Migotanie graficznych LCD LED

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
siemek
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 184
Rejestracja: 02 lutego 2013, 21:42 - sob

Migotanie graficznych LCD LED

13 kwietnia 2016, 17:57 - śr

Mam takie pytanie:

Jestem bardzo bliski kupna dobrej klasy monitora NEC 272 Spectraview.
Znam zalety i wady, tak mi sie wydaje. Jedna rzecz tylko nie daje mi spokoju:

Wyświetlając jednolity kolor, zwłaszcza biały, widzę migotanie.
Komp po displayport 60hz standardowo.
Czytałem ze podświetlenie LED może dawać takie symptomy ale raczej w budżetowych modelach marketowych.

Tu przecież jest wysokiej klasy monitor za niemałe pieniądze.
Na Toms Hardware czytam: One plus for the PA272W is its extremely high PWM rate of 44 kHz. Flicker won't be apparent at low light levels unless you have some sort of cybernetic ocular implant.

Czyli wysoka wartość PWM a jednak migotanie widzę.

Czy coś mozna z tym coś poradzić ? Czy to znany problem ? Byle Asusy mające bajery Flicker Free bedą lepsze może w tej kwestii.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Migotanie graficznych LCD LED

13 kwietnia 2016, 19:49 - śr

Coś chyba znów kombinuje albo się Panu wydaje. Nie ma możliwości przy takim układzie widzieć migotania. I faktycznie.. byle Asusy itp. mają "bajery", które nie zawsze działają albo działają inaczej, niż się wmawia Klientom. Byle hasło reklamowe działało 8-)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Mathis
Kontakt:
Lokalizacja: Sieradz
Posty: 268
Rejestracja: 09 stycznia 2013, 16:05 - śr

Re: Migotanie graficznych LCD LED

15 kwietnia 2016, 00:18 - pt

jeśli to nie uszkodzenie monitora to nie ma możliwości aby zauważyć migotanie w 272, ja będąc mega na to wrażliwy nie zauważyłem tego w żadnym ustawieniu i oświetleniu.
Fotograf Sieradz
PA272, EA274WMi, EA275UHD, SC-P800, L800, iP7250, i1DisplayPro, CMP
siemek
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 184
Rejestracja: 02 lutego 2013, 21:42 - sob

Re: Migotanie graficznych LCD LED

15 kwietnia 2016, 07:43 - pt

Rzeczywiście wydaje się to niemożliwe. Tak naprawdę to trudno mi jest opisać to zjawisko co widzę. Może to nie migotanie a raczej falowanie, tak jakby zmieniana ciągle jasność ekranu.
Jakby czujnik oświetlenia który ciągle zmienia jasność ekranu. Sam nie wiem. Czy może to być kwestia tego czujnika ?
Mathis
Kontakt:
Lokalizacja: Sieradz
Posty: 268
Rejestracja: 09 stycznia 2013, 16:05 - śr

Re: Migotanie graficznych LCD LED

15 kwietnia 2016, 07:52 - pt

wyłącz go w menu i sprawdź, ja mam go wylaczonego.
Fotograf Sieradz
PA272, EA274WMi, EA275UHD, SC-P800, L800, iP7250, i1DisplayPro, CMP
denver47
Posty: 6
Rejestracja: 08 kwietnia 2016, 20:03 - pt

Re: Migotanie graficznych LCD LED

15 kwietnia 2016, 08:08 - pt

Jeżeli to czujnik to zdecydowanie wyłączyć go. Przy włączonym czujniku od czasu do czasu można mieć wrażenie, ze ekran sobie "klatkuje" - czujnik łapię zmiany światła potem monitor próbuje sobie do zmiany cd/m^2 wyrównać parametry i takie wtedy jest dziwne wrażenie
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Migotanie graficznych LCD LED

15 kwietnia 2016, 10:49 - pt

denver47 pisze:Jeżeli to czujnik to zdecydowanie wyłączyć go. Przy włączonym czujniku od czasu do czasu można mieć wrażenie, ze ekran sobie "klatkuje" - czujnik łapię zmiany światła potem monitor próbuje sobie do zmiany cd/m^2 wyrównać parametry i takie wtedy jest dziwne wrażenie
Ja gdy kiedyś używałem tego czujnika jeszcze w Eizo S1931 nigdy nie miałem gwałtownych zmian jasności, skoków, migania czy czegoś takiego. Odbywało się to bardzo spokojnie, płynnie. Niemniej, również nie używam tej automatyki.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Migotanie graficznych LCD LED

15 kwietnia 2016, 11:23 - pt

Potwierdzam. Wyłączyć czujnik. Powoduje ewidentne falowanie jasności, a czujnik RGB powoduje również małą adaptację chromatyczną barwy podświetlenia. Układ pewnie działałby dobrze, ale wymaga to przeprowadzenia procedury dostrojenia jego czułości do warunków otoczenia (najjaśniejszy moment dnia i najciemniejszy). Mnie się też nigdy nie chciało tego robić, a bez tego robi co chce.
Najlepiej to wyłączyć i wpisywać wartość (np. 50cd/m2) z klawiatury w MultiProfilerze.

PS. EIZO nie miał czujnika barwy RGB, który działa w czasie rzeczywistym, wraz ze zmianą podświetlenia. Podświetlenie Br-G w CX240 tego nie ma. Stąd być może nie wprowadza falowania wywołanego adaptacją chromatyczą 2D diodek G i B tegoż podświetlenia.
siemek
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 184
Rejestracja: 02 lutego 2013, 21:42 - sob

Re: Migotanie graficznych LCD LED

15 kwietnia 2016, 12:32 - pt

Dzięki za opinie. @Max, pocieszyłeś mnie ! Wydaje mi się że to właśnie to obserwowałem. Tak więc chyba zdecyduje się na zakup Nec 272 SV - kto nie ryzykuje, nie ma dobrego monitora ;)

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu