NEC ea274WMi EIZO CS230 praca z tekstem

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
rad500
Lokalizacja: Nałęczów/Lublin
Posty: 124
Rejestracja: 05 listopada 2012, 09:44 - pn

Re: NEC ea274WMi EIZO CS230 praca z tekstem

26 lutego 2015, 07:24 - czw

laptok to totalna porażka jeśli chodzi o ekran, jeszcze w swojej karierze nie widziałem lapka z dobrym wyświetlaczem.
cz
czuk

Re: NEC ea274WMi EIZO CS230 praca z tekstem

26 lutego 2015, 20:55 - czw

paveu pisze:Wiadomo, że organoleptycznie trzeba sprawdzić sprzęt przed zakupem. Chodziło mi o taki rodzaj poglądowego "preview" pod kątem pracy z tekstem. Pomożecie ? ;)
paveu pisze:Czy ktoś z użytkowników CS230 mógłby nagrać i udostępnić filmik pokazujący jak wygląda ekran przy pracy z tekstem tj. przeglądanie netu, praca w Wordzie itp. ? Na YT są wprawdzie filmy, ale prezentują z oczywistych względów możliwości "zdjęciowe" tego monitora.
Różnica w cenie jest niewielka.Cs230 kosztuje chyba 2300pln ,natomiast ea274wmi trochę ponad 2400pln.Ja osobiście bez zastanowienia kupiłbym tego ea274wmi.
DirectCut
Posty: 38
Rejestracja: 29 grudnia 2014, 00:51 - pn

Re: NEC ea274WMi EIZO CS230 praca z tekstem

27 lutego 2015, 10:49 - pt

No dobra, skupmy się zatem na tym co da się zbadać łatwo:

1) CS230 ma zdaje się matową powłokę? Czy jest to jakiś zauważalne w odbiorze, gołym okiem bez specjalistycznych urządzeń jakby porównać do EA274? Bo często widuje taka opinię:
EA274WMi ma też przyjemniejszy dla oka dyfuzor satynowy, dający klarowniejszy i bardziej jednolity obraz niż matowe 23-ki.
Faktycznie bardziej przejrzysty obraz nawet okiem amatora?

2) CS230 – da się podłączyć przez HDMI do starszego laptopa bez jakiś problemów natury technicznej? Widuję opinie że Display Port jest lepszym wyborem a hdmi ma jakieś ograniczenia w przepustowości... liczby cieni szarości.. coś w tym stylu.

3) Jeżeli minimalna jasność dla cs230 to domyślnie 50cd, to czy zmniejszanie jej color navigatorem nie spowoduje jakiś problemów w obrazie? Bo przecież dlaczego producent po prostu nie miałby ustawić 30cd w regulacji normalnie bez potrzeby stosowania specjalistycznego oprogramowania?

3) EA274 pójdzie na częstotliwości odświeżania nie większej niż 30hz przez hdmi na tym co mam (wyjaśnienie tutaj: https://communities.intel.com/thread/30 ... 5&tstart=0). Czy to wystarczy dla 27 calowego monitora codziennego użytku czy koniecznie muszę modernizować sprzęt? (co mi się finansowo nie uśmiecha)

4) Ktoś tutaj używa EA274WMi na co dzień i mógłby się podzielić wrażeniami?

5) W tym eizo jest coś co sie nazywa HDCP. Googlowanie niewiele mi mówi, coś związanego z prawami autorskimi, o co dokładnie chodzi?

6) Czy w okolicach Gdańska można gdzieś obejrzeć tego NEC i/lub EIZO na żywo?

7) Gdzie kupować najlepiej? Istnieją jakieś trefne partie których powinienem unikać? Sklepy o złej reputacji?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC ea274WMi EIZO CS230 praca z tekstem

27 lutego 2015, 12:06 - pt

DirectCut pisze:1) CS230 ma zdaje się matową powłokę? Czy jest to jakiś zauważalne w odbiorze, gołym okiem bez specjalistycznych urządzeń jakby porównać do EA274? Bo często widuje taka opinię:
Praktycznie wszystkie współczesne monitory mają satynowe wykończenie. Oczywiście zależnie od producenta są różnice bardziej w stronę matu lub błyszczącego. CS230 jest bardziej matowy, EA274WMi bardziej błyszczący.
DirectCut pisze:Faktycznie bardziej przejrzysty obraz nawet okiem amatora?
Przejrzysty w sensie, że łatwiej się w nim przejrzeć. ;) Osobiście nie lubię takiego wykończenia, ale może Panu by się spodobało.
DirectCut pisze:2) CS230 – da się podłączyć przez HDMI do starszego laptopa bez jakiś problemów natury technicznej? Widuję opinie że Display Port jest lepszym wyborem a hdmi ma jakieś ograniczenia w przepustowości... liczby cieni szarości.. coś w tym stylu.
Bez problemu.
DirectCut pisze:3) Jeżeli minimalna jasność dla cs230 to domyślnie 50cd, to czy zmniejszanie jej color navigatorem nie spowoduje jakiś problemów w obrazie? Bo przecież dlaczego producent po prostu nie miałby ustawić 30cd w regulacji normalnie bez potrzeby stosowania specjalistycznego oprogramowania?
Nie mam pojęcia jaka jest intencja przerzucenia części regulacji na ColorNavigatora. Być może dlatego, że w niektórych monitorach, szczególnie starszych, kończy się zakres regulacji na lampach i obcina się matrycą. Sterowanie jest jednak na tyle z zapasem, że nie ma widocznych skutków ubocznych.
DirectCut pisze:3) EA274 pójdzie na częstotliwości odświeżania nie większej niż 30hz przez hdmi na tym co mam (wyjaśnienie tutaj: https://communities.intel.com/thread/30 ... 5&tstart=0). Czy to wystarczy dla 27 calowego monitora codziennego użytku czy koniecznie muszę modernizować sprzęt? (co mi się finansowo nie uśmiecha)
Nie, na HDMI max to 30Hz. Obraz nie powala. Widać wyraźne przeskoki myszy, przesuwanie czegoś po ekranie to pokaz slajdów, o grach lepiej nie mówić. Przy statycznej pracy biurowej nie jest to problem, choć szybkie przesunięcie myszy potrafi ją zgubić na ekranie.
DirectCut pisze:5) W tym eizo jest coś co sie nazywa HDCP. Googlowanie niewiele mi mówi, coś związanego z prawami autorskimi, o co dokładnie chodzi?
O kompatybilność z odtwarzaczami obsługującymi zabezpieczenia antypirackie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
cz
czuk

Re: NEC ea274WMi EIZO CS230 praca z tekstem

27 lutego 2015, 16:38 - pt

DirectCut pisze:No dobra, skupmy się zatem na tym co da się zbadać łatwo:
Nic się nie da zbadać łatwo.TU już wszystko zostało powiedziane, tylko twoja decyzja co kupić.
DirectCut
Posty: 38
Rejestracja: 29 grudnia 2014, 00:51 - pn

Re: NEC ea274WMi EIZO CS230 praca z tekstem

24 marca 2015, 17:30 - wt

Mówiąc wprost który model bym nie wybrał i tak będzie zasadnicza poprawa względem laptopa, tak to mam to rozumieć? Jest jeszcze szereg kwestii:
1) W specyfikacji mojego lapka (http://www.toshiba.pl/laptops/satellite ... c55-a-1jl/) widzę coś takiego:
Obrazek
Niby "sygnał 1080p" obsługuje, ale co to znaczy 1600x1200 bez przeplotu? To mogę mieć te full hd czy nie, obraz będzie jakiś wybrakowany czy o co chodzi?

2) Czy na 100% nie potrzebuję Display Port do tego cs230? Na stronach eizo są takie rzeczy jak:Obrazek
Nie mam pojęcia co to znaczy ale 256 w porównaniu do 1024 nie wygląda dobrze.

3) Kalibracja – czy ten problem mnie dotyczy (typowa praca biurowa) , jak się za to zabrać w ogóle?

4) Cytując z artykułu (http://dealnews.com/features/A-Primer-o ... 79486.html):
„Rather than show the same image four times in a row for 120Hz, the television engineers came up with a way to invent the "missing" frames when changing from one image to another. This is called "interpolation" (…) These extra frames can result in a smoother image, though they also can introduce visible artifacts in some content. Fortunately, you can turn off the interpolation on many HDTVs and still retain the 120Hz refresh rate.”

Da się wyłączyć interpolację w ea274 albo cs230?

5) Wiele wątków na mva sugeruje że jeżeli występuje uciążliwe migotanie to nie kwestia ilości Hz tylko jakości działania przetwornicy i modułu FRC. Czy jest tu zauważalna przewaga na stronę eizo?

6) W opisie cs230 mowa jest o „półtonach”, co to znaczy z mojej perspektywy (monitor do użytku uniwersalnego)

7) Chcę porównać wielkość plamki do tego co ma na laptopie ale nie mogę znaleźć informacji. 15.6 cal i 1366x768, da się to sprawdzić?

8) Jaka jest żywotność takich monitorów? np. w warunkach gwarancji eizo jest napisane że 30000 godzin pracy dla serii CS ale z kolei dla FlexScan tylko 10000. Czy to znaczy że lampy żyją krócej i pewne modele trzeba szybciej wymienić? NEC pozwala dokupić gwarancji na dodatkowe dwa lata ale jak to się przekłada na ilość godzin pracy?

9) Rzekomo lepszy kontrast zmniejsza zmęczenie oczu, obydwa modele ea274 i cs230 mają deklarowane te same cyferki (1000:1) ale ciężko mi wierzyć w te liczby, jak to jest naprawdę?

10) Ziarnistość? Stosuję mocne oświetlenie czyli intensywniejszy mat wydaje się lepszą opcją ale nie chcę mieć żadnej „kaszki” na ekranie.

11) NEC ma zablokowany Overdrive na stałej wartości, czy smużenie jest gorsze nic w cs230? Czy może raczej: w ogóle zauważalne dla ludzkiej percepcji?

12) NEC ma sporo komentarzy na temat zaniebieszczenia bieli, zakładam że cs będąc wyższą półką już nie?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC ea274WMi EIZO CS230 praca z tekstem

24 marca 2015, 22:47 - wt

DirectCut pisze:Nie mam pojęcia co to znaczy ale 256 w porównaniu do 1024 nie wygląda dobrze.
Dobrze jest. 256 stopni SZAROŚCI, co mówi o normalnym 8 bitowym kolorze.
DirectCut pisze:3) Kalibracja – czy ten problem mnie dotyczy (typowa praca biurowa) , jak się za to zabrać w ogóle?
Nie dotyczy.
DirectCut pisze:Da się wyłączyć interpolację w ea274 albo cs230?
CS230 ma trochę bajerów związanych z TV i czymśtam można manipulować. EA274 nie.
DirectCut pisze:5) Wiele wątków na mva sugeruje że jeżeli występuje uciążliwe migotanie to nie kwestia ilości Hz tylko jakości działania przetwornicy i modułu FRC. Czy jest tu zauważalna przewaga na stronę eizo?
Żaden EIZO nie migocze ani nie "pływa" ani nigdy nie było takiej wady na żadnym modelu.
DirectCut pisze:6) W opisie cs230 mowa jest o „półtonach”, co to znaczy z mojej perspektywy (monitor do użytku uniwersalnego)
Mowa od odcieniach.
DirectCut pisze:8) Jaka jest żywotność takich monitorów? np. w warunkach gwarancji eizo jest napisane że 30000 godzin pracy dla serii CS ale z kolei dla FlexScan tylko 10000. Czy to znaczy że lampy żyją krócej i pewne modele trzeba szybciej wymienić? NEC pozwala dokupić gwarancji na dodatkowe dwa lata ale jak to się przekłada na ilość godzin pracy?
Najstarszy EIZO jaki znam ma obecnie 17 lat i nada działa.
DirectCut pisze:9) Rzekomo lepszy kontrast zmniejsza zmęczenie oczu, obydwa modele ea274 i cs230 mają deklarowane te same cyferki (1000:1) ale ciężko mi wierzyć w te liczby, jak to jest naprawdę?
Oba mają podobne panele, więc różnic w kontraście nie ma.
DirectCut pisze:10) Ziarnistość? Stosuję mocne oświetlenie czyli intensywniejszy mat wydaje się lepszą opcją ale nie chcę mieć żadnej „kaszki” na ekranie.
To wynika z wykończenia zewnętrznej powierzchni ekranu. Bardzo matowe, powodujące kaszkę są już przeszłością.
DirectCut pisze:11) NEC ma zablokowany Overdrive na stałej wartości, czy smużenie jest gorsze nic w cs230? Czy może raczej: w ogóle zauważalne dla ludzkiej percepcji?
Przy graniu rekreacyjnym nie ma problemu. Przy zawodniczym, wypadałoby szybszy.
DirectCut pisze:12) NEC ma sporo komentarzy na temat zaniebieszczenia bieli, zakładam że cs będąc wyższą półką już nie?
Zdecydowanie wyższa półka.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC ea274WMi EIZO CS230 praca z tekstem

25 marca 2015, 08:41 - śr

DirectCut pisze:Szukam czegoś jak najmniej męczacego wzrok i w znośnej cenie... Żadnych zastosowań profesjonalnych jak fotografia czy grafika, tylko żeby był jak najbardziej komfortowy dla wzroku przy wielogodzinnej pracy dzień w dzień, z naciskiem na czytanie/pisanie.
...
Podkreślam że z fotografią i podobnymi czynnościami nie chcę mieć nic do czynienia, jedyne parametry na których mi zależy to te zwiększające komfort użytkowania w moich zastosowaniach (nazwijmy je "biurowymi").
Przy takich wymaganiach wybór i płacenie za mały monitor graficzny uważam za całkowicie pozbawione sensu. Zarówno CS230 jak i EA274WMi mają takie same cechy wpływające na interesujący Ciebie komfort pracy. Oba mają:
* podświetlenie W-LED o praktycznie takim samym widmie
* matrycę 6cio bitową
* układ PWM pracujący z ogromną prędkością ok. 20.000Hz, eliminujący całkowicie migotanie.
* dobry zakres regulacji mocy podświetlenia, ze wskazaniem na EA274WMi, który ma jeszcze lepszy.

CS230 ma wszystko czego potrzebujesz i dodatkowe funkcje użyteczne dla fotografów, za które musisz zapłacić, a których nie będziesz do końca wykorzystywał. Jest za to, jak na obecne czasy, bardzo mały (23") z niską rozdzielczością 1920x1080.

EA274WMi to monitor typowo biurowy, ze wszystkimi do tego celu udogodnieniami, ze znacznie większym ekranem 27" i wyższą rozdzielczością 2560x1440. Jego konkurentem jest EIZO EV2736W, który dzięki dużemu ekranowi 27" 2560x1440 jest zdecydowanie droższy od CS230. Skoro EIZO EV2736W jest droższy od EIZO CS230 to znaczy, że jest z punku widzenia EIZO więcej wart.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC ea274WMi EIZO CS230 praca z tekstem

25 marca 2015, 08:58 - śr

max pisze:Skoro EIZO EV2736W jest droższy od EIZO CS230 to znaczy, że jest z punku widzenia EIZO więcej wart.
Niekoniecznie. Płaci się za wielkość panelu. Wybór jest między jakością a rozmiarem. Osobiście od zawsze uważam, że ważniejsze jest pierwsze.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
DirectCut
Posty: 38
Rejestracja: 29 grudnia 2014, 00:51 - pn

Re: NEC ea274WMi EIZO CS230 praca z tekstem

25 marca 2015, 09:12 - śr

Naprawdę nikt nie wie o co chodzi z tymi przeplotami? :( Jeśli obsługuje 1600x1200 przy 100hz to chyba monitor 60hz 1900x1080 też, ale tylko "chyba". Uzyskanie pomocy technicznej od producenta to mission impossible w takich przypadkach..
max pisze:Skoro EIZO EV2736W jest droższy od EIZO CS230 to znaczy, że jest z punku widzenia EIZO więcej wart.
EV2736W jest droższy od EA274wmi i to sporo. Czy EIZO liczy sobie więcej kasy za biurwę tylko po to żeby ułatwić życie konkurentowi? Śmiem podejrzewać że istnieją różnice jakościowe, takie które wpływają na przyjemność odbioru obrazu (bo jaki jest sens podbijania ceny i tracenia rynku dla niepotrzebnych bajerów). A CS mają jeszcze lepszą zawartość, nawet jeśli funkcji graficznych nigdy nie wykorzystam wydaje się dużo mniej ryzykowne.

No chyba że EIZO faktycznie jest drogi tylko po to żeby być drogi i nie ma żadnej konkurencji która mogłaby mu podebrać klientelę tańszym wariantem tego samego... oj chwila jest NEC z swoimi made in china tańszymi odpowiednikami?
Tom01 pisze:Najstarszy EIZO jaki znam ma obecnie 17 lat i nada działa.
Ok ale czy jakość obrazu spada po bardzo długim użytkowaniu? Czy diody się powiedzmy degradują z czasem, pogarszając widmo lub coś w tym stylu?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC ea274WMi EIZO CS230 praca z tekstem

25 marca 2015, 09:21 - śr

DirectCut pisze:Naprawdę nikt nie wie o co chodzi z tymi przeplotami?
Żadnego przeplotu nie będzie Pan używał na monitorze komputerowym LCD. Jakby Pan zobaczył jaka się dzieje kaszana to zrozumiałby Pan od ręki, że należy patrzeć na obsługiwane rozdzielczości po prostu, nie tricki z przeplotem. Pański laptop z tego co widzę ma tylko HDMI a to nie jest dobra wiadomość. Obsłuży może 1920x1200 lub na pewno 1920x1080. Producent pisze o obsłudze 1080, więc 1200 jest pod znakiem zapytania. Czyli o 27" może Pan zapomnieć.
DirectCut pisze:EV2736W jest droższy od EA274wmi i to sporo. Czy EIZO liczy sobie więcej kasy za biurwę tylko po to żeby ułatwić życie konkurentowi? Śmiem podejrzewać że istnieją różnice jakościowe, takie które wpływają na przyjemność odbioru obrazu
Oczywiście, że istnieją różnice jakościowe. EIZO EV jest po prostu technicznie lepiej zrobione niż NEC EA. Poza tym 5 lat gwarancji w standardzie.
DirectCut pisze:Ok ale czy jakość obrazu spada po bardzo długim użytkowaniu? Czy diody się powiedzmy degradują z czasem, pogarszając widmo lub coś w tym stylu?
Wszystko się zużywa, ale dobrej jakości monitory tak wolno, że prędzej się Panu znudzi niż wypracuje.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
DirectCut
Posty: 38
Rejestracja: 29 grudnia 2014, 00:51 - pn

Re: NEC ea274WMi EIZO CS230 praca z tekstem

25 marca 2015, 09:58 - śr

Ależ przecież patrzę na obsługiwane rozdzielczości i widzę: "maksymalna rozdzielczość 2,048 x 1,536 " a tuż poniżej "maksymalna rozdzielczość 1600x1200". Na serio nie rozumiem :)
Tom01 pisze:Wszystko się zużywa
Jasna sprawa, ale gwarancyjne obiecane 10tys godzin to przy moim użytkowaniu mniej niż 3 lata. Procesory i płyty główne mogą chodzić kilka dekad nonstop tracąc niewiele ze swoich właściwości, ale co z taką diodą co musi świecić ładnie i przyjaźnie co by się oczy nie męczyły?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC ea274WMi EIZO CS230 praca z tekstem

25 marca 2015, 10:03 - śr

DirectCut pisze:Ależ przecież patrzę na obsługiwane rozdzielczości i widzę: "maksymalna rozdzielczość 2,048 x 1,536 " a tuż poniżej "maksymalna rozdzielczość 1600x1200". Na serio nie rozumiem :)
W "specyfikacji" informacje są niejasne. Np wyjście video jest podane "1xexternal monitor". Na szczęście w pdf w linku na stronie jest zdjęcie wyjść i opis HDMI.
DirectCut pisze:Jasna sprawa, ale gwarancyjne obiecane 10tys godzin to przy moim użytkowaniu mniej niż 3 lata. Procesory i płyty główne mogą chodzić kilka dekad nonstop tracąc niewiele ze swoich właściwości, ale co z taką diodą co musi świecić ładnie i przyjaźnie co by się oczy nie męczyły?
Niech się Pan nie martwi na zapas. Gwarancyjnie EIZO mówi o 30 tys godzin do utraty parametrów o połowę i to w przypadku świetlówkowych. Diodowe pożyją znacznie dłużej. Ograniczenie 10 tys godzin obowiązuje w ograniczonej gwarancji w DE i UK.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1273
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: NEC ea274WMi EIZO CS230 praca z tekstem

25 marca 2015, 10:08 - śr

DirectCut pisze:Ależ przecież patrzę na obsługiwane rozdzielczości i widzę: "maksymalna rozdzielczość 2,048 x 1,536 " a tuż poniżej "maksymalna rozdzielczość 1600x1200". Na serio nie rozumiem :)
Tom01 pisze:Wszystko się zużywa
Jasna sprawa, ale gwarancyjne obiecane 10tys godzin to przy moim użytkowaniu mniej niż 3 lata. Procesory i płyty główne mogą chodzić kilka dekad nonstop tracąc niewiele ze swoich właściwości, ale co z taką diodą co musi świecić ładnie i przyjaźnie co by się oczy nie męczyły?
Z tymi płytami głównymi to bym nie przesadzał. Nie zawsze tak jest. Ja mam komputer stacjonarny zakupiony na początku 2005 roku, płytę wybrałem flagową na tą platformę i już od paru lat komp ten działa niestabilnie, zawiesza się itp. Na szczęście już go praktycznie nie używam. Kondensatory popuchły, napięcia nie trzymają, pomimo wymiany zasialacza na lepszy. Róznie to bywa. Natomiast monitor Eizo 19 cali od 2007 roku działa ciągle niezawodnie, oczywiście biel nieco pożółkła, ale w aspekcie elektryczno-elektronicznym jest niezawodny.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC ea274WMi EIZO CS230 praca z tekstem

25 marca 2015, 12:20 - śr

Niby tylu tu szpeców, a już nikt nie kojarzy, że 2048x1536 lub 1600x1200 dotyczy wyjścia analogowego, a ściślej wbudowanego w układ graficzny układu DAC (konwertera cyfrowo-analogowego). DAC zwykle działa z częstotliwością 400MHz.

Przeplot również dotyczy wyjścia analogowego.

W przypadku monitorów LCD wyjść analogowych należy unikać, a rozdzielczości nienatywnych podwójnie, z kolei przeplotu po ośmiokroć.

Inaczej rzecz ujmując należy używać wyjść cyfrowych: DVI, DisplayPort, ew. HDMI, przy częstotliwości 60Hz, 24bit kolorze (8bit na kanał).
W przypadku rozdzielczosci 2560x1440 powinno byc DVI DoubleLink lub Display Port. HDMI zadziala przy 30Hz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC ea274WMi EIZO CS230 praca z tekstem

25 marca 2015, 12:25 - śr

max pisze:Niby tylu tu szpeców, a już nikt nie kojarzy, że 2048x1536 lub 1600x1200 dotyczy wyjścia analogowego,
Kojarzy, ale wyjście analogowe nie istnieje w kontekście użycia z współczesnymi monitorami. Wiele w ogóle nie ma już takiego wejścia.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
DirectCut
Posty: 38
Rejestracja: 29 grudnia 2014, 00:51 - pn

Re: NEC ea274WMi EIZO CS230 praca z tekstem

27 marca 2015, 22:03 - pt

Całkiem możliwe że chodzi o VGA, zwłaszcza że inne nowsze lapki bez tego złącza takiej informacji o trybach wideo w ogóle nie posiadają, tylko dopisane "1080p" obok hdmi.

To jeszcze wytłumaczcie mi o co chodzi z tymi bitami: monitor ma matrycę 6bit+2 FRC, hdmi obsługuje 24bit kolor (8bit na kanał) a w laptopie mogę sobie ustawić między 16 (high color) albo 32 bit (true color). Jak te cyferki maja się do siebie?
GrzesiekR pisze:Eizo 19 cali od 2007 roku działa ciągle niezawodnie, oczywiście biel nieco pożółkła, ale w aspekcie elektryczno-elektronicznym jest niezawodny.
Czy potrafisz określić szacunkową liczbę godzin przepracowanych zanim zaczął zauważalnie tracić na bieli?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC ea274WMi EIZO CS230 praca z tekstem

27 marca 2015, 23:31 - pt

DirectCut pisze:To jeszcze wytłumaczcie mi o co chodzi z tymi bitami: monitor ma matrycę 6bit+2 FRC, hdmi obsługuje 24bit kolor (8bit na kanał) a w laptopie mogę sobie ustawić między 16 (high color) albo 32 bit (true color). Jak te cyferki maja się do siebie?
Tańsze monitory przyjmują 8 bitowy kolor bo taki wychodzi z karty i wyświetlają go emulując 6+2HiFRC. 32 bity w sterowniku to 3x8 bitów na kanały RGB plus 8 bitów na stany specjalne, np migotanie. Ogólnie kłamstwo (marketing) a nie żadne tam "TrueColor".
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC ea274WMi EIZO CS230 praca z tekstem

28 marca 2015, 04:27 - sob

Tom01 pisze:...plus 8 bitów na stany specjalne, np migotanie.
Czyż to nie FRC w czystej postaci?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC ea274WMi EIZO CS230 praca z tekstem

28 marca 2015, 10:44 - sob

Nie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68376
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu