Monitor "najzdrowszy" dla oczu - raz jeszcze ale inaczej

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
rafop
Posty: 16
Rejestracja: 13 listopada 2016, 11:09 - ndz

Monitor "najzdrowszy" dla oczu - raz jeszcze ale inaczej

13 listopada 2016, 12:14 - ndz

Witam,
Poruszam wątek już wielokrotnie na forum omawiany, ale wydaję mi się, że nigdy w wyczerpującym zakresie.
Interesuje mnie zakup monitora do zastosowań ogólnych : MS Office, PDF, AutoCAD, Internet.
Preferowany jest monitor 27 cali z rozdzielczością 2560x1440 (ewentualnie 4K).
Wierność odwzorowania kolorów i możliwości kalibracyjne kolorów nie mają znaczenia.
Cena nie jest pierwszoplanowa, zwłaszcza jeśli wyższa cena w znaczący sposób przekłada się na "ochronę zdrowia oczu". Myślę o cenie ok. 3000 zł.
Moim zdaniem monitor "zdrowy dla oczu" to taki, który jak najbardziej przypomina w odbiorze e-papier - mała intensywność świecenia, duży kontrast, ostra czcionka, brak jakiegokolwiek migotania.

Moim zdaniem za komfort pracy i tym samym ochronę zdrowia oczu wpływają następujące parametry w kolejności od najważniejszej (proszę mnie ewentualnie poprawić) :
1. Możliwość obniżenia jasności / jaskrawości do niskiego poziomu z zachowaniem odpowiedniego kontrastu (bieli)
2. Ostrość czcionki (tu bardzo korzystna dla wzroku jest rozdzielczość 4K)
3. Brak migotania (PWM co najmniej 18 000 kHz, lub DC)
4. Redukcja światła niebieskiego (pytanie czy ta funkcja to tylko marketing, a w rzeczywistości można ten sam efekt uzyskać na każdym monitorze schodząc z temperaturą barw np. do 4500K, czy takie Eizo EV ma jakieś dodatkowe filtry, które dodatkowo redukują światło niebieskie, czyli redukują ilość tego światła jeszcze bardziej niż tylko w wyniku obniżenia temperatury barwowej).
5. Matryca GB-r LED zamiast - W-LED (jaką duży udział w ochronie wzroku może w tym rankingu cech mieć zamiana monitora W-LED na GB-r LED. Czy przy tak dużej różnicy w cenie korzyść dla oczu jest odpowiednio duża oby dopłacić do takiego monitora dodatkowo 1500 - 2000 zł ?)

Moimi typami są :
NEC EA275WMi (za markę)
Dell Dell P2715Q (za rozdzielczość i ostrość czcionki, w akceptowalnej dla mnie cenie)
Eizo ......... ? Do jakiego Eizo 27" warto jest dopłacić aby była to opłacalna inwestycja w zdrowie oczu.

Celowo podkreślam za każdym razem słowo ZDROWIE oczu, aby nie skupiać się tutaj na ogólnikach tylko wysłuchać specjalistów, którzy temat znają od podszewki i nie będą jedynie pisali w sposób ogólny na temat szeroko pojętej ergonomii czy wpływie jedynie na zmęczenie oczu, ale na parametry, które odpowiedzialne są za NIEODWRACALNE wady wzroku (trwałe pogorszenie widzenia) i ich choroby cywilizacyjne takie jak np. zwyrodnienie plamki żółtej itd.

Może nawet fajnie byłoby nawet zrobić jakiś krótki ranking monitorów najlepiej spełniających te zadania, bo to dla nas wszystkich bardzo ważna rzecz (o czym przekonamy się na własnej skórze za kilka lat). Może i producenci też dostrzegą coraz ważniejszą rolę funkcji monitora wpływających na rozwój cywilizacyjnych chorób oczu i jeszcze bardziej skupią się na konstruowaniu monitorów jeszcze bardziej przyjaznych dla oczu.
Porównując monitor z czytnikiem opartym o e-papier jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia ....

Pozdrawiam i z góry wszystkim dziękuję za włączenie się do merytorycznej i owocnej dyskusji,

Rafał
cz
czuk

Re: Monitor "najzdrowszy" dla oczu - raz jeszcze ale inaczej

13 listopada 2016, 12:48 - ndz

rafop pisze:Witam,
Poruszam wątek już wielokrotnie na forum omawiany, ale wydaję mi się, że nigdy w wyczerpującym zakresie.
Interesuje mnie zakup monitora do zastosowań ogólnych : MS Office, PDF, AutoCAD, Internet.
Preferowany jest monitor 27 cali z rozdzielczością 2560x1440 (ewentualnie 4K).
Nec Ea275 WMI,jak możesz dołożyć to Nec 275 UHD ,pamiętając ,że konfiguracja komputera musi obsłużyć taką rozdzielczość.
rafop
Posty: 16
Rejestracja: 13 listopada 2016, 11:09 - ndz

Re: Monitor "najzdrowszy" dla oczu - raz jeszcze ale inaczej

13 listopada 2016, 13:11 - ndz

NEC EA275UHD to bardzo łakomy kąsek ale jest o 1650 zł droższy od NEC EA275WMi.
Czy poza zwiększoną rozdzielczością wniesie on coś dodatkowego w tym zakresie ?
Czy orientuje się ktoś czy NEC EA275UHD i NEC EA275WMi posiadają w rzeczywistości takie samo zabezpieczenie przeciw niekorzystnemu działaniu światła niebieskiego i migotania jak jest to w NEC EA245WMi ? Przy nim producent wyraźnie podkreśla występowanie funkcji Low Blue Light Plus oraz Flicker Free. W przypadku NEC EA275UHD i NEC EA275WMi nie ma o tym ani słowa. Czy oznacza to, że NEC EA245WMi mniej migocze i lepiej chroni przed światłem niebieskim niż NEC EA275UHD i NEC EA275WMi ?
cz
czuk

Re: Monitor "najzdrowszy" dla oczu - raz jeszcze ale inaczej

13 listopada 2016, 13:24 - ndz

Nec EA245WMI nie migocze,migotał niby Nec EA244WMI,ja go mam i ne zauważam,wybierz Nec 245WMI ,Nec 275WMI,Nec 275 UHD ,względem Twoich możliwości finansowych,chyba, że do tematu chcesz włączyć monitory Eizo ,na innych się nie znam.
rafop
Posty: 16
Rejestracja: 13 listopada 2016, 11:09 - ndz

Re: Monitor "najzdrowszy" dla oczu - raz jeszcze ale inaczej

13 listopada 2016, 13:33 - ndz

Czuk, źle odczytałeś moje pytanie.
Wiem, że Nec EA245WMI nie migocze (zwłaszcza z tego względu, że producent przy tym monitorze szczególnie to podkreślił).
Pytanie brzmiało czy NEC EA275UHD i NEC EA275WMi (interesują mnie tylko 27") mimo, że producent o tym nie pisze tak jak przy EA245WMI, mają taki sam mechanizm zabezpieczający przed migotaniem i światłem niebieskim jak ten EA245WMI.
Zastanawiam się dlaczego przy NEC EA275UHD i NEC EA275WMi tych informacji (Low Blue Light Plus oraz Flicker Free) nie ma ...
cz
czuk

Re: Monitor "najzdrowszy" dla oczu - raz jeszcze ale inaczej

13 listopada 2016, 13:45 - ndz

rafop pisze:Czuk, źle odczytałeś moje pytanie.
Bardzo dobrze odczytałem Twoje pytanie ,tylko czy wiesz o co pytasz?
rafop pisze: Pytanie brzmiało czy NEC EA275UHD i NEC EA275WMi (interesują mnie tylko 27") mimo, że producent o tym nie pisze tak jak przy EA245WMI, mają taki sam mechanizm zabezpieczający przed migotaniem i światłem niebieskim jak ten EA245WMI.
Zastanawiam się dlaczego przy NEC EA275UHD i NEC EA275WMi tych informacji (Low Blue Light Plus oraz Flicker Free) nie ma ...
Oczywiście,że tak,może nie doczytałeś?
rafop
Posty: 16
Rejestracja: 13 listopada 2016, 11:09 - ndz

Re: Monitor "najzdrowszy" dla oczu - raz jeszcze ale inaczej

13 listopada 2016, 14:38 - ndz

Jeszcze dla uzupełnienia tematu (w kontekście postu : http://mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=1855&start=40 )
1. EIZO jak najbardziej wchodzi w grę, tylko nie szalejemy za mocno z ceną (4000 zł z zaciśniętymi zębami). Musi też być uzasadnienie dlaczego trzeba zapłacić za niego zwykle więcej niż za odpowiednika NECa.
2. EIZO CS 240, który wymienił Tom01 (abstrahując od tego, że ma być to 27", a taki 27" odpowiednik CS 240 to już trochę duży wydatek) - czy PWM u niego też jest zbliżone do ok. 18 - 20 kHz ?
3. Posiadam EIZO EV2450 i poza tym, że ze względu na specyfikę pracy potrzebny mi jest większy monitor, to w EV2450 trochę razi niezbyt ostra czcionka (DisplayPort). Mam porównanie z jakimś 23" Dellem i w nim jest nieco ostrzejsza czcionka. Pewnie to kwestia powłoki antyodblaskowej (kalibracja czcionki w Windows przeprowadzona kilkakrotnie). Stąd poruszam kwestię wpływu korzyści z ostrzejszej czcionki poprzez wyższą rozdzielczość lub mniej matową powłokę.
4. Czy Dell w tym przypadku P2715Q to rzeczywiście taka spawarka ? Z uwagi na taki pogląd trochę się obawiam jego zakupu. W testach schodzi przy zerowej nastawie jaskrawości do ok. 35 cd/m2. Wydaje się, że to całkiem dobry wynik. Pytanie jaki wtedy jest kontrast i "biel" ? Czy da się komfortowo pracować ?
Jak to jest naprawdę z migotaniem w Dellach ? Mają podobno wyłącznie DC i "nie migoczą". Czy można to jakoś przyrównać do takiego Eizo z DC + PWM 18 KHz, pod kątem pracy na najniższych ustawieniach jaskrawości ?
Ponadto Delle z ekranami 27 cali mają kontrast na poziomie 600:1 - 800:1 co też nie jest rewelacyjne porównując np. do EV2450, który ma ok. 1000:1... Czy to tylko wyniki testów, czy w praktyce te 27" Della a może i innych producentów mają trochę mniejszy kontrast niż np. 24"
cz
czuk

Re: Monitor "najzdrowszy" dla oczu - raz jeszcze ale inaczej

13 listopada 2016, 14:58 - ndz

Gdybyś zrozumiał temat ,o czym się tu pisze to swojego postu,może byś nie napisał,sorry ,może mam zły dzień..
Ostatnio zmieniony 13 listopada 2016, 15:04 - ndz przez czuk, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor "najzdrowszy" dla oczu - raz jeszcze ale inaczej

13 listopada 2016, 14:58 - ndz

Zacznij od "zdrowego", czyli mocnego oświetlenia. W dobrym oświetleniu wzrok może działać w komfortowych warunkach i nie musi się wytężać.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Widzenie_fotopowe
Jeśli oświetlenie jest słabe, wzrok musi się nadwyrężać, aby nadrobić marne warunki oświetleniowe
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Widzenie_mezopowe

Ponieważ, jak już zauważyłeś, na powolną degradację plamki żółtej największy wpływ ma promieniowanie ultrafioletowe, a w zakresie widzialnym, promieniowanie o największej energii, czyli fioletowe i niebieskie. Monitory nie wydzielają promieniowania ultrafioletowego i fioletowego. Wydzielają natomiast spore ilości, znacznie mniej szkodliwego, niebieskiego.

Ja używam oświetlenia bardzo mocnego, ale jednocześnie bardzo rozproszonego. Żarówki skierowane są na sufit i po odbiciu od niego oświetlają równomiernie całe pomieszczenie z monitorem. Ja używam 4rech LEDówek, 1520 lumenów (odpowiednik 100W), o temperaturze barwowej 2700K. Mają one co prawda niski współczynnik oddawania barw ok. 80%, ale za to świecą bardzo mocno, nie grzeją się, zużywają mało prądu, dają rozproszone światło i mają mocno zredukowaną składową niebieską.

Na zewnątrz możesz chronić wzrok przy pomocy okularów z soczewkami posiadającymi filtry ultrafioletowe (UVA i UVB, górny i dolny nadfiolet). Na dodatek warto od razu wziąć dobre powłoki: antyrefleksyjne (na powierzchni zewnętrznej i wewnętrznej), utwardzające (przeciw zarysowaniu). Latem warto nosić soczewki przyciemnione, najlepiej barwione na stałe, np. 75%. Są lepsze od fotochromowych, ponieważ mają bardziej wyrównane widmo pochłaniania światła, a zatem lepiej oddają barwy. Najlepiej wybrać soczewki o barwieniu neutralnym, czyli czarnym.

Przechodząc do monitorów.

To całe Low Blue Filter to moim zdaniem pic. To samo można osiągnąć obniżając temperaturę bieli np. z 6500K na 4500K w zwykłym monitorze. Chodzi po prostu o relatywne zmniejszenie składowej niebieskiej przez filtrowanie jej składowej matrycą. Gdy matryca filtruje bardziej niebieskie subpiksele obraz robi się bardziej żółty. Żółty jest barwą dopełniającą dla niebieskiego.

Monitor powinien mieć PWM o wysokiej częstotliwości, powyżej 1000Hz. Powoduje to całkowitą redukcję migotania. Może też być napięcie stałe DC.

Ważne jest też widmo podświetlenia. To zależy od użytych LEDów.

Uwaga: osoby noszące silne soczewki cylindryczne, a więc astygmatycy, ewentualnie z silnymi soczewkami sferycznymi, powinny unikać podświetlenia szerokogamutowego, AdobeRGB, GB-r LED, SuperBiało-W-LEDowego szerokogamutowego, ze względu na powstające w soczewkach cylindrycznych aberracje chromatyczne. Powstają one na skutek różnego załamania światła o skrajnie różnej długości fali. Takie osoby powinny więc wybierać podświetlenie normalnogamutowe i jednocześnie o możliwie płaskim przebiegu widma. Podświetleniem takim są W-LEDy z luminoforem zielono-czerwonym (nie żółtym).

Pozostałe osoby mogą wybierać również podświetlenie szerokogamutowe: GB-r LED, czyli dioda niebiska, dioda zielona i luminofor czerwony lub
SuperBiało-W-LED, czyli diodę niebieską i luminofor zielony oraz luminofor czerwony.

CDN.
cz
czuk

Re: Monitor "najzdrowszy" dla oczu - raz jeszcze ale inaczej

13 listopada 2016, 15:10 - ndz

@rafop,jeżeli możesz to napisz co kupiłeś(wybrałeś)?
rafop
Posty: 16
Rejestracja: 13 listopada 2016, 11:09 - ndz

Re: Monitor "najzdrowszy" dla oczu - raz jeszcze ale inaczej

13 listopada 2016, 16:30 - ndz

A w jakiej kolejności tego rankingu ustawilibyście te monitory (wydają się one wyczerpywać temat w założonej cenie ; 27", 3000 - 4000 zł) :

NEC EA275WMi (podobno problemy z równomiernością podświetlania, czy są one większe niż w odpowiednikach EIZO ?)
NEC EA275UHD (plus za 4K , podobno problemy z równomiernością podświetlania, czy są one większe niż w odpowiednikach EIZO ?)
Eizo ColorEdge CS270 (podobno ma kontrast na poz. 600:1 a EV ponad 900:1 ; o ile się nie mylę ma niską częstotliwość PWM)
Eizo FlexScan EV2750 (czy warto dopłacić 850 zł i zamiast NEC EA275WMi kupić Eizo EV2750 ?)
Dell Dell P2715Q - czy będzie mocno waszym zdaniem mocno odstawał od pozostałych (plus za 4K) ?
cz
czuk

Re: Monitor "najzdrowszy" dla oczu - raz jeszcze ale inaczej

13 listopada 2016, 16:55 - ndz

rafop pisze:A w jakiej kolejności tego rankingu ustawilibyście te monitory (wydają się one wyczerpywać temat w założonej cenie ; 27", 3000 - 4000 zł) :

NEC EA275WMi (podobno problemy z równomiernością podświetlania, czy są one większe niż w odpowiednikach EIZO ?)
NEC EA275UHD (plus za 4K , podobno problemy z równomiernością podświetlania, czy są one większe niż w odpowiednikach EIZO ?)
?
W tej jaką podałeś.
NAJTAŃSZY SENSOWNY TO NEC EA275WMI ZA 3000PLN,jeżeli chcesz coś wybrać z oferty NEC ,EIZO.
cz
czuk

Re: Monitor "najzdrowszy" dla oczu - raz jeszcze ale inaczej

13 listopada 2016, 17:13 - ndz

rafop pisze:A MOŻE TEN DEL JUŻ SAM NIE WIEM?
Dell Dell P2715Q - czy będzie mocno waszym zdaniem mocno odstawał od pozostałych (plus za 4K) ?
:( :( Pogubiłem się
rafop
Posty: 16
Rejestracja: 13 listopada 2016, 11:09 - ndz

Re: Monitor "najzdrowszy" dla oczu - raz jeszcze ale inaczej

13 listopada 2016, 18:05 - ndz

... no tak tylko warto by było w tej dyskusji przytoczyć kilka kluczowych argumentów za jednym monitorem i przeciw innemu.
Mamy wybrane cztery monitory + traktowany po macoszemu Dell i trzeba by jakoś uargumentować taką lub inną kolejność. Pewnie wszyscy potwierdzą, że w tej cenie i przy tym rozmiarze to czołowa czwórka, ale jeszcze zostało nam ustalenie kolejności z uwzględnieniem stosunku jakości do ceny lub nie patrzenia na cenę jeśli wśród tych monitorów jest czarny koń, który przyćmiewa na tyle inne, że o cenie nie ma co dyskutować.

Np.
- Jakie znaczenie w obu przypadkach dla wzroku ma powłoka antyodblaskowa - w Eizo bardziej ziarnista, lepiej pochłaniająca światło i prawdopodobnie bardziej rozmywająca obraz i w NECu na odwrót. Tu oczywiście bardziej chodzi o zmęczenie oczu a nie o stopniową degradację wzroku (choć pewnie w jakimś stopniu czytanie nieostrych czcionek też prowadzi do osłabienia wzroku ... temat rzeka :) )
- Czy określenie biały kruk dla Eizo CS (240) jak go nazwał Tom01 odnosi się głównie do kolorów i kalibracji czy w takim samym stopniu dla cech prozdrowotnych dla oczu ?
- Jaki obraz (kontrast i "biel") oferują poszczególne modele przy (bardzo) niskiej jaskrawości, wszak większość osób uważa, że najbardziej niszczy wzrok wysoka jaskrawość monitora a dopiero później sam "problem światła niebieskiego"
cz
czuk

Re: Monitor "najzdrowszy" dla oczu - raz jeszcze ale inaczej

13 listopada 2016, 19:03 - ndz

czuk pisze:
rafop pisze:A MOŻE TEN DEL JUŻ SAM NIE WIEM?
Dell Dell P2715Q - czy będzie mocno waszym zdaniem mocno odstawał od pozostałych (plus za 4K) ?
:( :( Pogubiłem się
Skłamałem ,właśnie,że się nie pogubiłem.
rafop pisze:... no tak tylko warto by było w tej dyskusji przytoczyć kilka kluczowych argumentów za jednym monitorem i przeciw innemu.
Jakich argumentów ?Chce Pan kupić monitor do zastosowań ogólnych o przekątnej 27 cali,dla mnie wybór jest prosty ,albo Nec EA275wmi,albo DELL w znacznie niższej cenie, niech mi Pan wierzy to sensowny wybór.
rafop
Posty: 16
Rejestracja: 13 listopada 2016, 11:09 - ndz

Re: Monitor "najzdrowszy" dla oczu - raz jeszcze ale inaczej

13 listopada 2016, 20:18 - ndz

Ech ... jakoś mało to przekonujące dla osoby, która obecnie ma Eizo EV2450 i nie chce zamienić siekierki na kijek albo na niewiele lepszą siekierkę :)
Zwłaszcza, że siekierka ma rok czasu :)

A tak bardziej poważnie to czy NEC ma coś podobnego jak EIZO (Alstor) czyli galerię monitorów, gdzie można po umówieniu się obejrzeć i porównać wybrane monitory . Pytam raczej retorycznie, bo z tego co wiem to nie :(
Może chociaż jest jakiś sklep stacjonarny, gdzie można obejrzeć wybrany monitor NEC przed kupnem.
Nie należą do osób, które zamawiają przez internet i potem zwracają bo sam nie akceptuję zakupu monitora, który ktoś już kiedyś oglądał
cz
czuk

Re: Monitor "najzdrowszy" dla oczu - raz jeszcze ale inaczej

13 listopada 2016, 20:58 - ndz

rafop pisze:Ech ... jakoś mało to przekonujące dla osoby, która obecnie ma Eizo EV2450 i nie chce zamienić siekierki na kijek albo na niewiele lepszą siekierkę :)
Zwłaszcza, że siekierka ma rok czasu :)
No to już jakieś konkrety,wybór trafny jak zamieniać to na 27 cali,z dużą możliwością regulacji z tego co tu przeczytałem Dell takowej nie posiada,ale kto szuka nie błądzi ;) pozostaje Eizo,Nec.Polecane Nec EA275 wmi lub Eizo EV2750,Cena pierwszego 2900pln ,drugiego 3800 pln ,wybór wydaje się być oczywisty ,monitory są całkowicie porównywalne co do zastosowań, Nec można jeszcze skalibrować sprzętowo
rafop pisze:

Może chociaż jest jakiś sklep stacjonarny, gdzie można obejrzeć wybrany monitor NEC przed kupnem.
Ciężka sprawa,kwestia dogadania się przed zakupem w sklepie stacjonarnym np. X-KOM mają filie na terenie kraju,kierunek żeby zobaczyć monitor przed zakupem jest odpowiedni.Zapomniałem jest jeszcze Eizo 2736 za 2900 pln
rafop
Posty: 16
Rejestracja: 13 listopada 2016, 11:09 - ndz

Re: Monitor "najzdrowszy" dla oczu - raz jeszcze ale inaczej

13 listopada 2016, 21:20 - ndz

Szkoda, że dystrybutor NECa lub sam polski NEC nie ma jakiejś małej wystawki, galerii monitorów bo to by im przysporzyło klientów.
Dziwnie teraz wygląda handel ... kupujesz kota w worku albo bawisz się w zamówienia i zwroty poprzez internet narażając inne osoby na kupno (trochę) używanego monitora.
... no chyba, że mówimy o segmencie marketowym to wtedy nie ma problemu.
A już całkowita rewelacja, gdyby np. w Warszawie, był sklep stacjonarny z Eizo i NEC, gdzie można by postawić obok siebie dwa monitory i dokonać wyboru
cz
czuk

Re: Monitor "najzdrowszy" dla oczu - raz jeszcze ale inaczej

14 listopada 2016, 11:02 - pn

rafop pisze: był sklep stacjonarny z Eizo i NEC, gdzie można by postawić obok siebie dwa monitory i dokonać wyboru
Ja też marze o takim rozwiązaniu i każdy byłby zadowolony ,kupujący ,że wybrał ,a sprzedający,że sprzedał, nawet wystawiając sprzęt konkurujących ze sobą firm(poważnych).
Zabolicja
Posty: 6
Rejestracja: 06 marca 2017, 09:55 - pn

Re: Monitor "najzdrowszy" dla oczu - raz jeszcze ale inaczej

10 marca 2017, 09:18 - pt

Witam.
I co zostali ostatecznie wybrane?

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Amazon [Bot], Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68371
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu