EIZO FlexScan EV2436W-BK - pierwsze wrażenia

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

EIZO FlexScan EV2436W-BK - pierwsze wrażenia

03 czerwca 2015, 15:07 - śr

Witam wszystkich bardzo serdecznie,

Jako, że dotarł do mnie nowy monitorek EIZO FlexScan EV2436W-BK, chciałem podzielić się pierwszymi wrażeniami po jednym dniu użytkowania.

Na początku chciałbym podziękować Panu Tomaszowi za fachową poradę, pomoc w wyborze ekranu odpowiedniego do moich potrzeb, niezwykle profesjonalne podejście oraz przeprowadzenie całego procesu selekcji, wygrzewania i kalibracji. Trochę to trwało (jeden monitor został odrzucony podczas selekcji), ale kupno monitora to nie wyjście do Mac'a i powiem szczerze warto było czekać. Chciałbym podziękować również innym forumowiczom, którzy pomogli mi w wyborze i służyli poradą kiedy pisałem o tym jakiś miesiąc temu.

Ok, to zaczynamy:

1. Dostawa, kurier - bezproblemowa. Mimo, że monitor był gotowy już pod koniec tygodnia, uzgodniliśmy, że wysyłkę zrobimy dopiero w poniedziałek żeby nie leżał gdzieś w magazynach, nie był dwa razy przepakowywany etc. W poniedziałek dostałem SMSy od DHL'u, że mają przesyłkę, kolejne wiadomości przyszły we wtorek rano.

Kurier w porządku, pomocny, rozpakowywałem przy nim sprzęt, żeby zobaczyć czy nic nie jest na pierwszy rzut oka uszkodzone. Podpis, uściśnięcie dłoni i lecimy dalej.

2. Unboxing:

Pierwsze wrażenie - ale małe to pudło. Pamiętam jeszcze czasy jak monitor / TV miał karton do którego zmieściła by się cała rodzina, a tu szok. W środku monitor zabezpieczony piankami i styropianem, osobno podstawka, trochę dokumentów: instrukcja, karta gwarancyjna, opis szybkiego montażu i trzy kable: zasilający, DP i DVI (wcześniej uzgadniałem z Panem Tomaszem na których portach mają być zapisane ustawienia kalibracji). Czyli standard.

Wyciągam - pierwszy szok. Czemu on jest taki lekki?! Serio, w porównaniu do mojego starego EIZO FlexScan S2231W czy stojącego w tej chwili na ziemi DELL'a U2410, którego pożyczyłem od kumpla, ten EIZO to waga piórkowa. Jak dla mnie ogromna zaleta! Montaż podstawki - szybki i bezproblemowy. Lekki obrót, "click" i jest.

Jakość wykonania monitora - w moim odczuciu super, jednak EIZO to EIZO. Bardzo oszczędna, klasyczna stylistyka, kanciaty, wąska ramka (chodź nie aż tak wąska jak w przypadku EV2455-GY) - węższa od wspomnianego Dell'a o całe 5 mm. Kwestia gustu, ale mi osobiście bardzo pasuje lekko "siermiężna", oszczędna stylistyka EIZO. Z przodu parę przycisków sterujących: tryb ECO, Signal, Mode, Enter, 2 strzałki do regulacji i przycisk On/Off, czujnik jasności i jakiś bliżej niezidentyfikowany czarny kwadracik na samym środku dolnej ramki (jeszcze nie doszedłem do tego co to).

O podłączeniu nie ma co się rozpisywać, bo żadnej w tym filozofii nie ma. Wygodny uchwyt na kable z tyłu podstawki + wyprofilowany uchwyt do przenoszenia monitora na tylnej ścianie to fajne akcenty.

3. Podłączamy, pierwsze wrażenie

Ok. Prąd jest, DP podpięty, odpalamy. Kolejny szok - czemu on jest AŻ TAK ściszony. Jasność na 18??? Ale o co chodzi...
Dobra, nie ruszam, bo przecież był ustawiany. Zapytam - telefon do Pana Tomasza, który cierpliwie wytłumaczył mi, że dobrze wyregulowany monitor to nie lampa na biurku, że mój EIZO był ustawiany pod wartości oświetlenia w moim pokoju i żebym nie ruszał trybu User1.

Godzinę później - minęło. Swoją drogą niezwykle ciekawa sprawa, jak mózg przetwarza jasność obiektów. Przez ostatnie dwa tygodnie pracowałem na niewyregulowanym Dellu, który nie tylko podnosił rzeczywistą temperaturę w moim pokoju (serio siedząc przed U2410 czasami czułem się, jakbym siedział przed farelką) ale do tego walił niemiłosiernie po oczach (a regulować go nie chciałem oprócz jakiś podstawowych parametrów bo to nie mój i może kumpel tak lubi).

W mailu dostałem profil kolorów + wyniki kalibracji + zdjęcie do porównania z przesłanym, wydrukowanym wzornikiem + instrukcje jak to wszystko ogarnąć w systemie i jaki soft powinienem wyłączyć, jeśli działa. Zrobione, można się bawić.

Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne: kolory naturalne, równe podświetlenie, nie migocze. Bardzo dobra ostrość tekstu, czcionek i ikonek na pulpicie. Ustawienia kalibracji po tym, jak mój mózg zapomniał już jarzeniówkę Dell'a, idealne do zdjęć i pracy z tekstem, o co zresztą mi chodziło. Porównałem to, co na ekranie z przesłanym wydrukowanym wzornikiem i rzeczywiście kolor bardzo fajnie skalibrowany. Poza tym nie grzeje, U2410 serio mocno dawał, siedząc jakiś metr od monitora czułem ciepłą łunę, EIZO nie.

Cztery tryby do wyboru: User1 (po kalibracji), User 2 (do zabawy), sRGB, Paper (z żółtym zabarwem podobno mniej męczy oczy) i Movie (podbity, agresywny obraz). Do pracy i zdjęć wykalibrowane ustawienia są super, ale do gier i filmów troszkę za mało intensywne dlatego przeszedłem w trym USER 2 i tam pobawiłem się trochę ustawieniami. Problem w tym, że jak pracuje się długo na jednym trybie i nagle przejdzie w drugi, dużo jaśniejszy, intensywniejszy, to mózg wariuje i obraz jest rażący. Tak samo działa to w drugą stronę. Filmy wyglądają nieźle w trybie "Movie", ale momentami są nawet zbyt intensywne dlatego muszę po prostu wyregulować ustawienia w User2 pod kątem rozrywki.

Nowa podstawka EIZO fajna, choć na początku nie zorientowałem się, jak regulować przechył. Softu z EIZO dołączonego na płycie nie instalowałem.

4. Po 24h użytkowania:

Po pierwsze już się przyzwyczaiłem do skalibrowanego ekranu i innej jasności. Z tekstem pracuje się bardzo przyjemnie, oczy nie bolą. Dla testu wszedłem na strony paru znanych fotografików m.in. Tomasza Gudzowatego i tu kolejny pozytywny szok - zdjęcia wyglądają super. Szarość, czerń i biel są czarne, a nie ocieplone z jakimś zabarwem. Ostrość też świetna. Zupełnie inny odbiór niż na starym monitorze (dla porównania postawiłem oba obok siebie i różnica jest kolosalna). Martwych pikseli całe 0 sztuk.

Jeszcze nie miałem czasu odpalić jakiegoś programu do edycji i pobawić się fotkami.

5. Konkluzja

Jak dla mnie, wybór bardzo trafiony. W pełni spełnia moje obecne oczekiwania (praca z tekstem, słownikami, do tego amatorsko fotografia i wideografia, gry i filmy). Zdaję sobie sprawę, że są dużo lepsze, profesjonalne monitory, ale przy moich obecnych potrzebach myślę, że ten model sprawdzi się znakomicie. Nie jest to może idealny monitor do rozrywki, ale w Wiedźmina 3 i tak gram głównie na dużym telewizorze.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc w wyborze!

Pozdrawiam serdecznie,

Paweł

PS. W przypadku konkretnych pytań (zdaję sobie sprawę, że ten opis jest bardzo ogólny i przepełniony entuzjazmem posiadacza czegoś nowego) postaram się odpowiedzieć, choć z góry zastrzegam, że jestem "monitorowym noobem" ;)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO FlexScan EV2436W-BK - pierwsze wrażenia

03 czerwca 2015, 17:31 - śr

A jesteś wstanie ocenić na ile wpływ na Twoją ocenę ma sam monitor, a na ile jego prawidłowe wyregulowanie i zaadoptowanie do warunków otoczenia przez Toma01?
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: EIZO FlexScan EV2436W-BK - pierwsze wrażenia

03 czerwca 2015, 18:14 - śr

max pisze:A jesteś wstanie ocenić na ile wpływ na Twoją ocenę ma sam monitor, a na ile jego prawidłowe wyregulowanie i zaadoptowanie do warunków otoczenia przez Toma01?
Na pewno prawidłowe wyregulowanie + ogólnie bardzo profesjonalne podejście Pana Tomasza do sprawy ma ogromny wpływ
na moją pozytywną ocenę.

Tak, jak napisałem, wcześniej też korzystałem z EIZO więc chcąc kupić monitor od razu brałem tą firmę pod uwagę, konkretny model natomiast wybrałem po skonsultowaniu tego tu na forum + z Panem Tomaszem. Nie znam się na monitorach, więc ciężko jest mi dokonać oceny sprzętu pod względem jakiś konkretnych parametrów technicznych. Jedyne, co mogę powiedzieć, to że po tym bardzo krótkim okresie użytkowania zauważam ogromną różnicę na plus w stosunku do mojego starego monitora i niewyregulowanego Dell'a, na którym pracowałem.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: EIZO FlexScan EV2436W-BK - pierwsze wrażenia

03 czerwca 2015, 21:50 - śr

sinolog pisze:
max pisze:A jesteś wstanie ocenić na ile wpływ na Twoją ocenę ma sam monitor, a na ile jego prawidłowe wyregulowanie i zaadoptowanie do warunków otoczenia przez Toma01?
Na pewno prawidłowe wyregulowanie + ogólnie bardzo profesjonalne podejście Pana Tomasza do sprawy ma ogromny wpływ
na moją pozytywną ocenę.

Tak, jak napisałem, wcześniej też korzystałem z EIZO więc chcąc kupić monitor od razu brałem tą firmę pod uwagę, konkretny model natomiast wybrałem po skonsultowaniu tego tu na forum + z Panem Tomaszem. Nie znam się na monitorach, więc ciężko jest mi dokonać oceny sprzętu pod względem jakiś konkretnych parametrów technicznych. Jedyne, co mogę powiedzieć, to że po tym bardzo krótkim okresie użytkowania zauważam ogromną różnicę na plus w stosunku do mojego starego monitora i niewyregulowanego Dell'a, na którym pracowałem.
Ale ta cała regulacja to przecież prosty suwak jaskrawości, którym każde dziecko potrafi manipulować i dostosować tą jasność tak, aby było komfortowo. Dziwię się, że do tego potrzeba porad fachowca ponad to do czego można dojść samemu, nie będąc żadnym geniuszem. Co do kalibracji takiego monitora jak EV to nie bardzo rozumiem po co i jaki ma sens kalibrować monitor, który nie ma 3DLUT i nie ma kalibracji sprzętowej. To nie jest monitor do kontroli koloru.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO FlexScan EV2436W-BK - pierwsze wrażenia

03 czerwca 2015, 21:56 - śr

Cicho, bo się wyda. :twisted:
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: EIZO FlexScan EV2436W-BK - pierwsze wrażenia

03 czerwca 2015, 22:42 - śr

GrzesiekR pisze: Ale ta cała regulacja to przecież prosty suwak jaskrawości, którym każde dziecko potrafi manipulować i dostosować tą jasność tak, aby było komfortowo. Dziwię się, że do tego potrzeba porad fachowca ponad to do czego można dojść samemu, nie będąc żadnym geniuszem. Co do kalibracji takiego monitora jak EV to nie bardzo rozumiem po co i jaki ma sens kalibrować monitor, który nie ma 3DLUT i nie ma kalibracji sprzętowej. To nie jest monitor do kontroli koloru.
No pewnie, że to nie jest profesjonalny monitor i nie kupowałem go jako takiego ani też nikt nigdy nie powiedział mi, że to tego rodzaju sprzęt. Niemniej jednak cieszę się, że sprzęt który dostałem przeszedł selekcję, wygrzewanie i kalibrację bo przynajmniej mam gwarancję, że wszystko jest z nim OK. Poza tym, tak jak pisałem - nie znam się na ustawianiu monitorów oraz na tym, jak powinny wyglądać optymalne warunki do pracy dlatego też cieszę się, że ktoś udzielił mi konkretnych porad.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO FlexScan EV2436W-BK - pierwsze wrażenia

03 czerwca 2015, 22:53 - śr

Jeden szczególik. Ten monitor został wyregulowany. Kalibracja sprzętowa EIZO EV jest niemożliwa.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO FlexScan EV2436W-BK - pierwsze wrażenia

03 czerwca 2015, 23:00 - śr

Kalibracja to nie tylko ruszenie regulatora jaskrawość. Proszę też pamiętać, że przy regulacji jaskrawości tanie ekrany zmieniają punkt bieli, więc regulacja musi być do konkretnej jasności, na monitorze i charakteryzacja w profilu. Nawet przeglądarki internetowe obsługują zarządzanie barwą, więc skoro nawet telewizory się kalibruje, aby mieć neutralny odbiór, to dlaczego nie warto monitora?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: EIZO FlexScan EV2436W-BK - pierwsze wrażenia

03 czerwca 2015, 23:01 - śr

max pisze:Jeden szczególik. Ten monitor został wyregulowany. Kalibracja sprzętowa EIZO EV jest niemożliwa.
@max: ok, serio ja naprawdę się nie znam na kalibracji ekranów :D Mogę tylko wizualnie porównać jakość wyświetlania np. zdjęć Gudzowatego, czy Jamesa Nachtwey'a do tego, co świeciło na
moim starym EIZO czy Dellu i jest dużo lepiej. Z tego, co wiem monitor był wygrzewany, potem mierzony i regulowany do parametrów pomieszczenia, w którym stoi.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO FlexScan EV2436W-BK - pierwsze wrażenia

03 czerwca 2015, 23:03 - śr

@Tom01. Monitor biurowy warto skalibrować. Problem polega na tym, że tego się nie da. Domyślam się, że oprócz jaskrawości wyregulował Pan wagi RGB w trybie User. Kalibracją w rozumieniu tego forum to jednak nie jest.

@Sinolog. Pytanie, czy płaciłeś za kalibrację, czy regulację?
Ostatnio zmieniony 03 czerwca 2015, 23:06 - śr przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO FlexScan EV2436W-BK - pierwsze wrażenia

03 czerwca 2015, 23:05 - śr

Da się da. Doprowadzenie monitora do kontrolowanego, określonego stanu, to właśnie kalibracja. Zapewne ma Pan na myśli metody kalibracji. Są trzy: programowa, sprzętowo-programowa i sprzętowa. Ten akurat kalibruje się drugą metodą. Najlepsza jest oczywiście trzecia, ale faktycznie EV nie ma takiej możliwości.

Niech Pan nie miesza ludziom w głowach. Regulacja to całkiem inny proces.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO FlexScan EV2436W-BK - pierwsze wrażenia

03 czerwca 2015, 23:08 - śr

Czyli korekcja w karcie grafiki. Tak można skalibrować każy monitor, nawet taki, którego się nie da, ale OK, to jest kalibracja.
Ostatnio zmieniony 03 czerwca 2015, 23:09 - śr przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO FlexScan EV2436W-BK - pierwsze wrażenia

03 czerwca 2015, 23:09 - śr

sinolog pisze:Mogę tylko wizualnie porównać jakość wyświetlania np. zdjęć Gudzowatego, czy Jamesa Nachtwey'a do tego, co świeciło na
moim starym EIZO czy Dellu i jest dużo lepiej. Z tego, co wiem monitor był wygrzewany, potem mierzony i regulowany do parametrów pomieszczenia, w którym stoi.
W kartonie ma Pan wydruk wzornika Atkinsona a w emailu z profilem jego oryginał. Porównanie w świetle słonecznym da Panu podgląd czy robota jest dobrze zrobiona i pozwoli na ocenę faktycznej wiarygodności ekranu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO FlexScan EV2436W-BK - pierwsze wrażenia

03 czerwca 2015, 23:10 - śr

max pisze:Czyli korekcja w karcie grafiki. Tak można skalibrować każy monitor, nawet taki, którego się nie da.
To jest trzecia metoda, programowa, kiedy monitor nie ma żadnych regulatorów. Kalibracja od regulacji różni się zasadniczo. Wyregulować sobie Pan może na oko jaskrawość. Kalibracja uwzględnia szerszy i bardziej precyzyjny zakres regulacyjny, czyli koryguje punkty bieli, czerni, liniowość a przede wszystkim zawiera profil opisujący własności kolorymetryczne monitora, z którego korzystają aplikacje z modułami zarządzania barwą.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: EIZO FlexScan EV2436W-BK - pierwsze wrażenia

03 czerwca 2015, 23:11 - śr

Tom01 pisze:
sinolog pisze:Mogę tylko wizualnie porównać jakość wyświetlania np. zdjęć Gudzowatego, czy Jamesa Nachtwey'a do tego, co świeciło na
moim starym EIZO czy Dellu i jest dużo lepiej. Z tego, co wiem monitor był wygrzewany, potem mierzony i regulowany do parametrów pomieszczenia, w którym stoi.
W kartonie ma Pan wydruk wzornika Atkinsona a w emailu z profilem jego oryginał. Porównanie w świetle słonecznym da Panu podgląd czy robota jest dobrze zrobiona i faktyczną wiarygodność ekranu.
Panie Tomku porównywałem i jest dobrze (pisałem zresztą o tym w pierwszym poście o "pierwszych wrażeniach").
Ostatnio zmieniony 03 czerwca 2015, 23:15 - śr przez sinolog, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: EIZO FlexScan EV2436W-BK - pierwsze wrażenia

03 czerwca 2015, 23:13 - śr

Ja chyba wracam do działu składanie komputera :D i ogólnie cieszenia się monitorem bo tu mnie Panowie zjecie :D

Zapytajcie mnie może o gramatykę języka chińskiego...
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO FlexScan EV2436W-BK - pierwsze wrażenia

03 czerwca 2015, 23:23 - śr

Już się przymykam. Życzę miłego użytkowania.

PS. No to jak tam "gżegżółka" po chińsku? ;)
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: EIZO FlexScan EV2436W-BK - pierwsze wrażenia

03 czerwca 2015, 23:29 - śr

max pisze:Już się przymykam. Życzę miłego użytkowania.

PS. No to jak tam "gżegżółka" po chińsku? ;)
大杜鹃, w transliteracji pinyin: dà dùjuān ;) pozdrawiam! :D Ale miało być o gramatykę, nie leksykę :D

Obrazek

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu