Dell U2414H bolą oczy

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Dell U2414H bolą oczy

01 grudnia 2015, 12:01 - wt

Możesz poczytać:
http://mva.pl/viewtopic.php?f=53&t=1502&start=0

Obecnie prawie żadne monitory już nie mrugają. Twój DELL U2414H też nie mruga.
http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2414h.htm

Wszystkie obecne monitory to LEDy.
Są trzy rodzaje:
1) W-LED: dioda niebieska i żółty luminofor. 90-95% monitorów, głównie najtańszych.
Obrazek

2) W-LED: dioda niebieska i zielono-czerwony luminofor. 5-10%, głównie najnowszych matryc nieco wyższej klasy.
Obrazek

3) GB-r LED: dioda niebieska, dioda zielona, czerwony luminofor. Modele profesjonalne.
Obrazek

Nie musi być jednak tak, że to co najdroższe będzie dla Ciebie najlepsze.

Aczkolwiek być może po prostu oczy się wysuszają i zmiana monitora nic na to nie pomoże.
Monika87
Posty: 8
Rejestracja: 20 kwietnia 2015, 10:40 - pn

Re: Dell U2414H bolą oczy

01 grudnia 2015, 21:04 - wt

Czy możecie polecić jakiś 24-calowy monitor GB-r LED?

A może na moje oczy szukać czegoś z podświetlaniem CCFL?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Dell U2414H bolą oczy

01 grudnia 2015, 21:58 - wt

Ciężko jest powiedzieć, co jest przyczyną dolegliwości u Ciebie. Dlatego nie wiem do końca co poradzić.

Monitory z podświetleniem GB-r LED to sprzęty profesjonalne, a więc drogie. Nie jestem pewien, czy należy Cię namawiać na takie kosztowne zabawki. Jeśli jednak, to NEC PA242W. Ja ma większego PA272W. Jest jedno przeciwskazanie. Do GB-r LEDa nie powinnaś mieć astygmatyzmu, czyli nosić soczewek cylindrycznych lub zwykłych (sferycznych) o dużej mocy. Przyczyną jest aberracja chromatyczna.
http://mva.pl/viewtopic.php?f=41&t=1833 ... cja#p19327
Na EIZO CX241 niektòrzy się skarżyli przy czytaniu tekstów. Przyczyna nieznana i w sumie do końca nie wiadomo, czy na pewno przyczyną jest monitor, a nie osobnik przed nim.

Ja rozważył bym też porządny monitor biurowy z podświetleniem W-LED, ale w wersji z luminoforem czerwono-zielonym, np. NEC EA274WMi, 27" 2560x1440 lub EA275UHD 23840x2160, czyli o bardzo wysokiej rozdzielczości. Z monitorami 4K trzeba jednak uważać na małe literki i ikonki w programach, które słabo się skalują.
Niestety nie wiem, jaki luminofor ma EA244WMi 24" 1920x1200, ale tego nie polecają, bo trochę mruga.

Co do EIZO EV2450 i EV2455 to bardzo porządne sprzęty biurowe, ale chyba mają podświetlenie tylko ze zwykłym żółtym luminoforem, aczkolwiek nie mam pewności. Jeśli chciała byś taki, to może Administrator Ci wypożyczy na próbę. Jak będzie odpowiadać to kupisz.

Można też rizważyć EIZO CS230. Też W-LED, ale ma pełne pokrycie sRGB. Niestety nie wiem, czy luminofor jest żółty, czy czerwono-zielony. Pełne pokrycie sRGB pozwala domniemywać, że ten drugi, ale tu mogę się mylić.

Co do CCFL. Łagodny dla oczu byłby chyba EIZO S2431W, z podświetleniem sRGB, na matrycy PVA. Uwaga. Nie kupować nowszych modeli np. S2433 z podświetleniem szerokogamutowym.

Mam nadzieję, że pomogłem, a nie przeraziłem ogromem problemów i skompliwowania wyboru. :)

PS. No i jeszcze jedno. Należy robić przerwy w pracy. Zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, aby nie wysuszać spojówek. Wietrzyć pomieszczenie. Co jakiś czas popatrzeć w dal, aby rozruszać mięśnie w oku. Unikać kurzu.

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu