Matryce PVA pytanie

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
telesfor
Posty: 4
Rejestracja: 31 lipca 2011, 11:29 - ndz

Matryce PVA pytanie

31 lipca 2011, 12:13 - ndz

Na wstępie zaznaczę, że nie jestem 'mocny' w technologii matryc paneli LCD ;)

Niedługo będę stawał przed koniecznością zakupu monitora. Z początku byłem praktycznie zdecydowany na EIZO S2433W , jednak znajomy postraszył mnie występującą nierównomiernością gammy a co za tym idzie barw w obszarze ekranu, w zależności od kąta obserwacji. Podobno widoczne są zmiany odcieni na krańcach ekranu nawet przy prostopadłym oglądaniu.

http://www.toastyx.net/hd2441w/eizo-color-shifting.jpg

Twierdził, że jest to związane z samą konstrukcją matrycy i w większym, czy mniejszym stopniu, występuje we wszystkich panelach z PVA na pokładzie (EIZO czy też nie).

Stąd moje pytanie - jak bardzo jest to widoczne w nowoczesnych matrycach tego typu (szczególnie interesuje mnie ta z S2433W) i czy nie przeszkadza w pracy 'z kolorem' ? Czy może w takim razie nie lepiej kupić czegoś na IPS (np. NEC PA241W) ?

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Matryce PVA pytanie

31 lipca 2011, 12:44 - ndz

Matryca IPS to nie jedyny powód dla którego lepiej kupić PA241W, to jest "urodzony spektrobójca". Wzmiankowany 10-o bitowy P-IPS NECzka sterowany jest w pełni sprzętowo kalibrowaną, 14-o bitową 3DLUT z wewnętrznym 16-o bitowym przeliczaniem, elektroniczną kompensacją równomierności oraz zużycia podświetlenia. Całość uzupełnia świetne oprogramowanie Multiprofiler, Spectraview II (dostępne na rynku US), świetna ergonomia i estetyczny wygląd.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Matryce PVA pytanie

01 sierpnia 2011, 10:02 - pn

Matryce IPS i PVA mają całkowicie przeciwstawne zalety i wady. I tak na przykład główne cechy:

1. Liniowość IPS jest bardzo dobra, z elektroniczną kompensacją niemal idealna. PVA jest co najwyżej bardzo dobra, ale przy zmianie kąta widzenia i tak będzie rozjaśniać detale w cieniach.
2. Jakość czerni na IPS jest słaba i pogarsza się mocno pod kątem. PVA ma czerń jak smoła i jest niemal niewrażliwa na kąty widzenia.

Z uwagi na powyższe IPS stosuje się monitorach zawodowych do koloru, użytkowanych w warunkach które nie pozwalają na dominację wad panelu. PVA znakomicie sprawuje się w monitorach uniwersalnych, gdzie ważny jest komfort patrzenia w szerokim zakresie oświetlenia. Co ciekawe istnieją również zawodowe monitory graficzne na PVA, ale nie ma uniwersalnych na IPS. To znaczy są ale wcale nie są uniwersalne. ;)

Zestawianie EIZO S2433W i NEC PA241W jest nieporozumieniem. Często nawet popełnianym. To dwa monitory do całkiem innych celów. Bardziej sensownie jest porównanie EIZO SX2462W jako konkurencję dla NEC PA241W. EIZO S2433W nie ma odpowiednika w tym rozmiarze u NEC'a, który w ogóle nie ma oferty monitorów uniwersalnych.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Matryce PVA pytanie

01 sierpnia 2011, 10:40 - pn

Tom01 pisze:Co ciekawe istnieją również zawodowe monitory graficzne na PVA, ale nie ma uniwersalnych na IPS. To znaczy są ale wcale nie są uniwersalne. ;)
Istnieją, ale wcale nie są zawodowe ;) Ma to swój wyraz np. w klasyfikacji Fogry:
http://www.fogra.org/fogra-fogracert-de ... -monitore/
telesfor
Posty: 4
Rejestracja: 31 lipca 2011, 11:29 - ndz

Re: Matryce PVA pytanie

01 sierpnia 2011, 11:44 - pn

Dziękuję bardzo za odpowiedź. :)

A jak bardzo zmienia się ta gamma w nowych panelach PVA i pod jakimi kątami patrzenia można już takie zmiany zaobserwować (szczególnie chodzi mi o ten Eizo S2433W) ? Tzn, czy patrząc na wprost naprawdę można zauważyć zmiany odcieni na obrzeżach ekranu ?

Pytam, bo po prostu jestem z 'tych', że wszelkie wady, które dla innych są niewidoczne / mało problematyczne mi automatycznie przeszkadzają i nie mogę przestać ich widzieć :)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Matryce PVA pytanie

01 sierpnia 2011, 12:58 - pn

Kwestia osobnicza - mnie np. po wieloletniej pracy na IPS matryce PVA doprowadzają do rozpaczy.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Matryce PVA pytanie

01 sierpnia 2011, 13:29 - pn

Czornyj pisze:Istnieją, ale wcale nie są zawodowe ;) Ma to swój wyraz np. w klasyfikacji Fogry:
Wszystkie organizacje cetryfikatotwórcze to zwykły biznes. Normy to normalny towar handlowy. Kryteria spełniania lub nie odpowiedniej rekomendacji czy znaczka są czysto uznaniowe. Pamięta Pan zapewne którąś z edycji TCO, która "nie dopuszczała" czarnych monitorów jako bardziej szkodliwych dla wzroku. Cała plejada monitorów profesjonalnych nagle "nie spełniała" wymogów nowszej, w domyśle lepszej, normy. Szwedzi się kapnęli, że producenci monitorów mniej będą kupować ową nadgorliwą normę i w następnych edycjach nie było już takiego zapisu. Pieniądze zadecydowały, że zmieniły się kryteria (sic!) zdrowotne. Niestety świat jest tak paskudnie skonstruowany, że tak wszystko działa, w każdej dziedzinie. Fogra akurat przyjęła jeden z parametrów którego PVA z zasady działania nie spełnia, ale nie przeszkadza to obecności na rynku conajmniej kilku monitorów high-end opartych o te matryce. Są na tyle dobre, że trzeba wiedzieć na co patrzeć aby zorientować się jaka to matryca.
telesfor pisze:A jak bardzo zmienia się ta gamma w nowych panelach PVA i pod jakimi kątami patrzenia można już takie zmiany zaobserwować (szczególnie chodzi mi o ten Eizo S2433W) ?
Osoba stojąca obok, zamiast miejsca zawierającego kolory blisko czerni, będzie widziała rozjaśnione detale i artefakty. Aby jednak mniej rozwodzić się nad technikaliami, zadam stereotypowe pytanie: Do czego ten monitor ma służyć? Jasne że PA241W jest lepszy, ale nie w kryteriach bezwzględnych. Takich w ogóle nie ma. Monitory LCD mają wąsko specjalizowane wady i zalety. Trzeba wybrać taki żeby w swoich zastosowaniach widzieć zalety a nie wady.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Matryce PVA pytanie

01 sierpnia 2011, 14:31 - pn

Tom01 pisze:Fogra akurat przyjęła jeden z parametrów którego PVA z zasady działania nie spełnia, ale nie przeszkadza to obecności na rynku conajmniej kilku monitorów high-end opartych o te matryce. Są na tyle dobre, że trzeba wiedzieć na co patrzeć aby zorientować się jaka to matryca.
Patrząc na wyśrubowane normy ISO/Fogry/UGRY trudno dopatrzyć się analogii z casusem "czarnej ramki TCO".

Na rynku są obecnie literalnie DWA high-endowe monitory do zastosowań o krytycznym znaczeniu barwy - CG223W i (nieco już leciwy) CG241W. Ciężko nie zauważyć tendencji, że tego typu konstrukcje są - naturalną rzeczy koleją - z rynku wypierane, vide CG301W czy RGB LED-owe LaCie vel Szajsungi XL.

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68375
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu