Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
czarek
Posty: 11
Rejestracja: 21 stycznia 2014, 19:22 - wt

Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

21 stycznia 2014, 19:38 - wt

Witam serdecznie,
Od ponad 2 lat używam Della U3011. Wielkie bydle i strasznie męczy moje oczy, powoduje migrenę i pogorszenie wzroku. Do tej pory mi to nie przeszkadzało, ale po kolejnej wizycie u okulisty stwierdziłem, że trzeba coś z tym zrobić.
Moje priorytety na kolejny monitor to przede wszystkim ergonomia, czyli zerowe lub prawie zerowe migotanie, spory kontrast, jak najmniejsze ziarno (powłoka anti glare na moim Dellu to porażka, monitor wygląda jakby był wiecznie zakurzony), chciałbym również, żeby monitor był nieco mniejszy - optymalnie ok 22-24 cale, ale musi być w stanie wyświetlić obraz 1920x1080. Nie zależy mi zbytnio na odwzorowaniu kolorów, od tego są graficy, u mnie literki mają być czytelne (czyli mała plamka odpada, ta w dellu jest zdecydowanie za mała), nie rozmyte (anti glare w moim dellu powoduje efekt rozmycia tekstu). Sam się sobie dziwię, że tak długo wytrzymałem z obecnym monitorem.
Mam kilka typów nad którymi się zastanawiam:
- Eizo Foris FG2421 (nie migocze, ma delikatny anti glare, genialny kontrast, szybkie odświeżanie powinno poprawić komfort pracy, za to przeszkadza mi trochę brak opcji regulacji nóżki oraz montażu VESA)
- Eizo EV2336W (nie migocze, delikatniejszy anti glare niż w U3011, świetna nóżka pozwalająca na szeroki zakres regulacji, ale obawiam się nieco że ziarno anti glare znowu będzie zbyt mocne)
- Eizo SX2262W (w tym modelu obawiam się jedynie migotania podświetlenia, oprócz tego wydaje się idealny)
- NEC P231W (nie wiem jak z anti glare i migotaniem, oprócz tego wiem, że jest ok)
Trochę się już w tym gubię i prosiłbym o pomoc w wyborze (oraz ewentualnie inne lepsze propozycje) bardziej doświadczonych kolegów.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

21 stycznia 2014, 20:27 - wt

Z tego wszystkiego SX2262W ma obraz najbardziej stabilny. Jak skała. Zero możliwości migania. Jest to zasługą stosunkowo "wolnych" luminoforów w CCFL i 300Hz częstotliwości przetwornicy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
czarek
Posty: 11
Rejestracja: 21 stycznia 2014, 19:22 - wt

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

21 stycznia 2014, 21:59 - wt

A czy ten monitor nie jest oparty na starszej generacji panelu oraz elektroniki niż wspomniany przeze mnie Foris? I czy faktycznie ów monitor (FG2421) nadaje się tylko do gier czy byłbym w stanie na nim pracować? Dodam, że jakość odwzorowania kolorów jest mi totalnie obojętna. Obraz (a raczej tekst) musi być ostry, czytelny i jak najmniej męczyć wzrok, to wszystko na czym mi tak naprawdę zależy. Nie ukrywam, że wydając na monitor kilka tysięcy PLN (SX2262W jest prawie dwukrotnie droższy od EV2336W który również biorę pod uwagę) oczekiwałbym od niego albo nowoczesności albo naprawdę genialnej konstrukcji jeśli mowa o starszej technologii.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

21 stycznia 2014, 22:21 - wt

Owszem, ale nie znaczy wcale, że nowsze są lepsze. Forisy są nowsze, ale to niskobudżetowa seria. Są bardziej oszczędnościowe, dlatego tańsze. Do Pańskich zastosowań ze świecą szukać monitora takiej jakości jak SX2262W. Zero porównania do Forisów. Naturalną kontynuacją SX-ów jest nowa seria CX, jeszcze lepsza, ale najtańszy z tej serii kosztuje ponad 4 tys zł.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
czarek
Posty: 11
Rejestracja: 21 stycznia 2014, 19:22 - wt

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

21 stycznia 2014, 22:47 - wt

Serdecznie dziękuję za odpowiedzi. Faktycznie najprawdopodobniej skuszę się jednak na SX2262W. Mam jeszcze tylko jedno pytanie, czym różni się od niego monitor S2243W? Mój brat taki posiada i z chęcią wymieniłby się za mojego Della. Nie ukrywam, że taka opcja bardzo by mi pasowała bo nie bardzo wiem co dalej z tym Dellem zrobić, jest niby OK, taki jakim go fabryka stworzyła, pracował w domowym biurze przez 2 lata po prostu...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

21 stycznia 2014, 22:50 - wt

Seria SX jest oparta o podobny panel jak S, ale "elektronika" pochodzi z serii ColorEdge CG, nieznacznie tylko "okrojona". Dzięki temu monitor ma stabilizację podświetlenia, elektroniczną kompensację nierówności, wielobitowy 3DLUT, możliwość zaawansowanej korekcji kolorymetrycznej, symulację innych przestrzeni barwowych.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
czarek
Posty: 11
Rejestracja: 21 stycznia 2014, 19:22 - wt

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

21 stycznia 2014, 22:58 - wt

A czy to wszystko ma jakikolwiek sens w moim przypadku? W innym wątku (http://mva.pl/viewtopic.php?f=27&t=27) doczytałem o różnicy w głębii 10 vs 12 bit. Ja tak naprawdę używam sRGB w standardowych ustawieniach, nic nie kalibruję i nie kombinuję z opcjami typu dynamiczny kontrast czy polepszanie kolorów. Tak naprawdę większość czasu spędzam w terminalu i edytorze Vim gdzie jest ciemnoszare tło i jasnoszare literki (biały tekst na czarnym tle bardziej mnie męczy, czarny tekst na białym tle jeszcze bardziej, ale to prawdopodobnie przez srebrzenie mojego gigantycznego IPSa).
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

21 stycznia 2014, 23:11 - wt

Jasne, że ma, bo monitor jest bardzo zachowawczy. A Pan ślęczy pewnie godzinami patrząc się w ekran. Reprodukcja koloru nie ma znaczenia, w sensie nie będzie Pan walczył z regulacjami/kalibracjami, ale dobra liniowość, detaliczność, nie zlewanie się w mydło powoduje, że obraz jest bardzo komfortowy, nie męczący. Taki monitor może dawać obraz do złudzenia przypominający tekst na papierze.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

22 stycznia 2014, 00:17 - śr

Sądzę, że podstawowym problemem tego DELLa i Twoim przy okazji, jest bardzo słaba regulacja jasności:
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil7.html
Jak widać monitor jako minimalną ma jasność bieli 150cd/m2. To skandalicznie wysoka wartość.
Mój obecny monitor jest wstanie zejść do 20cd/m2. W tej chwili przy oświetleniu rozproszonym stanowiska dwoma silnymi świetlówkami o mocy 32W każda mam 30-40cd/m2.
Zakładając, że masz ustawioną minimalną jasność podświetlenia, to przy białym tle wieczorem Twoje 150cd/m2 wypala oczy, mózg, fotel i ścianę za tobą. Na wylot.
No chyba, że lubisz ładnie brązowo opaloną cerę. Pamiętaj tylko, że w solarium zakłada się specjalne okulary i krem, a i obecność skrócona jest do kilu minut. Do tych 150cd/m2 najlepsza byłaby maska spawalnicza.

W ramach testów proponuję na przedmiotowym DELLu ustawić jasność minimalną (0%, co odpowiada 150cd/m2), a następnie zmniejszyć kontrast czterokrotnie (np. jeśli domyślnie jest 50%, to 50/4=12,5%), tak aby w efekcie uzyskać te 35-40cd/m2. Jednocześnie proszę ustawić białe tło i czarne literki oraz zapalić najjaśniejsze oświetlenie w pomieszczeniu, jak to tylko możliwe. Poużywać z tydzień.
Niestety srebrzenie pozostanie nadal wysokie (bo podświetlenie nadal będzie mocne), ale uważam, że nie to jest przyczyną Twojego problemu. Chmurkowanie panelu, choć dość wysokie, też nie jest moim zdaniem przyczyną. To tylko kolejna kropla do czary, w której 99% stanowi bardzo jasne minimalne podświetlenie.

Wbrew pozorom małe piksele są zaletą, nie wadą, gdyż podnoszą ostrość tekstu. Trzeba tylko powiększyć odpowiednio tekst, aby nie był zbyt mały i aby czcionki były zbudowane z większej liczby pixeli.

SX2262W to świetny monitor, ale plamkę ma taką samą jak Twój, tj. 0,25mm. Do rozdzielczości 1920x1200 lepiej byłoby wybrać 24" i plamkę 0,27mm.
Za to minimalna jasność podświetlenia, jak na monitor CCFL, jest świetna, http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil5.html, a więc ok. 40cd/m2. Mój schodzi co prawda jeszcze 2x ciemniej, bo do 20cd/m2, ale ma podświetlenie GB-r LED, dla którego to nie problem, a to 40cd/m2 w SX2262W powinno już wystarczyć.

http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... u3011.html, 0,250mm
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... wh-bk.html, 0,247mm.

PS. Najnowsze DELLe, posiadające nowoczesne podświetlenie GB-r LED oraz przetwornicę PWM działającą z częstotliwością kilku tysięcy Hertzów, pozbawiają je całkowicie migotania i jednocześnie pozwalają na zejście z minimalną jasnością do odpowiedniej wartości:
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil7.html, 50cd/m2.
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil7.html, 30cd/m2.
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil7.html, 50cd/m2.
Przy okazji powłoka antyodblaskowa jest znacznie gładsza niż w starych IPSach...

Za małego monitora też nie wybieraj. po przesiadce z 30" na 22" będziesz miał wrażenie, że patrzysz przez dziurkę od klucza. Nie należy popadać ze skrajności w skrajność, tym bardziej, że przyczyna leży gdzie indziej.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

22 stycznia 2014, 01:08 - śr

max pisze:Jak widać monitor jako minimalną ma jasność bieli 150cd/m2. To skandalicznie wysoka wartość.
Tyle ma nowy. DELLe świetlówkowe mają to do siebie, że biodegradują się w oczach. Dość intensywnie eksploatowany U3011 po roku ma 90 nitów, po następnym 60. Problemem jest słaba homogeniczność, obraz jest strasznie plamiasty, srebrzący, połyskujący i wykazujący wszelkie wady jakie może mieć LCD. Niestety, nowa wersja U3014 jest w tym względzie jeszcze gorsza. Mało "stabilny" obraz w dużym rozmiarze może faktycznie powodować bóle głowy, mdłości a nawet wywołać atak padaczki. Mam informacje o takich autentycznych przypadkach z pierwszej ręki.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

22 stycznia 2014, 09:34 - śr

Tom01 pisze:Tyle ma nowy. DELLe świetlówkowe mają to do siebie, że biodegradują się w oczach. Dość intensywnie eksploatowany U3011 po roku ma 90 nitów, po następnym 60.
Myślę, że przesadzasz. Aby do tego doszło monitor musiałby pracować na maxymalnej jasności 400cd/m2, 24h na dobę.
Matryca z U3011 jest podobna lub taka sama jak w NEC PA301W, czyli w monitorze kosztującym 10.000zł. O ile mi wiadomo, matryca w PA301W może pracować całe dekady.
Również NEC PA301W z tą matrycą ma problem z regulacją jasności: http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil8.html
Jak widać jasność podświetlenia również schodzi tylko do 150cd/m2, czyli identycznie jak DELL U3011. NEC różni się tym, że poniżej 150cd/m2 elektronika monitora obniża jasność bieli obniżając kontrast przy pomocy matrycy, nie podświetlenia. Dokładnie to samo poradziłem kol. czarkowi, z tym, że musi to wykonać ręcznie i sam obniżyć kontrast i jasność bieli regulacją podświetlenia do minimum i dalej jeszcze kontrastu, do niskiej wartości.
Tom01 pisze:Problemem jest słaba homogeniczność, obraz jest strasznie plamiasty, srebrzący, połyskujący i wykazujący wszelkie wady jakie może mieć LCD.
Nie twierdzę, że to idealny monitor. Nie sądzę, jednak, aby to było podstawowym problemem dla użytkownika.
Tom01 pisze:Niestety, nowa wersja U3014 jest w tym względzie jeszcze gorsza.
Może i jest bardziej plamiasty. Dużo zależy od konkretnego egzemplarza, ale na pewno ma zdecydowanie lepszą regulacje jasności. No i nie mruga. Ma też satynową powłokę antyodblaskową, która zdecydowanie zmniejsza ziarnistość obrazu. To podstawy do pracy z tekstem. Będzie też mniej srebrzył ze względu na o niebo lepszą (dokładniej 3x) regulację mocy podświetlenia.

Ja bym wybrał jednak coś mniejszego. EIZO nie ma w swojej ofercie monitora 30", właśnie dlatego, że nie potrafiło utrzymać odpowiednio wysokiej jakości. Ale na 24"-27" już da się.
czarek
Posty: 11
Rejestracja: 21 stycznia 2014, 19:22 - wt

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

22 stycznia 2014, 09:34 - śr

Mam jasność ustawioną na 20, nie wiem ile to nitów ale biały na ekranie jest dużo ciemniejszy niż kartka papieru. W nocy przy zgaszonym świetle nie da się pracować za skarby świata, także jakieś światło musi być zawsze włączone.
W tej chwili nastawiam się na tego SX2262W. Wiem, że nawet jeśli wezmę S2243W od brata i tak podświadomie będę szukał w nim wad i koniec końców i tak kupię wyższy model.
Max wspominał także o wielkości plamki. Tak się składa, że mam w domu także starszego Apple Cinema Display (1920x1200 przy 24") i w nim znowu pixele wydają się tak ogromne, że da się je liczyć na palcach także znowu skrajność, za to bardzo podoba mi się ostrość tego ekranu - pixele się nie zlewają jak w Dellu. Także jeśli Eizo ma mniejszą plamkę (jak U3011) ale jest ostry jak Apple, powinno być wszystko w porządku.
Tylko ciągle jakoś nie mogę przestać myśleć o tych CCFLach, na pewno nic nie migocze, nie wydaje dziwnych dźwięków (Dell w niektórych ustawieniach jasności wydaje bzyczące dźwięki jak stara jarzeniówka w piwnicy) i nie zmieni swoich właściwości po paru miesiącach?
W zalety starszego panelu jestem skłonny uwierzyć tym bardziej, że brat bardzo chwali sobie swoje Eizo.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

22 stycznia 2014, 09:37 - śr

Jakościowo temu EIZO z pewnością nic nie brakuje. To bzyczy z pewnością sekcja zasilania świetlówek. W EIZO jest zapewne zdecydowanie lepsza. Jest ich (świetlówek) też na pewno znacznie mniej i mniejszej mocy niż w 30" DELLu, ze względu na mały rozmiar matrycy. Stąd zadanie jest znacznie łatwiejsze. Małą matrycę dużo łatwiej też równomiernie rozświetlić. No ale jest mała.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

22 stycznia 2014, 09:47 - śr

Właśnie nie. W EIZO SX jest świetlówek 6 w kształcie U, czyli 12 rur za ekranem. Tyle samo co w dużych DELLach. Dzięki temu rozświetlenie jest wybitnie równe a dobrą regulację zapewnia bardzo duża, jak na CCFL, częstotliwość pracy przetwornicy i jej znakomite wykonanie, czyli właściwy dobór wypełnienia, "czystość" przebiegu. No, ale to są cechy typowe dla EIZO. W projekcie nie ma przypadkowości, znanej u masy innych producentów.

Podświetlenie SX:

Obrazek
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
czarek
Posty: 11
Rejestracja: 21 stycznia 2014, 19:22 - wt

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

22 stycznia 2014, 10:43 - śr

A jeszcze pytanie, czy monitor CS230 nadawałby się do moich potrzeb? Wiem, że to jednak IPS, ale czy jego ziarnistość jest równie agresywna co w moim Dellu czy bliżej mu do ekranów glossy? Jestem także ciekawy jak to jest z migotaniem tego monitora bo domyślam się, że to też CCFL i raczej na bank ma układ PWM.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

22 stycznia 2014, 10:51 - śr

CS230 ma podświetlenie W-LED (niebieskią diodę z żółtym luminoforem) i 6-bitową matrycę. PWM ma każdy monitor, tylko, że LEDowe muszą mieć wysokie częstotliwości (rzędu kiloHertzów) ze względu na znikomą bezwładność świetlną LEDów. Luminofor na bańce CCFL ma dłuższy czas wygaszania, stąd tu 300Hz powoduje niższy dyskomfort niż 300Hz z W-LEDami.
Do pracy z textem może lepiej rozważyć biurowy EV2436W. Ma 24" i 1920x1200.
Jak ma być EIZO za 3000 to może być jeszcze EV2736W. Oba EV są na W-LED i matrycy 6-bit.
SX2262W jest jakościowo zdecydowanie lepszy, ale i zdecydowanie mniejszy.
CS230 to tani monitor graficzny. Płacisz za coś czego nie będziesz wykorzystywał. A rozdzielczość niska.
czarek
Posty: 11
Rejestracja: 21 stycznia 2014, 19:22 - wt

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

22 stycznia 2014, 11:17 - śr

27" odpada. Problem podobny do moich 30" - zbyt mała plamka w stosunku do rozmiaru ekranu. Przy tym samym rozmiarze plamki na mniejszym monitorze mogę się po prostu do niego przybliżyć i będzie po problemie - oczu nie wypali. Praktycznie to samo robimy z laptopami, które mają mniejszą plamkę i mniejszy rozmiar ekranu - patrzymy na nie z mniejszej odległości.
Co do EV2436W i EV2336W (raczej ten drugi z powodu nieco mniejszej plamki i podobno delikatniejszego AG) faktycznie biorę je pod uwagę, obawiam się w nich jedynie srebrzenia i ziarnistości. Nie ukrywam, że połowa ceny monitora SX jest bardzo kusząca, jednak swoje zdrowie cenię bardziej niż pieniądze.
gorky
Posty: 186
Rejestracja: 27 marca 2010, 18:07 - sob

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

22 stycznia 2014, 11:22 - śr

max pisze:maxymalnej
max pisze:kiloHertzów
max pisze:textem
Nie chcę się czepiać, ale piszmy po polsku na polskim forum... Jeszcze gdyby chodziło o jakiś 'outsorcing' albo inne słowo dla którego ciężko znaleźć polski odpowiednik, ale maksymalny, kiloherce, tekst to słowa które funkcjonują w języku polskim od bardzo dawna.

czarek,
próbowałeś zabawy z ustawieniami kolorów w (g)vimie? Ja czasem siedzę przy kodzie po 10h i więcej, zdarza mi się pracować na badziewiastych TNkach w biurze i doświadczenie mam takie że dobry schemat kolorów to podstawa.
Po latach prób używam w zasadzie dwóch:
- zenburn: http://slinky.imukuppi.org/zenburnpage/
- solarized dark: http://ethanschoonover.com/solarized

Do tego czcionka Terminus (http://terminus-font.sourceforge.net/) i nawet przy gorszym monitorze da się znośnie pracować.

Co do monitora - przy patrzeniu na duże jednolite ciemne powierzchnie jakie mamy cały czas przed oczami to jednak szukałbym czegoś na PVA, czyli wspomniane wyżej S2243W/SX2262W. I minimum 1200 pikseli w pionie, zdecydowanie.
czarek
Posty: 11
Rejestracja: 21 stycznia 2014, 19:22 - wt

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

22 stycznia 2014, 11:30 - śr

Jeśli chodzi o kolorki w Vimie to przetestowałem setki schematów (również wymienione przez Ciebie i dość długo korzystałem z solarized dark), w tej chwili używam schematu Wombat 256 (nieco poprawiona wersja klasycznego i genialnego wombata). Również schemat do vim-airline zmodyfikowałem tak żeby elegancko pasował do reszty (chodziło głównie o czarne paski oddzielające airline od kodu oraz kolory z wombata).
Jeśli chodzi o font, używam Menlo Regular i Bitstream Vera Sans Mono (rozmiar 12) w zależności od tego czy pracuję na Macu czy na Linuksie.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

22 stycznia 2014, 11:42 - śr

Z jednym się nie zgodzę. Przysuwanie monitora na małą odległość, np. małego laptopa z małą plamką, powoduje szybsze zmęczenie oka, spowodowane nienaturalną dla nas wielogodzinną akomodacją na małą odległość. Ja uważam, że znacznie lepsze jest zastosowanie dużego ekranu i odsunięcie go na dużą odległość.
Wielkość kątowa elementów ekranowych jest taka sama, ale oko pracuje inaczej i mz. z mniejszym wysiłkiem.
PS. Chyba nie było żadnego "x".

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68398
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu