Wpływ stojących głośników przy monitorze na kolor

Sprawy techniczne, pomiary, badanie.
Pawelos
Posty: 8
Rejestracja: 05 lipca 2015, 23:29 - ndz

Wpływ stojących głośników przy monitorze na kolor

30 lipca 2015, 22:26 - czw

Witam, czy orientujecie się może, jak się mają głośniki do monitorów ? Dokładnie używam Microlab
FC330, stoją w sumie, jakieś 50 cm od monitora (CS270). Ponieważ wiem z doświadczenia, że na jakieś stare monitory
miało to wpływ, po prostu pole magnetyczne z głośników psuło obraz,kolory, deformowało go. Natomiast nie wiem, jak się to ma do nowych monitorów
i z tego co też się dowiedziałem to te nowe głośniki posiadają zabezpieczenia przed wytwarzaniem pola. Ciężko mi cokolwiek znaleźć na ten temat.
Są tematy poświęcone wpływowi głośników na LCD, ale w zasadzie nigdzie nie znalazłem opinii osoby dla której odzwierciadlenie kolorów jest tak ważne,
jak dla osób pracujących z nim.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Wpływ stojących głośników przy monitorze na kolor

31 lipca 2015, 01:40 - pt

NIe powinny mieć żadnego wpływu. Przynajmniej do tej pory się nie spotkałem z takim przypadkiem. I rodzaj głośników chyba też bez znaczenia. Sam mam na biurku satelitki Logitech, a i wielu klientów ma różne głośniczki komputerowe w pobliżu. Większy wpływ będą miały na przykład warunki otoczenia i oświetlenie. Ale to bardziej na postrzeganie kolorów, niż na wszelkie deformacje.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Wpływ stojących głośników przy monitorze na kolor

31 lipca 2015, 09:25 - pt

Głośniki posiadają magnes stały, który generuje stałe pole magnetyczne, wewnątrz którego porusza się cewka głośnika (zasilana ze wzmacniacza w głośniku lub w komputerze).
Stare monitory CRT posiadały działo elektronowe strzelające skupioną wiązką elektronów na luminofor ekranu. Ponieważ w danej chwili wiązka strzela tylko w jedno miejsce, w jeden piksel, trzeba ją było bardzo szybko kierować w różne miejsca ekranu. Wykonywano to przy pomocy zmiennego pola magnetycznego. Owe zmienne pole magnetyczne mogło być zmieniane przez nieekranowane głośniki z magnesem stałym.
Monitory LCD mają zupełnie inną zasadę działania. Nie generują już w zasadzie pola magnetycznego (poza słabiutkim elektromagnetycznym) i nie są na nie wrażliwe. Na dodatek głośniczki komputerowe powinny być w zasadzie ekranowane właśnie po to, aby nie zakłócać działania starych monitorów kineskopowych z działem elektronowym odchylającym wiązkę elektronów szybko zmieniającym się polem elektromagnetycznym.
Pawelos
Posty: 8
Rejestracja: 05 lipca 2015, 23:29 - ndz

Re: Wpływ stojących głośników przy monitorze na kolor

31 lipca 2015, 10:49 - pt

Dziękuje za rzeczowe odpowiedzi. Czyli mogę spać/pracować spokojnie :D

Wróć do „Laboratorium”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu