NEC EA271U problem ze ściemnianiem/miganiem

Czyli "mam problem techniczny z monitorem".
borek
Posty: 5
Rejestracja: 05 lipca 2023, 16:44 - śr

NEC EA271U problem ze ściemnianiem/miganiem

06 lipca 2023, 11:45 - czw

Cześć,
chciałem się przywitać bo to mój pierwszy post na forum. Chciałem ostatnio zmienić monitor do pracy (szeroko rozumiane projektowanie graficzne). Po długiej lekturze forum wybór padł na NEC EA271U. Monitor przyszedł w poniedziałek i od tego czasu zauważam pewne problemy.

Pierwszy problem to piszczenie. Słychać je co prawda tylko jak przypadkowo ustawiłem 3000K ale czytałem wątek, że to może być przetwornica impulsowa. Powiedzmy, że to jest mniejszy problem.

Drugi problem miganie w niektórych momentach. Nie wiem dokładnie jak to nazwać i występuje to w specyficznych momentach pracy. Pierwszy raz zaobserwowałem to w InDesignie. Pracuję nad sporym katalogiem i podczas przeciągania zaznaczenia na ciemnych elementach interfejsu zauważam delikatne ściemnienie i po puszczeniu przycisku myszy powrót do normalnej jasności. Efektu tego nie widać na nagraniu ekranu, więc wydaje mi się, że to jest wina monitora lub karty graficznej. To ściemnianie zauważyłem również w Corel Draw (nie pamiętam w jakich momentach ale też przy wykonywaniu jakiejś czynności) oraz Libre Office - przechodzenie Tabem między opcjami w oknie "Znajdź i zamień" - jak jestem na jednej opcji to cały ekran jest delikatnie jaśniejszy, jak na innej to delikatnie ciemniejszy. Dodam, że dotyczy to całego obrazu a nie tylko danej aplikacji.

System to Windows 10 z najnowszymi aktualizacjami. Karta graficzna na której pracuję to GeForce GTX 1050Ti również zaktualizowałem sterowniki do najnowszych. Poprzednio miałem do niej również podpięte 3 monitory: NEC MultiSynch LCD2070NX 1600x1200 (DVI), DELL U2410 1920x1200 (HDMI) i DELLP2414H 1080x1920 (DP). W tym momencie są to Dell U2410 (HDMI), NEC EA271 (DP) i DELL P2414H (DVI).
Wszystkie funkcje ECO i inne automatyczne jasności itp. w monitorze są powyłączane. USB nie podłączone i wyłączone w menu. Głośniki również wyłączone zarówno w menu jak i w systemie.

Wydaje mi się, że widziałem na forum wątek z podobnym problemem ale chyba z monitorem EIZO ale nie mogę go teraz znaleźć.

Czy to może być uszkodzony egzemplarz? Czy powinienem reklamować monitor?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC EA271U problem ze ściemnianiem/miganiem

06 lipca 2023, 13:24 - czw

Brzmi raczej jak problem od strony karty/kabla/oprogramowania, ew. uszkodzenie monitora objawia się globalnie i przez cały czas, a nie tylko w trakcie pewnych czynności. Możesz ew. sprawdzić jeszcze czy Response Improve jest wyłączone, ale raczej bym obstwaiał problem po drugiej stronie kabla. Sprawdź w Indyku czy wyłączenie akceleracji (menu View/Widok, pierwsze od góry Preview on CPU/Podgląd na CPU, skrót shift+E) ma wpływ na omawiany problem.
borek
Posty: 5
Rejestracja: 05 lipca 2023, 16:44 - śr

Re: NEC EA271U problem ze ściemnianiem/miganiem

06 lipca 2023, 14:40 - czw

Zacznę od końca - tą poradę z podglądem CPU/GPU w InDesignie widziałem ale to nic nie dawało. Użyłem kabla, który przyszedł z monitorem. Response Improve był wyłączony, na włączonym jest to samo. Sprawdziłem inny kabel DP i jest to samo. Podłączyłem przed chwilą monitor do innego komputera z jakimś Radeonem i w jakimś miejscu w Wordzie (nie mam tam Id) zaobserwowałem to samo więc chyba to będzie jakiś problem z monitorem.

Dzięki za szybką odpowiedź. Dzwonię do sklepu.
SzymonBN
Posty: 119
Rejestracja: 08 czerwca 2023, 14:01 - czw

Re: NEC EA271U problem ze ściemnianiem/miganiem

06 lipca 2023, 16:00 - czw

Dasz radę nakręcić jakiś filmik? Tzn nie zrzut ekranu, tylko prawdziwy filmik zrobiony np. telefonem.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3884
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC EA271U problem ze ściemnianiem/miganiem

06 lipca 2023, 17:14 - czw

Czy ten problem objawia się na każdym presecie "Picture Mode"? W pierwszej zakładce sprawdzić jeszcze DV Mode czy jest ustawione na Standard.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
borek
Posty: 5
Rejestracja: 05 lipca 2023, 16:44 - śr

Re: NEC EA271U problem ze ściemnianiem/miganiem

07 lipca 2023, 10:39 - pt

Dzięki za odpowiedzi. Monitor już spakowałem i czeka na kuriera, który go zabierze do sklepu. W sumie to nie mogę się doczekać bo wygodnie się pracuje w 4k a cała procedura pewnie chwilę potrwa ;-)
GrzesiekR
Posty: 1274
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: NEC EA271U problem ze ściemnianiem/miganiem

07 lipca 2023, 12:53 - pt

Te objawy to ustawienie 'DV mode' na DYNAMIC. Ten tryb dynamicznie zmienia jasność, też tak miałem po wyjęciu z pudełka. Po zmianie na Standard jest OK.
borek
Posty: 5
Rejestracja: 05 lipca 2023, 16:44 - śr

Re: NEC EA271U problem ze ściemnianiem/miganiem

07 lipca 2023, 16:47 - pt

GrzesiekR pisze:
07 lipca 2023, 12:53 - pt
Te objawy to ustawienie 'DV mode' na DYNAMIC. Ten tryb dynamicznie zmienia jasność, też tak miałem po wyjęciu z pudełka. Po zmianie na Standard jest OK.
Jestem prawie pewien, że DV mode był ustawiony na STANDARD. Teraz nie sprawdzę bo monitor pojechał już do sklepu ale tak jak pisałem w 1 poście, wyłączałem wszystkie "polepszacze obrazu" oraz funkcje automatyczne z poziomu menu monitora.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3884
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC EA271U problem ze ściemnianiem/miganiem

07 lipca 2023, 20:23 - pt

No właśnie w tym sęk, że DV Mode: Dynamic też lubi mieszać jasnością pomimo wyłączonej opcji Auto Brightness.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
borek
Posty: 5
Rejestracja: 05 lipca 2023, 16:44 - śr

Re: NEC EA271U problem ze ściemnianiem/miganiem

09 sierpnia 2023, 13:20 - śr

Panie Dominiku,

jako, że mi Pan odpowiadał tutaj to pozwolę sobie kontynuować korespondencję na forum. Otrzymałem od Was monitor. Informował mnie Pan przez telefon, że serwis NEC'a nie mógł zaobserwować problemu więc nie stwierdził żadnej usterki. Tak samo Wy, więc spodziewałem się, że monitor wróci w takim samym stanie jak go wysłałem. Przy pierwszym testowym podłączeniu ku mojemu zdziwieniu efektu, o którym pisałem nie zauważyłem. Sprawdziłem DV MODE - był ustawiony na STANDARD. Przełączyłem na DYNAMIC - nadal wszystko ok. Zauważyłem, że obraz jest dosyć ciemny więc wszedłem w ustawienia i Brightness było ustawione na 0%, ustawiłem na 50% i problem wrócił. Prosiłem Pana, kiedy rozmawialiśmy przez telefon, żebyśmy nie wysyłali sobie na darmo monitora. Nadal wydaje mi się, że to jest wina sprzętu. Tym razem nagrałem telefonem film, żeby to nie były puste słowa. Niestety przez moje zgłoszenie reklamacyjne z tytułu gwarancji minął okres 14 dni, kiedy mogłem oddać Wam monitor bez podania przyczyny bo chętnie bym to zrobił. Czekam na propozycje rozwiązania mojego problemu.

http://cedrowa.eu/borek/problem.mp4
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3884
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC EA271U problem ze ściemnianiem/miganiem

09 sierpnia 2023, 15:17 - śr

Nie mam wiedzy, ani zaplecza, aby podważać opinię serwisu. Monitor nie piszczał w żaden sposób na ustawieniach fabrycznych, ani na wspomnianych 3000K.
Nie mam InDesign'a. Jednak odpaliłem dwie inne aplikacje z ciemnym tłem i monitor nie migał przy zaznaczaniu. Nie było też żadnego efektu w LibreOffice (przechodzenie Tabem między opcjami w oknie "Znajdź i zamień").
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Grzesiek888
Posty: 2
Rejestracja: 15 lutego 2016, 15:41 - pn

Re: NEC EA271U problem ze ściemnianiem/miganiem

21 marca 2024, 13:26 - czw

Witam,
Cyklicznie co jakiś czas szukam odpowiedzi na właśnie ten problem :)
Czy autorowi udało się go usunąć - mam dokładnie to samo od samego początku...
Monitor mam podpięty do Surface laptop - po USB-C lub też HDMI trochę mnie to irytuje bo to nie jakiś tani monitor na starym eizo było ok :(
SzymonBN
Posty: 119
Rejestracja: 08 czerwca 2023, 14:01 - czw

Re: NEC EA271U problem ze ściemnianiem/miganiem

21 marca 2024, 14:44 - czw

Grzesiek, ale piszesz o piszczeniu czy miganiu/ściemnianiu?
Piszczenie to podobno norma w zasilaczach tego typu, ja mam dobre ucho, więc szczególnie po samym włączeniu zawsze słyszę z każdego monitora jakieś pisknięcie.
Ale co do migania - czytam już enty post, kolejnej osoby, że coś na tym EA271U miga… Tak się składa, że sam myślę o tym monitorze i jeśli faktycznie on miga to chyba jednak serdecznie podziękuję :((
Kiedyś czytałem, że na macOS był problem, ale teraz na kolejnym Windowsie. Kurcze, słabo…
Chyba, że piszesz o piszczeniu, bo w tym wątku wcześniej też było.
A jeśli miganie, to w jakich momentach się to objawia?
Grzesiek888
Posty: 2
Rejestracja: 15 lutego 2016, 15:41 - pn

Re: NEC EA271U problem ze ściemnianiem/miganiem

21 marca 2024, 18:31 - czw

sorki słabo sprecyzowałem,
mi nic nie piszczy, wq mnie tylko to rozjaśnianie.. .dzieje się identycznie jak na tym filmiku kilka postów wyżej..,.
czyli np złapie za okienko np z outlooka przetrzymam lewy myszy i będę chciał to okno przesunąć np w górę w tym momencie wszystko robi się jaśniejsze tak stopniowo o kilka "tonów" puszczam okienko i wszystko wraca do normy,
Jak to samo okienko przeniosę na wyświetlacz na laptopie nic się nie dzieje ani na wyświetlaczu na lapku ani na nec'u
DV mode - standart, itp itd
zauważyłem że na nie wszystkich aplikacjach tak się dzieje, jeżeli podmienię monitor na starego eizo nie ma takich problemów...
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3884
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC EA271U problem ze ściemnianiem/miganiem

21 marca 2024, 20:36 - czw

Ogólnie to dziwna sprawa. Raptem drugi taki znamy mi przypadek. Przy pierwszym monitor dwa razy był w serwisie i oczywiście wady nie stwierdzono, bo nie byli w stanie odtworzyć takiego samego scenariusza. Mi też się to nie udało.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
SzymonBN
Posty: 119
Rejestracja: 08 czerwca 2023, 14:01 - czw

Re: NEC EA271U problem ze ściemnianiem/miganiem

22 marca 2024, 19:18 - pt

Grzesiek888 pisze:
21 marca 2024, 18:31 - czw
Jak to samo okienko przeniosę na wyświetlacz na laptopie nic się nie dzieje ani na wyświetlaczu na lapku ani na nec'u
DV mode - standart, itp itd
Kurcze, no dziwna sprawa. A masz go skalibrowanego w trybie P, żeby tam zobaczyć?

Wróć do „Serwis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot], Orcio, Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68402
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu