Monitor do zwykłej pracy biurowej,

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
Magnetique
Posty: 3
Rejestracja: 04 stycznia 2016, 20:31 - pn

Monitor do zwykłej pracy biurowej,

04 stycznia 2016, 20:38 - pn

Witam na forum,

Szukam monitora do zwykłej pracy biurowej, programowanie, przeglądanie internetu, przeglądanie zdjęć (ale zupełnie amatorskie, nie będę ich edytował, poza może przycinaniem, obracaniem). Do oglądania filmów mam osobny TV.
Kluczowe dla mnie jest, żeby monitor był, jak ten 27 cali i już UHD - a'la Retina w codziennej pracy z komputerem :)
Równie ważne jest, żeby kilkugodzinna praca jak najmniej męczyła mi wzrok.

Czy ten monitor spełnia te kryteria i czy to sensowny zakup w moim wypadku? Czy możecie mi Państwo polecić ew. jakiś inny monitor lepszy do moich zastosowań?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam
Mariusz K.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do zwykłej pracy biurowej,

04 stycznia 2016, 20:48 - pn

Magnetique pisze:Kluczowe dla mnie jest, żeby monitor był, jak ten 27 cali i już UHD - a'la Retina w codziennej pracy z komputerem :)
No to specjalnie wyboru nie ma. Z ludzkiej jakości monitorów, czyli odpuszczając Asusy czy DELLe, 27" UHD jest tylko NEC EA275UHD. Jeszcze za wcześnie na wysyp modeli.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do zwykłej pracy biurowej,

04 stycznia 2016, 20:59 - pn

Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor do zwykłej pracy biurowej,

04 stycznia 2016, 21:26 - pn

Z ciekawości.. Dlaczego do biurowych zastosowań chcesz koniecznie UHD? Teraz to koszt 4000 zł. Do wielu aplikacji równie dobrze można by brać EV3237, a to już ciut powyżej 6000 zł.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Magnetique
Posty: 3
Rejestracja: 04 stycznia 2016, 20:31 - pn

Re: Monitor do zwykłej pracy biurowej,

05 stycznia 2016, 09:53 - wt

NocnyJastrzab pisze:Z ciekawości.. Dlaczego do biurowych zastosowań chcesz koniecznie UHD? Teraz to koszt 4000 zł. Do wielu aplikacji równie dobrze można by brać EV3237, a to już ciut powyżej 6000 zł.
Dla komfortu i ergonomii użytkowania. Oglądałem w salonie Appla tą samą zawartość na zwykłym monitorze i Retinie. Dla mnie MIAZGA, jeżeli idzie o szczegółowość. W końcu nie widać poszarpanych czcionek i antyaliasingu. Jak już to zobaczyłem, to już nie da się tego "odwidzieć" ;)
Mój poprzedni monitor, który właśnie padł, to wysłużony EIZO 17". Dałem za niego daaawno temu dużo więcej niż bym dał za konkurencyjne LCD typu LG, Asus, ale nie żałuję. Mało oczy się męczą. Wszystko wyraźne - jak na tamte czasy.

Znając siebie, to kupuję monitor na lata, więc jestem gotów dopłacić i kupić coś lepszej jakości, bo codziennie będę z tego korzystał.


Drugiej części nie rozumiem, tzn. proponujesz dołożyć 2000 żeby kupić to EIZO?
Przyznam, że zastanawiałem się nad nim, ale:
-to kobyła na biurku już jednak,
-pixele są większe niż na matrycy o 5" mniejszej z tego NEC'a
-2000 droższy.

W pracy mam 24", więc tak sobie pomyślałem, że 27" w domu, to i tak będzie lepiej. Jeżeli potwierdzisz, że na prawdę polecasz to wielkie EIZO, to przejadę się do salonu EIZO w Warszawie i go obejrzę.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor do zwykłej pracy biurowej,

05 stycznia 2016, 10:25 - wt

Nie chciałem sugerować, że na 100% to będzie lepszy wybór. Tylko można go wziąć pod uwagę, ale trzeba się liczyć z większą dopłatą.
Jak możesz go obejrzeć, to warto skorzystać, niezależnie od ostatecznego wyboru.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do zwykłej pracy biurowej,

05 stycznia 2016, 10:45 - wt

Pytanie jeszcze czy będzie Pan go podłączał do Maca czy peceta? Jest zasadniczna różnica w obsłudze monitorów o podwyższonej rozdzielczości między OSX i Windows.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do zwykłej pracy biurowej,

05 stycznia 2016, 11:03 - wt

Tu głównie płaci się za wielkość ekranu. Matryce 31,5" są po prostu bardzo drogie. Koszt wynika głównie z dużej wysokości. 27" 16:9 jest tylko troszkę wyższy od 24" 16:10. 31,5" mimo, że 16:9 to już jednak jest sporo większy. Mały piksel może być zarówno zaletą jak i wadą. Wszystko zależy do jakości skalowania. Jeśli działa prawidłowo, można brać mniejszy. Jeśli nieprawidłowo to UHD powinien mieć 46" (czyli 2x23"). Ma wówczas takie piksele jak FullHD 23", więc tak samo duże elementy ekranowe przy skalowaniu 100%.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do zwykłej pracy biurowej,

05 stycznia 2016, 11:17 - wt

Mówię o tym, że skalowanie w Windows z definicji nie działa prawidłowo. Jeszcze w żadnej wersji nie zrobili tego poprawnie. OSX natomiast może niemalże płynnie skalować cały interfejs i programy tak, jakby była dowolna rozdzielczość, przy zachowaniu ostrości. Ekran niezależnie od symulowanej rozdzielczości wygląda jakościowo i proporcjonalnie tak samo. Różnica jest kosmiczna, także oszałamiający widok iMaca z Retiną nie będzie analogiczny na pececie w Windows na monitorze UHD.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do zwykłej pracy biurowej,

05 stycznia 2016, 12:43 - wt

Tom01 pisze:Mówię o tym, że skalowanie w Windows z definicji nie działa prawidłowo. Jeszcze w żadnej wersji nie zrobili tego poprawnie.
A jeśli można, co konkretnie jest nie tak? Nie miałem okazji jeszcze używać Windows10, ale liczyłem na to, że chociaż sam system będzie skalował się prawidłowo. Nie na darmo jest tak brzydki. Większość elementów jest wektorowa, nie bitmapowa. Co do aplikacji, to już odrębna sprawa. Dopiero przyszłe lub najnowsze wersje powinny działać prawidłowo.

Tu kilka sugestii, jak ustawić sprzęt. Niestety informacje dotyczą Win8, a nie Win10. Oczywiście obejmują one wszystkie monitory 4K/UHD.

http://www.eizo.pl/baza-wiedzy/wyswietl ... itorow-4k/

http://www.eizo.pl/baza-wiedzy/kupowac- ... m-4k-eizo/

http://www.eizo.pl/baza-wiedzy/informac ... h-4k-eizo/

Może to Panu pomoże.
Ostatnio zmieniony 05 stycznia 2016, 12:48 - wt przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do zwykłej pracy biurowej,

05 stycznia 2016, 12:46 - wt

max pisze:A jeśli można, co konkretnie jest nie tak? (...) Co do aplikacji, to już odrębna sprawa.
No właśnie to. Niektóre aplikacje nie skalują się, zresztą i GUI zaczyna wyglądać nienaturalnie. Na makówce nie ma żadnej różnicy co do wybranej rozdzielczości. Zawsze wszystko wygląda poprawnie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do zwykłej pracy biurowej,

05 stycznia 2016, 12:51 - wt

Tom01 pisze:No właśnie to.
No właśnie to. System jest chyba już jako tako pomyślany. Zachowanie aplikacji trzeba sprawdzić wcześniej. Jeśli jest to niedrogie, warto zaktualizować je do najnowszej wersji. Jeśli aktualna wersja jeszcze nie skaluje się prawidłowo, przyszła już powinna. Można do pewnego stopnia sprawdzić to już teraz, włączają skalowanie na monitorze o niskiej rozdzielczości np. 1920x1080 i zobaczyć, jak zachowują się elementy ekranowe: ikonki, okna dialogowe itp. Zrobią się wielkie, ale na monitorze o wysokim zagęszczeniu pikseli znów będą małe, ale też ostre jednocześnie.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Monitor do zwykłej pracy biurowej,

05 stycznia 2016, 16:54 - wt

max pisze:
Tom01 pisze:Mówię o tym, że skalowanie w Windows z definicji nie działa prawidłowo. Jeszcze w żadnej wersji nie zrobili tego poprawnie.
A jeśli można, co konkretnie jest nie tak? Nie miałem okazji jeszcze używać Windows10, ale liczyłem na to, że chociaż sam system będzie skalował się prawidłowo. Nie na darmo jest tak brzydki. Większość elementów jest wektorowa, nie bitmapowa. Co do aplikacji, to już odrębna sprawa. Dopiero przyszłe lub najnowsze wersje powinny działać prawidłowo.

Tu kilka sugestii, jak ustawić sprzęt. Niestety informacje dotyczą Win8, a nie Win10. Oczywiście obejmują one wszystkie monitory 4K/UHD.

http://www.eizo.pl/baza-wiedzy/wyswietl ... itorow-4k/

http://www.eizo.pl/baza-wiedzy/kupowac- ... m-4k-eizo/

http://www.eizo.pl/baza-wiedzy/informac ... h-4k-eizo/

Może to Panu pomoże.
Max, jak czytałeś moją reckę UHDka to powinieneś wiedzieć co na przykład jest nie tak :) Niestety większość aplikacji na dziś może sprawiać problemy.
Magnetique
Posty: 3
Rejestracja: 04 stycznia 2016, 20:31 - pn

Re: Monitor do zwykłej pracy biurowej,

11 stycznia 2016, 19:38 - pn

Tom01 pisze:Pytanie jeszcze czy będzie Pan go podłączał do Maca czy peceta? Jest zasadniczna różnica w obsłudze monitorów o podwyższonej rozdzielczości między OSX i Windows.
Tak nominalnie, to do Windowsa... Chociaż mam też plan pobawić się w Hackintosha. Przymierzałem się do Maca Mini jakiś czas temu, czekając na nową generację, ale Apple wykastrował ostatnią serię (tylko 2-rdzeniowe procesory), która się pojawiła a nie chcę dawać za iMaca 5k ponad 10tyś zł...


[max] Dzięki za 3 linki - bardzo treściwe


Gdzie można w Waw obejrzeć na żywo tego NECa?

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu