Jakość obrazu na ekranie po 6000h pracy

Sprawy techniczne, pomiary, badanie.
roderyk
Posty: 3
Rejestracja: 16 sierpnia 2013, 19:20 - pt

Jakość obrazu na ekranie po 6000h pracy

16 sierpnia 2013, 19:29 - pt

Chciałbym was zapytać, czego spodziewać się po 3-letnim monitorze z przebiegiem ok. 6000h?

Dodam, że chodzi mi o tzw. "monitor poleasingowy".
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Jakość obrazu na ekranie po 6000h pracy

16 sierpnia 2013, 20:28 - pt

Po 3-letnim monitorze poleasingowym z przebiegiem ok. 6kh należy spodziewać się niespodziewanego. Bez wizji lokalnej i pomiarów można jedynie powróżyć z fusów.
roderyk
Posty: 3
Rejestracja: 16 sierpnia 2013, 19:20 - pt

Re: Jakość obrazu na ekranie po 6000h pracy

16 sierpnia 2013, 21:58 - pt

Nie oczekuje i nie spodziewam sie cudow. Chodzi mi tylko o to, jakich ubytkow w jakosci wyswietlanego obrazu nalezy sie spodziewac
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Jakość obrazu na ekranie po 6000h pracy

16 sierpnia 2013, 22:23 - pt

Monitory poleasingowe przewożone są na paletach bez pudełek i styropianów - no więc nie jest to proceder, który służy delikatnym matrycom - często są po takiej wycieczce porysowane i poobijane.

Przebieg niestety nie jest w stanie powiedzieć zbyt wiele o stanie zużycia, bo podświetlenie ustawione na 100% jaskrawości zużywa się 6x szybciej, niż na typowych dla np. fotografii wartościach luminancji (10-40%).
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

Re: Jakość obrazu na ekranie po 6000h pracy

16 sierpnia 2013, 22:47 - pt

Ja bym się spodziewał, że ma licznik cofany bardziej niż 20 letni Passat.
roderyk
Posty: 3
Rejestracja: 16 sierpnia 2013, 19:20 - pt

Re: Jakość obrazu na ekranie po 6000h pracy

17 sierpnia 2013, 00:46 - sob

Czemu cofany licznik?
Te 6000h to tylko szacunkowe wyliczenie dla 8h pracy w dni robocze w ciagu 3 lat.

Wieku monitora jestem pewny, bo jest udokumentowany. Jego stanu wizualnego i stanu matrycy rowniez, nie ma mowy o zadnych rysach, plamach czy ciemniejszych miejscach.

Chodzi mi tylko o to, jaki moze byc uszczerbek na jakosci obrazu po wypracowaniu tych 6000h w warunkach biurowych (blizej mi nie znanych) i jak takie monitory rokuja na przyszlosc.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jakość obrazu na ekranie po 6000h pracy

17 sierpnia 2013, 01:53 - sob

Zacznijmy od tego, że "poleasingowy" to formalnie zużyty sprzęt elektroniczny, który jest przeznaczony do recyklingu. Jako, że na zachodzie trzeba zapłacić za pozbycie się takich odpadów, firmy śmieciarskie sprzedają zabrane z biur urządzenia firmom wywożącym sprzęt na biedniejsze rynki, gdzie ludzie ze skromniejszymi portfelami coś sobie z tego wybiorą. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby obracający takim towarem mówili prawdę. Tymczasem praktycznie wszystkie oferty to super okazja, klasa "A", idealne itd. W rzeczywistości większość z tego sprzętu to naprawdę złom który trzeba przebierać żeby znaleźć sprawny. Trafiają się rodzynki, również praktycznie nieużywane, które hurtem poszły do ciężarówki, ale żeby taki utrafić, trzeba mieć dużo szczęścia, lub po prostu jechać i oglądać, a najlepiej pomierzyć.

6000 godzin w typowych warunkach biurowych może się równać 30 000 godzin w warunkach normalnych. Wynika to stąd, że w biurach z reguły monitory pracują non stop ustawione na 100% jaskrawości, co zużywa lampy w podwyższonym tempie. Ekran robi się ciemny, żółty, w plamy. Często takie monitory nie nadają się do pracy.

Licznik można zmienić. Tak samo jak w samochodach czy drukarkach. Zużycie monitora można ocenić wyłącznie pomiarowo po zbadaniu kondycji podświetlenia.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
gorky
Posty: 186
Rejestracja: 27 marca 2010, 18:07 - sob

Re: Jakość obrazu na ekranie po 6000h pracy

19 sierpnia 2013, 08:19 - pn

Ja tak tylko dla ścisłości dodam że nie jest powiedziane że monitor pracował 8h/dziennie - u mnie w pracy normą jest dobicie do 10h, a są stachanowcy którzy regularnie siedzą więcej - na zachodzie takie podejście bywa częstsze. Jeśli doliczyć do tego niewyłączanie monitora podczas obiadu i po skończonej pracy (zanim zadziała auto power off) to myślę że lepiej założyć że monitor pracował 12h/dzień.

Tak jak napisał pan Tomek - można trafić na 'perełkę' - np. monitor zapasowy, ale to raczej kwestia szczęścia.

Dykteryjka na koniec: kupiłem kiedyś dwa Eizo L568, oba od prywatnych właścicieli, oba w podobnym wielku (~5 lat).
Jeden miał wyświecone 11 tysięcy godzin, świecił maksymalnie 100 nitów i był tak żółknięty że praktycznie nie dało się go juz skalibrować, drugi po 8 tysiącach godzin świecił niewiele gorzej od nowego.

Wróć do „Laboratorium”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68398
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu