Pytanie o "upgrade" monitora

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
marchec
Posty: 14
Rejestracja: 04 lutego 2012, 14:28 - sob

Pytanie o "upgrade" monitora

18 października 2015, 13:06 - ndz

Witam,
obecnie posiadam EIZO EIZO FlexScan S2233W-H. Używam go głównie do amatorskiej obróbki zdjęć (PS, Lightroom) oraz przeglądania Internetu, trochę dokumentów. Monitor jest szerokogamutowy, ale chyba nie wykorzystuję jego pełnych możliwości fotograficznych (fotografuję w przestrzeni sRGB). Kupiony był zatem trochę na wyrost.
Przede wszystkim jak na dzisiejsze czasy ma zdecydowanie za małą rozdzielczość i wielkość obszaru roboczego. Dojrzałem zatem do wymiany na inny monitor, raczej sRGB.
Początkowo zainteresowałem się mocno EIZO EV2455 ze względu na format 16:10, przyzwoitą rozdzielczość oraz kompaktowe wymiary.
Teraz z kolei wpadł mi w oko i mocno zainteresował NEC EA274WMi. Budżet max 2500zł.
Pytania są następujące:
- czy do moich zastosowań zobaczę istotną różnicę w jakości wyświetlanego obrazu między S2233W-H a EV2455 oraz EA274WMi - chodzi mi o kolory, podświetlenie
- czy rozdzielczość 2560 x 1440 będzie obsłużona bez problemów przez kartę Intel HD 4600 zintegrowaną z procesorem i5-4460?
- czy format 16:10 w przypadku 24'' Eizo to może bardziej praktyczne rozwiązanie niż 16:9 w przypadku 16:9 27'' Nec-a?
- czy przesiadka na 24'' Eizo EV2455 da mi zauważalną różnicę jeśli chodzi o wielkość obszaru roboczego, czy też lepiej szukać 27''?
- nigdy nie miałem do czynienia z rozdzielczością 2560 x 1440 - czy zapewni ona komfortową pracę z przeglądarką internetową i programami PS/LR?
Z góry dziękuję za wszelkie sugestie:)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Pytanie o "upgrade" monitora

18 października 2015, 13:18 - ndz

marchec pisze:chyba nie wykorzystuję jego pełnych możliwości
Czyli nie ma Pan oczu? :)
Co to w ogóle za durny pogląd, "nie wykorzystuję możliwości"? Patrzenie na obraz jest wykorzystywaniem pełni możliwości monitora. Tak samo jak posadzenie tyłka na fotelu jest wykorzystywaniem fotela w 100%.
marchec pisze:- czy do moich zastosowań zobaczę istotną różnicę w jakości wyświetlanego obrazu między S2233W-H a EV2455 oraz EA274WMi - chodzi mi o kolory, podświetlenie
Pewnie, że tak. Pana monitor jest na PVA, pozostałe na IPS. Różnica jest widoczna.
marchec pisze:- czy rozdzielczość 2560 x 1440 będzie obsłużona bez problemów przez kartę Intel HD 4300?
Jeśli ma wyjście HDMI to nie. Jeśli ma DVI to prawdopodobnie tak. Jeśli ma DP, MiniDP lub TB to tak.
marchec pisze:- czy format 16:10 w przypadku 24'' Eizo to może bardziej praktyczne rozwiązanie niż 16:9 w przypadku 16:9 27'' Nec-a?
Nie. Formaty "niskie" mają negatywny wpływ na komfort przy małych ekranach. 27" 16x9 jest wyższy niż 24" 16x10, więc jest lepiej, nie gorzej.
marchec pisze:- czy przesiadka na 24'' Eizo EV2455 da mi zauważalną różnicę jeśli chodzi o wielkość obszaru roboczego, czy też lepiej szukać 27''?
Każde zwiększenie obszaru roboczego jest na plus. 22"<24"<27"
marchec pisze:- nigdy nie miałem do czynienia z rozdzielczością 2560 x 1440 - czy zapewni ona komfortową pracę z przeglądarką internetową i programami PS/LR?
Jak najbardziej.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
marchec
Posty: 14
Rejestracja: 04 lutego 2012, 14:28 - sob

Re: Pytanie o "upgrade" monitora

18 października 2015, 13:37 - ndz

Czyli nie ma Pan oczu? :)
Co to w ogóle za durny pogląd, "nie wykorzystuję możliwości"? Patrzenie na obraz jest wykorzystywaniem pełni możliwości monitora. Tak samo jak posadzenie tyłka na fotelu jest wykorzystywaniem fotela w 100%.
Może źle się wyraziłem - nie jestem w stanie docenić i w pełni wykorzystać przestrzeni AdobeRGB, którą na pewno docenią profesjonalni fotografowie :) Nie stać mnie też na monitor szerokogamutowy w poszukiwanej przeze mnie rozdzielczości - nie chciałbym się jednocześnie rozczarować wydając 2500zł na nowy monitor...
Pewnie, że tak. Pana monitor jest na PVA, pozostałe na IPS. Różnica jest widoczna.
Wolę się upewnić - różnica jest na korzyść IPS?

Dziękuję za pozostałe rady Panie Tomaszu - wniosek mogę chyba wyciągnąć taki, że raczej faworytem powinien pozostać EA274WMi?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Pytanie o "upgrade" monitora

18 października 2015, 13:45 - ndz

marchec pisze:Może źle się wyraziłem - nie jestem w stanie docenić i w pełni wykorzystać przestrzeni AdobeRGB
Robi Pan zdjęcia w RAW-ach? Jeśli tak, to szeroki gamut się przydaje.
marchec pisze:Nie stać mnie też na monitor szerokogamutowy w poszukiwanej przeze mnie rozdzielczości - nie chciałbym się jednocześnie rozczarować wydając 2500zł na nowy monitor...
Nie rozważał Pan dorzucić kilka stówek na CS240? Szeroki gamut, 3D LUT, podświetlenie dwukolorowe, inne zalety.
marchec pisze:Wolę się upewnić - różnica jest na korzyść IPS?
I tak i nie. PVA ma zalety tam gdzie IPS ma wady i odwrotnie.
marchec pisze:wniosek mogę chyba wyciągnąć taki, że raczej faworytem powinien pozostać EA274WMi?
Wszystko zależy czy chce Pan wielkość czy jakość. Przy 2500 zł są znacznie lepsze monitory do fotografii, choć mniejsze.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
marchec
Posty: 14
Rejestracja: 04 lutego 2012, 14:28 - sob

Re: Pytanie o "upgrade" monitora

18 października 2015, 14:01 - ndz

Robi Pan zdjęcia w RAW-ach? Jeśli tak, to szeroki gamut się przydaje.
Około 20% wykonanych i wyselekcjonowanych zdjęć obrabiam w RAW-ach (tam gdzie silnik jpg aparatu niekoniecznie dobrze sobie poradził.
Nie rozważał Pan dorzucić kilka stówek na CS240? Szeroki gamut, 3D LUT, podświetlenie dwukolorowe, inne zalety
Kilka stówek nie byłoby wielkim problemem, ale CS240 to dalej 24'', nie bardzo mogę wyobrazić sobie różnicę w przestrzeni roboczej, którą obecnie posiadam...
I tak i nie. PVA ma zalety tam gdzie IPS ma wady i odwrotnie.
Czy mogę prosić linka do jakiegoś wiarygodnego porównania tych matryc?
Wszystko zależy czy chce Pan wielkość czy jakość.
Impulsem, który zdecydował o zmianie jest zwiększenie obszaru roboczego (co za tym idzie rozdzielczości i fizycznego rozmiaru). W tym przypadku raczej 27'' chyba wygrywa...
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Pytanie o "upgrade" monitora

18 października 2015, 14:35 - ndz

Moim zdaniem zamiana S2233W 22" 1680x1050 na 24" 1920x1200 nie ma sensu. Za mała różnica w przestrzeni i rozdzielczości. Albo zostawić tak jak jest (jeśli działa i jakość odpowiada), albo zmieniać na 27" 2560x1440 (NEC EA274WMi) lub 3840x2160 (NEC EA275UHD).
Za chwilę monitory 1920x1080/1200 będą się kisić w magazynach, bo 4K/UHD wali drzwiami i oknami.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Pytanie o "upgrade" monitora

18 października 2015, 14:36 - ndz

marchec pisze:Około 20% wykonanych i wyselekcjonowanych zdjęć obrabiam w RAW-ach (tam gdzie silnik jpg aparatu niekoniecznie dobrze sobie poradził.
Wobec tego dlaczego zakłada Pan, że biurowy monitor (EV/EA) pozwoli na wiarygodne wyświetlanie różnicy między JPG a RAW?
marchec pisze:Kilka stówek nie byłoby wielkim problemem, ale CS240 to dalej 24'', nie bardzo mogę wyobrazić sobie różnicę w przestrzeni roboczej, którą obecnie posiadam...
W tej chwili ma Pan 22", więc 24" w tym samym formacie da Panu 5cm więcej na przekątnej i 1920x1200 zamiast 1680x1050. Różnica jest istotna.
marchec pisze:Czy mogę prosić linka do jakiegoś wiarygodnego porównania tych matryc?
W internecie materiałów na ten temat są tony. O ile w ogóle są potrzebne, bo PVA i tak Pan już nie kupi. Rynek jest opanowany przez IPS i ich klony.
max pisze:Za chwilę monitory 1920x1080/1200 będą się kisić w magazynach, bo 4K/UHD wali drzwiami i oknami.
Ta chwila to prawdopodobnie będzie wiele lat. Nie należy zakładać, że właściciel linii technologicznej "tradycyjnych" paneli z ochotą zaorze ziemię pod halą gdzie je produkuje i wyłoży miliony na nową. Raczej będzie się eksploatować posiadaną technologię jeszcze bardzo długo. Podobnie jak jest z płytami CD i DVD. I zawsze typowe obecnie rozdzielczości będą wyraźnie tańsze od UHD/4K/8K itd. Chodzi o zbyt.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Pytanie o "upgrade" monitora

18 października 2015, 14:59 - ndz

Tom01 pisze:Ta chwila to prawdopodobnie będzie wiele lat. Nie należy zakładać, że właściciel linii technologicznej "tradycyjnych" paneli z ochotą zaorze ziemię pod halą gdzie je produkuje i wyłoży miliony na nową. Raczej będzie się eksploatować posiadaną technologię jeszcze bardzo długo. Podobnie jak jest z płytami CD i DVD. I zawsze typowe obecnie rozdzielczości będą wyraźnie tańsze od UHD/4K/8K itd. Chodzi o zbyt.
Właściciele linii technologicznej, czyli LG Display, już dawno zaorali pole, wybudowali hale, kupili nowe maszyny i klepią nowe panele. Problemem jest jak na razie to, że pole jest za małe, więc orają następne...
Jeśli zaś chodzi o ceny matryc 4K/UHD to już mocno spadły i kwestią najwyżej kilku najbliższych miesięcy są dalsze spadki. Nie mam tu na myśli oczywiście monitorów EIZO z panelami 4K/UHD, bo tu ceny są naprawdę bardzo wysokie, wręcz zaporowe.
Wracając zaś do producentów paneli i monitorów. Jeśli chcą dalej sprzedawać monitory (i telewizory) z wolumenem jak w poprzednich latach, to muszą się przestawić na wysokie rozdzielczości. Nikt nie chce po raz drugi kupować niemal takiego samego monitora (TV), wydając przy tym w sposób nie do końca uzasadniony, swych własnych ciężko zarobionych pieniędzy. Wygląda na to, że przykład założyciela wątku potwierdza tą tezę.
marchec pisze:Przede wszystkim jak na dzisiejsze czasy ma zdecydowanie za małą rozdzielczość i wielkość obszaru roboczego. Dojrzałem zatem do wymiany na inny monitor, raczej sRGB.
marchec pisze:...ale CS240 to dalej 24'', nie bardzo mogę wyobrazić sobie różnicę w przestrzeni roboczej, którą obecnie posiadam...
...
Impulsem, który zdecydował o zmianie jest zwiększenie obszaru roboczego (co za tym idzie rozdzielczości i fizycznego rozmiaru). W tym przypadku raczej 27'' chyba wygrywa...
Moim więc zdaniem, na dzień dzisiejszy, wybór monitora 27" 2560x1440 ma jeszcze sens. Niżej już nie. No chyba, że chcemy co dwa lata kupować nowe monitory. Producentom sprzętu z pewnością odpowiadałby taki sposób postępowania.

PS. Nad jedną rzeczą bym się jeszcze pochylił. Sam procesor graficzny nie rozwiązuje jeszcze problemu obsługi rozdzielczości. Jak wspomniał Tom, problemem jest transmiter. Pytanie czy to laptop, czy sprzęt stacjonarny. Powinien mieć wyjście DVI DualLink lub DisplayPort (lub miniDP). W przypadku blaszaka zakup najtańszej karty z odpowiednimi wyjściami, nawet używanej, nie stanowi żadnego problemu. Z laptokiem jest już znacznie gorzej, w razie braku odpowiedniego wyjścia.
marchec
Posty: 14
Rejestracja: 04 lutego 2012, 14:28 - sob

Re: Pytanie o "upgrade" monitora

18 października 2015, 16:08 - ndz

PS. Nad jedną rzeczą bym się jeszcze pochylił. Sam procesor graficzny nie rozwiązuje jeszcze problemu obsługi rozdzielczości. Jak wspomniał Tom, problemem jest transmiter. Pytanie czy to laptop, czy sprzęt stacjonarny. Powinien mieć wyjście DVI DualLink lub DisplayPort (lub miniDP). W przypadku blaszaka zakup najtańszej karty z odpowiednimi wyjściami, nawet używanej, nie stanowi żadnego problemu. Z laptokiem jest już znacznie gorzej, w razie braku odpowiedniego wyjścia.
Komputer to stacjonarka z wyjściem Display Port, więc raczej problemów nie przewiduję.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Pytanie o "upgrade" monitora

18 października 2015, 17:58 - ndz

Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Pytanie o "upgrade" monitora

18 października 2015, 18:00 - ndz

max pisze:Właściciele linii technologicznej, czyli LG Display, już dawno zaorali pole, wybudowali hale, kupili nowe maszyny i klepią nowe panele. Problemem jest jak na razie to, że pole jest za małe, więc orają następne...
Bzdury gadacie max. Wolumen matryc "tradycyjnych" w stosunku do UHD i innych o podwyższonej rozdzielczości to prawdopodobnie dziesięć milionów do jednego albo jeszcze ciekawiej. Głównym źródłem przychodu są "normalne" panele i będą klepane masowo, dopóki będzie na nie zbyt. A będzie dotąd, dopóki układ cenowy będzie korzystny.
max pisze:Jeśli zaś chodzi o ceny matryc 4K/UHD to już mocno spadły i kwestią najwyżej kilku najbliższych miesięcy są dalsze spadki.
Co prawda mam szklaną kulę, ale chyba się popsuła, bo nie sposób wywróżyć co będzie w najbliższych kilku miesiącach. Również chciałbym aby UHD wymiotło cały rynek, ale jestem realistą i wiem, że rynkiem rządzą pieniądze. A te mówią, że głównym celem jest maksymalizacja zysku a nie poprawianie stanu posiadania Kowalskich. Przewiduję, jak pisałem wcześniej, że nawet za parę lat, nadal będzie cała gromada modeli o typowych rozdzielczościach.
max pisze:Wracając zaś do producentów paneli i monitorów. Jeśli chcą dalej sprzedawać monitory (i telewizory) z wolumenem jak w poprzednich latach, to muszą się przestawić na wysokie rozdzielczości.
Nic nie muszą.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Pytanie o "upgrade" monitora

18 października 2015, 18:41 - ndz

Tom01 pisze:Głównym źródłem przychodu są "normalne" panele i będą klepane masowo, dopóki będzie na nie zbyt. A będzie dotąd, dopóki układ cenowy będzie korzystny.
Zgadzam się. O zbyt właśnie chodzi. Monitory 1920x1080 za 500zł oczywiście jeszcze nadal będą się sprzedawać w ilościach wielokrotnie większych niż UHD.
Natomiast w klasie monitorów droższych, gdzie wymagania są wyższe i gdzie klienci już posiadają coś w rodzaju 1920x1080, oczekiwania będą inne. Tu będzie rządzić 2560x1440 i 3840x2160.

Mnie się wydaje, że do pewnego stopnia zajdzie sytuacja, jaka ma miejsce na rynku telewizoròw. Na jednej z największych wystaw Audio-Video w Berlinie, IFA 2015, która miała miejsce przed miesiącem, ze świecą było szukać sprzętu FullHD. Tego typu produktami rynek po prostu już się nasycił, zwłaszcza w klasie wyższej, a klasą wyższą zajmuje się przecueż to forum. To moja szklana kula. ;)

Nawet jeśli Tom01 masz rację i wybór dzisiaj 4K/UHD jest przedwczesny, to z 2560x1440 z pewnością tak już nie jest, a inwestowanie w monitory o rozdzielczościach zbliżonych do 1920x1080/1200 jest stratą pieniędzy w tej klasie cenowej. Sprzęt ten moralnie bardzo szybko się zestarzeje. W zasadzie będzie przestarzały już w dniu zakupu.

Ujmę sprawę prościej i bardziej dosadnie. Ktoś, kto kupi dziś monitor UHD nie będzie go wymieniał przez najbliższe 10-15 lat.
Ktoś, kto kupi dziś 1920x1080/1200 za dwa lata będzie wymieniał na 2560x1440, za kolejne dwa na 3840x2160. Pewnie wówczas UHD będzie tańszy, ale i tak będzie sporo "w plecy".
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Pytanie o "upgrade" monitora

18 października 2015, 19:00 - ndz

max pisze:Nawet jeśli Tom01 masz rację i wybór dzisiaj 4K/UHD jest przedwczesny, to z 2560x1440 z pewnością tak już nie jest, a inwestowanie w monitory o rozdzielczościach zbliżonych do 1920x1080/1200 jest stratą pieniędzy w tej klasie cenowej. Sprzęt ten moralnie bardzo szybko się zestarzeje. W zasadzie będzie przestarzały już w dniu zakupu.
Nie uważam tak. Rozdzielczość to tylko jedno z kryteriów. Nawet jeśli monitor ma wyświetlać teksty z logów serwera, nie jest JEDYNĄ cechą. W tym wątku mamy konkretne zastosowania związane z kolorem a tu ważniejsze są liniowość, równomierność, kalibracja. Rozdzielczość to małe miki.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
cz
czuk

Re: Pytanie o "upgrade" monitora

18 października 2015, 19:16 - ndz

Spoko.Trochę obiektywizmu też by się przydało.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Pytanie o "upgrade" monitora

18 października 2015, 19:21 - ndz

Ważniejsza to jest suma cech składowych lub najsłabsze ogniwo.
Tom01 pisze:W tym wątku mamy konkretne zastosowania związane z kolorem a tu ważniejsze są liniowość, równomierność, kalibracja.
Tak. I te kryteria spełnia obecny monitor (no, może poza liniowością, równomiernością i kalibracją ;) ). W tym wątku mamy też konkretne wymagania co do wielkości i rozdzielczości, które są główną przyczyną zapytania o nowy sprzęt.
marchec
Posty: 14
Rejestracja: 04 lutego 2012, 14:28 - sob

Re: Pytanie o "upgrade" monitora

18 października 2015, 20:52 - ndz

W tym wątku mamy też konkretne wymagania co do wielkości i rozdzielczości, które są główną przyczyną zapytania o nowy sprzęt.
Tak naprawdę celem mojego zapytania było, czy zobaczę istotną różnicę jakości obrazu pomiędzy posiadanym Eizo AdobeRGB, a wymienionymi wyżej potencjalnymi konkurentami sRGB:) Chciałbym większy obszar roboczy, ale nie chciałbym istotnego i zauważalnego dla laika spadku jakości obrazu.
Tak na marginesie przejechałem się w międzyczasie do pewnego sklepu sieciowego i zobaczyłem jak na żywo wygląda 27 cali - jest olbrzymi w porównaniu z 22'', nie wiem faktycznie czy nie za duży...
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Pytanie o "upgrade" monitora

18 października 2015, 21:32 - ndz

Zobaczysz różnicę i to dużą. Wszystkie monitory różnią się mocno od Twojego. W zasadzie trudno o większą zmianę.

S2233W ma:
* podświetlenie CCFL, od tyłu
* jest szerokogamutowy, bez stabilizacji, a to w dzisiejszych czasach mieszanka nie do przyjęcia
* ma panel PVA, o dość różnej charakterystyce od IPS. PVA jest niedostępne. Pozostało tylko MVA.
* brak możliwości kalibracji sprzętowej, przynajmniej oficjalnie.
* 10cio bitowy 1D LUT, co w połączeniu z szerokim gamutem jest dziś też nie do przyjęcia, gdyż uniemożliwia wyświetlenie sRGB w Windows.
* nie posiada stabilizacji, co w połączeniu z szerokim gamutem jest dziś nieakceptowalne, ze względu na murę chrominancji.

Nowe monitory (CS240 i EA274WMi) mają:
* matrycę IPS, o lepszej charakterystyce kątowej, ale gorszej czerni
* lepszy zakres regulacji jasności
* podświetlenie LED, krawędziowe
* większą powierzchnię
* większą rozdzielczość
* dają się skalibrować
* oddają sRGB bez problemu

27" 2560x1440 nie jest za duży. Mam taki. Łatwo się można przyzwyczaić do większego. Gorzej na odwrót.
marchec
Posty: 14
Rejestracja: 04 lutego 2012, 14:28 - sob

Re: Pytanie o "upgrade" monitora

18 października 2015, 22:11 - ndz

Zobaczysz różnicę i to dużą.
Różnicę na korzyść EA274WMi w stosunku do S2233W?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Pytanie o "upgrade" monitora

18 października 2015, 22:22 - ndz

Tego bym nie powiedział. Obraz będzie inny, pod pewnymi względami lepszy, pod innymi gorszy.

Z całą pewnością obszar będzie większy, rozdzielczość wyższa, a po skalibrowaniu, jakość odwzorowania przyzwoita. Zwłaszcza, że to monitor biurowy, tyle, że o ponadprzeciętnych walorach w tym segmencie. Możliwość kalibracji zbliża go nieco do klasy półprofesjonalnej.

Ujmę sprawę inaczej. Jeśli chcesz monitor większy, o wyższej rozdzielczości i bezwzględnie lepszy, to musisz wydać dużo więcej na: EIZO CS270, NEC PA272W, EIZO CX271, NEC PA302W, NEC PA322W.

Z kolei, przy Twoim obecnym sprzęcie, przechodzenie na CS240 uważam za zbyt mały postęp jak na poniesiony koszt. Dostaniesz coś tylko nieco lepszego niż masz teraz. Szkoda na to pieniędzy i mz. lepiej wówczas odłożyć zakup na później.

Wybór EA274WMi uważam za rozsądny kompromis, ale kompromis.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Pytanie o "upgrade" monitora

18 października 2015, 23:05 - ndz

S2233W to monitor biurowy, niczym specjalnym poza radosnym poszerzeniem gamutu przekładającym się na kiepską równomierność (z uwagi na brak DUE) się nie wyróżniał. EA275UHD ustępuje mu tylko nieco charakterystyką kątową czerni i gamutem, pod każdym innym względem wciąga nosem i wypluwa rufą.

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68395
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu