Karta graficzna 10-bitowa a monitor

Sprawy techniczne, pomiary, badanie.
gunde svan
Posty: 41
Rejestracja: 15 marca 2011, 16:08 - wt

Karta graficzna 10-bitowa a monitor

15 marca 2011, 16:27 - wt

Profesjonalne karty graficzne jak Quadro FX mają możliwość wyświetlania 10-bitowych kanałów kolorów. Co to daje posiadaczom monitorów z panelami 8-bitowymi
i czy jest zbędne dla posiadaczy paneli 10-bitowych? Na przykładzie tych kart spotkałem się również ze sformułowaniem "10/12 bitowa skala szarości" O co tu chodzi?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Karta graficzna 10-bitowa a monitor

15 marca 2011, 19:25 - wt

10-bitowy zapis koloru (1024 odcienie na kanał) w stosunku do tradycyjnego 8-bitowego (256 odcieni) daje możliwość wyświetlania bardziej płynnych gradientów i bardzo delikatnych przejść. Rzecz jest widoczna, choć najlepiej na specjalnie przygotowanych obrazach testowych. W normalnym życiu, jeśli nie pokazać palcem, niewielu ludzi zauważy.

10-bitowa (lub szersza) paleta w monitorze służy natomiast do lepszego zrealizowania liniowej funkcji jasności, czyli mniejszych przebarwień, widocznych najlepiej w szarościach.

Nie ma bezpośredniego związku pomiędzy 10-bitowym sygnałem z karty a 10-bitową paletą monitora. Aby taki związek powstał, konstruowane są specjalne monitory z całkowicie 10-bitowym torem sygnałowym i jeszcze dokładniejszym sterowaniem matrycą. Sprzęt konsumencki jeśli nawet ma wejście 10-bitowego sygnału, degraduje go i tak do 8-bitowego obrazu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
gunde svan
Posty: 41
Rejestracja: 15 marca 2011, 16:08 - wt

Re: Karta graficzna 10-bitowa a monitor

15 marca 2011, 20:54 - wt

Dziękuję za odpowiedź. Co do wpływu 10 bitów na panel monitora jestem zorientowany - pracuję na takich monitorach. Zastanawiałem się nad sensem kart 10 bitowych w połączeniu z takim monitorem i zwykłym. Z tej odpowiedzi wnioskuję, że jednak poza monitorami medycznymi i monitorami studyjnymi (referencja brodcastu czy gradingu) nie można 10 bitów karty wykorzystać. Co jednak oznacza "10/12 bitowy"Chodzi mi o te 12 bitów. http://www.nvidia.pl/object/product-qua ... 0d-pl.html. Jest to jakaś emulacja jeszcze wyższej przestrzeni czy jest to związane z kalibracją DICOM?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Karta graficzna 10-bitowa a monitor

15 marca 2011, 21:09 - wt

gunde svan pisze:Z tej odpowiedzi wnioskuję, że jednak poza monitorami medycznymi i monitorami studyjnymi (referencja brodcastu czy gradingu) nie można 10 bitów karty wykorzystać.
I poza niektórymi profesjonalnymi graficznymi. Poza tym nie. Na razie...
gunde svan pisze:Co jednak oznacza "10/12 bitowy"Chodzi mi o te 12 bitów.
Są monitory, np EIZO RadiForce GS521, które po kablu DVI są w stanie uzyskać z karty i wyświetlić 12-bitową rozdzielczość funkcji jasności. Nie koloru oczywiście tylko sygnału monochromatycznego, bo tylko przy szarości jest sens oraz możliwość techniczna.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Laboratorium”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68375
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu