Dell U2410 w stosunku do luminacji innych LCD

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
pawel159
Posty: 1
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 22:51 - czw

Dell U2410 w stosunku do luminacji innych LCD

22 kwietnia 2011, 00:59 - pt

Witam

Szukam monitora przynajmniej 24", matowa matryca, o rozdzielczości minimum 1920x1200 (nie 16:9, potrzebuje więcej przestrzeni w pionie), o dużej ilości portów pozwalającej na pracę z kilkoma źródłami obrazu naraz.
Zastosowania: programowanie, ogólnie internet, czasem projektowanie płytek drukowanych, obróbka grafiki. Interesuje mnie szerokokątna matryca, nie zmieniająca kolorów przy ruchu głową, czyli różna od TN. Cena poniżej 2000 zł.

Posiadam od ponad 4 lat Samsunga 971P na matrycy PVA, z którego jestem zadowolony. Jest on jednak zdecydowanie za mały i ma tylko jedno gniazdo DVI. Szukam monitora tej klasy, co 971P pod względem jakości kolorów i kątów, tylko większego i lepiej wyposażonego w porty. Nie zajmuje się profesjonalnie grafiką, więc nie mam jakiś gigantycznych wymagań, jak i wiedzy o właściwym odwzorowaniu kolorów i zaawansowanej kalibracji. Używałem 971P na przeważnie na dość obniżonej jasności (poniżej 20 % według jego ustawień). Teoretycznie posiada on jasność maksymalną 250 cd/m².

Oprócz tego posiadam laptopa, ThinkPada T500 z matrycą 1680x1050, taką jak w tym teście. W teście średnio osiąga ona ok. 180 cd/m². Używam głównie jasności w zakresie 70% - 100%. W porównaniu z innymi laptopami posiada on dość ciemną matrycę, aczkolwiek mi to nie przeszkadza. Być może takie wrażenie robi matowa matryca.
Co ciekawe T500 ma podobną jasność na 100% jak 971P na może 30%, stąd widać trudność w porównywaniu luminacji jak i ich skali regulacji.

Jestem zainteresowany monitorem Dell U2410. Sporo o nim czytałem. Pasuje on do praktycznie wszystkich moich założeń, natomiast zastanawia mnie wszędzie przytaczana jego ogromna jasność, dobra do zastosowań dzienno-biurowych. To ma być mój domowy monitor do użytku całą dobę. Pisano, że może on zejść do 120 cd/m². Pytanie jaką luminację używam na moich dotychczasowych LCD? Jeśli w nocy używam 70% na T500, to naiwnie zakładając liniową skalę będzie to ok. 120 cd/m²? Przy większym oświetleniu lub w dzień nawet 100% (180 cd/m²) mnie nie razi...
Trudno mi ocenić jaką luminację używałem na 971P. Prawdopodobnie podobną lub troszkę wyższą niż jak używam na T500.

Pytanie moje brzmi czy moje szacunki co do poziomu jasności mają sens, czyli czy nie będzie za jasny? Wydaje mi się, że powinno być ok, ale piszę tutaj, żeby się upewnić. Zaznaczam, że w nocy używam monitorów z włączoną halogenową lampką obok na biurku.

Chciałbym także spytać czy istnieje pobliżu Katowic lub w Warszawie sklep, gdzie można zobaczyć taki monitor działający. Z tego co znalazłem na porównywarkach, są to same sklepy wysyłkowe lub z odbiorem na miejscu, gdzie raczej nie będzie go na ekspozycji...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dell U2410 w stosunku do luminacji innych LCD

22 kwietnia 2011, 10:07 - pt

Niestety poniżej 2 tys zł nie kupi Pan dobrego monitora 24". Proponuję rozważyć 22". Są, co prawda nieco droższe, ale 22" z rozdzielczością 1920x1200. Może to jest wyjście? Zdecydowanie lepiej kupić mniejszy a rozsądnej jakości niż duży gorszy. Wysoka jaskrawość DELL'i wynika z ich przeznaczenia. Są skonstruowane z myślą o warunkach biurowych i oświetleniu dziennym. Jeśli pracuje Pan w innych warunkach, braki w regulacji mogą być uciążliwe. Porównanie do starego Samsunga nie jest dobre, bo kilka lat temu nie było takiej pogoni za jasnością, a i swoje lata ma i świeci zdecydowanie ciemniej niż kiedy był nowy. Notebooki też nie przesadzają z jasnością, a to głównie przez oczywiste ograniczenia poboru mocy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68394
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu