Monitor do filmów

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
szaroczek
Posty: 75
Rejestracja: 30 sierpnia 2014, 15:35 - sob

Monitor do filmów

30 sierpnia 2014, 15:46 - sob

Dzień dobry. Jestem na forum nowy, a znalazłem je przypadkowo od wielu juz dni kopiąc w informacjach na temat monitorów, bo w końcu chcę kupić coś porządnego, ale nie chcę kupować i płacić za właściwości, których NIE będę używał.

Otóż poszukuję niezadużego, +/- 24", monitora do OGLĄDANIA FILMÓW formatu Xvid, divix, mkv, czasem DVD, ale w bardzo dobrych jakościach (duze pliki). Chciałbym, żeby monitor naprawdę wyciągnął wszystko, co się da z tych ruchomych obrazów wyciągnąć. Wiem, że wymogi dla graczy nie zupełnie się pokrywają z wymaganiami, jakie stoją przed moimi potrzebami, a ja NIE zamierzam W OGÓLE (!!!) używać go do gier. Chodzi mi natomiast o FANTASTYCZNE i realne oddanie kolorów, porządny kontrast, jaśność przyzwoita, nie koniecznie rewelacyjna (raczej oglądam filmy, jak jest już ciemno). Czy powinienem, żeby osiągnąć naprawdę bardzo dobre efekty, kierować się w stronę matryc IPS, S-IPS, czy jekieś inne gatunki spełnią moje oczekiwanie jeszcze lepiej? Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do filmów

30 sierpnia 2014, 16:00 - sob

Gdzieś spotkałem się z oficjalną wypowiedzią jakiegoś studia filmowego, że absolutne minimum kontrastu do poprawnego odbioru filmów to 2.000:1, a pełen komfort daje dopiero kontrast o rząd wielkości wyższy, czyli co najmniej 10.000:1, 20.000:1.
Mz. w zasadzie żaden monitor LCD nie nadaje się do oglądania filmów w ciemnym otoczeniu, przy wymaganiu wysokiej jakości. Po prostu, nawet najlepsze LCDki na IPS osiągają tylko kontrast 1.000:1 i to nominalnie. Po fabrycznym skalibrowaniu, wyrównaniu równomierności koloru i jasności matrycy przy pomocy tzw. DUC, jest to zwykle ok. 700:1. Co najmniej 3x za mało. Są przy tym wstanie oddać wiernie kolory, ale do wymagań telewizyjnych taki kontrast jest po prostu za mały. Obraz taki pozbawiony jest wtedy głębi, wyrazistości, naturalności.

Mz. obecnie jedynie wysokiej klasy telewizor plazmowy jest wstanie zbliżyć się do tych wymogów. Cała reszta to zwykła ściema. Oczywiście również nowowprowadzane OLEDy, ale pomijam je ze względu na kosmiczne ceny, brak dostępności, niedopracowanie technologii.
Ostatnio zmieniony 30 sierpnia 2014, 16:10 - sob przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
szaroczek
Posty: 75
Rejestracja: 30 sierpnia 2014, 15:35 - sob

Re: Monitor do filmów

30 sierpnia 2014, 16:09 - sob

No to mnie nie zachęciłeś... :? Ale jakiś kompromis jest chyba osiągalny, jeśli nie dla monitorów, to może dla telewizorów LCD (żeby nie plazmowych). Przecież takie cacka ogląda się w sklepach i za takie pieniądze... A przecież te wszystkie nie-plazmowe telewizory chyba robią dla filmów głównie, bo po co innego by one były? Czy coś z nich w nie za dużych rozmiarach może bezpiecznie polecić, żeby już uniknąć smużenia, mieć piękne, żywe barwy itd? Nie muszę miec 3D...
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do filmów

30 sierpnia 2014, 16:15 - sob

Te cacka w sklepach wystawione są w silnym, jasnym oświetleniu. Są przy tym ustawione w tzw. trybie dynamicznym. Tryb dynamiczny, to tryb z bardzo jasnym podświetleniem i nienaturalnie wykrzywioną na kształt litery "S" gammą wydaje się być atrakcyjny wizualnie. Nie ma to jednak kompletnie nic wspólnego z naturalnością, wiernością itp. Nie ma też nic wspólnego z warunkami oglądania w domu, wieczorem.

Dużym kompromisem, za bardzo wysoką cenę, jest EIZO CX240 lub lepiej nowszy CX241, z filtrem OCF. Ale to też IPS tyle, że nie srebrzy pod kątem i kontrast w takich warunkach (czyli przy oglądaniu pod kątem) nie spada poniżej tych 700:1. Do TV to mz. duuużo za mało, a cena, w porównaniu do marketowych "cacek", powala.

http://www.mva.pl/viewtopic.php?f=17&t=1022&start=0
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do filmów

30 sierpnia 2014, 17:21 - sob

szaroczek pisze:(żeby nie plazmowych)
Dlaczego nie plazmowych? Przecież, po kineskopie, tylko plazma ma właściwości pozwalające na zastosowania filmowe wysokiej jakości. Z LCD trzeba zdrowo kombinować aby wyświetlać obraz ruchomy a i to jest tona skutków obocznych.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
szaroczek
Posty: 75
Rejestracja: 30 sierpnia 2014, 15:35 - sob

Re: Monitor do filmów

30 sierpnia 2014, 17:57 - sob

Właśnie skończyłem szczegółowo czytać artykół zapodany mi w poprzednim poście. A teraz właśnie szukam na allegro... PLAZM!!! :D Jest jednak taka kwestia. Parę razy widziałem w sklepie pracującą plazmę w obecności telewizorów LCD i wyglądały one tak, jakby na te LCD nałożył ktoś jakiś filtr przyciemniający, wygaszający kolory, zamazujący ostrość i w ogóle... Obecnie przyjmuję do wiadomości wasze zapewnienia, że to jest efekt w "jasnym sklepie" i że w domu, w ciemniejszej scenerii efekt jest znacznie lepszy. Poza tym rzeczywiście parę tygodni temu przypadkowo byłem u znajomych, który właśnie oglądali film na nowo zkupinej plazmie; obijała okna z tyłu kanapy w sposób UNIEMOŻLIWIAJĄCY oglądanie. Ale rzeczywiście, był to środek jasnego dnia i nie wierzę, żeby jakikolwiek monitor sobie z tym skutecznie poradził; plazma, czy LCD, mat, czy połysk. Poza tym mam szczęście przebywać w kraju, gdzie test w domu jest bezproblemowy. Poszukem jakiejś plazmy i spróbuję. Póki co, bo zaczynam szukać na internecie, prosze o konkretne sugestie plazm - marka, model - dobrej, albo nawet jeszcze lepszej ( ;) ) jakości, żebym nie tracił czasu na odkrywanie ameryki, którą ktoś już przede mną dawno temu odkrył. :D I jeszcze jedno, czy nie ma jakiś dodatkowych problemów z "przerzutem" plików filmowych (mkv, Divix itp) z komputera na plazmę? Oraz, jak się ma oglądanie bueraya na plaźmie, czy efekt jest tak powalający, jak kiedyś widziałem na jakimś LCD u innego kolegi, że się chciało wskoczyć do wody, bo była tak naturalna i tak mogotała...? :D

Znowu pozdrawiam
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do filmów

30 sierpnia 2014, 18:18 - sob

Tylko Panasonic.
http://www.panasonic.com/pl/consumer/ki ... viera.html
Najlepiej seria GT lub wyżej: X, ST, GT, VT, ZT.
Może być problem, ale może jeszcze gdzieś mają w jakimś sklepie.

PS. Żeby nie było. Plazmy też mają wady. Ale do oglądania filmów w ciemnym otoczeniu nadają się mz. zdecydowanie bardziej niż LCD.
Trzeba go tylko wyregulować: zmienić tryb wyświetlania na Kino, Prawdziwe Kino, THX, czy jakoś tak, dokładnie nie pamiętam tych nazw. Nieco podnieść jasność.
Usiąść z 3m od TV lub dalej.
Ustawić TV, aby okna nie odbijały się w ekranie. Te TV mają świetne powłoki antyrefleksyjne, ale mimo wszystko jasne światło się w nich odbija.

W sklepie plazmy nie są przyciemnione, tylko LCDki są do granic możliwości rozjaśnione, "kontrast", a tak naprawdę krzywa gamma sztucznie podbita, co powoduje utratę detali w jasnych i ciemnych obszarach.

Mz. efekt końcowy zdecydowanie przemawia za plazmą. Oglądałem w warunkach domowych plazmę Panasonic i TV Sony LCD w podobnej cenie. Przyznam jednak, że właścicielowi Sony bardziej podobał się jego TV, czego nie mogłem zrozumieć.

BluRay jest najlepszy.
Ogólnie efekt jest taki, jak byś patrzył przez okno. Oczywiście pod warunkiem dobrej jakości filmu.
GrzesiekR
Posty: 1274
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Monitor do filmów

30 sierpnia 2014, 19:20 - sob

Tak dla przeciwwagi fanatyków plazmy tu obecnych powiem coś z drugiej strony, o czym z kolegą maxem korespondowałem priv :)
Szersza dyskusja o plazmie tu: http://www.mva.pl/viewtopic.php?f=17&t=1022
To moje ostanie spostrzeżenia o plazmie:
Wrócę jeszcze do tego tematu, bo miałem ostatnio okazję oglądać plazmę w warunkach domowych przy słabym świetle. Był to jakiś nieco starszy model, 37 cali Panasonic Viera, nie wiem dokładnie jaki.
Powiem, że naprawdę szału nie robił.
1. Nie zaobserwowałem żadnej super czerni. Ba, nawet całkiem widoczną poświatę tam, gdzie ta czerń powinna być na maxa. Wygląda to tak, jakby światło z obrazu rozpraszało się gdzieś na tych zewnętrznych taflach szkła. Plazma jest również w restauracji, gdzie na często jadam lunch w przerwie w pracy i tam również wyraźnie widziałem lekka poświatę zamiast czerni. Dla mnie to ta czerń plazmy pozostaje mityczna, legendarna i nie wierzę w nią :)
2. Gdy na ekranie pojawiają się jakieś jasne pola (nawet nieduże), urządzenie wydaje wyraźny dźwięk, budzący skojarzenia z TV kineskopowymi, taki jazgocik świadczący o wysokim napięciu gdzieś tam w trzewiach urządzenia.
3. Wszystkie inne wady, które kiedyś tam wymieniałem

Podsumowując, nie zmieniam zdania i uważam, że suma sumarum dobre LCD jest lepszym telewizorem. Mówienie o tym, że plazma wgniata w podłogę LCD jest mz. grubą przesadą. :)
Cześć
Propos plazmy, jeszcze chciałem wypytać Cię jako praktykanta. Zauważam, jak przyglądam się plazmom w sklepach, że one lekko migotają. Widać to, szczególnie na jaśniejszych obszarach, ale nie tylko bardzo jasnych. Czy Ty również masz to u siebie i jeśli tak, to czy to Ciebie nie męczy?
Druga rzecz, która jest na minus to słaby kąt widzenia płaszczyźnie pionowej z uwagi na stosowane filtry antyrefleksyjne.
Dziś dowiedziałem się w sklepie od dość mz. kompetentnego konsultanta, że TV plazmowe nie przestały być produkowane w ogóle, acz tylko wycofano je z rynku europejskiego ponieważ nie spełniają nowych norm energooszczędnych w Unii Europejskiej. Na innych rynkach są i chyba póki co będą.
szaroczek
Posty: 75
Rejestracja: 30 sierpnia 2014, 15:35 - sob

Re: Monitor do filmów

30 sierpnia 2014, 20:06 - sob

Przepraszam, ale co znaczy ten często używany skrót "mz."? :roll:
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do filmów

30 sierpnia 2014, 20:12 - sob

Moim zdaniem.
szaroczek
Posty: 75
Rejestracja: 30 sierpnia 2014, 15:35 - sob

Re: Monitor do filmów

31 sierpnia 2014, 11:38 - ndz

Panowie, jeszcze takie pytanie. Z lektóry waszych innych podesłanych mi postów w temacie plazmy, bo po mimo wszystko ku niej moje serce się skłania ;) wynika, że da ona z siebie wszystko, jeśli będzie właściwie skalibrowana. Czy to urządzenie: http://www.fotografuj.pl/Article/TEST_P ... /1#content jest technologicznie przystosowane do takiej operacji na plaźmie? Normalnie podłącza się je przez USB do komputera obsługującego dany monitor. A jak by to wyglądało w przypadku plazmy, której nie obsługuje żaden komputer...? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do filmów

31 sierpnia 2014, 13:05 - ndz

Myślę, że prościej i lepiej będzie kupić wyższy model, jak już wspominałem, i darować sobie kalibrację samodzielną. Są one już fabrycznie kalibrowane: tryb THX, i umożliwiają taką kalibrację: tryb Pro1, Pro2, isfccc (nie jestem pewien, czy tańsze modele nie są zablokowane). Jeśli dobrze pamiętam, jeśli jest w menu TV tryb THX, oznacza to, że TV został już skalibrowany fabrycznie. Jeśli jest Pro1, Pro2, isfccc to można taką kalibrację wykonać samemu. Jak? Nie znam tematu, ale porównywałem obraz z monitorem profesjonalnym i była duża zgodność wizualna na planszach testowych:
http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=6

Nie jestem tego całkowicie pewien, więc proszę to zweryfikować.
Zdaje się, że są to właśnie wersje wyższe: GT, VT, ZT.

PS. Nie dawaj tego jakiemuś domorosłemu "papudrakowi" bo Ci go tylko rozreguluje.
szaroczek
Posty: 75
Rejestracja: 30 sierpnia 2014, 15:35 - sob

Re: Monitor do filmów

31 sierpnia 2014, 16:28 - ndz

Proszę mnie poprawić, jeśli źle zrozumiałem, ale Panasonic VT i ZT mają te kaliblatory wbudowane i same mogą sobie zrobić taką kalibrację tak, jak mój laptop Lenovo ThnkPan W530, kóry ma taki właśnie kalbirator wbudowany w obudowie w miejscu najczęściej występującego czytnika linii papilarnych, oraz odpowiednią aplikację i sam się kalibruje po uruchomieniu tejże aplikacji (średnio chyba co 1 tydzień) i zamknięciu wieka. Działa to tak, że wówczas laptop wydaje odpowiedni przerywany sygnał dźwiękowy do momentu zakończenia kalibracji, który to moment sygnalizuje innym dźwiękiem. Po otwarciu wieka (ekranu) jest on skalibrowany, co można poznać po zdecydowanej poprawie jakości kolorów tapety a w szczególności kolorystyki oglądanych na tym ekranie filmów. Czy to podobnie działa w przypadku tych dwóch wspmnianych wyżej modelach Panasonica (VT i ZT)?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do filmów

31 sierpnia 2014, 16:41 - ndz

:shock:
Obawiam się, że nie.
szaroczek
Posty: 75
Rejestracja: 30 sierpnia 2014, 15:35 - sob

Re: Monitor do filmów

31 sierpnia 2014, 17:02 - ndz

No więc o co chodzi i jak to działa z tą kalibracją w Panasonicach VT i ZT? Czy kalibratory są w nich juz zamontowane, czy potrzebuję innego, zewnętrznego urządzenia, jeśłi chcę któryś z tych telewizorów skalibrować? Jeśli tak, to jakie to powinno być urządznie, czy to, do którego link puściłem wcześniej można zastosować, jeśli nie, to jaki kalibrator powinien być tu użyty? A może jest to czynność, której w ogóle, jako laik, nie powinienem się podejmować? Jeśli tak, to kto powinien to robić? Gdzie są odpowiednie i odpowiednio przeszkolone osoby w tym zakresie? Ale też była chyba jakś sugestia, że te sprzęty są fabrycznie (w przeciwieństwie do monitorów LCD) przyzwoicie skalibrowane i w zasadzie nie potrzebują dodatkowej kalibracji? Dziękuje z góry za wszystkie sugestie.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do filmów

31 sierpnia 2014, 17:21 - ndz

O ile mi wiadomo żaden telewizor nie ma wbudowanego kalibratora.

Napisałem jedynie, że serie GT, VT, ZT mają tryb THX, co oznacza, że zostały już skalibrowane w fabryce i otrzymały stosowny certyfikat THX. Wpisz THX w google.
Mają również tryby Pro1 i Pro2, które umożliwiają samodzielną kalibrację, przy pomocy zewnętrznego czujnika, odpowiedniego oprogramowania i przeszkolonego technika. Wpisz w google: kalibracja, panasonic, plazma, VT50 itp.
Tańsze serie nie mają tych trybów i nie da się ich skalibrować.
Ale nie wiem po co z góry upierać się na tą kalibrację. Wybierz kodel, który ją umożliwia. Potem zobaczysz, czy będzie konieczna. Nie szalej za wczasu. Nie ma potrzeby.

PS. Jak pisałem, proszę jeszcze sprawdzić te informacje, bo już jestem trochę nie na bierząco.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do filmów

31 sierpnia 2014, 18:47 - ndz

szaroczek pisze:same mogą sobie zrobić taką kalibrację tak, jak mój laptop Lenovo ThnkPan W530, kóry ma taki właśnie kalbirator
Po pierwsze, kalibracja nie ma prawa zrobić się "sama". Skąd system kalibrujący ma wiedzieć jak ma się skalibrować? Po drugie, wbudowany czujnik jest raczej gadgetem dla naiwnych. Podobnie jak Hue, które technicznie jest tym samym, co w Pana komputerze. Po trzecie, W530 ma zwykły wyświetlacz TN, więc żadna kalibracja mu nie pomoże.

W telewizorach nie ma kalibratorów. Jeśli kalibracja będzie potrzebna, trzeba ją po prostu zrobić samemu lub zlecić.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
szaroczek
Posty: 75
Rejestracja: 30 sierpnia 2014, 15:35 - sob

Re: Monitor do filmów

31 sierpnia 2014, 19:24 - ndz

Tom01 pisze:Po pierwsze, kalibracja nie ma prawa zrobić się "sama". Skąd system kalibrujący ma wiedzieć jak ma się skalibrować?
Nigdy wszcześniej NIE miałem najmniejszego doświadczenia z kalibracją, nawet nie wiedziałem o jej istnieniu. W innych wątkach tego forum do którego mnie słusznie w treście tego mojego wątku odesłano doczytałem się o "kalibracji" i jej zbawiennych a nieraz niezbędnych do godziwego oglądania skutkach, natomiast opierałem się na jedynej mi znanej praktyce, która funkcjonowała w moim laptopie, której NIE zamawiałem do swojego komputera - po prostu tam już była, a która właśnie "robiła się sama"...! Nie wiem dalej, jak to działa, może odpowiedni program ma zadane z góry jakieś parametry i do nich dostraja monitor, ale wówczas faktycznie wniosek się nasuwa, że skoro tak jest, że sam miałby wiedzieć, jak to zrobić, czemy od razu nie byłby fabrycznie dostrojony, bez potrzeby instalowania osobnego hard- i softwearu...
Tom01 pisze:Po drugie, wbudowany czujnik jest raczej gadgetem dla naiwnych. Podobnie jak Hue, które technicznie jest tym samym, co w Pana komputerze. Po trzecie, W530 ma zwykły wyświetlacz TN, więc żadna kalibracja mu nie pomoże.
Może i ten kalibrator w moim kompie jest "dla naiwnych", i może żeczywiście ten mój "wyświetlacz TN" jest nic nie wart - nie upieram się ani nie dyskutuję, bo się nie znam - swoją drogą znowu nie dla jakości wyświetlacza wybierałem ten sprzęt (dla jakiś celów ważna była dla mnie bardziej jego wysoka jak na laptopa rozdzielczość FullHD), ale faktem również jest, że ten "zwykły wyświetlacz NT" po tej zrobionej tym "gadżetem dla naiwnych" kalibracji wyświetlał nie tylko filmy ale i zdjęcia w takich pięknych kolorach, że nawet ja, laik, byłem różnicą naprawdę zachwycony. :roll:
Tom01 pisze:W telewizorach nie ma kalibratorów. Jeśli kalibracja będzie potrzebna, trzeba ją po prostu zrobić samemu lub zlecić.
I to jest ostatecznie ta informacja, której potrzebowałem i za nią dziękuję. Wiedząc natomiast, że plazmy wyższej półki są z reguły fabrycznie dobrze zkalibrowane, już więcej "nie panikuję". :D
cz
czuk

Re: Monitor do filmów

31 sierpnia 2014, 19:30 - ndz

Wersja Panasonic st jak najbardziej da się skalibrowac ale lepiej zrobić to profosjonalnie ,w st tryb prawdziwe kino jest również dopracowany fabrycznie tylko wyższe modele mają certyfikat
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do filmów

31 sierpnia 2014, 19:40 - ndz

Plazmę wysokich lotów trzeba jedynie dobrze wyregulować, przy pomocy dostępnych w menu opcji. Jest ich dużo, a proces "dostrajania" nie jest wcale taki prosty i oczywisty. Mi zajęło to całkiem sporo czasu.
Ustawienia są inne dla każdego wejścia HDMI i jeśli wybierzesz tryb na np. zdjęcie zmieniają się.
Lepiej też za dużo nie grzebać, bo rozregulujesz.

Mz. Należy wybrać:
Tryb obrazu: Kinowy lub THX.
W zależności od sygnału wejściowego i wybranego trybu pokazują się różne opcje: np.
Podwyższyć odrobinę kontrast.
Jasność zostawić na 0 - fabryczny.
Kolor zostawić na 30 - fabryczny.
Ostrość na ok. 3 - 4.
Balans bieli: ciepły ew. normalny.
Colour Remaster: wyłączyć. Poszerza gamut, mimo, że nie wie jak.
Tryb Eco wyłączyć. Sam reguluje jasność.
Inteligent Frame Creation nie wyżej niż minimum.
Overscan wyłączyć.

Oczywiście to nie jest żelazna reguła, tylko moja propozycja.

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 2 użytkowników online :: 1 zarejestrowany, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68397
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu