Monitor domowy/uniwersalny max. 1500 zł

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
nicky
Posty: 1
Rejestracja: 08 stycznia 2016, 14:00 - pt

Monitor domowy/uniwersalny max. 1500 zł

08 stycznia 2016, 16:26 - pt

Witam, w najbliższym czasie planuję zakup zestawu komputerowego, ale pierwszej kolejności myślę o zakupię dobrego monitora. Obecnie korzystam ze starego CRT LG Flatron 775FT
Obrazek
którego już mam ok. 12lat :). Nie jestem zapalonym graczem, czasami pogram w grę typu MMORPG, a większość czasu to internet, youtube. Dziennie spędzam ok. 5h a w dni wolne ok. 12h+ przy komputerze lubię posiedzieć. Zależy mi na monitorze który będzie miał dobrej jakości obraz i nie obciąży mi oczu tak mocno, ponieważ mam wadę wzroku (krótkowzroczność) a po przeczytaniu informacji w internecie naczytałem się że IPSy wypalają oczy i bolą oczy od nich? Nowy monitor mam zamiar ustawić w odległości ok. 60cm od oczu także myślę że na 24 calowym monitorze nie będzie czcionka za mała czy rozdzielczość będzie odpowiednia, bo kiedyś czytałem że fullhd w monitorze o calach mniejszych niż 24 nie ma sensu bo jest wszystko małe? Nie siedzę dużo czasu po ciemku z reguły mam oświetlenie zwykłe w pokoju (ciepłe).

Na początku moim faworytem był Dell P2414H jednak po przeczytaniu postów na tym forum doszedłem do wniosku że może dołożyć trochę i myśleć nad Eizo EV2450. Dlatego teraz kieruję pytania ponieważ czytałem że monitor można skalibrować, ale czy to jest potrzebne do takiego codziennego użytku czy mogę po prostu wyjąć z pudełka i używać? Czy chociaż trzeba ustawiać w OSD ustawienia z tftcentral? Widziałem na forum screen gdzie było porównanie obrazu z monitora z kartką papieru i na monitorze obraz był strasznie żółty
Obrazek
Czy na ev2450 obraz jest oryginalnie taki żółty czy po prostu ktoś sobie tak ustawił w ustawieniach? A te wbudowane głośniki w ev2450 na prawdę są takie tragiczne że nie nadają się do zwykłego słuchania jakiejś muzyki z youtube? Bo obecne mam stare
Obrazek
w których słychać wszelkie zakłócenia gsm i chyba te w monitorze eizo nie będą gorsze?

Na koniec kieruję prośbę o pomoc w wyborze bądź jakiegoś nowego modelu monitora niż te proponowane który posłuży mi parę lat i czy warto do takiego domowego użytku dokładać do monitora Eizo?

Dziękuję z góry za pomoc, Pozdrawiam
cz
czuk

Re: Monitor domowy/uniwersalny max. 1500 zł

08 stycznia 2016, 19:12 - pt

nicky pisze:, ponieważ mam wadę wzroku (krótkowzroczność)
A na krótki dystans z jakiej odległości widzisz dobrze litery ,bo ja też dobrze widzę na małą odległość, na dalszą zle.To determinuje wiele zastosowań i wybór monitora.Nec Ea 244Wmi ma bardziej ostry obraz(problem migotania obrazu) lub Eizo 2450 Ev. Jak zwykle dylemat :)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor domowy/uniwersalny max. 1500 zł

08 stycznia 2016, 19:25 - pt

Hmm. Ja generalnie też jestem lekkokrótkowidzem. Ale po założeniu okularów, prawidłowo dobranych, jestem normalnowidzem.

Ze swojej strony mogę jedynie dodać, że im ktoś ma większą wadę wzroku, tym większe literki powinien mieć na ekranie. Aby większe literki się zmieściły, ekran powinien być większy. Nie powinno się natomiast na dłuższą metę przybliżać monitora do siebie bliżej niż 50cm, bo to obciąźa mięśnie odpowiadające za akomodację oka. One są w "stanie rozluźnionym" przygotowane na wypatrywanie zwierza w krzakach, samiczki w jeziorku itp.

PS. EV2450 może być. Za dużo, a w zasadzie lepiej nic, w nim nie przestawiać. Wyregulować tylko jasność albo uruchomić stworzony do tego celu automat.
Przy wielogodzinnym czytaniu można uruchomić zażółcony tryb Paper. Ocieplona biel nieco mniej obciąża wzrok.

PS. Wielogodzinne wysiadywanie przed komputerem, jeśli nie pracujesz, nie jest korzystne dla zdrowia w dłuższym okresie czasu. Lepiej ulepić bałwana, póki jeszcze są ku temu sprzyjające okoliczności przyrody. ;)
cz
czuk

Re: Monitor domowy/uniwersalny max. 1500 zł

08 stycznia 2016, 20:16 - pt

max pisze:Hmm. Ja generalnie też jestem lekkokrótkowidzem. Ale po założeniu okularów, prawidłowo dobranych, jestem normalnowidzem.
Max i tu właśnie jest "ambaras".Niby ja też mam prawidłowo dobrane okulary ,na daleko rozmywa mi się kontrast,chociaż powinienem dobrze widzieć ,na krótko żlę widzę,bo czym bliżej(monitora) w okularach,obraz mi się pogarsza,od 20cm wszystko widzę idealnie ,nawet najmniejsze literki(mam lekki cylinder).
cz
czuk

Re: Monitor domowy/uniwersalny max. 1500 zł

08 stycznia 2016, 20:44 - pt

czuk pisze:
max pisze:Hmm. Ja generalnie też jestem lekkokrótkowidzem. Ale po założeniu okularów, prawidłowo dobranych, jestem normalnowidzem.
,od 20cm wszystko widzę idealnie ,nawet najmniejsze literki(mam lekki cylinder).
Zapomniałem dodać ,że bez okularów .
cz
czuk

Re: Monitor domowy/uniwersalny max. 1500 zł

08 stycznia 2016, 21:03 - pt

nicky pisze: Na koniec kieruję prośbę o pomoc w wyborze bądź jakiegoś nowego modelu monitora
Dziękuję z góry za pomoc, Pozdrawiam
W tej cenie jaką podałeś Nec EA244WMI,lub Eizo EV2450,jak Cię stać pomyśl o przekątnej 27 cali.

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68371
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu