Różnice temperatur w ekranach

Sprawy techniczne, pomiary, badanie.
OhNo
Posty: 3
Rejestracja: 22 stycznia 2014, 14:47 - śr

Różnice temperatur w ekranach

22 stycznia 2014, 15:33 - śr

Witam

Właśnie kupiłem macbooka z wyświetlaczem retina i zastanawiają mnie różne temperatury barwowe na ekranach moich urządzeń.
Przed zakupem dużo się naczytałem na forach na temat żółtych ekranów w retinie i w porównaniu do ipada ekran w laptopie jest faktycznie lekko cieplejszy.
Ale znowu porównując te urządzenia do monitora Eizo, to właśnie ten ekran wydaje się żółty, a ipad lekko niebieski. Dodam że Eizo nie był kalibrowany.
Temperatury barwowe w Eizo i macbooku ustawione są na 6500k.

Który z tych ekranów ma najlepiej ustawiony punkt bieli i czy te różnice wynikają z wad matrycy?

Obrazek
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Różnice temperatur w ekranach

22 stycznia 2014, 15:48 - śr

Jak na mój gust różnice wynikają z różnych technik podświetlenia:
1) CCFL, sRGB
2) WG-CCFL, AdobeRGB
3) GB-r LED, AdobeRGB
4) W-LED, sRGB

Ad4) Ogromna większość obecnie sprzedawanych wyświetlaczy oparta jest na W-LEDach, czyli tak naprawdę diodach niebieskich z żółtym luminoforem. Niestety dają one zimną, niebiesko-fioletową biel.

Mam możliwość porównania 1) vs 3) vs 4). U mnie najcieplejszy jest 3), potem 1), a 4) jest po prostu nieprzyjemnie zimny. Wszystkie oczywiście ustawione na pracę/symulację sRGB, 6500K.
Wygląd rzeczywisty jest też zupełnie różny od zdjęć. GB-r LED wychodzi na zdjęciach u mnie czerwony mimo, że wizualnie jest neutralny ze wskazaniem na żólty.

Urządzenia powyższe mają kompletnie różne widmo podświetlenia:
http://www.mva.pl/viewtopic.php?f=6&t=1058
http://www.mva.pl/viewtopic.php?f=6&t=1058&start=10
http://www.mva.pl/viewtopic.php?f=6&t=1058&start=20
OhNo
Posty: 3
Rejestracja: 22 stycznia 2014, 14:47 - śr

Re: Różnice temperatur w ekranach

22 stycznia 2014, 17:16 - śr

Dzięki za nakreślenie sprawy.

Faktycznie, na co dzień pracuję na Eizo s2233w z podświetleniem CCFL i mimo że może się wydawać lekko żółte jest to dla mnie bardzo komfortowy ekran.
Ciekawe jak będzie z dłuższa pracą na zimniejszym, ledowym macbooku.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Różnice temperatur w ekranach

22 stycznia 2014, 17:58 - śr

Trzeba to wszystko skalibrować, choć urządzenia którymi Pan dysponuje nie dadzą identycznego efektu. Jak napisał Max, różne podświetlenia, różne widma.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Różnice temperatur w ekranach

22 stycznia 2014, 18:19 - śr

Wynalazek, na którym obecnie wpisuję literki ma ponoć tzw. "Metamerism Correction".
Czornyj pisze:Problem ze standardową kolorymetrią polega na tym, że nie jest ona doskonała - monitor normalnogamutowy świetlówkowy i szerokogamutowy GBr LED skalibrowane hiperturboprecyzyjnymlaboratoryjnym sensorem do bieli o tej samej barwie wyglądają inaczej. Funkcja korekty metameryzmu ma za zadanie przeciwdziałać sytuacji, gdy monitory z różnym podświetleniem mimo kalibracji do analogicznego targetu wyglądają inaczej.
Ale nawet po włączeniu tego cuda i tak CCFL/sRGB i GB-r LED/symulacja sRGB, wyglądają u mnie inaczej. Trza się po prostu przyzwyczaić. Za to reszta kolorów (poza bielą) bardzo podobna.
Ja tam wolę zdecydowanie ciepłą barwę GB-r LEDa, o dużej, wyraźnej i szerokiej składowej czerwonej. CCFLom też niczego nie brakuje. W-LEDy są mz. do d...y. Na dodatek każdy obecny W-LED w monitorze ma matrycę 6-bit.
Czornyj pisze:WG-CCFL, ok. D50:
Obrazek
Dla porównania B G+R LED w CX240 @ D65
Obrazek
Tom01 pisze:Przykładowe dwa pomiary widma białych diód...
Obrazek
Tom01 pisze:CCFL normalnogamutowy:
Obrazek
CCFL szerokogamutowy:
Obrazek
Tom01 pisze:Celem uzupełnienia dyskusji. Widmo dzienne, zmierzone tym samym przyrządem:
Obrazek
No i GB-r LED: http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil4.html
Obrazek
PS. Istnieje pewna różnica pomiędzy B+G-r z CX240 oraz GB-r z PA2x2W...
Ostatnio zmieniony 22 stycznia 2014, 18:35 - śr przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Różnice temperatur w ekranach

22 stycznia 2014, 18:29 - śr

To się da w dużej mierze skorygować, ale trzeba "wizualnie" i jest dosyć trudne.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Różnice temperatur w ekranach

22 stycznia 2014, 19:19 - śr

max pisze:PS. Istnieje pewna różnica pomiędzy B+G-r z CX240 oraz GB-r z PA2x2W...
Owszem - podświetlenie PAxx2W tworzą zespoły składające się z diody G oraz B pokryte czerwonym luminoforem, natomiast w CX240 tylko dioda B ma czerwony luminofor. W efekcie mamy inne widmo, nieco mniejszy gamut i wiatraczek.

Ciekawostką podświetlenia PAxx2 jest fakt, że diody G i B mają niezależne sterowanie luminancją, dzięki czemu możemy precyzyjnie, bez użycia matrycy i cięcia kontrastu kalibrować punkt bieli (pod warunkiem, że będzie on cieplejszy od natywnego, zbliżonego do D65.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Różnice temperatur w ekranach

22 stycznia 2014, 19:40 - śr

Jak już zabrnęliśmy w ten zakątek, myślę, że rycina powie więcej niż 1000 słów:
GB-r_LED.jpg
GB-r LED
GB-r_LED.jpg (164.25 KiB) Przejrzano 3218 razy
Obrazek
Czornyj pisze:Ciekawostką podświetlenia PAxx2 jest fakt, że diody G i B mają niezależne sterowanie luminancją, dzięki czemu możemy precyzyjnie, bez użycia matrycy i cięcia kontrastu kalibrować punkt bieli (pod warunkiem, że będzie on cieplejszy od natywnego, zbliżonego do D65.
A to faktycznie ciekawostka. Ciekawe jak go zmusić do tego aby kombinował różnicowo diodami G/B a nie matrycą? No chyba, że sam robi tak "z automatu".

PS. Dla porządku dodam, że istnieje jeszcze jeden sposób podświetlenia:
http://www.prad.de/new/monitore/test-ne ... eil10.html
czyli R + G + B LED...
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Różnice temperatur w ekranach

22 stycznia 2014, 21:00 - śr

Leci z automatu - jak tylko koordynaty mieszczą się w polu rażenia to reguluje diodami, nie matrycą. A jak się nie mieszczą to też reguluje diodami, a to czego ew. braknie docina matrycą. Bardzo sprytna inżynieria ;)

W zastosowaniach graficznych ten patent nie ustępuje w pełni RGB LEDowemu Reference 21 (który nb. stoi na moim biurku), bo większość potencjalnych targetów mieści się w zakresie regulacji.
OhNo
Posty: 3
Rejestracja: 22 stycznia 2014, 14:47 - śr

Re: Różnice temperatur w ekranach

24 stycznia 2014, 08:49 - pt

Panowie, jak jest naprawdę z tymi plamami w retinach? Mam delikatne żółte przebarwienia na dole ekranu, widoczne tylko na białym tle.
Widziałem już na forach setki postów z tym samym problemem.
Czy to jest powszechna cecha ekranów IPS, czy ewidentna wada kwalifikująca sprzęt do wymiany?

Obrazek
bartek
Posty: 58
Rejestracja: 15 sierpnia 2013, 00:54 - czw

Re: Różnice temperatur w ekranach

21 lutego 2014, 22:05 - pt

Podepne sie.
Czy Retina zapewnia w jakis sposob równomiernosc podświetlana matrycy?
Mam lekkie wrazenie, ze prawa czesc ekranu ucieka bardziej w magente/jest ciemniejsze.
Ta roznica jest bardzo subtelna i raczej tylko na białym tle.
Wie ktos czy to technicznie mozliwe i czy ew. jest to standard?

Druga sprawa, mam wrazenie ze przy lewej krawędzi mam lekką niebieską poswiatę (tak jakby ledy z boku przebijaly). Nie jest to męczące, ale znowu czy tez tak macie?

No i jak tam problem z ghostingiem? ;) ja na szczęście tego chociaz nie mam
marcin
Posty: 53
Rejestracja: 12 czerwca 2011, 10:35 - ndz

Re: Różnice temperatur w ekranach

17 grudnia 2014, 01:16 - śr

bartek pisze:Podepne sie.
Czy Retina zapewnia w jakis sposob równomiernosc podświetlana matrycy?
Mam lekkie wrazenie, ze prawa czesc ekranu ucieka bardziej w magente/jest ciemniejsze.
Ta roznica jest bardzo subtelna i raczej tylko na białym tle.
Wie ktos czy to technicznie mozliwe i czy ew. jest to standard?

Druga sprawa, mam wrazenie ze przy lewej krawędzi mam lekką niebieską poswiatę (tak jakby ledy z boku przebijaly). Nie jest to męczące, ale znowu czy tez tak macie?

No i jak tam problem z ghostingiem? ;) ja na szczęście tego chociaz nie mam
Stary temat ale odkopię, może czegoś się dowiem. Również kupiłem macbooka...po przeczytaniu ton złych informacji o ekranach. Niestety pierwsza sztuka była jak na złość do połowy żółta. Zwróciłem. Obecnie posiadam kolejną sztukę, nie mam pojęcia czy ekran nie jest przypadkiem znów "walnięty". Nie wiem czy ta metoda jest w jakikolwiek sposób poprawna ale w kwestii porównania-czy możesz zrobić zdjęcia białego ekranu w RAWie i sprawdzić jaką pokazuje ci balans bieli. Pewnie wybiorę się z nim do sklepu żeby porównać. W kwestii apple i moich ostatnich przygód dodam tylko tyle, że miałem kolejno 3 iphone'y 6 zamówione przez sklep, każdy miał dosłownie żółty ekran w porównaniu do wystawowych sztuk. Trochę przegięcie. Zwróciłem każdą sztukę, poczekam, może się to zmieni za jakiś czas. Trochę to wszystko szokujące dla mnie przy tych kwotach.
bartek
Posty: 58
Rejestracja: 15 sierpnia 2013, 00:54 - czw

Re: Różnice temperatur w ekranach

17 grudnia 2014, 01:25 - śr

Mogę zrobić, ale wydaje mi się że taki test nie ma większego sensu jednak.

Co do iPhonów to raczej normalka. Wszystko zależy od daty produkcji i użytych ekranów. Widziałem dużo zimnych, fioletowych i żółtych podświetleń. Nie zwróciłem uwagi czy w salonach rzeczywiście większość jest zimna, możliwe.
Natomaist to samo tyczy się ekranów Retina. Są produkowane przez LG i Samsung co zapewne wiesz. Dają też zupełnie inny efekt....

Wróć do „Laboratorium”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu