Trwałość matryc IPS, wypalanie się pikseli

Sprawy techniczne, pomiary, badanie.
hamet82
Posty: 2
Rejestracja: 16 stycznia 2013, 16:44 - śr

Trwałość matryc IPS, wypalanie się pikseli

16 stycznia 2013, 16:50 - śr

Witam wszystkich Forumowiczów

Zwracam się do Was z zapytaniem dotyczącym trwałości matryc IPS stosowanych w ultrabookach choćby w jednym z najnowszych DELL XPS 12 DUO.

Z tego co widzę model matrycy jest następujący => 12,5 FHD (1080P) TRUE LIFE WL

Prawdopodobnie nie miałbym tego pytania gdyby nie moje kiepskie doświadczenia z innymi (starszymi matrycami z poprzenich laptopów).

Otóż kilka dni temu zakupiłem wspomninego ultrabooka DELL XPS 12 DUO, jednkaże po zainstalowaniu kilku programów zdecydowałem się ponownie zresetować komputer i przywrócić go do ustawień fabrycznych.

Tak też zrobiłem => proces przywracania do stanu fabrycznego trwał mniej więcej ok 45 min. W trakcie tego procesu matyryca była podświetlona na czarno poza drobymi elementami świecącymi na biało takimi jak logo Della czy informacje o postępie resetowania sprzętu.

Moje pytanie => jaka jest trwałość matrycy w takiej sytuacji kiedy obraz jest nieruchomy przez wspomniany czas (podświetolny na czarno jedynie z pojedyńczymi świecącymi na biało informacjami). Czy to grozi przepaleniem się pikseli w tejże matrycy? Jakie są objawy uszkodzenia / przepalenia?

Czy to w ogóle mozliwe aby 45 min takiej formy wyświetlania mogło wpłynąć negatywnie na matrycę no i rzecz jasna na piksele?

Pytam ponieważ podobny problem (wypalone miejsce po ikonach na pulpicie) miałem we wcześniejszym notebooku przy czym on nie był IPSem i ogólnie był starszej generacji.

Z góry dziękuję za każdą informację.

Pozdrawiam,hamet82

Posty: 1
Dołączył(a): Śr sty 16, 2013 3:58 pm
Prywatna wiadomość
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Trwałość matryc IPS, wypalanie się pikseli

16 stycznia 2013, 21:03 - śr

Piksele w matrycy LCD nie mogą się "przepalić", bowiem one nie świecą. Zasada działania piksela zbudowanego z ciekłych kryształów przypomina przesłonę, która steruje światłem z lamp podświetlenia umieszczonych z tyłu. Wady pikseli to brak kontaktu elektrycznego między ścieżką napyloną na szkle a miedzianą taśmą. Nie ma związku z rodzajem wyświetlanych obrazów.

Utrwalanie obrazu na matrycy to objaw degradacji struktury molekuł ciekłych kryształów, które nie wracają do początkowego stanu. Można to porównać do rozmagnesowywania się magnesu. Utrwalanie na pewien czas i pogłębiające się do nawet stałego "wyświetlania", jest czasem spotykane w niskiej jakości ekranach. W dobrych, trwałość struktury ocenia się na ok 100 tys godzin pracy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
hamet82
Posty: 2
Rejestracja: 16 stycznia 2013, 16:44 - śr

Re: Trwałość matryc IPS, wypalanie się pikseli

17 stycznia 2013, 09:53 - czw

Witam ponownie,

serdeczne dzięki za tak profesjonalną odpowiedź.

Rozumiem, że nie powinienm mieć już obaw o długość działania matrycy. O ile nie będzie uszkodzona mechanicznie to powinna podziałać.

Wczoraj jeszcze przez wrzuceniem tego pierwszego postu z zapytaniem kontaktowałem się z głównym serwisem Dell i w odpowiedzi usłyszałem , że na tą chwilę jedyne zgłoszenia, które mieli w sprawie wymian matrcyIPS dotyczyły uszkodzeń mechanicznych a nie były wynikiem ich nieprawidłowego działania.


Przyznam, Twoja odpowiedź znacznie mnie uspokoiła. Dziękuję!

Korzystając z okazji chciałem jeszcze podpytać o inną kwestię dotyczącą matrycy. Mianowicie wczoraj podczas instalacji jednego z programów było otwarte okno dialogowe informcujące o postępie instalacji. Okno to było złożone z czarnej grubej (kontrastującej) ramki no i ostatecznie po zakończeniu instalacji i zamknięciu tego okienka przez kilka sekund na w tle pulpitu widoczne były ramki tego okna. Z łatowścią można było wskazać, gdzie wcześniej to otwarte okno było umieszczone na pulpicie. Nie jest to mój wymysł i doszukiwanie się czegokolwiek ale pokazałem to swojej dziewczynie i ona sama bez mojej pomocy potrafiła wskazać miejsce gdzie to okno było wcześniej umieszczone.

Po kilku sekundach obraz wrócił do swojej oryginalnej postaci i tło było jednolite a "ducha" już nie było.

Czy to jest normalne w tego typu matrycach IPS i muszę się do tego przyzwyczaić czy jest to podstawa do reklamacji?

Jeszcze raz serdecznie dziękuję za wcześniejszą odpowiedź i cieszę się, że jest portal gdzie można uzyskać profesjonalną informację.

Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Trwałość matryc IPS, wypalanie się pikseli

17 stycznia 2013, 10:00 - czw

"Duchy" lub bardziej fachowo "powidoki", to jak mówiłem, cecha ekranów niskiej jakości. Jeśli się pojawiają, to można mieć obawy, że z upływem czasu będą się utrzymywać coraz dłużej. Powidok, jeśli chodzi o sposób powstawania, nie ma związku z rodzajem matrycy a bardziej jej wykonaniem (technologią). Faktem natomiast jest, że najczęściej występuje na tanich odmianach IPS produkcji LG Display.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Laboratorium”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 2 gości
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68371
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu