Równomierność podświetlania w DELL 2209WA i zakup NEC PA231W

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Równomierność podświetlania w DELL 2209WA i zakup NEC PA231W

21 czerwca 2011, 18:39 - wt

Witam.
Przy jasności monitora na poziomie 140 nitów...

1. Zrobiłem zdjęcie matrycy mojego monitora.
2. Wyciąłem sam świecący obszar. ;) (Okazuje się że ten Dell ma proporcje boków 16:10)
3. Przekształciłem ten wycinek na czarno-biały.
4. W związku ze smugami nałożyłem filtr rozmycie gaussowskie 30%
5. Zmodyfikowałem obraz w ten sposób że teraz najjaśniejszy obszar świeci na 100%, tym samym ciemniejsze obszary odpowiednio mniej.

Wygląda to tak jak poniżej:

Obrazek

6. Zmienilem obraz tak że wyświetla 16 odcieni szarości

Obrazek

Generalnie w zdecydowanej większości obszarów jasność nie spada poniżej 92%, najgorzej jest w rogach, zwłaszcza prawym dolnym, tutaj nawet nie w samym rogu jest 88% do 81%.

Nie mam doświadczenia ale proszę mi powiedzieć czy:

1. Ten wynik jest OK dla tego monitora?
2. Ile więcej trzeba wydać aby nie schodzić poniżej 95%?
3. Jak bardzo zmienia się kolor wraz ze spadkiem jasności?
4. Czy obecne proporcje w różnicach jasności zmienią się wraz z długością świecenia monitora? Jeśli tak to po jakim czasie?

Jak już kiedyś pisałem, potrzebuję 3 szt. monitorów, tego kupiłem na test i szczerze mówiąc kolory wydają mi się OK, (chociaż przy jasności 130 nitów, czyli minimalnej dla tego modelu, są jakieś takie wyblakłe mimo że skalibrowałem ten monitor). Zastanawiam się nad PA231W ponieważ nie chcę kupować spektrofotometru a i cena zaczyna spadać do ok. 2600 zł.
Czy przy podobnej jasności (ok. 140 nitów) kolory na tym NEC-u będą takie same czy lepsze niż na tym DELL-u.
Jak będzie z równomiernością podświetlania i kolorami dla 70 i 140 nitów na PA231W?

W dwóch z trzech lokalizacji mam bardzo jasne oświetlenie ale w trzeciej już nie, pytanie na ile do drugiej jasnej lokalizacji jest sens kupować PA231W? Myślałem już żeby kupić teraz PA231W i jeśli okaże się że jest lepiej to zostaję w wariancie DELL + 2 x NEC a jeśli to to samo to 2 x DELL + NEC. Sęk w tym że trzecia lokalizacja "uruchomiona" będzie dopiero w zimę i nie wiem czy już teraz jest sens kupować monitor, może do tego czasu będą lepsze oferty na rynku?

Jeśli bardzo zamieszałem to reasumując, jakie są wady 2209WA w porównaniu do PA231W kiedy oba świecą na poziomie 140 nitów i oświetlenie w pomieszczeniu jest dostosowane do tej jasności?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Równomierność podświetlania w DELL 2209WA i zakup NEC PA

21 czerwca 2011, 19:59 - wt

Witam
GoOrange pisze:1. Ten wynik jest OK dla tego monitora?
Tak.
GoOrange pisze:2. Ile więcej trzeba wydać aby nie schodzić poniżej 95%?
4x tyle.
GoOrange pisze:3. Jak bardzo zmienia się kolor wraz ze spadkiem jasności?
Trzeba to zmierzyć. W tej klasie monitorów nieliniowość temperatury barwowej w funkcji jasności to dE8-20.
GoOrange pisze:4. Czy obecne proporcje w różnicach jasności zmienią się wraz z długością świecenia monitora?
Raczej nie.
GoOrange pisze:są jakieś takie wyblakłe mimo że skalibrowałem ten monitor
Kalibracja programowa obcina kontrast, więc nic dziwnego że wydaje się bardziej blady.
GoOrange pisze:Czy przy podobnej jasności (ok. 140 nitów) kolory na tym NEC-u będą takie same czy lepsze niż na tym DELL-u.
O dwie klasy kepsze.
GoOrange pisze:Jak będzie z równomiernością podświetlania i kolorami dla 70 i 140 nitów na PA231W?
Poniżej dE < 5.
GoOrange pisze:W dwóch z trzech lokalizacji mam bardzo jasne oświetlenie ale w trzeciej już nie, pytanie na ile do drugiej jasnej lokalizacji jest sens kupować PA231W?
Lepiej wszystkie takie same.
GoOrange pisze:jakie są wady 2209WA w porównaniu do PA231W kiedy oba świecą na poziomie 140 nitów i oświetlenie w pomieszczeniu jest dostosowane do tej jasności?
Takie jak łyżki i szpadla w kontekście kopania rowów melioracyjnych.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: Równomierność podświetlania w DELL 2209WA i zakup NEC PA

21 czerwca 2011, 21:30 - wt

Zastanawiam się na ile Pana porównania oddają rzeczywistość z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego...

Wie Pan że Maurice Greene w 1999 roku pobiegł 100m w czasie 9,79s i potrzeba było 9 lat żeby Asafa Powell pobił ten wynik czasem 9,72s? Dodam że najszybszy Polak w historii, Marian Woronin pobiegł (przy silnym wietrze z resztą) ten odcinek w 10,00s. Widzi Pan te różnice czasowe? Z punktu widzenia najlepszych sprinterów te wyniki dzieli przepaść ale dla przeciętnego Kowalskiego... Nie jest w stanie wyłapać różnicy kiedy odtworzy się te biegi po kolei...

Pytanie na ile przeciętny Kowalski (w tym ja) jest w stanie zauważyć różnicę klas tych monitorów a na ile opowieści o mega różnicach są wytworem super wiedzy i możliwości jej dostrzeżenia nielicznych w tym Pana?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Równomierność podświetlania w DELL 2209WA i zakup NEC PA

21 czerwca 2011, 21:39 - wt

GoOrange pisze:Pytanie na ile przeciętny Kowalski (w tym ja) jest w stanie zauważyć różnicę klas tych monitorów a na ile opowieści o mega różnicach są wytworem super wiedzy i możliwości jej dostrzeżenia nielicznych w tym Pana?
Zakładam się z Panem o skrzynkę piwa, że natychmiastowo i bez wysiłku zauważy Pan kilka fundamentalnych różnic między nimi. Oczywiście jest możliwość że "Kowalski" tego nie zauważy, ale pod warunkiem że jest niewidomy. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: Równomierność podświetlania w DELL 2209WA i zakup NEC PA

21 czerwca 2011, 22:37 - wt

Tom01 pisze:
GoOrange pisze:Pytanie na ile przeciętny Kowalski (w tym ja) jest w stanie zauważyć różnicę klas tych monitorów a na ile opowieści o mega różnicach są wytworem super wiedzy i możliwości jej dostrzeżenia nielicznych w tym Pana?
Zakładam się z Panem o skrzynkę piwa, że natychmiastowo i bez wysiłku zauważy Pan kilka fundamentalnych różnic między nimi. Oczywiście jest możliwość że "Kowalski" tego nie zauważy, ale pod warunkiem że jest niewidomy. ;)
OK, skoro tak Pan mowi... Tylko zastanawiam sie skad wziela sie "legenda" o jakosci 2209WA, skoro to taki szmelc?

Prosze mi powiedziec jaka jest na dzien dzisiejszy alternatywa dla PA231W? Podobno ten panel mozna mocno sciemnic bez zadnych strat? Moze lepszy bedzie 2490WUXI2?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Równomierność podświetlania w DELL 2209WA i zakup NEC PA

21 czerwca 2011, 22:57 - wt

GoOrange pisze:
Tom01 pisze:
GoOrange pisze:Pytanie na ile przeciętny Kowalski (w tym ja) jest w stanie zauważyć różnicę klas tych monitorów a na ile opowieści o mega różnicach są wytworem super wiedzy i możliwości jej dostrzeżenia nielicznych w tym Pana?
Zakładam się z Panem o skrzynkę piwa, że natychmiastowo i bez wysiłku zauważy Pan kilka fundamentalnych różnic między nimi. Oczywiście jest możliwość że "Kowalski" tego nie zauważy, ale pod warunkiem że jest niewidomy. ;)
OK, skoro tak Pan mowi... Tylko zastanawiam sie skad wziela sie "legenda" o jakosci 2209WA, skoro to taki szmelc?

Prosze mi powiedziec jaka jest na dzien dzisiejszy alternatywa dla PA231W? Podobno ten panel mozna mocno sciemnic bez zadnych strat? Moze lepszy bedzie 2490WUXI2?
Lepszy nie będzie na pewno, ew. większy. 2209WA to panel przyzwoity - acz na miarę swojej ceny. PA231W ma więcej świetlówek i układ elektronicznego wyrównywania równomierności podświetlenia - dla przeciętnego śmiertelnika są to duperelne bajery bez znaczenia, jednak w zastosowaniach o krytycznym znaczeniu barwy zdecydowanie podnoszą komfort pracy.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Równomierność podświetlania w DELL 2209WA i zakup NEC PA

21 czerwca 2011, 22:59 - wt

GoOrange pisze:Tylko zastanawiam sie skad wziela sie "legenda" o jakosci 2209WA, skoro to taki szmelc?
"Legendy" wypisują ludzie którzy ulegli zachwytowi przesiadłszy się z monitora marketowego, ale jednocześnie nie widzieli na oczy normalnego obrazu. Nie jest to też szmelc. To typowy monitor korporacyjny.
GoOrange pisze:Prosze mi powiedziec jaka jest na dzien dzisiejszy alternatywa dla PA231W?
Proszę rzucić okiem: http://mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=152
GoOrange pisze:Podobno ten panel mozna mocno sciemnic bez zadnych strat? Moze lepszy bedzie 2490WUXI2?
Zakres regulacji jest bardzo dobry. 2490UXi2 to monitor starszy, z co prawda bardziej zaawansowanym ekranem, ale i dużymi wadami.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: Równomierność podświetlania w DELL 2209WA i zakup NEC PA

21 czerwca 2011, 23:26 - wt

Czyli jesli dla zwyklego smiertelnika zalety PA231W sa do pominiecia to chyba lepiej polasic sie na wieksza powierzchnie panelu 2490WUXi2? Dodam ze 90% zdjec jakie obrabiam to portrety i slubniaki.

Reasumujac Panowie co lepiej brac z dwoch wymienionych?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Równomierność podświetlania w DELL 2209WA i zakup NEC PA

21 czerwca 2011, 23:29 - wt

GoOrange pisze:Czyli jesli dla zwyklego smiertelnika zalety PA231W sa do pominiecia
Skoro robi Pan portrety i śluby to nie jest Pan przeciętnym śmiertelnikiem. Pomijając fakt że P. Marcin zdrowo przesadził. Każdy w minimalnym poziomem wrażliwości na jakość obrazu doceni różnicę między PA231W i 2209WA.
GoOrange pisze:Reasumujac Panowie co lepiej brac z dwoch wymienionych?
NEC PA231W.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
eizo122
Posty: 16
Rejestracja: 14 października 2011, 02:55 - pt

Re: Równomierność podświetlania w DELL 2209WA i zakup NEC PA

02 listopada 2011, 23:04 - śr

Witam,
przyciśnięty możliwościami portfela zakupiłem Della 2209wa. W internecie czytałem sporo postów i recenzji na jego temat i stwierdziłem iż wystarczy do moich potrzeb. Gdy go podłączyłem (przez DVI), okazało się iż równomierność podświetlenia pozostawia nieco do życzenia - górna 1/3 ekranu jest na oko wyraźnie jaśniejsza od reszty ekranu (o dziwo, gdy wyświetlam plansze testowe w kolorach R, G, B oraz biały/czarny, tego problemu nie ma)! Jedynie na czarnym ekranie, widać lekki backlight bleeding u góry, ale bardzo słabo widoczny. Nierównomierność objawia się szczególnie przy wyświetlaniu menu aplikacji czy menu Start (dostrzegalne jest iż menu oraz okna systemu nie mają tego samego odcienia w zależności od położenia na ekranie). Reklamowałem ten monitor u Della, przywieźli mi U2311H, jako że nie mieli zamiennego 2209. Jednak na nim także stwierdziłem podobny problem. Ostatecznie pozostałem przy moim 2209 a U2311H odesłałem z powrotem.
Rozumiem że to nie Eizo za kilka tysięcy, ale monitor jest zachwalany m.in. właśnie za równe podświetlenie matrycy (6 lamp w kształcie U, podświetlenie bezpośrednie).

I teraz moje pytania:
1. Czy to norma w tej klasie cenowej?

2. Czy taki problem może wynikać z faktu iż matryca IPS tak równomiernie odwzorowuje kolory? Może w moim starym monitorze na matrycy TN po prostu nie miałem jak dostrzec wad podświetlenia? W końcu kolory w TN`kach na całym ekranie są niejednolite i zmieniają jasność z każdym ruchem głowy.

3. Ostatecznie się zastanawiam czy go jednak nie sprzedać i kupić np. Eizo EV2335W (osobiście bardzo spodobały mi się IPSy - znakomite kąty, kolory, IPS glow nie przeszkadza). Czy EV2335 ma bardziej równomierne podświetlenie i lepszą powtarzalność?

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.
Ostatnio zmieniony 02 listopada 2011, 23:19 - śr przez eizo122, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Równomierność podświetlania w DELL 2209WA i zakup NEC PA

02 listopada 2011, 23:08 - śr

eizo122 pisze:1. Czy to norma w tej klasie cenowej?
Tak.
eizo122 pisze:2. Czy taki problem może wynikać z faktu iż matryca IPS tak równomiernie odwzorowuje kolory?
Kąty widzenia i równomierność rozświetlenia to całkiem co innego.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68375
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu