Przesiadka na 27"

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
pokyfudywise
Posty: 24
Rejestracja: 24 października 2011, 22:03 - pn

Przesiadka na 27"

13 listopada 2015, 16:24 - pt

Hej!
Zbieram się powoli do kolejnej przesiadki już. Tym razem z 24" 16:10 na 27" prawdopodobnie 16:9 (monitory, które mnie interesują nie ma w wersji 16:10). Mój aktualny setup to 2x Eizo EV2455.
NA oku mam dwa modele:
- Eizo EV2750 - Z EV2455 jestem zadowolony, solidny monitorek spełnie moje oczekiwania i ta ramka jest super.
- ASUS Swift PG279Q, podobno całkiem solidny monitorek. Co w ogóle sądzicie o 144Hz? (ten akurat ma OC na 165Hz)

Monitorów używam do tworzenia gier - czyli od szkiców, malowania, poprzez programowanie, modelowanie, obróbka audio/video - jednym słowem wszystko. Okazjonalnie zamierzam pograć.

Co sądzicie?

Pozdro!
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Przesiadka na 27"

13 listopada 2015, 19:51 - pt

W Asus PG279Q siedzi panel będący przerośniętą wersją matryc do laptopów. Co prawda nie jest to TN, ale dno i wodorosty jest niepokojąco blisko. Poza tym, to jest monitor do grania tylko i wyłącznie. Nierówne podświetlenie, banding, zimna kolorystyka, słaba regulacja, za duża gamma. Nie interesowałbym się nim w przypadku innych zastosowań, szczególnie jeśli są choć minimalne wymagania odnośnie jakości obrazu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
cz
czuk

Re: Przesiadka na 27"

13 listopada 2015, 20:08 - pt

pokyfudywise pisze:Hej!
Zbieram się powoli do kolejnej przesiadki już. Tym razem z 24" 16:10 na 27" prawdopodobnie 16:9 (monitory, które mnie interesują nie ma w wersji 16:10). Mój aktualny setup to 2x Eizo EV2455.
NA oku mam dwa modele:
- Eizo EV2750 - Z EV2455 jestem zadowolony, solidny monitorek spełnie moje oczekiwania i ta ramka jest super.
- ASUS Swift PG279Q, podobno całkiem solidny monitorek. Co w ogóle sądzicie o 144Hz? (ten akurat ma OC na 165Hz)

Okazjonalnie zamierzam pograć.

Co sądzicie?

Pozdro!
Max ratuj,możesz coś doradzić,czy lub lepiej czekać na jakieś nowe modele,w rozsądnych cenach. :roll:,chodzi mi o 4K,bo to przyszłościowa rozdzielczość,jeszcze raz pozdrawiam.Niby Eizo ma coś w zanadrzu,ale to tajemnica :|
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Przesiadka na 27"

13 listopada 2015, 21:28 - pt

czuk pisze:Max ratuj
Ja :?:
Nie mam żadnych cynków, które chowałbym dla siebie. Co ja mogę Czuk.

4K? Z całą pewnością niedługo nas zaleje. Tajfun, tsunami, cyklon, czy co tam. Na razie mamy pierwsze grzmoty na horyzoncie, wiatr się wzmaga i już zaczęło padać...

Jeśli chciałbyś koniecznie 4K, a teraz Cię nie stać, to musisz poczekać. Można co prawda tak w nieskończoność, ale z drugiej strony tak radykalnego wzrostu rozdzielczości nigdy nie było na rynku monitorów.

Myślę, że powtórzy się sytuacja, jaka miała miejsce w przypadku monitorów (i TV) FullHD kilka lat temu. Myślę też, że cały ten cykl odbędzie się szybciej niż poprzedni.

Wszystko zmierza w kierunku tzw. "osobliwości". Czyli rozwój przyspiesza tak szybko, że ... no właśnie:

https://www.google.pl/url?sa=t&source=w ... nZoPlTbD4w

Jest jednak nadzieja, że tak prędko to nie nastąpi:
http://www.blog.podrzucki.eu/?p=227
;)
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Przesiadka na 27"

14 listopada 2015, 01:08 - sob

E tam, przesadzasz max. Ile trzeba było czekać na coś takiego jak 4K? Wiele lat. A tak naprawdę żyjemy w czasach bardzo ułomnych urządzeń obrazujących i jeszcze długo tak będzie.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Przesiadka na 27"

14 listopada 2015, 11:02 - sob

Mi chodziło o to, jak kształtował się przyrost jakości obrazowania (i rozdzielczóści) w funkcji czasu. Jest to moim zdaniem linia krzywa z tendencją wzrostową. Ujmując inaczej: "przyspieszenie przyspiesza".

Odpowiadając więc na pytanie, czy warto czekać na 4K/UHD uważam, że proces jego rozpowszechniania będzie się odbywał szybciej niż rozpowszechnianie standardu FullHD.

Jeśli pamiętacie, standard PAL 720x576 obowiązywał kilkadziesią lat. FullHD w TV może z 10lat, w monitorach nawet krócej. 4K będzie wchodził szybciej i istniał jeszcze krócej. Wszystko będzie biegło dalej, aż do osiągnięcia granicy możliwości rozwoju. Sytuacja podobna miała miejsce z rozwojem procesorów do komputerów. Zobacz jak wzrastała na przestrzeni czasu liczba tranzystorów.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/X86
Obecnie rozwój CPU prawie stanął z powodu barier nie do przejścia, ale wcześniej szalał.
Wyświetlacze też potrzebują tranzystorów.

Nie ma to więc związku z samą jakością, a jedynie z jej zmianą w funkcji czasu.

Co do samej jakości. Ja rozumiem, że nie jesteś zadowolony ze swojego wyświetlacza. Ja natomiast wprost przeciwnie. Ekran LCD 2560x1440 do pracy w jasnym otoczeniu, TV plazmowy 1920x1080 i tablet OLED 2560x1600 o nieskończonym kontraście do rozrywki ciemnym otoczeniu, świetnie się sprawdza. A ja wymagający jestem... ;)
Na razie trzeba niestety dobierać różne technologie wyświetlaczy do różnych warunków odbioru. Ale wkrótce, mam nadzieję, wszystkie zastąpi OLED 4K/UHD. :geek:
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Przesiadka na 27"

14 listopada 2015, 11:46 - sob

max pisze:Co do samej jakości. Ja rozumiem, że nie jesteś zadowolony ze swojego wyświetlacza. Ja natomiast wprost przeciwnie. Ekran LCD 2560x1440 do pracy w jasnym otoczeniu, TV plazmowy 1920x1080 i tablet OLED 2560x1600 o nieskończonym kontraście do rozrywki ciemnym otoczeniu, świetnie się sprawdza. A ja wymagający jestem... ;)
Na razie trzeba niestety dobierać różne technologie wyświetlaczy do różnych warunków odbioru. Ale wkrótce, mam nadzieję, wszystkie zastąpi OLED 4K/UHD. :geek:
Taaa..?? A masz prawdziwą, naturalną ostrość ruchu? Masz równomierny obraz pod względem wszystkich walorów? Masz głęboką czerń? Czy możesz tak go ustawić abyś czytał jak z papieru? Wątpię. Jeszcze bardzo wiele przed nami jeśli chodzi o rozwój. Twój monitor na pewno nie jest lepszy od mojego pod względem jakości obrazu, śmiem twierdzić, że odczuwalnie gorszy. Poza rozdzielczością.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Przesiadka na 27"

14 listopada 2015, 12:08 - sob

Ostrości ruchu, a w zasadzie jej płynności, na TV plazmowym nie nam. Ale to nie z powodu wyświetlacza. 24 klatki na sek. rządzi, jak 100 lat temu. Wyświetlałem natomiast nueliczne materiały nagrane z prędkościa 60kl/s i byłem w pełni usatysfakcjonowany.

Z głębokości czerni na TV plazmowym jestem w pełni zadowolony. Tablet OLED jest ood tym względem wyjątkowy. Monitora LCD używam wyłącznie w jasnym otoczeniu, aby ukryć jego słabą czerń. Używam do zastosowań, które dużej głębi czerni nie wymagają.

Co do jakości jak z papieru. Na monitorze jeszcze nie. Za niska rozdzielczość, za duża plamka 0.233mm. Jakością odwzorowania barw jestem zachwycony.

Na tablecie to już praktycznie papier (z połyskiem). ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Przesiadka na 27"

14 listopada 2015, 12:14 - sob

Max, ma Pan chyba VT60, prawda? Można w nim ustawić odgórnie 60Hz i płynność znacznie się poprawia. Ewentualnie TV ma mechanizm dodawania brakujących klatek w materiale 23/24 klatkowym, działa jak złoto, choć łatwo o "teatralny" efekt przy przesadzeniu z regulacją.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Przesiadka na 27"

14 listopada 2015, 12:24 - sob

Niestety się nie zmieścił. Były tylko duże przekątne (jak na mnie, a w zasadzie jak na moje warunki). Musiałem się zadowolić GT50. :)

Intelligent Frame Creation testowałem. Niestety przy większych upłynniaczach bardziej rzucają się w oczy mikroprzycięcia. Sądzę, że to po części wina tandetnego tunera TV kablowej, może jakości sygnału w kablówce i przygotowania przez telewizję. Tuner ma jednak nagrywarkę. Nie można już go wymienić na lepszy (jest najlepszy z dostępnych w tej sieci kablowej). Pozwala odtwarzać materiał w dowolnym czasie i omijać reklamy. Bezcenne. :D
Zastosowanie wbudowanego w TV tunera kablówki nie pozwala na nagrywanie. Taki fiuczer mojej kablówki. :|

Być może VT60 ma jakiś lepszy system. Niestety nie było mi dane tego przetestować.

A TV LCD? Porażka, jak sądzę...
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Przesiadka na 27"

14 listopada 2015, 12:39 - sob

Co do ostrości ruchu. Mówię o monitorze komputerowym LCD który masz oraz tym super tablecie, który masz i nie o jakieś tam 24 kl./s jakiegoś filmu tylko o dowolnym ruchu, który ma miejsce na ekranie o częstotliwości 60Hz. A rusza się ciągle coś i przemieszcza. Ruch to nieodłączna cecha tego co widzimy. Jak scrollujesz stronę internetową czy przemieszczasz okno jakieś aplikacji to masz ostry ruch (nie mówiąc o grach 3D)? Jeśli wg ciebie tak to muszę przyznać, że nasza percepcja się różni :) Płynny tak, ale nie ostry, nic nie przeczytasz podczas ruchu (chyba, że bardzo wolnego), a oko strasznie nie lubi takiego rozmycia, bo jest mega nienaturalne, nie tego oczekuje. Płynność jest ale nie ostrość, proszę nie mylić tych dwóch rzeczy. Monitory kineskopowe tak miały. Plazma już nie istnieje na rynku i mówienie tutaj o niej to tak jakby zachwalać technologię kineskopową.Poza tym również miała swoje wady, mówiłem już o tym nie raz.
Żaden ekran świecący póki co nie potrafi imitować odbioru takiego jaki daje papier. Takiego komfortu. Tablet jest bliżej, to fakt. Ale daleko mu do papieru.
W LCD TV wyostrzacze ruchu działają całkiem przyzwoicie, niestety nadają nieco teatralności ruchowi. Nie ma żadnych przycięć.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Przesiadka na 27"

14 listopada 2015, 13:39 - sob

Przyznam, że od mojego monitora nie wymagam jakiejś super ostrości ruchu. A nawet, jak coś fimowego lub giercowego się na nim pojawia (raz na ruski rok), to mi to wystarcza. Do filmów mi nie odpowiada ze względu na zecydowanie zbyt niski kontrast. Na rozmycie paneli IPS w monitorach nigdy nie narzekałem.
Różnimy się jak widać wymaganiami. Wydaje mi się, że rozumiem, co dana technologia może zaoferować i jakie wymagania spełnić, a jakie nie. Być może przez to mam łatwiej. ;)
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Przesiadka na 27"

14 listopada 2015, 13:50 - sob

Ja po prostu mówię o tym jak daleko jeszcze jesteśmy do obrazowania chociaż bliskiemu doskonałości. Wiadomo, że poszczególne technologie mają swoje ograniczenia ale świadomość o nich nie powoduje, że człowiek nie powinien chcieć więcej. Wszak właśnie ta chęć jest motorem postępu.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Przesiadka na 27"

14 listopada 2015, 14:45 - sob

No cóż. Nie jestem zdania, że stale trzeba chcieć więcej i więcej. :twisted:
Wtedy będziemy stale niezadowoleni. Trzeba też umieć cieszyć z tego co się ma. ;)
Ale sztuką jest też dokonywać dobrych wyborów. Żeby ich potem nie żałować i nie powracać do punktu pierwszego.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Przesiadka na 27"

14 listopada 2015, 16:39 - sob

max pisze:No cóż. Nie jestem zdania, że stale trzeba chcieć więcej i więcej. :twisted:
Wtedy będziemy stale niezadowoleni. Trzeba też umieć cieszyć z tego co się ma. ;)
Jak najbardziej potrafię cieszyć się z tego co mam. Ale gdyby tak wszyscy myśleli to nie byłoby zbyt dużego postępu :twisted:
max pisze:Ale sztuką jest też dokonywać dobrych wyborów. Żeby ich potem nie żałować i nie powracać do punktu pierwszego.
Gratuluję dobrych wyborów :) Jak mówisz, jest to sztuka.
pokyfudywise
Posty: 24
Rejestracja: 24 października 2011, 22:03 - pn

Re: Przesiadka na 27"

17 listopada 2015, 07:24 - wt

A co sądzicie jeśli chodzi o 60Hz (ev2750) vs 144Hz+ (pg279q)?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Przesiadka na 27"

17 listopada 2015, 09:58 - wt

Różne klasy monitorów. Różne zastosowanie i cechy konstrukcji.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Marvin27
Posty: 2
Rejestracja: 08 marca 2016, 08:55 - wt

Re: Przesiadka na 27"

08 marca 2016, 09:11 - wt

Witam.
Że nie chce tworzyć nowego podobnego tematu napisze tutaj moją, zagwostkę.
Przymierzam się kupić nowy monitor na "lata" do domowego użytku i myślę o LG 27MU67, tylko nie wiem czemu jest duży problem z dostepnością. Czy ma wyjść nowy model? Oraz czym się różni od modelu LG 27MU67-B?
Moje wymagania co do monitora :
max 2,5k PLN
UHD
HDMI 2.0
DISPLAYPORT
IPS
Podstawka VESA 100
Min 27 calu max 34

Proszę o radę w znalezieniu monitora o podobnych parametrach.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3878
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Przesiadka na 27"

08 marca 2016, 09:26 - wt

Chyba złe forum na takie pytania.. W takim segmencie monitory są podobne jakościowo, przynajmniej w środku. Opakowania może czasem ładne, ale nie o to chodzi.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Marvin27
Posty: 2
Rejestracja: 08 marca 2016, 08:55 - wt

Re: Przesiadka na 27"

08 marca 2016, 09:30 - wt

To gdzie, szukać odpowiedzi?

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], SzymonBN
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68372
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu