24' do gier i internetu ma zastępić 226BW

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
piterix
Posty: 7
Rejestracja: 12 kwietnia 2015, 09:18 - ndz

24' do gier i internetu ma zastępić 226BW

12 kwietnia 2015, 09:24 - ndz

Witam,

To mój pierwszy post dlatego chciałem na początku wszystkich pozdrowić i podziękować piszącym, bo można się tu naprwdę wiele dowiedzieć o monitorach. Do tej pory żyłem w pewnej nieświadomości - mam Samsunga 226BW na matrycy TN od wielu lat i chciałbym zmienić na coś lepszego...
Monitora używam w 60% do gier (strategiczne i RPG, sporadycznie FPP singleplayer - czasy multi skończyłem na MOHAA ;-)) i 35% internetu, 4% word, excel, 1% obróbka zdjęć. Kiedyś miałem 19' kineskopowego Samsunga i obraz był super (tylko migotał). Ponieważ zakupy od lat robię przez internet ważne jest żebym widział co kupuję - obecny monitor tego nie zapewnia. Wcześniej znajdowałem sobie coś w pracy na LCD, a potem oglądałem na 19' CRT i już wiedziałem czy chcę kupić czy nie... teraz nie wiem. Oglądam z góry z dołu z bliska z daleka i nie mam pojęcia jaki ma kolor, a nawet czasem fakturę. Jest to mocno denerwujące. Kiedyś zajmowałem się dorywczo grafiką wielkoformatową, ale to dawne studenckie czasy i moja kariera poszła w zupełnie innym kierunku, co nie znaczy, że mnie nie boli oglądanie zdjęć na moim Samsungu dlatego czas na zmianę.

Szukam 24' 1920 x 1200 (ewentualnie 1920 x 1080), a jak by się dało tanio to nawet 27' 2560 x 1440. Kalibracja fabryczna. A jak by cena nie pozwalała to 22-23'... Budżet 1500 PLN +- max 500 PLN - wolałbym się zmieścić w okolicach 1000 ;-) niż 2000.

Dowiedziałem z tego forum, że najlepsze (jak myślę) byłoby Eizo S2433W - tylko nowych nie ma, a używane to podobno niefachowo naprawiane składaki (ok 1100PLN) - ale jeśli nie znajdę ciekwszej propozycji to go kupię - chyba, że odradzicie, poradzicie coś innego.

Może DELL 24 U2415 nowy, lub Dell U2412M używany, albo DELL U2414H nowy, DELL U2410 (używany)...

albo:
Eizo Foris FS2434 (nowy)
Eizo Foris FS2331-BK (używany)
EIZO FlexScan EV2450 (nowy)
EIZO 24'' FG2421PL (nowy)

Który z nich jest najlepszy do gier i internetu, a który ma najlepszy stosunek jakość/cena, co wybrać? A może coś zupełnie innego?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: 24' do gier i internetu ma zastępić 226BW

12 kwietnia 2015, 10:44 - ndz

Z tych wymienionych EIZO są najlepsze, ale jak to z najlepszymi bywa, mają najgorszy współczynnik cena/jakość.

S2433W się zupełnie nie nadaje. To monitor szerokogamutowy bez możliwości symulacji przestrzeni sRGB. sRGB to standard w internecie, Windows, grach, Office i 99% aplikacji z wyjątkiem profesjonalnych graficznych (Photoshop itp.). W tej cenie trzeba więc wybierać monitor, który ma naturalny gamut podświetlenia sRGB, aby nie był potrzebny dość drogi 3D LUT (elektronika w monitorze) do jego emulacji. S2433W takiej nie ma.

Ja bym zamieniał na 27" 2560x1440, ale niestety to trochę drożej: NEC EA274WMi, ew. DELL U2715H.

24" 1920x1200 to: EIZO EV2455 (drogo, ale dość dobrze), DELL U2415 lub ew. NEC EA244WMi. Dell U2412HM (migocze) i U2410 (CCFL o bardzo słabej regulacji jasności - bardzo mocno świeci nawet na min ustawieniu) bym odpuścił.

Wszystkie powyższe monitory są na IPS z podświetleniem W-LED. Używane w ciemności wykazują srebrzenie czerni. Może się zatem okazać, że powinieneś wybrać matrycę *VA, która posiada nieco gorszą ogólną jakość obrazu, ale lepszą czerń. Przy grach czerń może być dla Ciebie znacznie istotniejsza od kolorów.

http://mva.pl/viewtopic.php?f=5&t=2150

Jeśli zdecydujesz się więc na *VA wachlarz monitorów zupełnie się zmienia i w tym momencie to forum Ci w niczym nie pomoże. Tu omawia się w zasadzie jedynie modele profesjonalne i biurowe, wszystkie na matrycy IPS (PLS).
piterix
Posty: 7
Rejestracja: 12 kwietnia 2015, 09:18 - ndz

Re: 24' do gier i internetu ma zastępić 226BW

12 kwietnia 2015, 11:31 - ndz

Czerń jest dla mnie bardzo ważna, na obecnej TN czasem praktycznie nie da się grać - jak są ciemne scenerie, w nocy... albo nic nie widać (tą opcję wybieram), albo wszystko jest "mleczne"... W strategiach nie przeszkadza, ale RPG... Filmów na monitorze nie oglądam w ogóle bo się nie da - nic nie wiać. W ogóle LCD i filmy to nieporozumienie...

Jaki monitor z matrycą VA by Pan polecił ? A jeśli nie ma nic z PVA i sRGB to który z tych: DELL U2415 i NEC EA244WMi byłby lepszy ?

Ja znalazłem VA z sRGB takie (wartko kupić używany?):

EIZO FG2421 - nowy 1700 1920x1080
EIZO FS2331 - używany 1000
EIZO S2431W - używany 1000
EIZO S2432W - używany 1500
NEC 2470WNX - używany 400
EIZO S2410W - używany 1000
EIZO S2411W - używany 1200
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: 24' do gier i internetu ma zastępić 226BW

12 kwietnia 2015, 12:28 - ndz

Ja w monitorach do gier i TV na matrycy *VA się nie orientuję. Do takich celów uznaję wyłącznie TV oparte na technologii plazmowej.

Sam do pracy używam IPSa, ale na nim nie gram i nie oglądam TV. Do TV, jak już wspomniałem, mam plazmę.

Ponieważ na tym forum poleca się wyłącznie monitory marki EIZO, a EIZO ma tylko jeden (słownie 1) model z matrycą *VA, jest nim FG2421 obarczony w bardzo wielu przypadkach błędami cross hatchingu, bez sensu więc tu dalej wypytywać.
dawhaw
Posty: 27
Rejestracja: 12 stycznia 2015, 17:57 - pn

Re: 24' do gier i internetu ma zastępić 226BW

12 kwietnia 2015, 13:09 - ndz

Monitor FG2421 będzie najlepszym wyborem (pod kątem Pana wymagań), ale tylko z opcją selekcji.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: 24' do gier i internetu ma zastępić 226BW

12 kwietnia 2015, 13:42 - ndz

dawhaw pisze:... ale tylko z opcją selekcji.
... która kosztuje dodatkowe 250zł, co w połączeniu z i tak już drogim monitorem kosztującym w miejscu pozwalającym na selekcję 1.800zł, razem 2.050zł, z bardzo niską jak na współczesne czasy rozdzielczością, każe mi wątpić w słuszność takowej decyzji.
Na dodatek monitor zbiera raczej marne recenzje na innych forach:
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... g2421.html
http://www.tftcentral.co.uk/reviews/eizo_fg2421.htm
... co w przypadku EIZO, które wytwarza najdroższe ale i dość dobre monitory, nie jest zbyt częste.
piterix
Posty: 7
Rejestracja: 12 kwietnia 2015, 09:18 - ndz

Re: 24' do gier i internetu ma zastępić 226BW

12 kwietnia 2015, 14:54 - ndz

A z używanych na który zwrócić uwagę ?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: 24' do gier i internetu ma zastępić 226BW

12 kwietnia 2015, 15:34 - ndz

piterix pisze:A z używanych na który zwrócić uwagę ?
Jakakolwiek plazma Panasonica, choć oczywiście lepiej wyższe modele: ST50-60, GT50-60, VT50-60. W tej chwili dostępne wyłącznie używane. Jednocześnie nie ma i długo nie będzie lepszych ekranów w niskich cenach.
Do przeglądania internetu wybrać ekran AH-IPS (LG) albo PLS (Samsung), NEC lub EIZO, ew. DELL.

Można też próbować wybrać coś na matrycy *VA innego producenta. Przygotować się jednak należy na to, że po skierowaniu pytania na tutejsze forum, zostanie on określony jako "dno i wodorosty", niezależnie od tego jaki byłby to monitor. W tej kwestii niestety, jak już wspominałem, nie pomogę.
http://mva.pl/search.php?keywords=dno+i ... mit=Szukaj

Proponuję zapoznać się z testami na:
http://www.prad.de/new/monitore/testberichte.html
i wybrać model z oceną sehr gut lub gut, ale taki który:
* pozwala zmniejszyć moc podświetlenia poniżej 40cd/m2, aby móc go używać wieczorami i nie oślepnąć
* posiada częstotliwość PWM powyżej 1.000Hz, która eliminuje migotanie podświetlenia.
Dobrze aby monitor pozwalał na regulację położenie ekranu, z czego najważniejsza jest regulacja położenia wysokości.

Dalej należy mieć nadzieję, że wylosuje się egzemplarz w miarę równo podświetlony.
dawhaw
Posty: 27
Rejestracja: 12 stycznia 2015, 17:57 - pn

Re: 24' do gier i internetu ma zastępić 226BW

12 kwietnia 2015, 17:37 - ndz

max pisze: ... która kosztuje dodatkowe 250zł, co w połączeniu z i tak już drogim monitorem kosztującym w miejscu pozwalającym na selekcję 1.800zł, razem 2.050zł, z bardzo niską jak na współczesne czasy rozdzielczością, każe mi wątpić w słuszność takowej decyzji.
Nie napisałem, że jest to najtańsze rozwiązanie, ale najlepsze pod kątem wymagań. Dodatkowo, praktycznie mieści się w zakładanym budżecie.
max pisze: Na dodatek monitor zbiera raczej marne recenzje na innych forach:
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... g2421.html
http://www.tftcentral.co.uk/reviews/eizo_fg2421.htm
... co w przypadku EIZO, które wytwarza najdroższe ale i dość dobre monitory, nie jest zbyt częste.
Piterix szuka monitora z głęboką czernią do filmów i gier, a w kontekście kontrastu 5000:1 modelu FG2421, żaden inny go nie pobije.
Nadmienię, ze jestem użytkownikiem plazmy Panasonica, a tv w technologi LCD to dla mnie badziewie.
Dodatkowo Piterix nie szuka monitora do zastosowań graficznych, a odczucia po przesiadce z TN i tak dla Niego będą bardzo pozytywne.
Ja wybrałem dla siebie ten model, pomimo tego iż nie jestem zapalczywym fanem gier. Miałem możliwość bezpośrednio go porównywać z półprofesjonalnym CS230 i stwierdziłem, że CS230 jest po prostu dla mnie za bardzo mleczny.
Dodatkowym aspektem jest to, że poszukiwałem monitora który nie będzie mi męczył wzroku, a FG2421 spełnia te wymagania, przynajmniej w moim przypadku. Monitor ma też bardzo fajną satynową powłokę, a wcześniej byłem przeciwnikiem jakichkolwiek matryc błyszczących.
piterix
Posty: 7
Rejestracja: 12 kwietnia 2015, 09:18 - ndz

Re: 24' do gier i internetu ma zastępić 226BW

12 kwietnia 2015, 17:45 - ndz

Bardzo dziękuję za wskazówki - poczytam, poszukam i podzielę się wynikami ;)
O używany chodziło mi monitor nie o plazmę, mam już jednego Panasonica i jestem z niego bardzo zadowolony - do filmów super, do grania - używam PC, mam xboxa ale to dzieci raczej się bawią... FG2421 z selekcją wychodzi ciut powyżej maksymalnego budżetu...
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: 24' do gier i internetu ma zastępić 226BW

12 kwietnia 2015, 17:52 - ndz

piterix pisze:O używany chodziło mi monitor nie o plazmę...
Wiem. :twisted:
Miłego i owocnego szukania. Zawsze można wrócić do tego FG2421 za worek pieniędzy. ;)
piterix
Posty: 7
Rejestracja: 12 kwietnia 2015, 09:18 - ndz

Re: 24' do gier i internetu ma zastępić 226BW

22 czerwca 2015, 10:16 - pn

Miłe i owocne szukanie trwało długo... w końcu znalazłem 2 ciekawe modele za ok. 3000 nie dostępne w Polsce i stwierdziłem, że poczekam. Tylko mój monitor nie chciał czekać i włączał się coraz rzadziej więc - jako rozwiązanie przejściowe (nie zapłacę ponad 3 tyś za monitor do gier - poczekam cenę ok 1500) kupiłem używany S2433W i pojawił się problem z kolorem. Ikony, zdjęcia w internecie i inne elementy graficzne dostały takiego koloru - że można by nim obdzielić z 10 monitorów. Wczytałem profil ICC dla tego monitora pobrany ze strony Eizo i zdjęcia wydały mi się OK, ale wszystkie inne elementy przesycone - no to pobawiłem się menu monitora, odebrałem koloru i prawie OK - internet przestał być przesycony - za to zdjęcia teraz są wyprane z kolorów... żółty wpada w zielony... No już 2 dni siedzę i bawię się tymi kolorami, sprawdzam różne programy do ustawiania barw i nie daję rady. Co trzeba ustawić, żeby kolory były takie same w internecie i pulpicie, jak na zdjęciach ? Czy można gdzieś pobrać jakieś inne profile ICC ? Z racji, że monitor jest używany to do tego wszystkiego trochę żółci - więc 6500k widać jak 4000k (na oko ;-) )
Można gdzieś może poczytać jak ustawić ten konkretny monitor pod windowsem ?
Z tego wszystkiego to tylko odcienie szarości są wspaniałe ;-) widać to co na matrycy TN było nie do zobaczenia. Cała reszta to jakiś koszmar...
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: 24' do gier i internetu ma zastępić 226BW

22 czerwca 2015, 10:58 - pn

piterix pisze:Miłe i owocne szukanie trwało długo... w końcu znalazłem 2 ciekawe modele za ok. 3000 nie dostępne w Polsce i stwierdziłem, że poczekam. Tylko mój monitor nie chciał czekać i włączał się coraz rzadziej więc - jako rozwiązanie przejściowe (nie zapłacę ponad 3 tyś za monitor do gier - poczekam cenę ok 1500) kupiłem używany S2433W i pojawił się problem z kolorem. Ikony, zdjęcia w internecie i inne elementy graficzne dostały takiego koloru - że można by nim obdzielić z 10 monitorów. Wczytałem profil ICC dla tego monitora pobrany ze strony Eizo i zdjęcia wydały mi się OK, ale wszystkie inne elementy przesycone - no to pobawiłem się menu monitora, odebrałem koloru i prawie OK - internet przestał być przesycony - za to zdjęcia teraz są wyprane z kolorów... żółty wpada w zielony... No już 2 dni siedzę i bawię się tymi kolorami, sprawdzam różne programy do ustawiania barw i nie daję rady. Co trzeba ustawić, żeby kolory były takie same w internecie i pulpicie, jak na zdjęciach ? Czy można gdzieś pobrać jakieś inne profile ICC ? Z racji, że monitor jest używany to do tego wszystkiego trochę żółci - więc 6500k widać jak 4000k (na oko ;-) )
Można gdzieś może poczytać jak ustawić ten konkretny monitor pod windowsem ?
Z tego wszystkiego to tylko odcienie szarości są wspaniałe ;-) widać to co na matrycy TN było nie do zobaczenia. Cała reszta to jakiś koszmar...
Trzeba zrobić jedną, prostą rzecz: ustawić monitor w predefiniowany tryb 'sRGB'. Problem, który Pan ma dotyczy każdego szerokogamutowego monitora ustawionego na swój naturalny, szeroki gamut czyli przestrzeń zbliżoną do AdobeRGB (wszystkie tryby monitora poza 'sRGB') i pracy w środowisku, które nie zarządza kolorem, czyli np. Windows XP/7 (nie wiem jak 8 i 10).
Jesli chciałby Pan mieć prawidłowo nasycone kolory w trybie szerokiego gamutu, musiałby Pan skalibrować monitor, a do tego trzeba odpowiedniego urządzenia i oprogramowania. Dodatkowo i tak to będzie dobrze tylko w aplikacjach zarządzających kolorem (pewne przeglądarki foto i programy graficzne, platforma OSX). Niestety ów monitor nie ma 3DLUT, więc kalibracja nie będzie tak porządna jak w wyższych modelach graficznych wyposazonych w tablicę 3DLUT, co umożliwa pełną, sprzętową kalibrację.
piterix
Posty: 7
Rejestracja: 12 kwietnia 2015, 09:18 - ndz

Re: 24' do gier i internetu ma zastępić 226BW

22 czerwca 2015, 12:41 - pn

"Trzeba zrobić jedną, prostą rzecz: ustawić monitor w predefiniowany tryb 'sRGB' "- ok, a jak to zrobić ? Bo jeśli chodzi o zwykłe przełączenie między trybami - picture, movie, custom itp. w tym sRGB - to nie działa. Kolory są mocno przesycone. Ja oczywiście mogę ręcznie poustawiać sobie każdy z tych trybów dobierając kolory do zdjęć i do stron WWW - i za każdym razem przełączać... ale to jakieś takie - dziwne ?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: 24' do gier i internetu ma zastępić 226BW

22 czerwca 2015, 12:44 - pn

W zasadzie jest tylko jedno prawidłowe rozwiązanie. Trzeba się pozbyć monitora.

To monitor szerokogamutowy, bez możliwości sprzętowego symulowania sRGB. Nie posiada 3D LUT, który by to umożliwiał.

Jest możliwość prawidłowego wyświetlania, ale wyłącznie w aplikacjach zarządzających kolorem. Windows, Office, aplikacje specjalistyczne niezwiązane z profesjonalnym kolorem, niezarządzające barwą, będą przesycone. Nic się nie da na to poradzić. Tryb "sRGB" w tym monitorze nie jest trybem sRGB, a tylko jego imitacją.
piterix
Posty: 7
Rejestracja: 12 kwietnia 2015, 09:18 - ndz

Re: 24' do gier i internetu ma zastępić 226BW

22 czerwca 2015, 12:59 - pn

A może ktoś zna/ma ustawienia w jakich tryb sRGB wygląda w miarę jako tako ? Bo mi tak ciężko ustawiać oddzielnie barwy R G B do tego gammę, itd. - szczególnie na oko.
Szkoda mi się teraz pozbyć tego monitora bo jakość czerni i odcieni szarości jest super...
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: 24' do gier i internetu ma zastępić 226BW

22 czerwca 2015, 13:55 - pn

Tylko ta imitacja sRGB. Na oko nie da się tego zrobić.

Chyba profil monitora trzeba teraz usunąć i przywrócić oryginalny Windowsowy, żeby obrazy we wszystkich aplikacjach, tych które zarządzają kolorem i nie, wyglądały jednakowo.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: 24' do gier i internetu ma zastępić 226BW

22 czerwca 2015, 14:02 - pn

Jeżeli przełączenie do 'sRGB' nie wywołuje dobrego efektu, to nic Pan nie zdziała, ręczne manipulowanie wagami RGB na oko jest skazane na porażkę. Jak powiada max, musi Pan pomyśleć nad innym monitorem. No chyba, że manipulował Pan w tym trybie i nie jest on zablokowany do edycji, a powinien, przynajmniej tak jest w inncyh Eizo, które znam. Jeśli jest zmanipulowane, to można przywrócić do ustawień fabrycznych, zresetować.

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Amazon [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68371
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu