Uniwersalny monitor do domu

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
Mag
Posty: 769
Rejestracja: 18 sierpnia 2013, 18:38 - ndz

Uniwersalny monitor do domu

18 sierpnia 2013, 19:15 - ndz

Witam serdecznie wszystkich. Proszę serdecznie o poradę jaki kupić monitor do domu. Dodam że chodzi o monitor co do gier i do oglądania filmów oraz przeglądania i pisania różnych dokumentów. Za wszelkie porady dziękuje z góry, dodam jeszcze że tak do 1800 złotych.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Uniwersalny monitor do domu

18 sierpnia 2013, 23:54 - ndz

Wątek nie pasuje do działu CAD. Przeniosłem do bardziej właściwego.

W przypadku 1800 zł najlepszym możliwym wyborem jest EIZO EV2436W. Na forum jest masa informacji na jego temat. Nie ma w tej chwili bardziej nadających się monitorów do celów uniwersalnych w przedziale poniżej 2 tys zł.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Mag
Posty: 769
Rejestracja: 18 sierpnia 2013, 18:38 - ndz

Re: Uniwersalny monitor do domu

19 sierpnia 2013, 16:26 - pn

Serdecznie dziękuje za posta. Ostatnio na allegro .pl widziałem ten monitor HP LCD ZR2440w 24 za 1339 złotych. Proszę napisz jak wiesz który monitor jest według Ciebie lepszy Tom01. Ten który mi doradziłeś tz. EIZO EV2436W czy HP LCD ZR2440w.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Uniwersalny monitor do domu

19 sierpnia 2013, 16:27 - pn

Ten który doradziłem jest moim zdaniem najlepszy przy postawionych wymaganiach i budżecie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Mag
Posty: 769
Rejestracja: 18 sierpnia 2013, 18:38 - ndz

Re: Uniwersalny monitor do domu

19 sierpnia 2013, 20:05 - pn

A czy po zakupię EIZO EV2436W trzeba zrobić kalibrację monitora - pytam ponieważ nie znam się na tym i proszę napisać jaka to jest droga usługa i gdzie się ją wykonuje.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Uniwersalny monitor do domu

19 sierpnia 2013, 20:13 - pn

Do użytku domowego nie trzeba kalibrować monitora. Chyba, że będzie służył do jakichś zastosowań, gdzie jakość reprodukcji jest istotna. Wówczas trzeba. Metod jest kilka. Można zlecić przy zakupie, np firma w której pracuję robi taką usługę, wynająć technika jak już sprzęt będzie u Pana, wypożyczyć lub kupić własny zestaw kalibracyjny. Dwa ostatnie wyjścia w sytuacji jeśli tematyka koloru Pana interesuje i chciałby Pan samodzielnie odkrywać niuanse tej dziedziny.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Uniwersalny monitor do domu

19 sierpnia 2013, 20:15 - pn

EV2436W jest b. słabo zlinearyzowany, więc potrzebuje kalibracji jak kania dżdżu. Niestety, można go podciągnąć tylko programowo za pomocą korekty w LUT monitora.
Mag
Posty: 769
Rejestracja: 18 sierpnia 2013, 18:38 - ndz

Re: Uniwersalny monitor do domu

19 sierpnia 2013, 20:22 - pn

Czornyj pisze:EV2436W jest b. słabo zlinearyzowany, więc potrzebuje kalibracji jak kania dżdżu. Niestety, można go podciągnąć tylko programowo za pomocą korekty w LUT monitora.
Mam prośbę, proszę napisz o co w tym wszystkim chodzi, bo nic z tego nie wiem - jestem tylko amatorem.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Uniwersalny monitor do domu

19 sierpnia 2013, 20:27 - pn

Chodzi o to, że to nie jest monitor przeznaczony do kontroli koloru i jego naturalne właściwości w tej dziedzinie są słabe. A czym sprzęt niższej klasy tym bardziej "kłamie" i bardziej potrzebuje korekty.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Uniwersalny monitor do domu

19 sierpnia 2013, 20:30 - pn

Mag pisze:
Czornyj pisze:EV2436W jest b. słabo zlinearyzowany, więc potrzebuje kalibracji jak kania dżdżu. Niestety, można go podciągnąć tylko programowo za pomocą korekty w LUT monitora.
Mam prośbę, proszę napisz o co w tym wszystkim chodzi, bo nic z tego nie wiem - jestem tylko amatorem.
Teraz doczytałem - z punktu widzenia wymienionych zastosować kalibracja nie ma większego znaczenia.
Mag
Posty: 769
Rejestracja: 18 sierpnia 2013, 18:38 - ndz

Re: Uniwersalny monitor do domu

19 sierpnia 2013, 20:41 - pn

Czornyj pisze:Teraz doczytałem - z punktu widzenia wymienionych zastosować kalibracja nie ma większego znaczenia.
Dziękuje za odpowiedź. Monitor ma służyć jak wyżej pisałem, dużo grają dzieci już nieco starsze w najnowsze gry typu Call of Duty i Battlefield oraz Far Cry. Zastanawiam się jaki będzie obraz - oczywiście wszystko zależy od karty graficznej w komputerze.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Uniwersalny monitor do domu

19 sierpnia 2013, 20:47 - pn

Karta graficzna z wyjściem cyfrowym nie ma najmniejszego wpływu na jakość obrazu.
Mag pisze:
Czornyj pisze:Teraz doczytałem - z punktu widzenia wymienionych zastosować kalibracja nie ma większego znaczenia.
Dziękuje za odpowiedź. Monitor ma służyć jak wyżej pisałem, dużo grają dzieci już nieco starsze w najnowsze gry typu Call of Duty i Battlefield oraz Far Cry. Zastanawiam się jaki będzie obraz - oczywiście wszystko zależy od karty graficznej w komputerze.
Mag
Posty: 769
Rejestracja: 18 sierpnia 2013, 18:38 - ndz

Re: Uniwersalny monitor do domu

19 sierpnia 2013, 20:52 - pn

Dziękuje za odpowiedź. Mam takie pytanie czy można zobaczyć obraz tego monitora w tych grach które wymieniłem.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Uniwersalny monitor do domu

19 sierpnia 2013, 21:57 - pn

Mag pisze:Witam serdecznie wszystkich. Proszę serdecznie o poradę jaki kupić monitor do domu. Dodam że chodzi o monitor co do gier i do oglądania filmów oraz przeglądania i pisania różnych dokumentów. Za wszelkie porady dziękuje z góry, dodam jeszcze że tak do 1800 złotych.
Mag pisze:Dziękuje za odpowiedź. Monitor ma służyć jak wyżej pisałem, dużo grają dzieci już nieco starsze w najnowsze gry typu Call of Duty i Battlefield oraz Far Cry. Zastanawiam się jaki będzie obraz - oczywiście wszystko zależy od karty graficznej w komputerze.
Czornyj pisze:Karta graficzna z wyjściem cyfrowym nie ma najmniejszego wpływu na jakość obrazu.
Musisz wziąć pod uwagę punkt widzenia forumowych Ekspertów/Zawodowców, zajmujących się profesjonalną grafiką. Karta graficzna z wyjściem cyfrowym (DVI/DP/HDMI) oczywiście nie ma wpływu na wyświetlanie obrazu 2D, np. zdjęcia *.jpg, dokumentów. Ma jednak wpływ na wynik obliczonego przez kartę obrazu 3D (cienie, antyaliasingi, odbicia, płynność ruchu i inne takie). Może mieć nawet niewielki wpływ na sposób dekompresji ruchomego obrazu filmowego (upłynnianie ruchu, usuwanie przeplotu, antyaliasing, usuwanie bloków/kwadratów) itp.
Mag pisze:Dziękuje za odpowiedź. Mam takie pytanie czy można zobaczyć obraz tego monitora w tych grach które wymieniłem.
Widziałem raz ten monitor w Macalni Miejskiej.

Oglądanie filmów/gry i edycja dokumentów to sprzeczne wymagania.
Do filmów najlepiej wygląda jasny monitor, z błyszczącym ekranem i agresywnymi ustawieniami kontrastu i kolorów.
Do edycji dokumentów - dokładnie odwrotnie: z szerokim zakresem regulacji jasności, z matowym ekranem, stonowanym obrazem.
Ciężko dobrać coś uniwersalnego.
Mag
Posty: 769
Rejestracja: 18 sierpnia 2013, 18:38 - ndz

Re: Uniwersalny monitor do domu

19 sierpnia 2013, 22:21 - pn

Tom01polecił mi monitor EIZO EV2436W. Jestem ciekaw opinii czy także by mi polecił ten monitor użytkownik Czornyj. Mam jeszcze takie ciekawe pytanie, czy kupują nowy monitor na stronie https://monitory.mastiff.pl panowie którzy tam sprzedawają powinni obejrzeć przed wysłanie czy nie posiada różnych defektów ubocznych ten monitor, bo w końcu to fachowy.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Uniwersalny monitor do domu

20 sierpnia 2013, 00:22 - wt

Do gier/filmów wybrałbym NEC EA244WMi, który ma satynowy dyfuzor, dzięki czemu obraz jest bardziej klarowny i efektowny (do tego monitor jest tańszy).

Do pracy z tekstem EIZO EV2436W z uwagi na bardziej matowy dyfuzor i lepszą regulację jaskrawości.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Uniwersalny monitor do domu

20 sierpnia 2013, 12:41 - wt

Mag pisze: jeszcze takie ciekawe pytanie, czy kupują nowy monitor na stronie https://monitory.mastiff.pl panowie którzy tam sprzedawają powinni obejrzeć przed wysłanie czy nie posiada różnych defektów ubocznych
Jeśli będzie takie zlecenie, to jest taka możliwość. To usługa upierdliwa, czasochłonna i dlatego płatna. Proszę zwrócić uwagę na prawą kolumnę "Szef kuchni poleca":
https://monitory.mastiff.pl/monitory-eiz ... 6w-bk.html
https://monitory.mastiff.pl/monitory-nec ... mi-bk.html
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Mag
Posty: 769
Rejestracja: 18 sierpnia 2013, 18:38 - ndz

Re: Uniwersalny monitor do domu

20 sierpnia 2013, 16:27 - wt

Dziękuje za odpowiedzi. Mam takie pytanie co do monitora NEC EA244WMi. Użytkownik Czornyj napisał że ten monitor najlepiej się nadaje do gier i filmów. A jak wygląda sprawa co do pisania tekstów np. w Wordzie czy Open Office. Tom01 co myślisz o monitorze NEC EA244WMi.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Uniwersalny monitor do domu

20 sierpnia 2013, 16:35 - wt

Prywatnie, od EA odrzuca mnie bardzo "ekonomicznie" zaprojektowane podświetlenie. Inna bajka w PA, ale to zupełnie nie te pieniądze. Uważam, że dla kogoś, kto nie potrzebuje monitora do kontroli koloru, nie ma lepszego niż EV2436W poniżej 2 tys zł. Obraz łagodny, nie agresywny, monitor jest projektowany do wielogodzinnego ślęczenia przez ekranem. Ilość ergonomicznych ułatwiaczy i automatów dbających o oczy powala. Regulacja jaskrawości bardzo dobra, wręcz unikatowa, a to jedno w głównych wymagań w domu. Praktycznie nie smuży, zaskakująco równo podświetlony jak na swoją klasę a na deser 5 lat gwarancji.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Uniwersalny monitor do domu

20 sierpnia 2013, 17:35 - wt

Mag pisze:Dziękuje za odpowiedzi. Mam takie pytanie co do monitora NEC EA244WMi. Użytkownik Czornyj napisał że ten monitor najlepiej się nadaje do gier i filmów. A jak wygląda sprawa co do pisania tekstów np. w Wordzie czy Open Office. Tom01 co myślisz o monitorze NEC EA244WMi.
EA244WMi może trochę bardziej męczyć oczy przy b. długim ślęczeniu nad tekstem, oferuje jednak lepszą jakość obrazu - w EA zastosowano ekonomiczne sterowanie podświetleniem, w EV ekonomiczną matrycę.

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68397
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu