Dell U2412m, HP ZR2440w czy NEC EA244WMi?

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
BioComp
Kontakt:
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 45
Rejestracja: 03 września 2012, 12:12 - pn

Dell U2412m, HP ZR2440w czy NEC EA244WMi?

27 lipca 2013, 14:56 - sob

Witam,

Tak jak w temacie. Który będzie najlepszy z branych przeze mnie pod uwagę monitorów?
Dell U2412m, HP ZR2440w czy NEC EA244WMi?
Moje wymagania to:
24'
16:10
Niski input lag (gry)
W miarę możliwości niski czas reakcji matrycy, równomierne podświetlenie, dobre kąty. Kolory nie są jakoś specjalnie ważne (mając na uwadze specjalizację tego forum ;) - nie jestem grafikiem, nie wywołuję zdjęć, nie tworzę billboardów, nie prowadzę agencji reklamowej, itd, itp, etc.)

Wykorzystanie to produkcja muzyki, montaż video, rendering grafiki 3D, gry. Z powodu trzech pierwszych zastosowań, nie chcę 16:9 a to wyklucza niestety takie monitory jak EIZO FS2331 na PVA :( Również wielkość 24 cali jest dla mnie minimalną, jednak już optymalną (mając na uwadze gry, większa przekątna z większą rozdzielczością [bo przy zachowaniu tej z 24' monitor 27' nie ma wtedy sensu] zamordowała by mi GPU). Nie pozwala mi też na nic lepszego budżet.
Ilu bitowe są wymienione przeze mnie monitory oraz jak prezentuje się input lag? Zwłaszcza w trzecim modelu (NEC EA244WMi) ponieważ na dwóch innych forach z trzech przeze mnie wymienionych monitorów, polecany jest mi on najczęściej [lepsze parametry, mniejsza jaskrawość] (polecane są też EIZO FS2331 oraz FS2333 ale z powyższych powodów, odrzucam te propozycje). Zapewne 24' w proporcjach ekranu 16:10 z matrycą PVA do 1600zł nie znajdę (a szkoda, bo często pracuję w nocy) toteż zostaje mi tylko taki wybór. Będę wdzięczny za wszelką pomoc i sugestie.

PS. Obecnie w domu pracuję na leciwym 17 calowym Samsungu 173P na PVA z 25ms czasem reakcji matrycy. Monitor w swoich czasach był drogi (ponad 3 000zł) i służy wiernie do dziś (po za uszkodzonym programowo DVI - podobno trzeba przeprogramować). Czytając opinie w internecie, a także wypowiedzi kilku użytkowników for dyskusyjnych dowiedziałem się, że nowe monitory niestety nie zaoferują mi jakości jaką oferuje 173P (pomijając czasy reakcji, itd). Niestety nie radzę sobie już z 17' i muszę dokonać zmiany na większy monitor. Z doświadczenia wywnioskowałem (monitory w studiu), że rozsądne minimum to właśnie 24 cale i 16:10.
PPS. Czytałem kiedyś (bo monitora szukam długo - raz już tu na forum tez prosiłem o pomoc, ale w końcu nie podjąłem decyzji) o poprzedniku HP ZR2440w - że dysponował 8bit oraz CCFL. Ogólnie pytałem o te same monitory, więc teraz głównie zależy mi na poradzeniu się odnośnie tego NEC EA244WMi - czy jest coś warty, jak się ma do całej reszty wymienionych przeze mnie monitorów i jak u niego z input lagiem. I jak do tego NEC'a oraz reszty ma się Eizo FlexScan EV2436W?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dell U2412m, HP ZR2440w czy NEC EA244WMi?

28 lipca 2013, 18:06 - ndz

BioComp pisze:Czytając opinie w internecie, a także wypowiedzi kilku użytkowników for dyskusyjnych dowiedziałem się, że nowe monitory niestety nie zaoferują mi jakości jaką oferuje 173P
Kto takich głupot naopowiadał? Co prawda rynek jest zawalony dziadostwem, to są dostępne monitory dużo lepsze niż 173P.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
BioComp
Kontakt:
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 45
Rejestracja: 03 września 2012, 12:12 - pn

Re: Dell U2412m, HP ZR2440w czy NEC EA244WMi?

29 lipca 2013, 10:35 - pn

Tom01 pisze:
BioComp pisze:Czytając opinie w internecie, a także wypowiedzi kilku użytkowników for dyskusyjnych dowiedziałem się, że nowe monitory niestety nie zaoferują mi jakości jaką oferuje 173P
Kto takich głupot naopowiadał? Co prawda rynek jest zawalony dziadostwem, to są dostępne monitory dużo lepsze niż 173P.
Do 2000zł są lepsze? Chciałbym się też, w zasadzie ostatecznie, zapytać, który monitor będzie dla mnie lepszy. NEC EA244WMi czy Eizo FlexScan EV2436W? NEC rzekomo posiada 8 bit jak jest u Eizo nie wiem. Na korzyść NECa przemawia też cena, do tego rzekomo lepsza kalibracja. Jednak Eizo przyciąga mnie brakiem PWM powyżej 20% podświetlenia matrycy. Chwalą się hybrydowym systemem podświetlenia. Boję się migotania ekranu, jestem wyczulony na różne rzeczy, boję się by ten NEC mnie "nie zamigał" ;) Byłbym bardzo wdzięczny o wskazanie plusów i minusów tak jednego jak i drugiego monitora - bym podjął świadomie wybór. Z góry dziękuję.

PS. I tak na koniec. Miał ktoś styczność z DELLem U2413?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dell U2412m, HP ZR2440w czy NEC EA244WMi?

29 lipca 2013, 10:54 - pn

Pański monitor kosztował nowy grubo powyżej 2 tys, więc dlaczego chce Pan szukać lepszych w niższej klasie cenowej? Przecież to nielogiczne. W czasach kiedy kupował Pan swój, był on prostym konkurentem dla np EIZO serii S, NECów serii 80/90 z panelami PVA. Obecnie EIZO nie produkuje już linii S, a najbliższym następcą jest SX2262W. Można też jeszcze kupić na wyprzedaży S2433W. Oba kosztują lekko poniżej 3 tys zł i oba są dużo lepsze od Pańskiego, zachowując główne zalety PVA. Ze współczesnych tanich, tj ok 2 tys zł, jest Pan praktycznie skazany na przekonstruowane monitory biurowo-korporacyjne z różnymi odmianami IPS. W stosunku do Pana monitora ucierpi czerń, a to ważny argument w domowym użytkowaniu. PVA jest obecnie drogie i rzadko spotykane. Do wyboru poniżej 3 tys zł, są dwa wyżej podane modele S2433W i SX2262W i jeden prosty, domowy FS2331 za ok 1,1 tys zł. Żadna inna firma nie ma już w ofercie dobrych monitorów z PVA.

Z wymienionych przez Pana IPS-owych, lepszy jest EV2436W. Oba, razem z EA244WMi to nic nadzwyczajnego, ale EIZO ma fenomenalną regulację jaskrawości. Znacznie niweluje się tym wady IPS-ów, bo można go przyciemnić praktycznie do zera. Niemal znika wówczas niesławne ipsowe świecenie czerni. Ponadto ma ładne, równe podświetlenie, nie smuży, nie ma widocznej zwłoki, ma bardzo dobrą gwarancję, powtarzalność. W zasadzie wszystkie cechy niezłego, niedrogiego monitora.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
BioComp
Kontakt:
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 45
Rejestracja: 03 września 2012, 12:12 - pn

Re: Dell U2412m, HP ZR2440w czy NEC EA244WMi?

30 lipca 2013, 12:05 - wt

Dziękuję za odpowiedź. Prawdę mówiąc, w kilku przypadkach NEC wygrywa w moim prywatnym rankingu z tym Eizo (8bit vs 6+2bit, HDMI, obraz i kolory ładniejsze, lepsza kalibracja, menu, cena) ale... ma PWM (widać to na filmach). Bardzo się tego boję (nie wiem jak zareaguje na to mój organizm - a jestem ogólnie wyczulony na takie rzeczy), dlatego zapewne zakupię Eizo.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dell U2412m, HP ZR2440w czy NEC EA244WMi?

30 lipca 2013, 12:13 - wt

Seria EV z końcówką "6" ma sterowanie matrycą 6+2 ale LUT 10 bitowy. Rzadkie i ciekawe połączenie, dzięki któremu praktycznie nie widać typowych defektów powodowanych przez FRC. Są monitory 8 bitowe o gorszym obrazie niż ten, więc w kategorii poniżej 2 tys zł nie ma na co narzekać. W ogóle pozbawiony tej wady, przez co znacznie bardziej liniowy ale mniejszy, 23", i gorszym podświetleniem jest NEC P232W. Jeśli jakość ma być wyższa niż amatorska, proponowałbym rozważyć. Wersja 24" ma oznaczenie P241W.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
BioComp
Kontakt:
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 45
Rejestracja: 03 września 2012, 12:12 - pn

Re: Dell U2412m, HP ZR2440w czy NEC EA244WMi?

30 lipca 2013, 12:38 - wt

Jak dla mnie za wysoka półka cenowa... Modernizuję komputer, więc obecnie nie dam rady nic lepszego nabyć. W przyszłości pewnie jeszcze się zastanowię. Nie jestem grafikiem więc mam nadzieję, że ten Eizo mi wystarczy :) Zależy mi po prostu na dobrym monitorze, by jakość obrazu / podświetlenia nie była znacznie gorsza od mojego obecnego, a by przekątna była większa (17 cali to jest za mało i sobie nie radzę). Obecnie jeśli chodzi o kalibracje/kolory to u mnie i tak jest mizernie - monitor pracuje pod D-SUB bo padło w nim łącze DVI. Mam nadzieję, że nie będę zawiedziony. Nie chcę po prostu przeskoczyć z PVA na np. TN, bo pomimo że nie mam jakichś super wygórowanych wymagań, to matryce te (ich obraz) są dla mnie nie do zaakceptowania.
Raz jeszcze dziękuję za pomoc w wyborze monitora.
BioComp
Kontakt:
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 45
Rejestracja: 03 września 2012, 12:12 - pn

Re: Dell U2412m, HP ZR2440w czy NEC EA244WMi?

31 lipca 2013, 13:12 - śr

Cóż, zakupiłem Eizo EV2436W. Właśnie teraz piszę na nim tą wiadomość. Zakupiłem z powodu braku PWM do 20% jasności. Niestety, poniżej chyba już jest PWM i w zasadzie i tak będę musiał obserwować ten stroboskop (wczoraj trochę wysuszyło mi oczy, ale nie wiem czy to wina monitora czy taką miałem przypadłość - za mało czasu jeszcze by to stwierdzić), bo wieczorami nie da się powyżej 20% nic robić - jest za jasno. Optymalne podświetlenie to 10% więc i tak z PWM (przy lampce na biurku - chociaż zamierzam sobie uskutecznić spartańską wersję Ambilight - podświetlić ścianę za monitorem na noc). Zresztą w dzień i tak nie da się podjechać wyżej niż 24% - ponownie, jest bardzo jasno. EW. w niektórych grach przydać się może jasność ok 30%. Wszystko powyżej wypala oczy i jest zbędne (chyba że w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu - tam jasności powyżej 30% znajdą zastosowanie). W związku z tym trochę żałuję, że jednak nie zdecydowałem się na tego NECa EA244wmi - ładniej się prezentował "na papierze" i miał HDMI.

Obrazek

Odczucia?
Monitor bardzo duży w porównaniu do mojego poprzedniego (Samsung 173P 17 cali na PVA). Jest dziwnie i trochę trudno się przyzwyczaić. Już jednak widzę, że praca w takim oprogramowaniu jak Adobe Photoshop, Premiere, After Effects, FL Studio, Reaper, Cubase, 3Ds Max będzie znacznie, znacznie bardziej komfortowa. Nawet typowa redakcja tekstu będzie wygodniejsza - można sobie redagować tekst na dwa okna :) Kilka gier przetestowałem i jeszcze siedząc na starej konfiguracji (C2D E8400, 6GB RAM, ASUS GF 8800 GTS 512 TOP) ilość klatek w grach nie uległa znacznej zmianie - spodziewałem się, że gpu przestanie dawać radę - miła niespodzianka, bo gry są grywalne i nie zauważyłem różnicy w ilości fps - te co działały jak po maśle, dalej tak działają, te co miały już problemy, dalej mają takie same.

Kąty Widzenia
Jeśli chodzi o kąty widzenia - na 100% jasności nie odbiegają od mojego poprzedniego monitora. Z każdym jednak przyciemnieniem diód LED zaczyna się problem. Poniżej 20% podświetlenia po wstaniu z krzesła i spojrzeniu na monitor od góry, obraz mocno się przyciemnia. Tak samo patrząc z lewej i z prawej strony. Jest nieco gorzej niż na PVA z mojego poprzedniego monitora, ale nie jest na pewno źle - zresztą, tego się spodziewałem. Można natomiast zapomnieć o negatywie i zanikaniu kolorów z matryc TN - nie ma porównania.

Podświetlenie
Nie mam zastrzeżeń. W każdym rogu widać jaśniejsze obszary - w prawym górnym troszkę mocniej, ale to też zależy jak się siedzi - mowa tu o 100% żarówie. Przy normalnym użytkowaniu i jasności ok 20% (optymalna) matryca w ogóle nie świeci i praktycznie trudno stwierdzić na ciemnym obrazie, czy monitor działa, czy nie. Niektórzy piszą że w domu, na czarnym tle będą problemy z uzyskaniem koloru czarnego. Oczywiście, to przecież LCD, ale nie odbiega tu od mojego poprzedniego monitora - jest naprawdę bardzo dobrze. Ogólnie podświetlenie jest równomierne.

Czas reakcji / Input lag, itd.
Nie jestem hardkorowym graczem. Nie jestem w stanie stwierdzić czy ten monitor polecać komuś non stop grającemu w FPS (Counterstrike i podobne). Mnie osobiście wystarczy. Grywam sporadycznie jednak i w FPS i w strategie i w gry sportowe. (Mass Effect wszystkie części, SimCity, wiele odsłon Need For Speed, FIFA [chyba wszystkie jakie wyszły] i wiele innych). Testowałem te gry również wczoraj i smużenie w stosunku do mojego poprzedniego monitora (pomimo że tam mi nie przeszkadzało - 25ms miałem) jest wyraźnie mniejsze - mogę rzec, że dopiero teraz FIFA nie wygląda jak zielone tło z plamami rozmazanymi [piłkarze] na ekranie - tylko w tej grze w zasadzie te 25ms mi przeszkadzało. Także jak dla mnie, rewelacja.

Bad Pixele
Niestety, trafił się. Wygląda jak jeden wypalony piksel albo klaster - dwa piksele obok siebie - jeden nad drugim. Występuje na niebieskim kolorze. Niestety, pech chciał, że jest tego za mało by reklamować wg. normy II, pech też chciał, że wystąpiło to niemal na środku monitora :( Pod strzałką/kursorem myszki widać też jeden "niedoświecący" subpiksel. Monitor zakupiłem w sklepie nie dla głupich (może to błąd, aczkolwiek dystrybutor jest ten sam jak wszędzie - Alstor) nie wiem czy jest to jakikolwiek powód do zwrotu/wymiany. Piksele te (bo wg. mnie to dwa piksele) widać również na różowym i żółtym tle. Bez testów jednak, nie widać tej nieprawidłowości.

Obrazek
Obrazek

Ogólnie gdyby nie ostatnia sprawa, z monitora jestem zadowolony.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dell U2412m, HP ZR2440w czy NEC EA244WMi?

31 lipca 2013, 13:14 - śr

BioComp pisze:Ogólnie gdyby nie ostatnia sprawa, z monitora jestem zadowolony.
Chciałoby się powiedzieć: "A nie mówiłem?". Monitory LCD nie są wolne od defektów technologicznych i zdarzają się takie kwiatki, nawet na najdroższych. Trzeba zamawiać sprawdzenie, najlepiej z wygrzaniem, bo wady pikseli najczęściej wyłażą po kilkudziesięciu godzinach pracy. Na nowych rzadko. Wówczas nie ma niespodzianek. Jeśli ta kropka wierci Panu dziurę w mózgu, MM umożliwia zwrot.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
BioComp
Kontakt:
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 45
Rejestracja: 03 września 2012, 12:12 - pn

Re: Dell U2412m, HP ZR2440w czy NEC EA244WMi?

31 lipca 2013, 13:32 - śr

Jeszcze podziałam. Zastanowię się. Monitor ładnie i równomiernie świeci, po za tymi dwoma pikselami reszta jest w porządku. Jeśli jednak bym zwrócił, czy istnieje możliwość zakupu tego monitora na monitory.mastiff.pl z usługą "selekcji"?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Dell U2412m, HP ZR2440w czy NEC EA244WMi?

31 lipca 2013, 14:11 - śr

BioComp pisze:Zakupiłem z powodu braku PWM do 20% jasności. Niestety, poniżej chyba już jest PWM i w zasadzie i tak będę musiał obserwować ten stroboskop (wczoraj trochę wysuszyło mi oczy, ale nie wiem czy to wina monitora czy taką miałem przypadłość - za mało czasu jeszcze by to stwierdzić), bo wieczorami nie da się powyżej 20% nic robić - jest za jasno. Optymalne podświetlenie to 10% więc i tak z PWM (przy lampce na biurku - chociaż zamierzam sobie uskutecznić spartańską wersję Ambilight - podświetlić ścianę za monitorem na noc). Zresztą w dzień i tak nie da się podjechać wyżej niż 24% - ponownie, jest bardzo jasno. EW. w niektórych grach przydać się może jasność ok 30%. Wszystko powyżej wypala oczy i jest zbędne (chyba że w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu - tam jasności powyżej 30% znajdą zastosowanie). W związku z tym trochę żałuję, że jednak nie zdecydowałem się na tego NECa EA244wmi - ładniej się prezentował "na papierze" i miał HDMI.
Proponuję spróbować następującego ustawienia: ustawić jasność podświetlenia na 20-21%, przy której jeszcze nie ma stroboskopu, a dalej obniżyć jasność bieli obniżeniem kontrastu.
Wiem, że metoda nie jest idealna. Zwłaszcza w przypadku monitora opartego na 6-cio bitowej matrycy. Zaburzeniu ulegnie z pewnością liniowość monitora, ale być może wartość pozytywna takiego rozwiązania będzie mimo wszystko przeważała nad negatywami. Trzeba wypróbować.

PS. Niezłe zdjęcie tych pikseli. Brakuje dwóch niebieskich, jeden nad drugim.
Ostatnio zmieniony 31 lipca 2013, 14:12 - śr przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dell U2412m, HP ZR2440w czy NEC EA244WMi?

31 lipca 2013, 14:12 - śr

BioComp pisze:czy istnieje możliwość zakupu tego monitora na monitory.mastiff.pl z usługą "selekcji"?
Prawa kolumna: "Szef kuchni poleca":
https://monitory.mastiff.pl/monitory-eiz ... 6w-bk.html
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
BioComp
Kontakt:
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 45
Rejestracja: 03 września 2012, 12:12 - pn

Re: Dell U2412m, HP ZR2440w czy NEC EA244WMi?

31 lipca 2013, 20:21 - śr

max pisze: Proponuję spróbować następującego ustawienia: ustawić jasność podświetlenia na 20-21%, przy której jeszcze nie ma stroboskopu, a dalej obniżyć jasność bieli obniżeniem kontrastu.
Wiem, że metoda nie jest idealna. Zwłaszcza w przypadku monitora opartego na 6-cio bitowej matrycy. Zaburzeniu ulegnie z pewnością liniowość monitora, ale być może wartość pozytywna takiego rozwiązania będzie mimo wszystko przeważała nad negatywami. Trzeba wypróbować.

PS. Niezłe zdjęcie tych pikseli. Brakuje dwóch niebieskich, jeden nad drugim.
Niezły pomysł. Faktycznie jest lepiej.
PS. Dodatkowo ustawiłem temperaturę barw na 6500K (standardowo jest dla mnie zbyt niebiesko) oraz gammę na 2.0 (na 2.2 niektóre elementy obrazów wydawały się zbyt ciemne w stosunku do jaśniejszych - niezbyt dobrze to wyglądało, czasem dokuczało i męczyło wzrok).
Tom01 pisze:
BioComp pisze:czy istnieje możliwość zakupu tego monitora na monitory.mastiff.pl z usługą "selekcji"?
Prawa kolumna: "Szef kuchni poleca":
https://monitory.mastiff.pl/monitory-eiz ... 6w-bk.html
Jeśli zdecyduję się oddać monitor i jeśli zgodzą się go przyjąć, to pewnie zdecyduję się na tą opcję.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Dell U2412m, HP ZR2440w czy NEC EA244WMi?

31 lipca 2013, 22:28 - śr

BioComp pisze: PS. Dodatkowo ustawiłem temperaturę barw na 6500K (standardowo jest dla mnie zbyt niebiesko) oraz gammę na 2.0 (na 2.2 niektóre elementy obrazów wydawały się zbyt ciemne w stosunku do jaśniejszych - niezbyt dobrze to wyglądało, czasem dokuczało i męczyło wzrok).
Do sprawdzenia i regulacji monitora warto użyć obrazów testowych zamieszczonych na tutejszym forum: http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=6
Trzeba je ściągnąć na dysk, otworzyć w przeglądarce do zdjęć i oglądać przy powiększeniu 100%.
Gammę można spróbować regulować na:
https://monitory.mastiff.pl/images/220.png
https://monitory.mastiff.pl/temp/bwtest.jpg
https://monitory.mastiff.pl/temp/Atkinson.jpg
tak aby w miarę możliwości były widoczne i rozróżnialne jasno i ciemnoszare kwadraciki.
220.png oglądać z dużej odległości i przymrużyć oczy + opis na stronie.
PS. Zawyżoną gammę mają ponoć DELLe, a nie EIZO, więc trochę dziwne Twoje spostrzeżenie.

Na niebieskie widmo W-LEDów ciężko coś poradzić. Ustawienie fabryczne i 6500K nie powinno się różnić. Jeśli jest za niebiesko to raczej należałoby ustawić nieco niższą wartość temperatury bieli np. 6000K.
BioComp
Kontakt:
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 45
Rejestracja: 03 września 2012, 12:12 - pn

Re: Dell U2412m, HP ZR2440w czy NEC EA244WMi?

03 sierpnia 2013, 01:18 - sob

max pisze:
BioComp pisze: PS. Zawyżoną gammę mają ponoć DELLe, a nie EIZO, więc trochę dziwne Twoje spostrzeżenie.

Na niebieskie widmo W-LEDów ciężko coś poradzić. Ustawienie fabryczne i 6500K nie powinno się różnić. Jeśli jest za niebiesko to raczej należałoby ustawić nieco niższą wartość temperatury bieli np. 6000K.
Co do gammy, dla mnie na 2.2 było za ciemno. Być może przyzwyczajenie z Samsunga 173P, gdzie wszystko jest bardziej jednolite - ciemne obiekty są jasne, gdzie jasne światła np. w grze czy filmie nie rażą w oczy. W Eizo EV2436W jak raz dostałem słońcem po oczach ;) to jak prawdziwym ;)

6500K jednak delikatnie była cieplejsza od opcji default czy tam off.

Dlaczego piszę w czasie przeszłym? Oddałem/zwróciłem monitor. Problemu na szczęście nie było. Powiem tak, że jednak kąty IPS to nie to samo co PVA. Tu Eizo EV2436W (zwłaszcza po przyciemnieniu i odjęciu nieco kontrastu) dawał ciała.

Mimo to, podobał mi się. I chociaż nie lubię designu Eizo, to przyznam, że EV2436W mnie urzekł - chyba najładniejszy monitor tej firmy.

Teraz tak myślę ponownie, NEC EA244WMi (doczytałem że ma klasę I na piksele?!) niestety ma PWM, ponownie Eizo EV2436W czy może używany na PVA? np. DELL 24 LCD 2408WFP (niestety chyba PWM) lub Samsung SM245T? Wydaje się, że ten drugi nie ma żadnych pierdół typu PWM i jest podświetlany CCFL. Z filmów, prezentacji, zdjęć zauważyłem także rewelacyjne kąty widzenia. Cena tych monitorów też jest śmiesznie niska (zwłaszcza porównując ją do takiego nowego np. Eizo EV2436W) i nie przekracza 1000 zł. Od 3 do 6 miesięcy gwarancji. Co teraz począć? Jeśli postawiłbym ponownie na Eizo, to mocno zastanawiam się nad usługą selekcji... Chyba że kupno w sieci i wymiana do skutku - trafienia na egzemplarz bez badpikseli (oczywiście nadal pozostaje możliwość ich powstania w późniejszym czasie, ale to też może w zasadzie trafić się po "selekcji").

Mam jeszcze pytanie do Toma. Czy usługa selekcji dotyczy tylko uszkodzonych pikseli i wygrzania matrycy czy może też sprawdzana jest jakość równomierności podświetlenia matrycy?
Ostatnio zmieniony 03 sierpnia 2013, 01:22 - sob przez BioComp, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dell U2412m, HP ZR2440w czy NEC EA244WMi?

03 sierpnia 2013, 09:26 - sob

BioComp pisze:NEC EA244WMi (doczytałem że ma klasę I na piksele?!)
Tak, ale wg innej normy, ISO 9241-307, gdzie wymagania II klasy wg ISO 13406-2 nazwano I klasą.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
BioComp
Kontakt:
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 45
Rejestracja: 03 września 2012, 12:12 - pn

Re: Dell U2412m, HP ZR2440w czy NEC EA244WMi?

08 sierpnia 2013, 15:49 - czw

Planowałem kupić na Mastiff, ale ktoś pisał że wygrzewanie długo trwa - monitor jest mi potrzebny praktycznie "na wczoraj", stąd zaryzykowałem kupno w innym miejscu. Dzisiaj siedzę już na EV2436W kolejnym egzemplarzu. Na razie bad pixeli brak. Powiem Wam, że monitor ma dość kiepsko podświetloną matrycę. Widać zwłaszcza na białym kolorze - ciemnieje po bokach co trochę wkurza... Kąty rewelacją też nie są, ale da się wytrzymać (bardziej wkurza nierównomierne podświetlenie - które widać też czasem na szarym kolorze - np. Adobe). Na tym egzemplarzu siedzę na 26% jasności - albo coś mi się pomieszało, albo ciemniej świeci. Ma też trochę srebrzenia w lewym dolnym rogu i w górnym prawym rogu (poprzednik miał tego mniej - więcej odcieni niebieskiego na ciemnym tle) aczkolwiek wraz z upływem czasu, staje się to jakby ciemniejsze i mnie dokuczliwe. To tyle. Monitor sam się "wygrzewa" przy okazji, bo projekty mnie gonią (jak pisałem, "na wczoraj" ;))

I mam takie pytanie jeszcze do Was specjalistów w dziedzinie monitorów. Gdzie uplasować EV2436W, mając do wyboru FS2333, FS2331 oraz EV2436W właśnie. Który z nich jest najlepszy i jakie są różnice? (Pomijając wielkość ekranu i jego proporcje). Głównie chodzi mi o informacje dotyczące kątów widzenia i równomierności podświetlenia matrycy oraz innych subtelnych różnic.
BioComp
Kontakt:
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 45
Rejestracja: 03 września 2012, 12:12 - pn

Re: Dell U2412m, HP ZR2440w czy NEC EA244WMi?

08 sierpnia 2013, 16:32 - czw

PS. Niedoświetlanie boków matrycy występuje najmocniej przy ustawieniu ciepłej temperatury kolorów (6000K). Boki są dalej niebieskie, natomiast środek taki, jaki ustawiłem - 6000K.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dell U2412m, HP ZR2440w czy NEC EA244WMi?

08 sierpnia 2013, 16:36 - czw

BioComp pisze:wygrzewanie długo
Ale dzięki temu nie ma niespodzianek. ;)
BioComp pisze:Gdzie uplasować EV2436W, mając do wyboru FS2333, FS2331 oraz EV2436W właśnie. Który z nich jest najlepszy i jakie są różnice?
EV to wyższa seria niż FS. Różnice są różne, ponieważ FS2331 i FS2333 to zupełnie inne konstrukcje. EV przede wszystkim jest bardziej uniwersalny, ma lepsze regulacje, stopkę z prawdziwego zdarzenia.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
BioComp
Kontakt:
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 45
Rejestracja: 03 września 2012, 12:12 - pn

Re: Dell U2412m, HP ZR2440w czy NEC EA244WMi?

08 sierpnia 2013, 23:46 - czw

Tom01 pisze:
BioComp pisze:wygrzewanie długo
Ale dzięki temu nie ma niespodzianek. ;)
BioComp pisze:Gdzie uplasować EV2436W, mając do wyboru FS2333, FS2331 oraz EV2436W właśnie. Który z nich jest najlepszy i jakie są różnice?
EV to wyższa seria niż FS. Różnice są różne, ponieważ FS2331 i FS2333 to zupełnie inne konstrukcje. EV przede wszystkim jest bardziej uniwersalny, ma lepsze regulacje, stopkę z prawdziwego zdarzenia.
A jeśli chodzi o jakość obrazu/podświetlenia?

I czym jest często wspominana powtarzalność monitorów? Czym liniowość?

Poniżej wklejam zdjęcia podświetlenia kolejnego egzemplarza. Jest gorzej niż w poprzednim - tzn. tym z dwoma uszkodzonymi subpikselami (tam leciutko jaśniej świecił prawy górny róg - reszta ekranu była niebieskawa). Również kolory dziwnie się zachowują, patrząc np. na biały bliżej dolnej krawędzi staje się żółtawy... Szary wpada w róż (interfejsy Photoshopa/Premiere/Afetr Effects). Jednak jeśli chodzi o te "żółtawe" rogi, dzisiaj jest lepiej niż było wczoraj. Wczoraj byłem przerażony. Poniżej zdjęcia.

Po zakupie wczoraj (żółtawe podświetlenie tak jasne, że widoczne wieczorem - jasno w pomieszczeniu):
Obrazek
Obrazek

I z dzisiaj (przed chwilą) - moim zdaniem, na szczęście, jest poprawa:
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 2 gości
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68406
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu