Uniwersalny monitor do domu - 1300zł

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
bkdi
Posty: 66
Rejestracja: 17 lutego 2010, 16:30 - śr

Uniwersalny monitor do domu - 1300zł

03 stycznia 2011, 19:36 - pn

Witam!

Poszukuję zwykłego monitora do domu. Główne zastosowania to programowanie, filmy i czasem gry. Najlepiej, żeby monitor nie męczył oczu. Wielkość to 22-24 cale do 1300zł góra 1500zł.

Monitory, które znalazłem i wydają się być zdatne do użytku ze względu na matryce IPS to:
Dell U2311H
NEC MultiSync EA231WMI

Czy może są jeszcze jakieś modele, które przegapiłem warte zainteresowania niekoniecznie z matrycą IPS?
NEC powinien się sprawdzić co można powiedzieć o tym Dell'u, jest to coś godnego uwagi?


Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Uniwersalny monitor do domu - 1300zł

03 stycznia 2011, 21:52 - pn

Matryca IPS zdecydowanie nie nadaje się do zastosowań domowych. Rzeczone monitory powstały jako komfortowy sprzęt do jasno oświetlonych biur. W domu będą jaskrawe (szczególnie DELL), męczące, o słabym kontraście, z silnie "świecącą" czernią. Niedużo więcej kosztuje NEC P221W i ten zdecydowanie zalecam.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
bkdi
Posty: 66
Rejestracja: 17 lutego 2010, 16:30 - śr

Re: Uniwersalny monitor do domu - 1300zł

03 stycznia 2011, 22:49 - pn

Hmmm, a coś bliżej 1300zł, można jeszcze znaleźć? Może nawet niekoniecznie NEC, chociaż nie wiem czy inne firmy są w ogóle godne polecenia?

Problem polega na tym, że kupuję również nowy komputer i tam również do każdej części warto dołożyć po 50zł ;) i robi się z tego spora sumka. Jeśli tam wyszłoby mi za dużo to wolałbym przyoszczędzić na monitorze.
Ostatnio zmieniony 03 stycznia 2011, 22:53 - pn przez bkdi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Uniwersalny monitor do domu - 1300zł

03 stycznia 2011, 22:51 - pn

Nie ma rozsądnej jakości monitorów poniżej P221W. A co do dokładania, monitor jest najbardziej lekceważonym elementem całego stanowiska komputerowego. gigahertze, terabajty a na monitor ile zostanie. A przecież z ekranem mamy bezpośredni kontakt. Jakość monitora ma duży wpływ na jakość całej pracy z komputerem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
bkdi
Posty: 66
Rejestracja: 17 lutego 2010, 16:30 - śr

Re: Uniwersalny monitor do domu - 1300zł

03 stycznia 2011, 23:05 - pn

Co racja to racja, ale jeśli komputer nie będzie gwarantował zadowalającej płynności działania to nawet monitor nie pomoże. W każdym razie dziękuję za radę, może ceny podzespołów trochę spadną i nie będzie nad czym się zastanawiać.
ext
Posty: 1
Rejestracja: 07 stycznia 2011, 11:25 - pt

Re: Uniwersalny monitor do domu - 1300zł

07 stycznia 2011, 12:06 - pt

Tom01 pisze:Nie ma rozsądnej jakości monitorów poniżej P221W. A co do dokładania, monitor jest najbardziej lekceważonym elementem całego stanowiska komputerowego. gigahertze, terabajty a na monitor ile zostanie. A przecież z ekranem mamy bezpośredni kontakt. Jakość monitora ma duży wpływ na jakość całej pracy z komputerem.
Witam. Zastanawiam się właśnie nad monitorem do domu, do pracy, głównie w godzinach wieczornych. Grafiką ani zdjęciami się praktycznie nie zajmuję. Do tej pory pracuję na Fujitsu-Siemens P19-2 na matrycy PVA, który spisuje się bardzo dobrze, acz bardzo przeszkadza mi jego format 4:3. Potrzebuję czegoś szerokiego. Myślałem nad Dellem u2311h, albo Benq BL2400PT z matrycą VA. Od Della odstraszają mnie informację o tym, że jest on bardzo jasny. Nie mam pojęcia czy z Benq na VA (pomijam na razie fakt, że ten monitor nie jest obecnie nigdzie dostępny) będzie taki sam problem - skoro mój p19-2 jest dla mnie ok, to czemu wspomniany Benq na VA miałby nie być (zakładając że to ten sam rodzaj matrycy - cieżko mi znaleźć czy PVA to to samo co VA)? I to jest moje pierwsze pytanie.

Nawiązując jednak do wątku w którym piszę to oprócz powyższych monitorów, po lekturze tego forum zainteresowały mnie także NEC P221W oraz Eizo S2243WFS-BK.

W temacie NECa: jak dla mnie ma dobrą cenę i niestety nieco małą rozdzielczość. Podobno też trudno trafić na dobry egzemplarz no i należy go kalibrować, a przyznaję, że nie bardzo mam czas i ochotę kupować monitor a potem jeszcze jeździć z nim na kalibrację, tym bardziej, że nie wiem czy w ogóle można ją w moim mieście (Bielsko-Biała) zrobić. Czy nie można kupić takiego monitora już skalibrowanego?

W temacie Eizo to cena znacznie wyższa, ale wyczytałem, że są ponoć lepsze (równiejsze) jakościowo od NECów a i standardowo nieźle skalibrowane, do tego ten Eizo to 16x10 z wysoką rozdzielczością, więc może jednak warto dołożyć niż ryzykować z NEC-em?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Uniwersalny monitor do domu - 1300zł

07 stycznia 2011, 12:29 - pt

ext pisze:Nie mam pojęcia czy z Benq na VA
Wszystkie monitory poniżej 1600 zł za 22" prezentują taki oto poziom:

Obrazek
ext pisze:W temacie Eizo to cena znacznie wyższa, ale wyczytałem, że są ponoć lepsze (równiejsze) jakościowo od NECów a i standardowo nieźle skalibrowane, do tego ten Eizo to 16x10 z wysoką rozdzielczością, więc może jednak warto dołożyć niż ryzykować z NEC-em?
Lepsze jest wrogiem dobrego, zna Pan to powiedzenie? A co do kalibracji, każdy monitor trzeba pomierzyć i ustawić. Fabrycznie może być dobrze zlinearyzowany a nie skalibrowany.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Amazon [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68371
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu