S2231W - jaki godny następca?

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
teuton
Posty: 15
Rejestracja: 25 sierpnia 2013, 12:25 - ndz

Re: S2231W - jaki godny następca?

19 października 2013, 22:11 - sob

No więc ostatecznie wybrałem CX240, od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem. Jeszcze raz wielkie podziękowania dla Pana Tomka za pomoc w wyborze. :)
Z SX2462W ostatecznie zrezygnowałem ze względu na nieakceptowalną słabą czerń,

Moje pierwsze wrażenia po przejściu z S2231W (postawiłem dwa monitory odbok siebie dla porównania):
- niesamowity skok jakościowy wyswietlanych kolorów :D
- rozdzielczość
, ale:
- czerń.... :( powiem wprost - masakra w porównaniu do starego S2231W na PVA, przy wyłączonym świetle w pokoju ta czerń po prostu swieci, jest dużo lepiej niż w SX2462W, ale to nie jest prawdziwa czerń i pewnie nigdy PVA nie dorówna,
jakoś będę musiał się przyzwyczaić do tego
- sławny wentylatorek... :lol: powiem tak - w życiu nie przypuszczałem, że będę miał kiedyś monitor głośniejszy od samego komputera :shock:. Jeśli dla kogoś cisza jest ważna to radzę się zastanowić. Dla mnie to po prostu śmieszne i przykre, że w tej klasie monitorów wsadzono coś tak głośnego. Wiadomo przecież, że każdy wentyl staje się coraz głośniejszy w miare swojego zużycia, więc strach pomyśleć co będzie później, jak juz dzisiaj mi to przeszkadza.

Mam jeszcze do Was trzy pytania na temat tego monitora, przypominam że w kwestii monitorów jestem laikiem, więc nie śmiać się:
1. Zauważyłem, że na białym tle patrząc centralnie na środek ekranu widzę tę biel troche jakby szarą. Kiedy popatrze na ten punkt troche z boku, to wtedy środek znowu staje się czysto biały. Czy to normalne, czy może mam coś złego w ustawieniach zrobione?
2. Jak najlepiej ustawić poszczególne parametry monitora, aby poprawić jakość tej czerni?
3. Co to jest ta funkcja "Auto Eco View" i jak to wpływa na jakość kolorów i czerni? Defaultowo mam ją włączoną z indicatore = 4.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: S2231W - jaki godny następca?

20 października 2013, 15:11 - ndz

Ad2. Zwiększyć ilość światła w pomieszczeniu.
Ad3. To czujnik oświetlenia. Ustawia się wg uznania lub przy kalibrowanych wyłącza.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
teuton
Posty: 15
Rejestracja: 25 sierpnia 2013, 12:25 - ndz

Re: S2231W - jaki godny następca?

21 października 2013, 10:20 - pn

Ad.2 - No tak, ale myślałem że można jakies myki z regulacją kolorów, gamma, jasności i kontrastu zrobić, aby tę czerń troche uczernić
Ad.3 - a do czego to służy, myślałem że to ma związek z oszczędzaniem energii kosztem jakości obrazu?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: S2231W - jaki godny następca?

21 października 2013, 10:30 - pn

teuton pisze:Ad.2 - ...jasności ... zrobić, aby tę czerń troche uczernić
Tak. Jedyne co możesz zrobić w ciemnym pomieszczeniu, to zmniejszyć moc podświetlenia do minimum 50cd/m2. Nie powiększy to oczywiście kontrastu. Po prostu wraz ze spadkiem jasności bieli, spadnie jasność czerni. Nic ponad to nie da się zrobić.
Poza tym, jak pisał Tom, należy włączyć światło, aby zamaskować słabą czerń monitorów LCD. Wówczas ilość światła odbitego od ekranu od oświetlenia jest większa od światła przepuszczanego przez "nieszczelną" matrycę. Powoduje to, że świecenia nie widać, choć występuje nadal.
teuton pisze:Ad.3 - a do czego to służy, myślałem że to ma związek z oszczędzaniem energii kosztem jakości obrazu?
Czujnik jasności oświetlenia mierzy jasność światła w pomieszczeniu i na podstawie ciągłych pomiarów ciągle zmienia jasność podświetlenia. Zasłoń czujnik ręką, a moc podświetlenia powinna spaść. Zaświeć mu "w oko", a moc wzrośnie. Po skalibrowaniu zaleca się używać na stałej jasności, stąd zalecenie Toma.
teuton
Posty: 15
Rejestracja: 25 sierpnia 2013, 12:25 - ndz

Re: S2231W - jaki godny następca?

21 października 2013, 10:36 - pn

Max - dzięki. A jeśli nie chcę używac tego czujnika, to po prostu muszę wyłączyć te funkcje Auto EcoView? Tylko jaki to ma związek ta funkcja z poborem energii?
Z probleme nr dalej nie wiem co to może być.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: S2231W - jaki godny następca?

21 października 2013, 10:45 - pn

teuton pisze:Max - dzięki. A jeśli nie chcę używac tego czujnika, to po prostu muszę wyłączyć te funkcje Auto EcoView? Tylko jaki to ma związek ta funkcja z poborem energii?
Ilość pobieranej energii przez monitor zależy w głównym stopniu od mocy podświetlenia. Zmniejszając moc podświetlenia (automatycznie), gdy robi się ciemno, oszczędzamy energię. Tyle teoria.
W praktyce ma to znaczenie ergonomiczne. W jasnym pokoju należy zwiększyć jasnośc bieli, w ciemnym zmniejszyć. Funkcja robi to automatycznie za nas tak, że nie musimy ciągle pstrykać, jak słońce to chowa się, to wychodzi zza chmur.
Jest jeszcze druga wersja tego gadżetu.. Zmienia jasność bieli w zależności od ilości bieli na ekranie. Jak jest dużo bieli np. Word, moc podświetlenia spada. Jak jest ciemne np. CAD, moc rośnie.
teuton
Posty: 15
Rejestracja: 25 sierpnia 2013, 12:25 - ndz

Re: S2231W - jaki godny następca?

21 października 2013, 11:01 - pn

Ok jasne, to jeszcze prośba o wyjaśnienie co to jest "EcoView Index?

P.S. Czy do dla tego monitora podłączonego przez DVI musze wgrywać profil ICM?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: S2231W - jaki godny następca?

21 października 2013, 11:04 - pn

teuton pisze:Ok jasne, to jeszcze prośba o wyjaśnienie co to jest "EcoView Index?
A instrukcji obsługi do tego monitora nie dają :?:
Ja mam NECa :mrgreen:
teuton
Posty: 15
Rejestracja: 25 sierpnia 2013, 12:25 - ndz

Re: S2231W - jaki godny następca?

21 października 2013, 11:10 - pn

W instrukcji jest tylko tyle, myśle że to po prostu jakiś bajer:
http://s14.postimg.org/5m775dtr5/Clipboard02.png
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: S2231W - jaki godny następca?

21 października 2013, 11:10 - pn

teuton pisze:Ok jasne, to jeszcze prośba o wyjaśnienie co to jest "EcoView Index?
Jest to wskaźnik oszczędności energii względem maksymalnego poboru energii. Im dłuższy pasek, tym sprzęt jest bardziej Eko. ;)
teuton pisze:P.S. Czy do dla tego monitora podłączonego przez DVI musze wgrywać profil ICM?
Zawsze, niezależnie od interfejsu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
teuton
Posty: 15
Rejestracja: 25 sierpnia 2013, 12:25 - ndz

Re: S2231W - jaki godny następca?

21 października 2013, 11:34 - pn

Dzięki Panowie,
Czyli pozostał mi tylko ten mały problem:
1. Zauważyłem, że na białym tle patrząc centralnie na środek ekranu widzę tę biel troche jakby szarą. Kiedy popatrze na ten punkt troche z boku, to wtedy środek znowu staje się czysto biały. Czy to normalne, czy może mam coś złego w ustawieniach zrobione?
Dodam, że siedząc na przeciw monitora centralnie patrząc na środek ekranu to ta biel jest jakby mniej biała, patrząc natomiast z tego samego miejsca na boki ekranu widze czystą biel. Może za blisko monitora siedze? Nie wiem co to może być.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: S2231W - jaki godny następca?

21 października 2013, 11:48 - pn

Zielonego pojęcia. Wygląda po prostu jak nierównomierność rozświetlenia, choć dziwne że na środku. Częściej występuje przy krawędziach, w Pana modelu zdarza się jaśniej u góry. Czy z monitorem ma Pan raport nierównomierności?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
teuton
Posty: 15
Rejestracja: 25 sierpnia 2013, 12:25 - ndz

Re: S2231W - jaki godny następca?

21 października 2013, 11:52 - pn

Tom01 pisze:Czy z monitorem ma Pan raport nierównomierności?
Czym i jak to zrobić?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: S2231W - jaki godny następca?

21 października 2013, 11:57 - pn

Ad1. Ja nie wiem.
Trochę dziwne, bo ja, jak już, spodziewałbym się odwrotnie (charakterystyka kątowa matrycy). Spróbuj jeszcze ustawić jednolitą szarość 128, 128, 128.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: S2231W - jaki godny następca?

21 października 2013, 12:12 - pn

teuton pisze:Czym i jak to zrobić?
Hm… wydawało mi się, że monitor jest ode mnie. Przy wersji z CN i sprawdzanych/kalibrowanych w kartonie jest raport UGRA/Fogra m.in. z zmierzoną nierównomiernością ekranu. Wówczas z niego wynika czy na środku jest ciemniejszy i o ile. Samodzielnie dość trudne do zrobienia, chyba że będzie tylko dla bieli. Nierównomierność w czerni jest problematyczna z uwagi na za małe zakresy pomiarowe amatorskich czujników.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
pwn
Posty: 19
Rejestracja: 28 września 2016, 19:36 - śr

Re: S2231W - jaki godny następca?

28 września 2016, 23:19 - śr

Na poczatek - jako, ze to moj pierwszy wpis - witam wszystkich na forum,

Postanowilem sie podpiac pod watek poniewaz do niedawna bylem uzytkownikiem monitora z tematu, jednak po 6-ciu latach ow zechcial sie zepsuc... Powstal wiec problem zakupu zastepcy.
Przyzwyczajenia zostaja i mimo, ze nie pracuje juz z fotografia tyle ile w przeszlosci (jednak caly czas to sie zdarza), chcialbym, by monitor wiernie oddawal kolory, byl rowno podswietlony itd itp...
Prosze wiec o sugestie, co brac pod uwage i ewentualnie uwagi co zyskuje w stosunku do S2231W decydujac sie na sugerowany...
Przymierzam sie do ekranu 24"... Czy dobrym wyborem jest EIZO EV2450 lub EIZO EV2455? Czy poza rodzielczoscia (wiec matryca) czyms sie zasadniczo jeszcze te monitory roznia?

Za wszelkie uwagi i sugestie dziekuje...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: S2231W - jaki godny następca?

28 września 2016, 23:26 - śr

Jeśli jest Pan przyzwyczajony do specyfiki matrycy PVA, proponuję zastanowić się nad EIZO CX241. Wiem, że znacznie droższy, ale to godny następca.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
pwn
Posty: 19
Rejestracja: 28 września 2016, 19:36 - śr

Re: S2231W - jaki godny następca?

28 września 2016, 23:52 - śr

Jestem... niestety.. i tu chyba zaczyna sie robic duzy problem, gdyz nie chce obecnie tyle wydac...
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: S2231W - jaki godny następca?

29 września 2016, 09:33 - czw

Proponuję zorganizować porządne oświetlenie stanowiska pracy za 100-200zł i kupić monitor na normalnej matrycy IPS, za to o porządnej przekątnej i rozdzielczości. Moim zdaniem zdecydowanie lepiej się na tym wychodzi niż na redukowaniu srebrzenia niebotycznym kosztem i to jeszcze godząc się na dzisiaj archaiczną w tym budżecie rozdzielczość.

Dobrze oświetlenie z jednej strony redukuje znacznie widoczność srebrzenia czerni, z drugiej strony podnosi komfort pracy naszego wzroku.
Ogólnie więc moim zdaniem nie warto iść w drogi monitor, o niskiej rozdzielczości, z redukcją srebrzenia i pracować na nim w raczej ciemnych warunkach (bo można). Jest to niezdrowe, nieergonomiczne i nieopłacalne.
GrzesiekR
Posty: 1273
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: S2231W - jaki godny następca?

29 września 2016, 10:38 - czw

max pisze:Proponuję zorganizować porządne oświetlenie stanowiska pracy za 100-200zł i kupić monitor na normalnej matrycy IPS, za to o porządnej przekątnej i rozdzielczości. Moim zdaniem zdecydowanie lepiej się na tym wychodzi niż na redukowaniu srebrzenia niebotycznym kosztem i to jeszcze godząc się na dzisiaj archaiczną w tym budżecie rozdzielczość.
Ta "archaiczna" rozdzielczość ciągle jest i pozostanie standardem wśród monitorów komputerowych jeszcze całkiem długo. W biurach, domach itp. Proszę nie robić reguły z wyjątków. Widać jak utrzymują się ceny nieliczych monitorów 4k przez ostatni rok-półtora.

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68375
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu