Czy LED jest zdrowe dla oczu?

Sprawy techniczne, pomiary, badanie.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Czy LED jest zdrowe dla oczu?

02 sierpnia 2013, 09:29 - pt

Tomig pisze:Niestety w dellu jest to dość gówniane rozwiązanie, monitor nieudane sięprecyzyjnie wyregulować a rozjazd następuje już nawet po kilkunastu godzinach ciągłej pracy. Aplikacja xrite i wyniki regulacji również pozostawia wiele do życzenia...
Wierzę. Wydaje się jednak, że tej cenie trudno o coś lepszego, zwłaszcza z punktu widzenia ergonomii a nie jakości obrazu.
Tomig pisze:Zasadniczo oglądnąłem kilkadziesiąt Dell serii 13 i wiem,mało osób na tym forum zaakceptowało by niedociągnięcia (zwłaszcza srebrzenie) i wylewający się turkusowy miks w narożach monitora.
No coż. Taka uroda monitorów szerokogamutowych. Spodziewam się takich problemów.
Co do "srebrzenia" i "wylewający się turkusowy miks w narożach monitora" obawiam się, że to wina matrycy i podświetlenia, a nie reszty monitora. Przeczucie mówi mi, że nawet NEC tego nie obejdzie. Może wyrównać tylko elektronicznie jasność i przebarwienia bieli, ale na srebrzenie pod kątem i murę chrominancji ciężko będzie zaradzić. Pomóc może tylko selekcja paneli przez LG dla NECa. Zobaczymy...

Opinia osoby, która widziała tyle egzemplarzy DELLa Uxx13 mile widziana w tym wątku: http://www.mva.pl/viewtopic.php?f=6&t=1127&start=20
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Czy LED jest zdrowe dla oczu?

02 sierpnia 2013, 10:02 - pt

Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Czy LED jest zdrowe dla oczu?

02 sierpnia 2013, 12:56 - pt

No proszę - oczywiście mierzą je CA-2000, przekozacki i wściekle drogi (>30k euro) sprzęcik do pomiarów równomierności podświetlenia. Jak widać odchyłki nie przekraczają 2-3dE, czyli jednolitość powinna być na poziomie CX240/CG246.

Zlinearyzowany jest również idealnie, co zresztą przy 14(16)bit 3DLUT oraz kalibracji kombinacją CA210 i CS1000 dziwnym nie jest - już PA241W były idealne.

Ech, chciałbym się choćby na kilka dni dorwać do takiego sprzętu, chłopaki mają spektroradiometry i kolorymetry XYZ za ponad 100k euro... Swoją drogą testowanie później tych moniorów przez prad.de i TFTcentral zabawkami za kilkadziesiąt dolarów to przezajebiaszczy żart :D, kolesie z NECa muszą z nich mieć niezłą bekę :lol:
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Czy LED jest zdrowe dla oczu?

02 sierpnia 2013, 13:19 - pt

Czyli jest szansa, że nie będzie jak w DELL U2413: http://www.mva.pl/viewtopic.php?f=6&t=1127&start=20 opartego na tej samej matrycy ;)
Ciekawe czy mierzą tym CA-2500 każdy wyprodukowany egzemplarz PAxx2W lub SVxx2W czy tylko w czasie projektowania monitora.

W polu Measurements Instruments widzę oprócz:
Konica Minolta CA-2500: http://www.konicaminolta.eu/pl/measurin ... wstep.html
Konica Minolta CA-210: http://www.konicaminolta.eu/pl/measurin ... a-210.html
http://www.konicaminolta.com/instrument ... 210_e8.pdf

Oczywiście paski po obwodzie ekranu, przy ramkach, "profilaktycznie" pominęli w badaniu ;) .
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Czy LED jest zdrowe dla oczu?

02 sierpnia 2013, 13:25 - pt

Liniowość monitora była badana kolorymetrem XYZ CA-210, oraz spektroradiometrem CS-1000, topowy sprzęt klasy laboratoryjnej.

CA-2000 lub 2500 (nie widać wyraźnie, 2000 był poprzednikiem 2500-ki) to kolorymetr XYZ z matrycą 980x980 pikseli, dzięki czemu idealnie nadaje się do testowania równomierności wyświetlaczy.

Podejrzewam, że mierzą każdy PA/P, tworzą korektę dla DUC, a następnie ponownie mierzą je kontrolnie, co widać na załączonym obrazku.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Czy LED jest zdrowe dla oczu?

02 sierpnia 2013, 13:33 - pt

Czornyj pisze:Podejrzewam, że mierzą każdy PA/P, tworzą korektę dla DUC, a następnie ponownie mierzą je kontrolnie, co widać na załączonym obrazku.
Taką mam właśnie cichą nadzieję. Pewnie mają przygotowane stanowisko, tak aby możliwie szybko i automatycznie przeprowadzić taką operację.
Czyli:
- mierzą matrycę i jej podświetlenie bez korekcji, odczytują jej odchyłki w jasności i barwie
- obliczają potrzebne korekcje które musi przeprowadzić matryca i zapisują to w module DUC elektroniki monitora
- włączają DUC, wykonują pomiar kontrolny czy korekcja jest prawidłowa, ew. poprawka

Podejrzewam, że cała operacja trwa 5 sekund ;) .
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Czy LED jest zdrowe dla oczu?

07 sierpnia 2013, 13:24 - śr

raptor88 pisze:Nec chyba nie za bardzo zwraca uwagę na PWM. Przynajmniej nie w biurowych modelach, tam raczej pwm ma niskie częstotliwości. Nie napawa to optymizmem jeśli chodzi o PA242, PA302. Eizo chociażby w takim EV2436 przyłożyło się lepiej.
Pozwolę sobie zacytować wypowiedź specjalisty NEC z innego wątku:
Wojciech Kosek pisze:
max pisze:
Wojciech Kosek pisze: Chciałbym tutaj poruszyć również kwestię modułu PWM, czyli modułu regulującego jasności w większości monitorów.
Pana praca, czyli wielogodzinne wpatrywanie się w ekran monitora może powodować mocne bóle głowy i dyskomfort w przypadku korzystania z monitora którego moduł PWM charakteryzuje się częstotliwością pracy poniżej 1kHz. Obecnie stosowane podświetlenie w monitorach wszystkich marek które Pan wymienił włącznie z modelami NEC z serii Pxx1 posiadają częstotliwość mniejszą niż 1kHz i migotanie może być widoczne przy niższych jasnościach. Zdecydowanie poleciłbym poczekanie na monitory NEC MultiSync P272W które prócz rozdzielczości 2560 x 1440 pix, bardzo dobrej jakości obrazu, przede wszystkim stabilnej, będą posiadały moduły PWM pracujące z częstotliwością 8kHz, kompletnie eliminując efekt migotania przy dowolnej jasności.
To dobra wiadomość.
Chodzi o model P272W czy PA272W? Domyślam się, że P272W byłby wersją normalnogamutową na W-LED, PA na GBr-LED.
Pytanie bierze się stąd, że model P232W miga z częstotliwością 178Hz. Żródło: http://www.mva.pl/viewtopic.php?f=26&t=1074

Najlepiej byłoby więc wymienić wszystkie modele, które będą miały PWM działający z częstotliwością 8kHz. Jeśli to możliwe.
PA302W:
PA272W:
P272W:
PA242W:
P242W:
P232W:
Przepraszam literówka oczywiście chodziło mi o serię PAxx2.
Dodatkowo kolejna literówka, modele PAxx2 posiadają częstotliwość pracy modułu PWM w zakresie 10 - 20kHz
Odnośnie innych modeli:

PAxx2 - 10-20kHz
P242W - 8kHz
P232W - 180Hz
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Czy LED jest zdrowe dla oczu?

12 sierpnia 2013, 11:01 - pn

Czornyj pisze:No proszę - oczywiście mierzą je CA-2000, przekozacki i wściekle drogi (>30k euro) sprzęcik do pomiarów równomierności podświetlenia. Jak widać odchyłki nie przekraczają 2-3dE, czyli jednolitość powinna być na poziomie CX240/CG246.
Zlinearyzowany jest również idealnie, co zresztą przy 14(16)bit 3DLUT oraz kalibracji kombinacją CA210 i CS1000 dziwnym nie jest - już PA241W były idealne.
Ech, chciałbym się choćby na kilka dni dorwać do takiego sprzętu, chłopaki mają spektroradiometry i kolorymetry XYZ za ponad 100k euro... Swoją drogą testowanie później tych moniorów przez prad.de i TFTcentral zabawkami za kilkadziesiąt dolarów to przezajebiaszczy żart :D, kolesie z NECa muszą z nich mieć niezłą bekę :lol:
Czornyj pisze:Liniowość monitora była badana kolorymetrem XYZ CA-210, oraz spektroradiometrem CS-1000, topowy sprzęt klasy laboratoryjnej.
CA-2000 lub 2500 (nie widać wyraźnie, 2000 był poprzednikiem 2500-ki) to kolorymetr XYZ z matrycą 980x980 pikseli, dzięki czemu idealnie nadaje się do testowania równomierności wyświetlaczy.
Podejrzewam, że mierzą każdy PA/P, tworzą korektę dla DUC, a następnie ponownie mierzą je kontrolnie, co widać na załączonym obrazku.
Wydawanie "papierów" stało się ostatnio modne, nawet w biurowych monitorach. Przy kalibracji fabrycznej z użyciem nawet podobnego sprzętu. :mrgreen:
Jak "papier" nie będzie poświadczony przez notariusza, to nie biorę. ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Załączniki
U2713HM.jpg
U2713HM.jpg (80.4 KiB) Przejrzano 16858 razy
PA242W.jpg
PA242W.jpg (96.27 KiB) Przejrzano 16858 razy
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Czy LED jest zdrowe dla oczu?

12 sierpnia 2013, 11:37 - pn

No więc Dell daje papier na to, że ich monitor jest rozkalibrowany - i co to to ma do rzeczy?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Czy LED jest zdrowe dla oczu?

12 sierpnia 2013, 12:47 - pn

Trochę się nabijam. Myślę, że 98% kupujących rozumie z tych "papierów" tyle co ja, czyli niewiele. A papier jest? Jest.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Czy LED jest zdrowe dla oczu?

12 sierpnia 2013, 13:37 - pn

A tak swoją drogą, co z tym papierem jest nie tak?
dE < 2-3, rozrzut jasności na powierzchni +- 1%, barwy +-1 dE. Tej krzywej wykładniczej gamma, a konkretnie wartości na osiach, nie umiem za bardzo powiązać.
Jak dla mnie to wyniki idealne, w które, nie będę ukrywał, nie wierzę. Ale sam papier wygląda mi na perfekcyjnie spreparowany. Ale jak mówiłem, mam niewielkie pojęcie o mniemaniu. ;)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Czy LED jest zdrowe dla oczu?

12 sierpnia 2013, 14:38 - pn

Na jakiej powierzchni? Ja widzę tylko pomiar punktowy U2713HM. Wykresy tak naprawdę bez znaczenia - wykres Gamma jest tak wyskalowany, by kompletnie nie dało się czegokolwiek wywróżyć, a nawet jeśli to liniowość wyświetlacza na jego maksymalnej luminancji jest mało interesująca.
Wykres Gray-Scale Tracking wyskalowany jest w K co jest bez sensu (a i tak wykazuje spore odchyłki). Najwięcej mówi nam pierwszy wykres walidacji do sRGB z którego wynika, że w krzywa odpowiedzi tonalnej ma odchyłki 2-4dE(94), czyli krótko mówiąc monitor jest kompletnie rozkalibrowany, odchyłki w kolorach są bez znaczenia.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Czy LED jest zdrowe dla oczu?

12 sierpnia 2013, 15:01 - pn

Czornyj pisze:Na jakiej powierzchni?
U2413 i U2713H mierzone są w 25 punktach. Jak wielki jest to obszar w stosunku do całego ekranu, nie da się wywnioskować (inaczej ujmując, jak szerokie brzegi są pominięte w pomiarach). W NECu widać, jak szerokie brzegi są pominięte.
Czornyj pisze:Wykresy tak naprawdę bez znaczenia - wykres Gamma jest tak wyskalowany, by kompletnie nie dało się czegokolwiek wywróżyć, a nawet jeśli to liniowość wyświetlacza na jego maksymalnej luminancji jest mało interesująca.
Ale u NECa osie na wykresie gammy są identycznie wyskalowane.
Czornyj pisze:Wykres Gray-Scale Tracking wyskalowany jest w K co jest bez sensu (a i tak wykazuje spore odchyłki).
Może i jest, nie znam się. Ja rozumiem to tak, że w ciemnych szarościach obraz staje się zimniejszy niż neutralny.
Czornyj pisze:Najwięcej mówi nam pierwszy wykres walidacji do sRGB z którego wynika, że w krzywa odpowiedzi tonalnej ma odchyłki 2-4dE(94), czyli krótko mówiąc monitor jest kompletnie rozkalibrowany
2-4dE to dużo? Pamiętajmy, że porównujemy się do monitorów NEC/EIZO kosztujących tyle samo, czyli np. U2413 vs EV2436W vs EA244WMi, a nie do PA241/PA242/CX240 kosztujących 2,5x więcej.
Czornyj pisze:odchyłki w kolorach są bez znaczenia.
Dlaczego?

Nowy "papier":
Obrazek
"Aparatura pomiarowa" podobna. Wykresy też.
Załączniki
p279q-feuille.jpg
p279q-feuille.jpg (42.27 KiB) Przejrzano 16915 razy
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Czy LED jest zdrowe dla oczu?

12 sierpnia 2013, 16:51 - pn

Ostatnio zmieniony 12 sierpnia 2013, 16:59 - pn przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Czy LED jest zdrowe dla oczu?

12 sierpnia 2013, 16:57 - pn

lepiej podać linki niż wczytywać na serwer forum, bo jak widać nic nie widać ;)

EA244WMi po kalibracji ma odchyłki w szarościach 0,5-1dE. 2-4dE to sporo. Odchyłki kolorów od sRGB są przypadkowe - wynikają z różnicy pomiędzy gamutem barwowym monitora a gamutem przestrzeni sRGB i nie zależą od jakości samej kalibracji (chyba że mamy monitor z 3DLUT, który jest w stanie idealnie odwzorować sRGB)

Wykresy U2413H i U2713H są lepsze, choć jak na monitory z wielobitowymi LUT też szału nie robią (w NEC-u jak widać nie przekraczają 0,5 dE). Dziwi odjazd temp. barwowej w cieniach (nie mówiąc o tym, że dziwi użycie skali w K).
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Czy LED jest zdrowe dla oczu?

12 sierpnia 2013, 17:02 - pn

Czornyj pisze:lepiej podać linki niż wczytywać na serwer forum, bo jak widać nic nie widać ;)
:cry: Staram się jak mogę i ... d...a. Chyba się nigdy nie nauczę. :oops: Poprawiłem na linki.
Czornyj pisze:EA244WMi po kalibracji ma odchyłki w szarościach 0,5-1dE. 2-4dE to sporo. Odchyłki kolorów od sRGB są przyadpkowe - wynikają z różnicy pomiędzy gamutem barwowym monitora a gamutem przestrzeni sRGB i nie zależą od jakości samej kalibracji (chyba że mamy monitor z 3DLUT, który jest w stanie idealnie odwzorować sRGB)
U2413, U2713HM mają 3D LUT. Po kalibracji też zapewne wypadną lepiej. 95% użytkowników tego pułapu cenowego nie będzie jednak zapewne kalibrować. Mz. trzeba porównać stany "po wyjęciu z pudełka".
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Czy LED jest zdrowe dla oczu?

12 sierpnia 2013, 17:28 - pn

kliknąć prawym przyciskiem na zdjęciu, skopiować link do zdjęcia i wstawić go na forum pomiędzy tagami [img]link[/img]
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Czy LED jest zdrowe dla oczu?

12 sierpnia 2013, 17:32 - pn

Czornyj pisze:kliknąć prawym przyciskiem na zdjęciu, skopiować link do zdjęcia i wstawić go na forum pomiędzy tagami [img]link[/img]
Dokładnie tak zrobiłem. Jak się zrobi cytuj, to widać. Chyba niektóre strony nie odpowiadają, albo nie da się wczytać do jednej odpowiedzi więcej niż 2 zdjęć. Ale dzięki. :)
godzio1
Posty: 3
Rejestracja: 06 marca 2014, 12:46 - czw

LED = nieuniknione zmęczenie oczu ?

08 marca 2014, 19:29 - sob

Witam po raz pierwszy na forum.
Trafiłem tutaj kilka dni temu, po zakupie monitora DELL U2412M.
Na komputerze pracuję już prawie 25 lat, przez moje ręce przewinęło się wiele monitorów, ostatnio przez 5 lat używałem monitora BELINEA 1980 S1 (VA).
Zdarza się, że dziennie siedzę przed ekranem po kilkanaście godzin (czytanie, obliczenia, praca z tekstem, CAD itp). Do tej pory nigdy nie odczuwałem większego zmęczenia oczu.
Zmieniło się to po zakupie wspomnianego DELLa. Znośny przy pracy w dzień, wieczorem dosłownie wypalał mi oczy. Żadne kombinacje jaskrawości, kontrastu czy temperatury barw nie pomagały. Z Waszego forum dowiedziałem się, że to norma, inne źródła potwierdziły ten fakt. Dzięki uprzejmości sprzedawcy zmieniłem ten monitor na polecany EIZO EV2436W, który miał być łagodny dla oczu. Od pierwszego kontaktu widać, że jeśli chodzi o komfort pracy, między U2412M a EV2436W jest przepaść.

Czar jednak szybko minął, a zmęczenie oczu dalej występuje i jest ono zauważalnie większe niż na starym 1980 S1. W zasadzie nie umiem powiedzieć dlaczego, bo teoretycznie na EV2436W, zwłaszcza w trybach ochrony wzroku, brzy temperaturze kolorów na poziomie 5000-5500 patrzy się przyjemniej.
Nawet kiedy EV2436W ustawiam ciemniej niż 1980 S1 (nie wg. skali, tylko wg subiektywnego odczucia świecenia), to i tak mam wrażenie, że świeci mocniej.
Zrobiłem mały eksperyment, który niestety potwierdził większe zmęczenie wzroku na nowym EV2436W.
Ustawiłem obydwa monitory koło siebie i spróbowałem skupić się na czytaniu tekstu na każdym z nich, przy włączonym monitorze sąsiednim.
Kiedy czytałem na EV2436W, wzrok bardziej się męczył, natomiast po pewnym czasie przestawałem zauważać włączony 1980 S1.
Kiedy czytałem tekst na 1980 S1, po dłuższym czasie byłem mniej zmęczony, jednak cały czas drażniła mnie obecność świecącego z boku EV2436W.

W między czasie poczytałem trochę o monitorach typu LED i widzę, że wielu ludzi ma podobne problemy, zarówno z uwagi na dużą luminescencję ekranów, jak i na prawdopodobne szkodliwe działanie niebieskiej składowej widma. Wpływ światła niebieskiego na wzrok nie jest jeszcze dobrze przebadany (chyba 1 poważna publikacja naukowa Hiszpanów i trochę badań Francuzów, choć nie wiem czy wystarczająco wnikliwie szukałem). Konfuzję pogłębia samo EIZO, które na swoich stronach podaje, że "LED i LCD emitują prawie takie same wartości światła niebieskiego", po czym przedstawia wykres, na którym składowa niebieska LED ma natężenie prawie do dwóch razy większe niż LCD....

Chciałbym zapytać, jakie są Wasze odczucia przy przesiadce z LCD na LED, a szczególnie na model EIZO EV2436W. Nie wiem czy coś mi umyka, co mógłbym jeszcze zmienić w ustawieniach tego monitora, czy też jestem szczególnie podatny na wpływ podświetlenia LED. Wydałem na ten monitor kupę pieniędzy (w moim przekonaniu) i właściwie po dwóch dniach pracy, mam go ochotę sprzedać......
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo EV2436W, LED = nieuniknione zmęczenie oczu ?

08 marca 2014, 20:19 - sob

Próbował Pan ustawić EV2436W tak, aby ekran był ciemniejszy niż na starym monitorze?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Laboratorium”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu