Czy LED jest zdrowe dla oczu?

Sprawy techniczne, pomiary, badanie.
Awatar użytkownika
max

Re: Czy LED jest zdrowe dla oczu?

5 sie 2015, o 12:16

misiekv3 pisze:Gorzej, ze tak jak napisal max wszytkie te lepsze monitory maja podobne parametry podswietlania...
Nie do końca.

Podświetlenie W-LED, czyli niebieska dioda i żółty luminofor (jak w CS230) stosowanej jest w najtańszych typach monitorów. Gamut sRGB.
Lepsza wersja podświetlenia W-LED to niebieska dioda i zielono-czerwony luminofor. Gamut odrobinę przekracza sRGB.

Podświetlenie szerokogamutowe przy pomocy diód GB-r. To dioda niebieska oraz zielona i luminofor czerwony, wyzwalany głównie przy pomocy światła niebieskiego, które ma większą energię od zielonego. Tego typu podświetlenie stosowane jest w monitorach profesjonalnych. Praktyka pokazuje, że nie jest wskazane dla astygmatyków z soczewkami cylindrycznymi.

Jeśli zaś chodzi o regulację mocy podświetlenia, to większość lepszych monitorów pozwala ją obniżyć do ok. 20-30cd/m2. Dlaczego nie jest to możliwe w CS230, pojęcia nie mam zwłaszcza, że to najpospolitszy W-LED.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:

5 sie 2015, o 12:39

max pisze:zwłaszcza, że to najpospolitszy W-LED.
Nie tak do końca. Objętościowo CS230 ma ok 103% przestrzeni sRGB a pokrycie wygląda następująco:

Obrazek

Jest to więc monitor lekko-szerokogamutowy.
Tomasz - monitory.mastiff.pl
Masz problem z kolorem, wal śmiało! GG:189335, Skype:zpkmastiff, Tel:601888312
Monitory EIZO, NEC, kalibracja z prawdziwego zdarzenia
Najblizsze kalibracje w terenie
GrzesiekR

5 sie 2015, o 12:48

A jak to zostalo osiągnięte jeśli podświetlenie to W-LED z żółtym luminoforem? Może jednak jest tam zielono-czerwony luminofor?
siemek

27 kwie 2016, o 15:21

Witajcie, pozwolę sobie odświeżyć ten arcy-ciekawy wątek.

Mnie kwestia dopadła bardzo dobitnie po zakupie NEC 272 - więcej tutaj http://www.mva.pl/viewtopic.php?f=34&t=2622

Pozostaje otwarte pytanie co ma zrobić użytkownik, któremu przeszkadza podświetlenie LED.

Czy na dzień dzisiejszy jedynym ratunkiem jest LCD z podświetleniem świetlówkowym (o ile znajdzie się jeszcze takie nowe lub używane) ?
Awatar użytkownika
max

27 kwie 2016, o 16:52

Musisz dojść co konkretnie Tobie przeszkadza. Z opisanych przez Ciebie problemów ja nie wyciągał bym wniosków, że to wina podświetlenia LED. Akurat w tym monitorze mamy jedne z najlepszych LEDów, GB-r LEDy. W Twoim przypadku szukałbym przyczyn gdzie indziej. Niestety nie mam pomysłów gdzie i chyba jedynym sposobem jest metoda prób i błędów. Mam jedynie delikatne podejrzenie, że jesteś skrajnie wyczulony na FRC matrycy, a w opisywanym przypadku było 8 pełnych bit + 2FRC. Zdecydowana większość monitoròw ma 6bit + 2 FRC. Może są takie, które mają 8bit bez FRC, np. AU Optronics, określane na tym forum pieszczotliwie "dno i wodorosty".
Awatar użytkownika
max

5 wrz 2016, o 10:23

Wróć do „Laboratorium”