Wybór monitora (około 2000zł)

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Wybór monitora (około 2000zł)

26 sierpnia 2011, 23:50 - pt

Egon pisze:Panie Tom01 tak jeszcze przeglądając chwilę forum znalazłem już odpowiedź na moje pierwsze pytanie. Przepraszam więc za przeoczenie tego faktu. Może to nawet jest gdzieś w regulaminie. Szacunek do drugiej osoby można objawiać w rózny sposób. Mimo wszystko tak chyba jest dostojniej.
Angielskie "you" ma znacznie szerszy zakres znaczeniowy niż polskie "ty", stąd zaszczepianie takiej protezy nie jest wskazane. W języku polskim jest dużo więcej zwrotów do osób obcych i znajomych. Ponadto "tykanie" bardzo często prowadzi do zaczepek osobistych. Forma per "Pan" zachowuje nieco większy dystans.
Egon pisze:Szkoda tylko, że nie można edytować lub usunąć części postu. Wtedy ominąłbym tą korektę.
Można, przez 30 minut.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Wybór monitora (około 2000zł)

27 sierpnia 2011, 00:02 - sob

Egon pisze:2. Czy poza EIZO i NEC-ami będącymi ich odpowiednikami cenowymi naprawdę nie znajdzie się coś przyzwoitego do zastosowań uniwersalnych.
Lepszej klasy sprzęt, w tym monitory do nisza. Drogie w produkcji, drogie w serwisowaniu, trudne w sprzedaży. Zdecydowana większość gigantów woli masowo klepać chłam, który ludzie wywożą taczkami ze sklepu nie dla idiotów.
Egon pisze:3. Skąd wzięła się nazwa forum.
Nazwa jest już historyczna. W tej domenie startowało pierwsze poważne forum monitorowe wiele lat temu. Niestety forum nie przetrwało w poprzedniej postaci, udało się tylko zachować domenę. MVA to matryca typu takiego jak PVA tylko opatentowana przez inne firmy.
Egon pisze:Wielokrotnie wspomina Pan, że ważna jest czerń i tylko PVA ją zapewnia. Czy cPVA i MVA należy od razu skreślić z rozważań przy zakupie sprzętu. I czy S-PVA to resztki tego co wyprodukowano kiedyś czy ta technologia jeszcze się rozwija pod kątem monitorów.
Czerń dobrego monitora z wyświetlaczem wielodomenowym (MVA/PVA) jest około 7x niższa niż innych.
Egon pisze:A może w skrajnym przypadku lepiej kupić dobre TV na porządnej matrycy.
TV to TV a monitor to monitor i nie należy tego mieszać.
Egon pisze:4. Czy zanosi się coś że powstanie jakiś znośny model 24"/26" 16:10 na S-PVA/pełny IPS w cenie niższej niż obecne EIZO (poniżej 4tyś lub mniej).
Na razie nie bardzo.
Egon pisze:Może jakiś NEC/MITSUBISHI
Spółka NEC Mitsubishi już nie istnieje. Obecnie to NEC Display Solutions.
Egon pisze:4. Czy LED-ów nadal należy unikać.
Na razie trzeba omijać szerokim łukiem.
Egon pisze:Czy ich dziecięcy okres już minął i mimo, że krawędziowe to są już lepsze od CCFL.
Połączenie LED i podświetlenia po krawędziach to mina. Mieszanka dżumy i cholery w pigułce.
Egon pisze:5. Jakie wartości oświetlenia LCD są wskazane do komfortowej pracy w dzień, a jakie do pracy wieczorami przy oświetleniu nie dużego pokoju (bo zwykle w takich pracujemy jakąś żarówką 60-100 Wat lub lampką.
Jaskrawości monitora w warunkach domowych przyjmuje się na 80 nitów. Oświetlenie dobiera się tak, aby w najprostszym przypadku biel monitora nie była jaśniejsza od zwykłej kartki papieru.
Egon pisze:6. O monitorach na IPS często ludzie piszą, że powierzchnia matrycy jest chropowata i na ekranie widać "kaszkę", ziarnistość itp. Czy to tyczy się wszystkich IPS-ów czy tylko tych tanich e-IPS i czy na cPVA/PVA/S-PVA/względnie MVA też to występuje. Bo przyznam, że zjawisko to znane jest mi jedynie z opisu użytkowników i sam nie doświadczyłem czegoś takiego na żadnej TN-ce czy S-IPS - ach. Ale może jestem zbyt mało wymagający ;)
Piksele na LCD są wytrawione na stałe i ostre. Stąd niektórzy widza tą siatkę i dodatkowo połysk. Trzeba obejrzeć interesujący Pana model aby stwierdzić czy Pan coś takiego widzi i czy przeszkadza.
Egon pisze:7. W świetle obecnych i nadchodzących monitorów do 2000zł. czyli tańszych niż najtańszy dobry EIZO 22", na który model zwrócił by Pan uwagę jako uniwersalny:
EIZO S2233W
Egon pisze:9. Czy do amatorskich zastosowań bez ambicji przyszlego grafika jest sens robić kalibrację sprzętową monitorka do 2 tyś.
Rzadko który monitor za 2 tys zł ma możliwość kalibracji sprzętowej (wewnątrz monitora). Raczej kalibruje się je programowo (przez sterownik karty graficznej).
Egon pisze:albo wgrywać jakies gotowe profile
Sensu bez.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Egon
Posty: 13
Rejestracja: 26 sierpnia 2011, 18:09 - pt

Re: Wybór monitora (około 2000zł)

27 sierpnia 2011, 00:39 - sob

Bardzo dziękuję. Jeszcze raz przepraszam za próbę tykania". W zasadzie to poważniejsze fora mają podobną konwencję.
Nazwa jest już historyczna. W tej domenie startowało pierwsze poważne forum monitorowe wiele lat temu. Niestety forum nie przetrwało w poprzedniej postaci, udało się tylko zachować domenę. MVA to matryca typu takiego jak PVA tylko opatentowana przez inne firmy.
Więc myślałem, że jednak Pan jest starszy i reaktywował własne forum.
Czerń dobrego monitora z wyświetlaczem wielodomenowym (MVA/PVA) jest około 7x niższa niż innych.
A czerń dobrego monitora na cPVA ;)
Egon pisze:4. Czy zanosi się coś że powstanie jakiś znośny model 24"/26" 16:10 na S-PVA/pełny IPS w cenie niższej niż obecne EIZO (poniżej 4tyś lub mniej).
Na razie nie bardzo.

Ale widzę że polecana i wychwalana 24" EIZO teraz jest sporo tańsza od NEC-a. A jeszcze niedawno było odwrotnie.
Egon pisze:Może jakiś NEC/MITSUBISHI
Spółka NEC Mitsubishi już nie istnieje. Obecnie to NEC Display Solutions.

Miałem na myśli osobne firmy. Ale skoro Pan nic nie wie to zapewne nie w najbliższym czasie. Choć jakiś Mitsubishi miał być - przy czym już ze znacznie wyższej półki.
Egon pisze:4. Czy LED-ów nadal należy unikać.
Na razie trzeba omijać szerokim łukiem.

a w fs2332 ;)

Co do ziarnistości to jak się przypatrzę coś zobaczę. nie jest to jednak na tyle istotne aby wspominać stąd zapytałem czy budżetowe panele e-IPS/cPVa wypadaja w tej kwestii gorzej. Czy "tylko" oferują niższą jakość za mniejszą cenę.


Za wszystko jeszcze raz dzięki.

Nie wiem tylko czy mnie Pan podpuszcza. Czy część odpowiedzi pozostawił między wierszami ;)
r102
Posty: 100
Rejestracja: 27 sierpnia 2011, 07:00 - sob

Re: Wybór monitora (około 2000zł)

27 sierpnia 2011, 07:07 - sob

po przestudiowaniu tego forum /między innymi, ale głównie dzięki niemu/

stałem się posiadaczem monitora eizo s2243 /2500 to chyba około 2000/

zastosowanie będzie jak tu określają "rozrywkowe"

jakość obrazu rzuca na kolana, po prostu...
jeżeli tylko kogoś stać żeby wydać 2500 zł na monitor, polecam każdemu,
są to dobrze wydane pieniążki...

Dziękuję za wyrażane na forum oceny i rady ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Wybór monitora (około 2000zł)

27 sierpnia 2011, 11:44 - sob

Egon pisze:Więc myślałem, że jednak Pan jest starszy i reaktywował własne forum.
Gdyby mva.pl było moje od początku to by nie musiało startować drugi raz. Byłem mocno zaangażowany w pierwsze mva.pl, ale nie byłem właścicielem serwera.
Egon pisze:A czerń dobrego monitora na cPVA ;)
Zastosowanie niskobudżetowej odmiany panelu wyklucza wysoką jakość monitora. Mimo to każda odmiana *VA daje lepszą czerń niż każdy inny typ.
Egon pisze:Ale widzę że polecana i wychwalana 24" EIZO teraz jest sporo tańsza od NEC-a. A jeszcze niedawno było odwrotnie.
Ma Pan na myśli EIZO S2433W i NEC PA241W? To monitory zupełnie innego zastosowania i nie powinno się ich zestawiać. Raczej EIZO SX2462W i NEC PA241W.
Egon pisze:a w fs2332 ;)
To sam. Nalepka EIZO nie czyni cudów.
Egon pisze:Nie wiem tylko czy mnie Pan podpuszcza. Czy część odpowiedzi pozostawił między wierszami ;)
Absolutnie. Często nie odpowiadam wyczerpująco na zasadzie dawania ryby albo wędki ;)
r102 pisze:stałem się posiadaczem monitora eizo s2243 (...) jakość obrazu rzuca na kolana, po prostu...
Gratuluję i niech dobrze Panu służy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Egon
Posty: 13
Rejestracja: 26 sierpnia 2011, 18:09 - pt

Re: Wybór monitora (około 2000zł)

27 sierpnia 2011, 14:22 - sob

Gdyby mva.pl było moje od początku to by nie musiało startować drugi raz. Byłem mocno zaangażowany w pierwsze mva.pl, ale nie byłem właścicielem serwera.


O ile pamiętam, miałem przyjemność ze dwa razy na starym mva jakoś pod koniec jego istnienia .... faktycznie było to bardzo dawno. Miał Pan pozycję identyczną jak tu ;) No może poza formalną wlasnością. Chyba nawet avek został ten sam, choć nie jestem pewny czy wtedy były juz tak ładne monitorki i to z pivotem.
Ma Pan na myśli EIZO S2433W i NEC PA241W? To monitory zupełnie innego zastosowania i nie powinno się ich zestawiać.
Czyli najtańsza sensowna obecnie uniwersalna 24" w uczciwym 16:10 to dzień dzisiejszy S2433W na S-PVA i cenę można jedynie obniżyć gorszą podstawką.

W kwestii sprzedaży monitorków z dodatkowymi usługami jak kalibracja czy selekcja pod kątem bad pikseli Mastiff jest bezkonkurencyjny. Szczególnie przy nieco nieciekawej polityce EIZO na uszkodzone piksele. Świety spokój i brak zmartwień zapewne bezcenne.

A czy można u Pana kupić np. takiego S2433W z gwarantowanym badem za to w adekwatnie niższej cenie. Nie mówię ze taki bym chciał ale w pewnej sytuacji jest to warte rozważenia bo często przesadzamy i zbyt panikujemy. Choć może się mylę bo nie mam badpiksela. A to że kolega ma w samsungu od nowości czerwone to mi nie przeszkadza.
A jeśli tak to czy na takie monitorki się czeka i ile są tańsze.

A jeśli nie to znaczy, że Alstor je ładnie zeruje, przepakowuje i idą gdzię do netu.
Albo że bady wychodzą i tak dopiero po jakimś miesiącu (wnioskuję tylko na podstawie gwarancji LG, iiyamy ;)
Często nie odpowiadam wyczerpująco na zasadzie dawania ryby albo wędki ;)
Miałem tu na myśli już całkiem przyzwoitą jasność u2412m jak na tzw. "korporacyjny" target. I w tym jedynie parametrze model ten kosi inne Delle, HP, LG - które rzeczywiście świecą znacznie jaśniej. Oczywiście cała reszta wym u2412m jest do kitu a podświetlanie bardzo nierownomierne i cały dół jaśniejszy. A i rzetelność czy może bardziej staranność testów netowych trzeba brać z przymrużeniem oka. Niemniej to tania masówka doskonale przemyślana w dobie formatu 16:9.
r102 pisze:stałem się posiadaczem monitora eizo s2243 (...) jakość obrazu rzuca na kolana, po prostu...
I to jest kwintesencja poszukiwań. Najpierw strata czasu na przeglądanie roznych forów, potem kolejna strata na czytanie testów, poźniej być może zakup tego co polecają na forach komputerowych za 1000-2000, aż w końcu odsprzedaż złomu dalej i zakup EIZO. Bo widzę że niezależnie od drogi na EIZO się kończy. :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Wybór monitora (około 2000zł)

28 sierpnia 2011, 13:18 - ndz

Egon pisze:Czyli najtańsza sensowna obecnie uniwersalna 24" w uczciwym 16:10 to dzień dzisiejszy S2433W na S-PVA i cenę można jedynie obniżyć gorszą podstawką.
Nie najtańsza sensowna a dobra 24-ka. Ceny nie można obniżyć podstawką. Wszystkie wersje wyposażeniowe kosztują dokładnie tyle samo. Tańsze EIZO są tylko spoza dystrybucji, z ograniczoną gwarancją.
Egon pisze:W kwestii sprzedaży monitorków z dodatkowymi usługami jak kalibracja czy selekcja pod kątem bad pikseli Mastiff jest
bezkonkurencyjny.
Nic w tym dziwnego. Firma jest wyspecjalizowana w dostarczaniu trudnych monitorów do trudnych przypadków.
Egon pisze:Szczególnie przy nieco nieciekawej polityce EIZO na uszkodzone piksele. Świety spokój i brak zmartwień zapewne bezcenne.
Nie chodzi o EIZO, problem nieidealnych paneli dotyczy LCD w ogóle.
Egon pisze:A czy można u Pana kupić np. takiego S2433W z gwarantowanym badem za to w adekwatnie niższej cenie.
To się wzajemnie wyklucza.
Egon pisze:A jeśli nie to znaczy, że Alstor je ładnie zeruje, przepakowuje i idą gdzię do netu.
Nie, absolutnie. Takich praktyk nikt w naszej sieci nie robi. "Odpady" z selekcji idą albo do fabryki abo są przeceniane i oferowane tam gdzie piksel czy niewielki zafarb nie ma znaczenia.
Egon pisze:Albo że bady wychodzą i tak dopiero po jakimś miesiącu (wnioskuję tylko na podstawie gwarancji LG, iiyamy ;)
Na oko po 50-100 godzinach pracy.
Egon pisze:Miałem tu na myśli już całkiem przyzwoitą jasność u2412m jak na tzw. "korporacyjny" target.
Proszę jeszcze wziąć pod uwagę typ matrycy. Moda ostatnio jest na tanie IPS-y a to do domu słaby wybór.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Egon
Posty: 13
Rejestracja: 26 sierpnia 2011, 18:09 - pt

Re: Wybór monitora (około 2000zł)

28 sierpnia 2011, 15:44 - ndz

Panie Tomku, pozostaje mi tylko gorąco podziękować. Jast Pan wyjątkowo wyrozumiałą osobą, prawdziwym pasjonatem, mecenasem EIZO na Polskę oraz jak przypuszczam jednym z nielicznych ekspertów w branży.
Aż ciekaw jestem czy jakiś producent sprzętu odważyłby się poprosić Pana o napisanie recenzji a potem ją opublikować ;)

Szkoda tylko, że Alstor nie do końca to docenia. Bo przynajmniej połowę tego co sprzedał w Polsce to dzięki Panu. I mógłby np. od czasu do czasu w ramach promocji przy zakupie sprzetu w Pana firmie pokryć klientowi koszty kalibracji u Pana albo sfinansować jakąś inną usługę. Zanim inni się tego nauczą to trochę czasu minie więc wielu chętnych nie było by na podobne usługi.

Swoją drogą to cieszy na Eizo znaczek Made in Japan. Może jestem staromodny ale mi akurat niemiecka kawa lepiej smakuje a proszek ładniej pachnie. Czeski TV Sony padł mi z wykończonym kineskopem po 4 latach, a kilkunastoletni Trinitron z Pewexu nadal ładnie chodzi i aż szkoda dać go do utylizacji.

Póki co jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam.

A pozostałych forumowiczów zachęcam do szukania nadal dobrego monitora do 2000 zł. i z pewną dozą nieśmiałości liczę, że coś przywoitego w końcu ktoś wymyśli co będzie jakąś budżetową ale przyzwoitą i sporo tańszą alternatywą EIZO.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Wybór monitora (około 2000zł)

28 sierpnia 2011, 17:40 - ndz

Egon pisze:Aż ciekaw jestem czy jakiś producent sprzętu odważyłby się poprosić Pana o napisanie recenzji a potem ją opublikować ;)
Najnowszy jest w Digital Vision i dotyczy HP ZR22w: http://www.digital-vision.pl/
Egon pisze:Szkoda tylko, że Alstor nie do końca to docenia.
Na szczęście docenia. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Xanth
Posty: 34
Rejestracja: 01 lutego 2011, 01:08 - wt

Re: Wybór monitora (około 2000zł)

29 sierpnia 2011, 22:52 - pn

Tom01 pisze:
Egon napisał(a):
6. O monitorach na IPS często ludzie piszą, że powierzchnia matrycy jest chropowata i na ekranie widać "kaszkę", ziarnistość itp. (...)
Piksele na LCD są wytrawione na stałe i ostre. Stąd niektórzy widza tą siatkę i dodatkowo połysk. Trzeba obejrzeć interesujący Pana model aby stwierdzić czy Pan coś takiego widzi i czy przeszkadza.
Zdaje się że wiem o co tu chodzi - o "perłową" warstwę antyodblaskową na powierzchni panelu. Jak na razie nikt nie wymyślił skuteczniejszej metody na likwidację odblasków niż zaburzenie kierunkowości odbić. Ja nie zauważyłem korelacji między typem panelu a jej obecnością - pojawia się zarówno w matrycach IPS jak i PVA. Kwestia tego, co kto woli - skuteczna walka z odblaskami czy brak "ziarnistości" ;)
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: Wybór monitora (około 2000zł)

30 sierpnia 2011, 11:35 - wt

Tom01 pisze: Nie, absolutnie. Takich praktyk nikt w naszej sieci nie robi. "Odpady" z selekcji idą albo do fabryki abo są przeceniane i oferowane tam gdzie piksel czy niewielki zafarb nie ma znaczenia.
A gdzie idzie coś takiego kupić?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Wybór monitora (około 2000zł)

30 sierpnia 2011, 11:44 - wt

raptor88 pisze:A gdzie idzie coś takiego kupić?
Czasem są w wyprzedażach: https://monitory.mastiff.pl/monitory-1/n ... zedaz.html W większości jednak sprzedawane są własnymi kanałami dla większych odbiorców.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Egon
Posty: 13
Rejestracja: 26 sierpnia 2011, 18:09 - pt

Re: Wybór monitora (około 2000zł)

30 sierpnia 2011, 18:41 - wt

Tom01 pisze:
raptor88 pisze:A gdzie idzie coś takiego kupić?
Czasem są w wyprzedażach ( ) W większości jednak sprzedawane są własnymi kanałami dla większych odbiorców.
Przepraszam, że wzbudziłem zaiteresowanie odpadami. W przypadku markowego sprzętu przy sporej obniżce (na co EIZO akurat stać) mogą być łakomym kąskiem. Ale nie w tym kraju. U nas jak się coś przyzwoitego się przecenia to tak niewiele, że można to sobie całkiem darować. Trzeba więc być prawdziwym marsjaninem aby np. kupić taką iiyamę z badami w saturionie itp. A reszta tych "przebierańców" leci już na Allegro ;) i będzie jeszcze gorzej.

Napisał Pan, że pierwsze bady zwykle występują
Na oko po 50-100 godzinach pracy.
. Jeśli dobrze rozumiem to później pojawiają się już znacznie rzadziej. I czy prawdą jest, że monitor który sypnął pierwszym lub pierwszymi badami będzie sypał dalej. Czy też ten proces wcale nie musi się pogłebiać.

Czy Pana zdaniem możemy jeszcze liczyć na rozwój IPS czy S-PVA (ta druga choć Pana ulubiona i w wielu przypadkach stawiana jako wzór uniwersalności nie jest już chyba rozwijana). Czy jednak OLED nadejdzie szybciej niż myślimy. Czy może wcześniej nastąpi jeszcze rozwój technologii TN, która jest już coraz lepsza. Zaś rośnie grono niezadowolonych z okrojonych wersji IPS.

Z góry jeszcze raz dzięki za wszystko i na koniec mam jeszcze prośbę. Czy mógłby Pan podpisać się pod poniższym zdaniem:

"Wieczorami używam zwykłej marketowej TN-ki bo do przeglądania netu jest w zupełności wystarczająca"
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Wybór monitora (około 2000zł)

30 sierpnia 2011, 20:35 - wt

Egon pisze:Przepraszam, że wzbudziłem zaiteresowanie odpadami.
:)
Egon pisze:W przypadku markowego sprzętu przy sporej obniżce (na co EIZO akurat stać) mogą być łakomym kąskiem. Ale nie w tym kraju. U nas jak się coś przyzwoitego się przecenia to tak niewiele, że można to sobie całkiem darować.
Dochodzi inny czynnik. Pojawianie się na rynku wadliwych EIZO szkodzi wizerunkowi. Stąd nie są sprzedawane z pompą.
Egon pisze:Napisał Pan, że pierwsze bady zwykle występują Na oko po 50-100 godzinach pracy. Jeśli dobrze rozumiem to później pojawiają się już znacznie rzadziej.
Niesłychanie rzadko.
Egon pisze:I czy prawdą jest, że monitor który sypnął pierwszym lub pierwszymi badami będzie sypał dalej.
Nie.
Egon pisze:Czy Pana zdaniem możemy jeszcze liczyć na rozwój IPS czy S-PVA (ta druga choć Pana ulubiona i w wielu przypadkach stawiana jako wzór uniwersalności nie jest już chyba rozwijana).
PVA nie jest wcale moją ulubioną. Żadna nie jest, bo każda ma wady. Kwestia dobrego dopasowania wad i zalet do planowanych zastosowań i warunków.
Egon pisze:Czy jednak OLED nadejdzie szybciej niż myślimy.
Czy produkuje się nadal płyty CD? Ano produkuje, pomimo że DVD kosztuje praktycznie tyle samo. Eksploatuje się posiadaną, kupioną za ciężkie pieniądze technologię ile się da. Nie czarujmy się że w przypadku monitorów, ktoś, kto wywalił miliony w linię do produkcji LCD ochoczo wywali kolejne w nowinki.
Egon pisze:Czy może wcześniej nastąpi jeszcze rozwój technologii TN, która jest już coraz lepsza.
Tylko na papierze.
Egon pisze:Zaś rośnie grono niezadowolonych z okrojonych wersji IPS.
Jasne, bo monitory z nimi są niewiele lepsze od TN. Problem nie w samej matrycy a s skrajnie taniej konstrukcji monitora.
Egon pisze:Czy mógłby Pan podpisać się pod poniższym zdaniem:
"Wieczorami używam zwykłej marketowej TN-ki bo do przeglądania netu jest w zupełności wystarczająca"
Niech Ręka Boska broni!!!
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
r102
Posty: 100
Rejestracja: 27 sierpnia 2011, 07:00 - sob

Re: Wybór monitora (około 2000zł)

31 sierpnia 2011, 23:08 - śr

Ach czemuż to coś 5 letnie ma być gorsze od oleda ???

ja np lubię bezkompromisowe rozwiązania 8-)

mój dość stary laptop lenovo /niestety już nie IBM/ T42p z matrycą IPS

nawet dzisiaj gdy matryca już lekko zżółkła :oops: a świetlówki świecą słabo

co do jakości obrazu - to - raczej rzuca na kolana (powtarzam się/... WSZYSTKIE dzisiejsze panoramowce-błyszczaki
/tak na marginesie czy producenci za kilka lat nie będą chcieli w monitorach/latopach wprowadzić proporcji Cineramy czyli chyba 2,5:1 :evil:
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Wybór monitora (około 2000zł)

31 sierpnia 2011, 23:14 - śr

r102 pisze:Ach czemuż to coś 5 letnie ma być gorsze od oleda ???
Które "5 letnie"?
r102 pisze:ja np lubię bezkompromisowe rozwiązania 8-)
Obawiam się, że może być Pana na to nie stać. Proszę się tylko nie obrazić. Monitory bez wad kosztują 6 cyfrowe kwoty. :)
r102 pisze:tak na marginesie czy producenci za kilka lat nie będą chcieli w monitorach/latopach wprowadzić proporcji Cineramy czyli chyba 2,5:1 :evil:
A kto to wie? Może i tak, ale raczej kłopot z takim formatem przy normalnej pracy. Dokumenty najczęściej są w pionie a nie w poziomie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
r102
Posty: 100
Rejestracja: 27 sierpnia 2011, 07:00 - sob

Re: Wybór monitora (około 2000zł)

31 sierpnia 2011, 23:22 - śr

na moje amatorskie "rozrywkowe" wymagania nie musi być 6 cyfr...

wystarczą 4 :?

jednak poziom z 3 cyframi jest zdecydowanie zbyt "kompromisowy"
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Wybór monitora (około 2000zł)

01 września 2011, 22:19 - czw

r102 pisze:na moje amatorskie "rozrywkowe" wymagania nie musi być 6 cyfr...
wystarczą 4 :?
jednak poziom z 3 cyframi jest zdecydowanie zbyt "kompromisowy"
Za 4 cyfrowe kwoty można kupić monitory które od bezkompromisowych różnią się detalami.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Egon
Posty: 13
Rejestracja: 26 sierpnia 2011, 18:09 - pt

Re: Wybór monitora (około 2000zł)

02 września 2011, 00:10 - pt

Panie Tomku, a co Pan polecałby na podstawie swojego doświadczenia lub swoich klientów do programów typu CAD przy założeniu, że rysunki będą tworzone na jasnym tle. Kwestia kolorów jest tu drugorzędna. Czy nadal w/g Pana PVA jest tu optymalne. Czy jednak zmodyfikowałby Pan swoją listę polecanego sprzętu o jakieś IPS-y i czy brak adobe rgb czy nawet ewentualne RFC (bo o ile rozumiem to np. taki fs2331/niektóre NEC-i je mają) jako takie będzie miało tu znaczenie. W sumie to wiele lat ludzie radzili sobie na CRT. Poźniej często w całkiem dużych biurach pracowali na TN-kach. Więc czy jest tu konieczność (bądź widoczny komfort) użycia dobrej PVA. Bądź ostatecznie fs2331 względem odpowiednika cenowego na IPS. Nikt też nie będzie oglądał rysunków z boku tylko na wprost a potem na ploter i tyle.
Przy założeniu, że nie będzie użyta profesjonalna karta typu quadro/firepro. Z wiadomych przyczyn - stare są stare i 600-1000zł. wydane jest na odpowiednik karty wartej 200zł. a nowe jeszcze droższe i dla większości nie są niezbędne. A z tego co się orientuję ewentulane zmodowanie zwykłej nie wpłynie tu na jakość wyświetlanego obrazu.

Przy okazji nasuwa mi się jeszcze pytanie - czy w normalnych zastosowaniach domowych względnie amatorskiej obróbce zdjęć czy grafice należy zwrócić na coś uwagę przy zakupie karty. Bo o ile 100 lat temu podobno to miało znaczenie i niektore bardziej markowe karty wyświetlały lepszej jakości (być może że często były używane przez D-SUB) o tyle teraz nie zauważam jakiejś różnicy w jakości obrazu przy jego wyświetlaniu. Albo po prostu mam za slaby monitor ;)

I czy Pana zdaniem da się w miarę prawidłowo ustawić kolory ręcznie - bez profesjonalnej kalibracji aby były one naturalne przy oddaniu zdjęć do wydruku w dobrym zakładzie fotograficznym. Zakładam, że sprzęt ustawiałyby wrażliwe oczy kobiece a panie dużo lepiej widzą barwy od nas ;) a jeśli tak to czy można gdzieś kupic takie wzorcowe obrazki do szybkiego amatorskiego ustawienia. Może to tylko moje domysły, że tak też można ale może ma to jakiś sens.

Swoją drogą moja ulubiona Pani fotograf zawsze robiła mi zdjęcia lepsze niż oryginał. Poczatkowo na kliszy. A teraz cyfrowo. Przez to miała też masę klientów i dopiero po jakimś czasie ktoś mi uświadomił co ona robi choc nie powinna. A i tak następnym razem do niej pójdę. Tyle, że tu dochodził jeszcze jakiś cwany retusz ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Wybór monitora (około 2000zł)

02 września 2011, 00:53 - pt

Egon pisze:Panie Tomku, a co Pan polecałby na podstawie swojego doświadczenia lub swoich klientów do programów typu CAD przy założeniu, że rysunki będą tworzone na jasnym tle. Kwestia kolorów jest tu drugorzędna. Czy nadal w/g Pana PVA jest tu optymalne. Czy jednak zmodyfikowałby Pan swoją listę polecanego sprzętu o jakieś IPS-y
PVA jest optymalny do CAD niezależnie od tła aplikacji i oświetlenia, choć w dzień graficzny IPS-owy też się sprawdzi. Problemem może być jednak większa przerwa między subpikselami. Wielu ludzi widząc "rozwarstwienie" pionowych kresek czuje się niekomfortowo.
Egon pisze:i czy brak adobe rgb czy nawet ewentualne RFC (bo o ile rozumiem to np. taki fs2331/niektóre NEC-i je mają) jako takie będzie miało tu znaczenie.
Przestrzeń nie ma znaczenia, ale FRC bardzo. Przy źle zrobionym może powodować silne migotanie obszarów kreskowanych. Tu ma Pan obrazy to testowania czy FRC w danym monitorze będzie powodować miganie: http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=6
Egon pisze:W sumie to wiele lat ludzie radzili sobie na CRT.
W CRT nie było FRC. Ale się zrymowało. :)
Egon pisze:Poźniej często w całkiem dużych biurach pracowali na TN-kach. Więc czy jest tu konieczność (bądź widoczny komfort) użycia dobrej PVA.
Ludzie pracują na rozmaitych sprzętach, ale odróżnijmy konieczność od komfortu.
Egon pisze:Bądź ostatecznie fs2331
Znacznie lepiej niewiele droższy NEC P221W.
Egon pisze:Przy założeniu, że nie będzie użyta profesjonalna karta typu quadro/firepro.
Dla samego wyświetlania nie ma znaczenia. Daje taki sam obraz jak X300 sprzed 6 lat, kosztujący obecnie 20 zł. Różnica może być tylko w szybkości, jeśli specjalizowana karta jest wykorzystywana przez oprogramowanie cadowe.
Egon pisze:Przy okazji nasuwa mi się jeszcze pytanie - czy w normalnych zastosowaniach domowych względnie amatorskiej obróbce zdjęć czy grafice należy zwrócić na coś uwagę przy zakupie karty.
Ma mieć DVI i być na tyle porządnie polutowana żeby nic z niej nie odpadało.
Egon pisze:Bo o ile 100 lat temu podobno to miało znaczenie i niektore bardziej markowe karty wyświetlały lepszej jakości (być może że często były używane przez D-SUB)
Dokładnie. Chodziło o DSUB.
Egon pisze:I czy Pana zdaniem da się w miarę prawidłowo ustawić kolory ręcznie - bez profesjonalnej kalibracji aby były one naturalne przy oddaniu zdjęć do wydruku w dobrym zakładzie fotograficznym.
Nie, ponieważ taka "kalibracja" nie zawiera kluczowego etapu - profilowania.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68371
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu