NEC PA272- ma ktoś na demo ?

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

NEC PA272- ma ktoś na demo ?

28 listopada 2014, 14:07 - pt

Zbliża się gwiazdka, postanowiłem sobie zrobić prezent w postaci nowego dobrego monitora. Krótkie pytanie - czy któryś z Panów sprzedawców ma takowy na stanie demo i jest w stanie wypożyczyć do testów? Nie chciałbym wydać 5k na marne, ani też stawiać sprzedawcy w kłopotliwej sytuacji jeśli ten monitor by mi się z jakichś powodów nie spodobał.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16356
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

28 listopada 2014, 23:56 - pt

Z CX271 i podobnymi nie byłoby problemu ale z NECem nikt raczej nie zaryzykuje.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3895
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

28 listopada 2014, 23:57 - pt

A niby dlaczego?
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16356
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

29 listopada 2014, 11:54 - sob

Przecież nie muszę tłumaczyć. Nie ma użytecznego programu demo i sprzedawcy, aby wypożyczyć, muszą kupić na własne ryzyko. A takich praktycznie nie ma, a jak są, to promile. Wystarczy podzwonić po autoryzowanej sieci i popytać.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3895
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

29 listopada 2014, 19:36 - sob

Ogólną sytuację znam, tylko dlaczego zakładać z góry "porażkę"?
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Picasso
Posty: 114
Rejestracja: 12 kwietnia 2014, 16:19 - sob

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 13:08 - śr

p0is0n pisze:Zbliża się gwiazdka, postanowiłem sobie zrobić prezent w postaci nowego dobrego monitora. Krótkie pytanie - czy któryś z Panów sprzedawców ma takowy na stanie demo i jest w stanie wypożyczyć do testów? Nie chciałbym wydać 5k na marne, ani też stawiać sprzedawcy w kłopotliwej sytuacji jeśli ten monitor by mi się z jakichś powodów nie spodobał.


Sam zmagam się z brakiem możliwości zapoznania się z NECami. Dziwi mnie to niezmiernie, bo jeśli NEC chce konkurować z Eizo to coś w tej kwestii powinni zrobić. To nawet samochody za dziesiątki tys. zł możemy oglądnąć, uruchomić, salon zazwyczaj dostępny w niedalekiej odległości, a z monitorami jest sytuacja fatalna. Nie ma możliwości postawić 2-3 modeli obok siebie i dokonać wyboru.

Pierwszego NECa, 1990SXi kupiłem po wertowaniu internetu, był to w tamtym okresie bardzo chwalony monitor. A przesiadka z CRT była tak czy siak skazana na sukces.
Służył mi sporo lat, ale też był kupiony w ciemno. Tylko jest różnica między 2000zł a przeszło 4000zł.

NEC pod tym względem daje plamę, nie ma praktycznie możliwości zapoznać się z ich monitorami przed zakupem. A jak jeszcze ktoś mieszka w małym mieście to już dramat. Nawet będąc w Warszawie nie tak dawno, przez kilka dni, nie było możliwości zapoznać się z NECami, to jakiś dramat. Cortland wychodził z siebie by mi to umożliwić, pracownik napisał do mnie emaila po godzinach pracy, że mają z tym trudność.
Taka polityka trochę zniechęca, bo ciężko jest wydać 4000zł na produkt w ciemno. To jednak nie są bułki w sklepie.

Jest oczywiście jeden sposób, ale jeśli ktoś chce kupić na firmę to dostaje kopa w tyłek od NECa i w grę wchodzi w zasadzie tylko uprzejmość sprzedawcy by umożliwić ewentualnie zwrot gdyby jednak monitor nie spasował. Rzadkością jednak jest by sprzedawcy na to szli :) A tak to w grę wchodzi 10 dniowy zwrot gdy nie kupujemy na firmę.

Z CX241 zapoznałem się bez problemów dzięki Tomowi ale chcąc dokonać świadomego wyboru bez poczucia, że może on nie do końca byłby trafny, muszę zapoznać się też z NECiem. Choróbsko mnie skutecznie utrąciło (gorączka 38,5) więc z jazdą gdziekolwiek mam problem.

Dodatkowo tylko we własnych warunkach domowych jesteśmy w pełni w stanie ocenić sprzęt. To jak się nam na nim pracuje, to czy nam odpowiada, co nam odpowiada, a co nie. Do tego nasze oświetlenie domowe ujawni cechy, których nie zobaczymy w sklepie przy świetlówkach.
Ostatnio zmieniony 17 grudnia 2014, 13:51 - śr przez Picasso, łącznie zmieniany 1 raz.
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 13:42 - śr

Swieta prawda. Aktualnie testuje NECi PA271 i PA272. I z tego co widze, to wcale PA272 nie jest taki jednoznacznie lepszy...tryb sRGB jest chyba nie do konca dobrze skalibrowany out-of-the-box a temperatura barwowa przy 6500K troche zbyt wysoka (niebieska). Czy to norma w tych monitorach, ze wzgledu na LEDy?Nie posiadam kalibratora i w tej chwili tez nie bardzo mam czas sie w to bawic, a decyzje musze podjac dosc szybko. Czy ktos z szanownych NECowców jest w stanie udostępnić swoje nastawy, które mógłbym sprobować wgrać do monitora?
Awatar użytkownika
Picasso
Posty: 114
Rejestracja: 12 kwietnia 2014, 16:19 - sob

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 13:57 - śr

p0is0n pisze:Aktualnie testuje NECi PA271 i PA272. I z tego co widze, to wcale PA272 nie jest taki jednoznacznie lepszy...tryb sRGB jest chyba nie do konca dobrze skalibrowany out-of-the-box a temperatura barwowa przy 6500K troche zbyt wysoka (niebieska).


A tak z ciekawości zapytam, czy odczuwasz jakieś różnice na niekorzyść któregoś rozwiązania podświetlenia, w sensie reakcji oczu, organizmu w zależności od typu podświetlenia ccfl <-> led ?
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 14:02 - śr

Picasso pisze:
p0is0n pisze:Aktualnie testuje NECi PA271 i PA272. I z tego co widze, to wcale PA272 nie jest taki jednoznacznie lepszy...tryb sRGB jest chyba nie do konca dobrze skalibrowany out-of-the-box a temperatura barwowa przy 6500K troche zbyt wysoka (niebieska).


A tak z ciekawości zapytam, czy odczuwasz jakieś różnice na niekorzyść któregoś rozwiązania podświetlenia, w sensie reakcji oczu, organizmu w zależności od typu podświetlenia ccfl <-> led ?
Samego podswietlenia na oczy nie. Moim zdaniem PA271 ma naturalniejsze kolory, a i jego czujnik oswietlenia wydaje sie dzialac lepiej (stabilniej i lepiej dobiera jasnosc do jasnosci otoczenia). Ten z PA272 funduje mi raz na 2 sek irytujaca lekka zmiane jasnosci i temperatury kolorów...bardzo dziwny objaw - monitor nowy z pudla, sam rozdziewiczalem.
Awatar użytkownika
Picasso
Posty: 114
Rejestracja: 12 kwietnia 2014, 16:19 - sob

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 14:05 - śr

A jak zdobyłeś monitory? Opcja z 10 dniami na zwrot czy jakiś inny scenariusz?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 14:07 - śr

Ja porównywałem właśnie domyślny btryb sRGB na PA272W (GB-r LED) oraz tryb sRGB LCD1990SXi na CCFL wąskogamutowym. Wyszło mi, że PA jest cieplejszy. Wzrokowo. A tak wogóle to mi się wydaje raczej ciepły.

Sprawdź czy sterownik grafiki coś nie miesza. Mógłbym się założyć, że tego nie zmieniałem, a okazało się kiedyś, że sobie zmienił temperaturę na 6400K. Strasznie się zdziwiłem i poprawiłem na 6500K.

Jeśli zamierzasz używać sRGB to spróbuj włączyć "metamerism correction", w MultiProfilerze. Zpbacz, czy coś się zmieniło.

GB-r LED ma mnóstwo czerwieni, więc dziwię się Twojemu odczuciu.

Najlepiej temperaturę bieli oceniać wzrokowo w mocno pochmurny dzień. Wtedy światło ma 6500K. W słoneczny dzień jest 5000K albo i mniej.

Ja czujnika oświetlenia nie używam.

Monitor jak zmienia moc podświetlenia, w ciągu ułamka sekundy kalibruje jeszcze temperaturę bieli. Zmiana mocy GB-r LEDa powoduje chyba zmianę temperatury, więc czujnik barwy podświetlenia daje znać do procesora, a ten koryguje. Wszystko dzieje się z niewielkim opóźmieniem, stąd zmiany kolorów.

Trzeba by na nowo skalibrować czujnik oświetlenia.
Lub jeszcze lepiej go wyłączyć.
Ostatnio zmieniony 17 grudnia 2014, 14:10 - śr przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 14:09 - śr

Picasso pisze:A jak zdobyłeś monitory? Opcja z 10 dniami na zwrot czy jakiś inny scenariusz?
Tak, ta opcja.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 14:14 - śr

max pisze:Instrukcja obsługi: http://www.nec-display-solutions.com/p/ ... ce&cat=LCD
PA242W_PA272W_PA302W_CD_PL_V04.pdf po rozpakowaniu.
max pisze: Strona Polski-34
Korzystanie z funkcji Auto Brightness (Automatyczna jasność)
W zależności od ilości światła w pomieszczeniu można ustawić zmniejszanie lub zwiększanie jasności wyświetlacza
ciekłokrystalicznego. Jeżeli w pokoju jest jasno, monitor również zostanie rozjaśniony. Jeżeli w pokoju jest ciemno, monitor również
zostanie przyciemniony. Celem tej funkcji jest zwiększenie wygody używania monitora w przypadku różnych warunków oświetlenia.
SETUP (KONFIGURACJA)
W celu ustawienia zakresu jasności używanego przez monitor przy włączonej funkcji Auto Brightness (Auto. jasność), należy
wykonać następujące czynności.
1. Ustaw poziom opcji BRIGHTNESS (Jasność). Jest to poziom, do którego zostanie zwiększona jasność, kiedy poziom
oświetlenia otoczenia jest najwyższy. To ustawienie należy wybrać w przypadku największego poziomu jasności w
pomieszczeniu.
W menu AUTO BRIGHTNESS (Auto. jasność) wybierz opcję ON (Rysunek 1). Następnie użyj przednich przycisków do
przesunięcia kursora w górę skali opcji BRIGHTNESS (Jasność). Wybierz żądany poziom jasności (Rysunek 2).
2. Ustaw poziom ciemności (DARK). jest to poziom, do którego zostanie zmniejszona jasność, kiedy poziom oświetlenia
otoczenia jest niski.
Przy ustawianiu tego poziomu, należy dopilnować, żeby pomieszczenie było jak najciemniejsze.
Następnie użyj przednich przycisków do przesunięcia kursora w górę skali opcji BRIGHTNESS (Jasność). Wybierz żądany
poziom jasności (Rysunek 3).
Przy włączonej funkcji AUTO BRIGHTNESS (Auto. jasność), poziom jasności ekranu jest automatycznie zmieniany, dopasowując
się do warunków oświetlenia pomieszczenia (Rysunek 4).
Awatar użytkownika
Picasso
Posty: 114
Rejestracja: 12 kwietnia 2014, 16:19 - sob

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 14:53 - śr

max pisze:Ja porównywałem właśnie domyślny btryb sRGB na PA272W (GB-r LED) oraz tryb sRGB LCD1990SXi na CCFL wąskogamutowym. Wyszło mi, że PA jest cieplejszy. Wzrokowo. A tak wogóle to mi się wydaje raczej ciepły.

U mnie domyślny sRGB na 1990SXi z kolei jest cieplejszy i to znacznie ale niewiele ma on już wspólnego z tym sRGB, który był jak go kupowałem. Tutaj ciężko odnosić się do 1990SXi bo monitor ma swoje lata, degradacja podświetlenia też na pewno zrobiła swoje, parametry się rozjechały.

Odnosząc się jednak do 1990SXi to mam wrażenie, że CCFL jest jakieś takie przyjemniejsze w odbiorze dla oka.
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 15:06 - śr

Też mam takie wrażenie, że obraz jest naturalniejszy, z dokładnością może do chmurkowania, które występuje na jasnych obrazach i rzuca się w oczy przy tekście.
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 15:11 - śr

@Max: przyjrzę się jeszcze raz tym nastawom. Co do slonecznego dnia, to chyba jednak jest odwrotnie - cieple zolte swiatlo obniza temperature kolorow.
Czujnik oswietlenia jednak sie przyda, bo mam okno od wschodu i raz potrzebuje ponad 100cd/m2 a innym razem wystarczy 40cd/m2
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 15:16 - śr

Wygląda to trochę inaczej, no ale widmo podświetlenia jest zupełnie inne. W PA jest szerokogamutowe i trochę to widać.

Z tego co wiem, to świetlówki CCFL z wiekiem oprócz zmniejszenia jasności trochę żółkną. Mój prawdopodobnie nie zdążył, Twój może przeciwnie.

Proponuję porównywać do kartki białego papieru oświetlonego światłem dziennym w pochmurny dzień, a nie do starego monitora.

No też tak mówię:
* pochmurny, deszczowy dzień 6500K
* słoneczny dzień, światło słońca 5000K.
* czyste błękitne niebo ma jednak jakieś 10.000K.

Ja nic nie przestawiałem. Wszystko mam domyślnie, oprócz: tryb sRGB, włączony metamerism correction, jasność ok 60cd/m2, regulowana z klawiatury MultiProfilerem.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4325
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 15:53 - śr

Monitor GBr LED skalibrowany do D65 (światło dzienne o skorelowanej temp. barwowej 6500K) może wyglądać nieco inaczej niż monitor świetlówkowy o tej samej temperaturze. Aby to zniwelować należy wzorem kol. maxa aktywować funkcję "metamerism correction".

Wpływ na postrzeganie barwy bieli monitora ma szereg czynników - proszę np. wziąć smartfona i przejść nim ze światła dziennego do łazienki ze światłem żarowym - nagle stanie się piekielnie niebieski. Ogólnie jest to temat zabagniony - przy pomocy Multiprofilera można jednak precyzyjnie ustawić pożądaną barwę bieli wedle widzimisia.

Papier w zależności od rodzaju i oświetlenia mieni się jak szatan wszystkimi barwami tęczy - może być np. żółty, różowy, niebieski, więc nie jest wyznacznikiem niczego ;)

PA272W jest jednoznacznie lepszy - satynowy dyfuzor NEC w PAxx2 to mistrzostwo świata, daje klarowny, kontrastowy obraz, jest o klasę-dwie bardziej równomierny, gamut szerszy, podświetlenie z regulacją 2D jasności G i B pozwala utrzymać kontrast w zakresie od ok. 5000-6500K i schodzi do komfortowych 20cd/m^2, dodatkowo monitor jest bardziej stabilny i nie trzeba go tak często kalibrować jak świetlówkowe PAxx1. Gdyby jeszcze dołożyć do niego OCF z PA322UHD, to wciągałby nosem wszystkie CX-y i wypluwał przeżute dżapańskie platynowe płyty główne i atomowe superzasilacze ;)
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 16:37 - śr

Wszystko to wiadomo. Niestety z rownomiernoscia tez takiego szalu nie ma: 271 vs 272 - albo mi sie trafil wyjatkowo rowny 271 i nierowny 272. Srebrzenie tez wieksze w 272. W zasadzie bez wlaczonego DUC, to monitor 272 z boku ma wyrazny cien na jasnych kolorach :( tego w 271 nie ma.
Co do multiprofilera, to nie widze, by cos poza temp. barwowa mozna bylo zmienic w kwestii bieli. A D6500 powinno byc lekko raczej po cieplej stronie mocy niz po zimnej, przynajmniej takie odnosilem wrazenie przy monitorach, ktore ogladalem. Tlumaczenie tego gamutem? Wapliwe. Jest tylko troszke szerszy od tego w 271.
Z metamerism probowalem, ale nie dawalo to widocznych rezultatow. Chociaz rozumiem co to jest metameryzm, to jednak wyjsnienie tej opcji jest dla mnie tutaj niejasne.
Tak czy siak obslugowo PA271 i PA272 sa takie same, a w 271 ten czujnik tak nie wariuje, wk...ce to jest.
Awatar użytkownika
Picasso
Posty: 114
Rejestracja: 12 kwietnia 2014, 16:19 - sob

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 16:58 - śr

p0is0n pisze:Wszystko to wiadomo. Niestety z rownomiernoscia tez takiego szalu nie ma: 271 vs 272 - albo mi sie trafil wyjatkowo rowny 271 i nierowny 272. .
Czyli co, upada mit nadzwyczajnej równomierności serii PA? 8-)

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68529
Liczba tematów: 4139
Liczba użytkowników: 3950
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: USRPL
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu