Monitor 24'' lub 27'' ASTYGMATYZM

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
Seba 78
Posty: 4
Rejestracja: 01 lutego 2017, 13:25 - śr

Monitor 24'' lub 27'' ASTYGMATYZM

01 lutego 2017, 13:43 - śr

Uszanowanie,

Mam 39 lat i ponad 30 lat w okularach, astygmatyzm, nie pamiętam jakie moce itd, bez okularów dam radę jechać samochodem, coś przeczytać ale trudno o komfort czytania. Ostatnimi czasy bardzo męczą mi się oczy, wręcz nie mogę pracować przy komputerze, środek pola widzenia mi ginie, nie jest ciemny, po prostu się rozmywa czy efekt jakbym wcześniej patrzył w ostre światło, nieważne, jestem zarejestrowany u okulisty, ponoć dobrego. Codziennie spędzam przed komputerem kilka (bliżej 10 niż 2) godzin, arkusze kalkulacyjne, obsługa programu do obsługi firmy produkcyjnej, Internet - poczta i pozyskiwanie informacji. Konkluzja taka, że zaniedbałem sprawy związane z dobrym monitorem, jest jakiś stary NEC LCD TFT ale raczej jego parametry znacząco osłabły jak i mój wzrok.
Wyczytałem tyle, że mój nowy monitor powinien być wyposażony w "podświetlenie normalnogamutowe i jednocześnie o możliwie płaskim przebiegu widma. Podświetleniem takim są W-LEDy z luminoforem zielono-czerwonym (nie żółtym)."
No i tyle, trudno mi znaleźć taki monitor. Tego typu informacje są dostępne lecz nie wiem gdzie, oczy mnie już bolą od szukania i za chwilę znowu mi się "wyłączą". Wydaje mi się, że coś z NEC albo EIZO by się znalazło. Generalnie:
1. podświetlenie odpowiednie dla astygmatyka,
2. wystarczająco duży aby nie wpatrywać się w cyferki i literki (obecnie 21'', był OK kilka ładnych lat temu, ale teraz wszystko się "zmniejsza" gdyż coraz więcej informacji jest wyświetlanych w "okienkach") wydaje mi się, że 24'' lub 27'' będzie OK,
3. bez migotania dodatkowo męczącego oczy,
4. Cena mniej ważna, ale nie chcę szaleć, najtańszy spełniajacy powyższe kryteria będzie ok, ceny wstępnie przeglądałem od 2 tys. zł w górę rosną, ale rozumiem, że ileś tam się płaci za zdrowie oczu a znacznie więcej za super idealne odwzorowanie barw, kształtu etc. dla zawodowych grafików, projektantów etc., u mnie zdrowie a reszta w zasadzie nieistotna:)

Serdecznie dziękuję

Seba
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor 24'' lub 27'' ASTYGMATYZM

01 lutego 2017, 13:54 - śr

NEC EA245WMi
NEC EA275WMi

..opcjonalnie (taniej) NEC E241N (24" 1920x1080 pikseli)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
cz
czuk

Re: Monitor 24'' lub 27'' ASTYGMATYZM

01 lutego 2017, 14:33 - śr

Seba 78 pisze: 4. Cena mniej ważna, ale nie chcę szaleć, najtańszy spełniajacy powyższe kryteria będzie ok, ceny wstępnie przeglądałem od 2 tys. zł w górę rosną, ale rozumiem, że ileś tam się płaci za zdrowie oczu a znacznie więcej za super idealne odwzorowanie barw, kształtu etc. dla zawodowych grafików, projektantów etc., u mnie zdrowie a reszta w zasadzie nieistotna:)


Seba
Osobiście rozważyłbym dwa,Eizo EV2455 i Nec EA245wmi,dlaczego?Są to monitory o przekątnej 16/10 i o odpowiedniej rozdzielczości 1920/1200(nie mają zbyt małej plamki).W Twoim przypadku duża rozdzielczość mz.nie jest wskazana(wada wzroku),jest możliwość skalowania Nec EA275wmi ,ale jest dużo droższy.Kwestia wyboru matrycy, Eizo ma matową ,a Nec satynową (bardziej ostry obraz),zależy jak odbierasz jaki obraz?Osobiście wybrałbym Eizo EV2455.Cena jest do zaakceptowania.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor 24'' lub 27'' ASTYGMATYZM

01 lutego 2017, 14:54 - śr

A jak masz oświetlone stanowisko pracy? Światło dzienne, sztuczne?

Jak masz wyregulowany monitor?

Połóż białą kartkę na stole, przed monitorem. Wyreguluj jasność monitora tak, aby jego biel była zbliżona jasnością do kartki.
Jeśli monitor wypada za ciemno, zwiększ jasność oświetlenia i powtórz regulację. Kartka będzie mocniej oświetlona, więc i monitor będzie jaśniej świecił.

Sprawdź czy monitor pracuje w rozdzielczości natywnej, a jeśli na analogu, czy jest wykonane autodopasowanie.

PS. Nie spodziewaj się, że nowy monitor cię "wyleczy".

Monitor: NEC EA245WMi.
Dobra matryca, duża plamka, korzystne podświetlenie, brak migotania, dobra regulacja.
Seba 78
Posty: 4
Rejestracja: 01 lutego 2017, 13:25 - śr

Re: Monitor 24'' lub 27'' ASTYGMATYZM

01 lutego 2017, 15:03 - śr

Czyli 27'' nie brać pod uwagę? Obecnie pracuję na 19'' 1024x768 plus pokombinowane wielkości liter abym "jakoś" mógł pracować w programie ERP (tam też skalowanie wielkości liter aby były widoczne najczęściej używane przyciski na formularzach, skróty klawiaturowe nie za bardzo działają, gdy jedna ręka zajęta, wyłączyłem wszystkie które się dało, bo szef czasem coś niechcący wcisnął i potem było na mnie;)
Przeskok z 19'' na 24'' wydaje się być znaczący, ale może się nie rozdrabniać i od razu przejść na 27''? Czy to naprawdę będzie zbytek? (Poczta, www, ERP - dokumenty magazynowe, sprzedaży, kasowe, kadrowe, deklaracje US, etc, arkusze kalkulacyjne - niezbyt rozbudowane, ZUS - Płatnik)

Co do światła, to w dzień dzienne + sztuczne. Dwa okna od południa i zachodu, monitor skierowany na wschód.
Automatycznie wyregulowany + drobna korekcja kiedyś "na oko". Na pewno monitory są już nieco leciwe, w zasadzie mogą mieć i po 10 lat a diody LED tracą swoje parametry, więc chyba co jakiś czas i tak jest zdrowo wymienić, zwłaszcza jeśli ze wzrokiem jest trochę na bakier. Dzięki za wzkazówki, zaraz się biorę za regulację, może się nieco komfort poprawi:)
cz
czuk

Re: Monitor 24'' lub 27'' ASTYGMATYZM

01 lutego 2017, 15:15 - śr

Seba 78 pisze:Czyli 27'' nie brać pod uwagę?
Jak najbardziej brać, Nec EA275wmi to dobry monitor za rozsądną cenę.Pomyślałem tylko ,że jak masz astygmatyzm to monitor o mniejszej rozdzielczości bardziej się sprawdzi w Twoim przypadku.Dlaczego zaproponowałem Eizo?,bo ma bardziej łagodny obraz od Nec,sam musisz to ocenić co jest odpowiednie dla Ciebie.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor 24'' lub 27'' ASTYGMATYZM

01 lutego 2017, 15:20 - śr

Osobiście uważam, że monitor 27" ma sens przy natywnej rozdzielczości dla optymalnego wykorzystania powierzchni roboczej. Jeśli skalowanie to w niewielkim zakresie. Przy pracy z wieloma dokumentami na 24" to już dla niektórych mordownia.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Seba 78
Posty: 4
Rejestracja: 01 lutego 2017, 13:25 - śr

Re: Monitor 24'' lub 27'' ASTYGMATYZM

01 lutego 2017, 15:56 - śr

Jeśli EIZO 27'' to który? EV2750? Warto dołożyć te 800-900 zł? (+2 lata gwarancji, coś jeszcze?)
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor 24'' lub 27'' ASTYGMATYZM

01 lutego 2017, 16:00 - śr

Ja bym nie dopłacał. Weźmiesz NEC-a w opcji ColorTuned i też będziesz miał 5 lat gwarancji, a przy okazji monitor "skalibrowany" + soft do kalibracji.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
cz
czuk

Re: Monitor 24'' lub 27'' ASTYGMATYZM

01 lutego 2017, 16:07 - śr

Seba 78 pisze:Jeśli EIZO 27'' to który? EV2750? Warto dołożyć te 800-900 zł? (+2 lata gwarancji, coś jeszcze?)
Nie warto dokładać tyle do tego Eizo EV2750,lepiej kupić Nec EA275wmi,to są monitory całkowicie porównywalne co do zastosowań,możesz jeszcze ewentualnie Nec skalibrować sprzętowo,żeby poprawić jego liniowość i tyle,najlepiej jakbyś sam zobaczył wyświetlany obraz przed zakupem monitora.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor 24'' lub 27'' ASTYGMATYZM

01 lutego 2017, 19:56 - śr

Monitory LCD 19" miały standardowo rozdzielczość 1280x1024 i plamkę 0.294mm. Ty masz ustawioną rozdzielczość 1024x768, czyli NIEnatywną. Wszystko jest przez to większe, ale nieostre. Może przsz to masz zwidy. Domniemywam, że połączenie analogowe przez D-Sub.

Monitory 27" 2560x1440 mają plamkę 0,233mm, a więc dużo mniejszą. Musiałbyś włączyć skalowanie 150%. Wszystko się zrobi duże i superostre w Windowsie. Nie wiem natomiast jak zachowa się Twój program do zaniżania podatków. Może się nie skalować zbyt dobrze. Musiałbyś sprawdzić.

Bezpieczniej w Twoim konkretnie przypadku wybrać plamkę 0.270mm 24" 1920x1200. Ogólnie natomiast lepiej wybierać 27" 2560x1440 0.233mm, ale używać wtedy skalowania.

Jaki masz komputer? Blaszak czy laptop? Jest wyjście DVI lub DisplayPort? Jeśli DVI to z integry na płycie głównej, czy karta graficzna normalna? Integry obsługiwały po DVI max 1920x1200. Do 27" 2560x1440 potrzeba normalnej karty AMD/ATI lub nVidia.
Seba 78
Posty: 4
Rejestracja: 01 lutego 2017, 13:25 - śr

Re: Monitor 24'' lub 27'' ASTYGMATYZM

02 lutego 2017, 14:00 - czw

Dokładnie tak, ale "efekt zmęczonych oczu" nie jest tylko z tej przyczyny. Ustawiłem sobie natywnie, skalowanie 150% odpada, nie da się pracować w programie, 125% jest ok, litery odrobinkę mniejsze, trzeba wytężać wzrok ale są de facto wyraźniejsze. Strony www itd też jakość się poprawiła ale bez rewelacji, jak porównam pierwszy lepszy monitor z elektromarketu jaki mam pod ręką, jest wszystko bez porównania lepsze. Tak więc decyzja zapadła, NEC EA275WMi zamówiony.
No i sprawa wygląda tak, że 80% czasu pracuję u siebie, ale te 20% na drugim stanowisku u "księgowej", więc monitor x 2 a zakupy rozłożę w czasie ze względu na pewne założenia budżetowe;).
Faktycznie zapomniałem zupełnie o wyjściach, w obydwu komputerach (blaszaki) mam D-Sub. O ile w jeden (DELL T20 coś tam) da radę włożyć jakąś aktualną kartę, o tyle w tym drugim już tylko wchodzi w grę wymiana całego kompa (stacja robocza DELL 780 i tam nie za bardzo jest rozwojowa konstrukcja), zresztą przyda się ta wymianka, bo już lekką zadyszkę ten sprzęt łapie. Zobaczę jak mi się będzie sprawował ten pierwszy zamówiony monitor, jak będzie ok, to wraz z drugim kompem kupię drugi taki sam monitor, jak będzie problem z czymś to kupię 24'' a ten pójdzie do pani księgowej;)

Dziękuję za wszystkie porady i sugestie:)
cz
czuk

Re: Monitor 24'' lub 27'' ASTYGMATYZM

02 lutego 2017, 15:06 - czw

Seba 78 pisze:w obydwu komputerach (blaszaki) mam D-Sub.
Zasiedziałeś się trochę w prehistorii ,to trochę wstyd żeby dzisiaj podłączać tak monitor,ale ważne aby monitor miał dużą możliwość regulacji jasności ,a ten tak ma,ważne jest też oświetlenie zewnętrzne,daj znać jakie wrażenia,do monitora musisz się też przyzwyczaić.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 24'' lub 27'' ASTYGMATYZM

02 lutego 2017, 15:08 - czw

Seba 78 pisze:nowy monitor powinien być wyposażony w "podświetlenie normalnogamutowe i jednocześnie o możliwie płaskim przebiegu widma. Podświetleniem takim są W-LEDy z luminoforem zielono-czerwonym (nie żółtym)."
W kwestii formalnej: Akurat jest całkowicie odwrotnie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68321
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu