Monitor do domu 1500PLN - Pomoc w doborze

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
Pawelf1a
Posty: 1
Rejestracja: 24 września 2016, 19:45 - sob

Monitor do domu 1500PLN - Pomoc w doborze

24 września 2016, 20:26 - sob

Dzień dobry,

Chcę kupić nowy monitor do domu. Obecny posiadający tylko złącze D-SUB wymaga przejściówki do
podłączenia nowej karty graficznej itd.

Budżet jaki założyłem wynosi do 1500zł. Poszukiwania odpowiadającego mi modelu zacząłem od przejrzenia obecnie dostępnych technologi i przeczytania wrażeń ich użytkowników na wszelakich forach internetowych.
Trafiłem na moje szczęście na to forum gdzie są osoby które widziały więcej niż pięć monitorów w swoim życiu
i wiedzą o czym mówią.

Do rzeczy, szukam monitora o przeznaczeniu:
- Przeglądanie internetu: 20%
- Dynamiczne gry: 35% [FPS]
- Filmy i YT:25%
- Programowanie itp. (Nie pracuję z obróbką grafiki):20%
W sumie właściwie do wszystkiego.

Ciężko mi określić dokładnie jaki rodzaj matrycy chcę wybrać.
Może lepiej opowiem o swoich doświadczeniach i oczekiwaniach.
Ekrany z jakimi się dotychczas spotkałem to:
Telewizor:Panasonic TX-P46S10E
Naprawdę podoba mi się obraz dawany przez plazmę i jego "plastyka" jest jak dla mnie świetna do oglądania filmów.
Telefon:Lumia 1020
Technologia AMOLED to naprawdę coś świetnego i spełnia wszelkie moje potrzeby.
Ale niestety w monitorach komputerowych jeszcze długo będziemy widzieć LCD które jakoś nigdy nie robiło na mnie szczególnego wrażenia.
Dotychczas w domu korzystałem z Samsunga SA200
Mogę powiedzieć tyle że działa i przy małym odchyleniu przekłamuje kolory ale dla mnie to nie jest istotny problem ponieważ prawie zawsze siedzę na wprost monitora.
Obecnie korzystam z pożyczonej iiyamy XB2483HSU
Jedyna różnica to lepsze kąty widzenia oraz ogólnie lepsza reprodukcja barw ale jak dla mnie gorsza czerń.
W pracy mam jakiegoś Della 24" chyba IPS ale raczej nie widzę za wielkiej różnicy.

Z doświadczeń jakie mam dotychczas wynika że 24" to już dosyć duża przekątna ekranu w stosunku do rozdzielczości
1920x1080. W związku z tym moje preferencje rozbijają się na dwa przypadki:
27" - 2560x1440
23" do 25" - 1920x1080
Preferuję większy wyświetlacz z wyższą rozdzielczością ze względu na możliwość pracy na wielu oknach,
mniej postrzępione fonty i wygodne oglądanie filmów z większej odległości.
Pytanie tylko czy można znaleźć coś w 27" w zadanym budżecie?

Zwykle korzystam z domowego monitora w godzinach 18-23 głównie przy sztucznym oświetleniu
lub bez oświetlenia jeżeli oglądam filmy leżąc na łóżku.

Poniżej zamieszczam parę propozycji jakie potencjalnie mnie interesują.
Wybór najodpowiedniejszej matrycy jeżeli w ogóle ma to jakieś znaczenie składam w Państwa ręce.
Straciłem parę godzin na wyprawy po różnych sklepach w stolicy ale niestety dział monitorów jest często
traktowany po macoszemu i na wystawie jest dostępnych tylko kilka modeli zupełnie rozregulowanych i
dostających taki sygnał że oczy krwawią.

27":
iiyama ProLite B2783HSU
acer-k272
philips-272s4lpjcb
benq-gw2765ht
25":
Dell_U2515H
24":
iiyama-g-master-red-eagle-gb2488hsu
eizo-ev2450-ev2450
eizo-foris-fs2434
NEC_EA244WMi

Budżet oczywiście można lekko zmodyfikować ale jeżeli będzie wiązało się to ze znacznym
wzrostem jakości, bo metodą "małych schodków" można iść w nieskończoność.
Ogólnie nie spodziewam się za te pieniądze jakichś cudów.

Jeszcze jedno pytanie. Jak wygląda sprawa wyświetlania filmów HD na monitorze o rozdzielczości
2560x1440p? Wydaje mi się że jeżeli będziemy mieli obraz 1280x720 to wyświetlanie ładnie się przeskaluje z jednego "pixela klatki filmu" na cztery fizyczne "pixele matrycy" ale jak to wygląda przy HD?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do domu 1500PLN - Pomoc w doborze

24 września 2016, 20:52 - sob

Sam mam plazmę Panasonica oraz teblet OLEDowy. Posiadam również monitor LCD, ktòry kosztował znacznie więcej niż zamierzasz wydać, ale jest to IPS. Nie ma monitorów LCD, które nadawałyby się do oglądania filmów tak jak OLEDy i plazmy. Najmniej z tego wszystkiego nadają się IPSy, więc szedłbym chyba w matryce mva.
Można też wybrać IPSa, ale z góry założyć, że nie będzie się oglądać na nim filmów. W przeciwnym wypadku, przy oglądaniu filmów przejście na IPS z plazmy Panasonica będzie niemiłe.

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Amazon [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68371
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu