 13 stycznia 2019, 20:50 - ndz

Re: Tajemnicza fioletowa kropka - prośba o pomoc w diagnozie

14 stycznia 2019, 19:46 - pn

Serdecznie dziękuję za odpowiedź! Zdaniem serwisu jest to najpewniej "pewna forma uszkodzenia subpiksela", niestety - zbyt niepozorna, aby sprzęt zasługiwał na naprawę lub wymianę.

Pozostaje mi pocieszać się myślą, że mój nowy monitor cierpi na przypadłość tak egzotyczną i wyrafinowaną, że zdołała zaskoczyć nawet tak wybitnego specjalistę jak p. Tomasz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Tajemnicza fioletowa kropka - prośba o pomoc w diagnozie

14 stycznia 2019, 19:49 - pn

Moim zdaniem to nie ma nic wspólnego z wadami pikseli. Z zewnątrz nie widać mikroskopijnej skazy mechanicznej?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
wnarx
Posty: 4
Rejestracja: 13 stycznia 2019, 20:50 - ndz

Re: Tajemnicza fioletowa kropka - prośba o pomoc w diagnozie

14 stycznia 2019, 20:00 - pn

Tom01 pisze:
14 stycznia 2019, 19:49 - pn
Moim zdaniem to nie ma nic wspólnego z wadami pikseli. Z zewnątrz nie widać mikroskopijnej skazy mechanicznej?
Świeciłem w to miejsce jasną lampą i przyglądałem się z bardzo bliska, ale nie zdołałem dopatrzeć się jakiejkolwiek nieregularności na powierzchni matrycy. Obawiam się zresztą, że na tym etapie jest to zagadnienie czysto akademickie - wiadomość z Beskidów zaznacza, że nawet gdyby miało to być "uszkodzenie polaryzatora lub ciało obce", wciąż nie przysługiwałaby mi żadna forma rekompensaty, bo tak niewielkie uszkodzenie "mieści się w normach producenta".
dbcooper1983
Posty: 438
Rejestracja: 18 września 2018, 23:41 - wt

Re: Tajemnicza fioletowa kropka - prośba o pomoc w diagnozie

14 stycznia 2019, 23:15 - pn

Przecież możesz zwrócić jeżeli monitor ma kilka dni grzecznie zwinąć kasę i zrobić podjazd nr.2 :D
wnarx
Posty: 4
Rejestracja: 13 stycznia 2019, 20:50 - ndz

Re: Tajemnicza fioletowa kropka - prośba o pomoc w diagnozie

15 stycznia 2019, 18:19 - wt

Miłośników zagadek kryminalnych i nieistotnych detali chciałbym powiadomić, że udało mi się ustalić (chyba?) ponad wszelką wątpliwość, że nieszczęsna kropka znajduje się w innej płaszczyźnie niż piksele, a mianowicie ponad nimi, czyli gdzieś na wierzchu.
1.jpg
Kropka w samym centrum. Widziana z frontu znajduje się w pionowym rzędzie czarnych pikseli między dwoma białymi kwadratami.
1.jpg (503.52 KiB) Przejrzano 2504 razy
2.jpg
Cóż to - widziana pod kątem kropka znikła?
2.jpg (433.48 KiB) Przejrzano 2504 razy
3.jpg
Nie - jest, gdzie była, ale teraz zasłania piksele białego kwadratu po prawej.
3.jpg (248.53 KiB) Przejrzano 2504 razy
dbcooper1983 pisze:
14 stycznia 2019, 23:15 - pn
Przecież możesz zwrócić jeżeli monitor ma kilka dni grzecznie zwinąć kasę i zrobić podjazd nr.2 :D
Pomijając nawet ewentualne wątpliwości etyczne, wyłożone przez Toma01 w tym wątku - czy rzeczywiście mogę? Jak rozumiem, przedmiot zwracany do sklepu w trybie zwykłego odstąpienia od umowy powinien tam trafić w stanie nieużywanym, tymczasem mój monitor zdążył te kilka dni poświecić i zarejestrować przebieg, a poza tym przylgnęło do niego trochę kurzu i nie wiem, czy będę w stanie go zetrzeć w sposób nie pozostawiający absolutnie żadnych śladów. Sklep zapewne może mi teraz udowodnić, że w świetle regulaminu "zmniejszyłem wartość produktu".
dbcooper1983
Posty: 438
Rejestracja: 18 września 2018, 23:41 - wt

Re: Tajemnicza fioletowa kropka - prośba o pomoc w diagnozie

15 stycznia 2019, 18:34 - wt

Kupiłeś w sklepie stacjonarnym czy przez internet ???? Jak to drugie to nie widzę problemu z oddaniem mimo drobinek kurzu :-) i kilku godzin przepracowanych.A z tym kurzem to żeś przesadził :shock: co Ty nie umiesz się tego pozbyć bez porysowania czy wydrapania dziury :D

Wróć do „Serwis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu