Zmiana na EIZO

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Zmiana na EIZO

23 sierpnia 2015, 22:57 - ndz

Co nam po spektakularnym rozjeździe, skoro nie wiemy czy spektakularnie rozjechał się sensor czy wyświetlacz?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Zmiana na EIZO

23 sierpnia 2015, 23:04 - ndz

Tom01. Jeśli dobrze rozumiem te obrazki, czego niestety nie jestem pewien, to liczysz na to, że nikt z nich nic nie zrozumie.

Jeśli cokolwiek zrozumiałem, to pokazujesz współrzędne chrominancji przy jasności bieli:
0.09cd/m2 i 374cd/m2.

Jeśli tak, to straszne głupoty Waść pokazujesz.

Poproszę o to co wyżej, ale 80cd/m2 i 120cd/m2 oraz uzasadnienie, że manewrowanie wypełnieniem i napięciem odniesienia poprawia stabilność współrzędnych chrominancji bieli.
PS. Moim skromnym zdaniem czyste sterowanie PWM, w ktòrym moc podświetlenia diody niebieskiej oświetlającej żółty luminofor jest stała, a zmienia się wypełnienie, da lepszą stabilność. Dlaczego? Bo moc podświetlenia (w króciutkim ułamku sekundy, którego czas jest zmienny) jest stała.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zmiana na EIZO

23 sierpnia 2015, 23:19 - ndz

Ten montiorek został ustawiony przy 120 nitach x=0,3128 y=0,3292, ustawiany jako target a potem z ciekawości sru w jedną i sru w drugą jaskrawością. Monitor pojechał jak durny w krzaki co widać na zrzutach. Oczywiście, jak pisałem, przy mniejszej regulacji, zmiany punktu bieli są mniejsze, ale bardzo wyraźne. Nie będę o 23:00 w niedzielę zdejmował charakterystyk a nie mam żadnych zrzutów pod ręką.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Keehl
Posty: 8
Rejestracja: 16 sierpnia 2015, 23:34 - ndz

Re: Zmiana na EIZO

01 września 2015, 02:00 - wt

To ja jeszcze jedno pytanie dotyczące EV2450. Czy to normalne, że wartości kontrastu powyżej 50 (jednostki w menu) są praktycznie nieużywalne? (kolory stają się mocno przekłamane, zwłaszcza odcienie szarego).
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zmiana na EIZO

01 września 2015, 08:50 - wt

Kontrastu w ogóle się nie rusza. Z racji konstrukcji LCD, tak naprawdę nie ma regulacji kontrastu. Normalnie regulatory obrazu powinny działać w sposób następujący:
1. Jaskrawość reguluje poziom czerni.
2. Kontrast reguluje poziom bieli.
W LCD jest tylko jeden regulator-kombajn, który reguluje moc lamp i zmienia zarówno poziomy bieli i czerni. W zasadzie powinien nazywać się "regulator jasności". Istnieje regulator "kontrastu", który przycina matrycę, dając namiastkę regulacji kontrastu, ale wprowadza też poważne skutki uboczne.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Zmiana na EIZO

01 września 2015, 13:32 - wt

W razie awaryjnych sytuacji, np. niewystarczająca regulacja mocy podświetlenia, objawiająca się zbyt mocnym świeceniem przy ustawieniu minimalnym, regulator kontrastu pozwala na obniżenie jasności bieli przez przycięcie matrycą. Ponieważ spada jasność bieli, a jasność czerni pozostaje stała, to spada kontrast (iloraz jasności bieli i czerni). Z tego punktu widzenia regulator ten można nazwać regulatorem kontrastu. Ściśle jednak rzecz ujmując jest tak jak napisał Tom01:
Tom01 pisze:1.Jaskrawość reguluje poziom czerni
... i bieli.
Tom01 pisze:2. Kontrast reguluje poziom bieli
... zachowując poziom czerni na stałym poziomie.
Keehl
Posty: 8
Rejestracja: 16 sierpnia 2015, 23:34 - ndz

Re: Zmiana na EIZO

05 września 2015, 13:38 - sob

Postanowiłem opisać swoje wrażenia dotyczące EV2450, a nóż może komuś się przyda : ) w porównaniu do mojego DELLA, również opartego na IPS

Jakość wykonania: nie mam nic do zarzucenia, nie skrzypi jak mój DELL :D
Wygląd: bardzo mi przypadł go gustu, praktycznie brak ramek, ogólnie może być ozdobą na biurku : )
Regulacja: opcja ustawienia temperatury barw w kelwinach ze skokiem co 500K bardzo przypadła mi do gustu (a nie tylko tryby cool, warm jak w innych tańszych monitorach). Regulacja jaskrawości to mistrzostwo, można sprawić, że monitor praktycznie nie świeci, przy pracy wieczorami / nocą mega sprawa. Ponadto pomimo schodzenia z jasnością na niskie poziomy obraz wciąż wydawał się 'czysty', porównując bok w bok z moim Dellem, na tym drugim miałem wrażenie, jakby mi ktoś monitor przykrywał rajstopą :D
Kolory: bardziej mi przypadły do gustu na Eizo, Dell miał bardziej nasycone, ale te na Eeizo wydawały się bardziej naturalne
Czerń: wiem, że mowa o czerni w przypadku IPSów to kwestia umowna :D, aczkolwiek na mój gust czerń Eizo miała więcej wspólnego z czernią, niż ta na Dellu
Równomierność podświetlenia: całościowo zdecydowanie lepsza na Eizo niż na Dellu, jednak pojawiło się jedno 'ale':
lewy dolny róg na ciemnych tłach świecił bardziej niż reszta matrycy. Sprawdzałem, czy to nie jest kwestia percepcji i srebrzenia, jednak przy obracaniu monitorem mocniejsze świecenie wędrowało razem z ferelnym rogiem. I tu mini plus dla Della, o ile całościowo jego podświetlenie było mniej równomierne, to jednak nie było obszaru, który by się w takim stopniu wyróżniał, jak ten na Eizo. Niestety ostatecznie to zdecydowało o zwrocie omawianego Eizo.

I tutaj pytania do Pana Tomasza:
1. Czy wzięcie u Pana opcji selekcji pozwala skutecznie ograniczyć nierównomierność podświetlenia? (innymi słowy, czy to daje gwarancję dostania egzemplarza, który w przypadku danego modelu świeci zdecydowanie powyżej przeciętnej? - taka perełka : D)
2. I drugie pytanie, z ciekawości. Czy przeprowadzał Pan już selekcję modelu EV2450? Jeżeli tak, to czy ciężko trafić na egzemplarz, który ją przechodzi? Zastanawia mnie po prostu, czy to ja miałem pecha, czy rzeczywiście statystycznie większa jest szansa na model, który jej nie przejdzie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zmiana na EIZO

05 września 2015, 19:08 - sob

Ad1. Przebieram monitory właśnie w celu uniknięcia takich niespodzianek. Niektóre modele mają jakieś cechy wrodzone i nie jest możliwe wybranie idealnego ale...
Ad2. ... EV2450 nie cierpi na chroniczne podświetlenie narożnika.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Marpas, Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68398
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu