Monitor NEC/EIZO do zastosowań ogólnych.

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4318
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor NEC/EIZO do zastosowań ogólnych.

16 sierpnia 2018, 13:11 - czw

Proponuję przestać traktować forumowiczów jak idiotów.

Pańskie idiotyczne pomiary prądów mają zerowe znaczenie wizualne, bo istotna jest realnie uzyskiwana barwa podświetlenia w funkcji jaskrawości, a ta w przypadku EV o dziwo była stała w całym zakresie regulacji. Najwyraźniej zatem zostało to ustabilizowane elektronicznie, a krzywe napięcia mogą sobie być takie, srakie, bądź owakie i można ich używać wyłącznie do straszenia nieświadomych użytkowników tworząc teorie spiskowe.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4318
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor NEC/EIZO do zastosowań ogólnych.

16 sierpnia 2018, 13:13 - czw

max pisze:
16 sierpnia 2018, 12:16 - czw
Pytanie, czy inżynierowie z NECa też o tym wiedzą i dodali w EA ze sterowaniem DC czujnik RGB, jak w PA :?:
Obstawiam, że wiedzą od nas 10x więcej.
Spokojna głowa, Wojtek ustosunkuje się do tych bzdur wieczorem.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor NEC/EIZO do zastosowań ogólnych.

16 sierpnia 2018, 13:15 - czw

Tom01 pisze:
16 sierpnia 2018, 13:02 - czw
Teoretycznie mógłby Pan mieć rację i implementacja jest możliwa. Ale proszę się ustosunkować jakim cudem widzi Pan możliwość fabrycznego strojenia defektów regulacji podświetlenia w monitorze w którym nawet "główna" liniowość matrycy nie jest właściwie korygowana w fabryce?
Wszystko muszę tłumaczyć. :twisted:
Chodzi o utrzymanie stałości parametrów w czasie regulacji jasności podświetlenia, jakiekolwiek by one nie były. Po przeprowadzonej kalibracji (fabrycznej w przypadku PA) i indywidualnej (w przypadku EA) elektronika i czujnik RGB ma już dane szczegółowe o potrzebnej barwie podświetlenia i liniowości. A przed takową kalibracją w EA te parametry nie są precyzyjne, ale stałe podczas regulacji, a o to właśnie chodzi.

* Jeśli ten czujnik RGB tam faktycznie jest, a powinien bo kosztuje grosze i rozwiązuje wszystkie problemy.

Dzięki temu stabilność barwy matryca/podświetlenie w przypadku monitora

* ze sterowaniem PWM, bez czujnika barwy podświetlenia RGB
* ze sterowaniem DC, z czujnikiem barwy podświetlenia RGB

powinna być porównywalna.
Tom01 pisze:
16 sierpnia 2018, 13:02 - czw
PS. Zasilanie impulsowe PWM i napięciem stałym nie różni się jeśli chodzi o energię. Różnica może być w sprawności samego zasilacza a i to nie jest wcale powiedziane, że "DC" jest oszcżędniejsze, bo z reguły nie jest.
Inżynier z NECa mówi, że jednak jest bardziej oszczędne. Przyznam, że nie widzę powodu dlaczego miałoby tak być, co nie zmienia faktu że tak być może. Za mało wiemy, aby to sprawdzić. Nie widzę też powodu, aby miał nas wprowadzać w błąd.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor NEC/EIZO do zastosowań ogólnych.

16 sierpnia 2018, 13:56 - czw

Czornyj pisze:
16 sierpnia 2018, 13:11 - czw
Pańskie idiotyczne pomiary prądów mają zerowe znaczenie wizualne, bo istotna jest realnie uzyskiwana barwa podświetlenia w funkcji jaskrawości, a ta w przypadku EV o dziwo była stała w całym zakresie regulacji. Najwyraźniej zatem zostało to ustabilizowane elektronicznie, a krzywe napięcia mogą sobie być takie, srakie, bądź owakie i można ich używać wyłącznie do straszenia nieświadomych użytkowników tworząc teorie spiskowe.

Zdaje Pan sobie sprawę, że usiłuje podważać podstawy elektrotechniki, optoelektroniki na poziomie pierwszych klas technikum? Co do "stałości" bieli w EIZO EV bardzo proszę nie odkręcać teraz kota ogonem. Nie raz Pan to krytykował. W tych monitorach nie ma stałego punktu bieli w funkcji jaskrawości, szczególnie w chwili wejścia w zakres regulacji napięciem. Owszem, zdarzają się lepsze i gorsze modele, ale ogólnie jest gorzej iż przy PWM. Owszem, jeśli zmierzył Pan stabilność bieli w zakresie powyżej 6% regulatora, to faktycznie mogła być dobra, ale to jest właśnie zasługą regulacji PWM!
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Monitor NEC/EIZO do zastosowań ogólnych.

16 sierpnia 2018, 13:57 - czw

max pisze:
16 sierpnia 2018, 13:15 - czw
Tom01 pisze:
16 sierpnia 2018, 13:02 - czw
Teoretycznie mógłby Pan mieć rację i implementacja jest możliwa. Ale proszę się ustosunkować jakim cudem widzi Pan możliwość fabrycznego strojenia defektów regulacji podświetlenia w monitorze w którym nawet "główna" liniowość matrycy nie jest właściwie korygowana w fabryce?
Wszystko muszę tłumaczyć. :twisted:
Chodzi o utrzymanie stałości parametrów w czasie regulacji jasności podświetlenia, jakiekolwiek by one nie były. Po przeprowadzonej kalibracji (fabrycznej w przypadku PA) i indywidualnej (w przypadku EA) elektronika i czujnik RGB ma już dane szczegółowe o potrzebnej barwie podświetlenia i liniowości. A przed takową kalibracją w EA te parametry nie są precyzyjne, ale stałe podczas regulacji, a o to właśnie chodzi.

* Jeśli ten czujnik RGB tam faktycznie jest, a powinien bo kosztuje grosze i rozwiązuje wszystkie problemy.

Dzięki temu stabilność barwy matryca/podświetlenie w przypadku monitora

* ze sterowaniem PWM, bez czujnika barwy podświetlenia RGB
* ze sterowaniem DC, z czujnikiem barwy podświetlenia RGB

powinna być porównywalna.
Tom01 pisze:
16 sierpnia 2018, 13:02 - czw
PS. Zasilanie impulsowe PWM i napięciem stałym nie różni się jeśli chodzi o energię. Różnica może być w sprawności samego zasilacza a i to nie jest wcale powiedziane, że "DC" jest oszcżędniejsze, bo z reguły nie jest.
Inżynier z NECa mówi, że jednak jest bardziej oszczędne. Przyznam, że nie widzę powodu dlaczego miałoby tak być, co nie zmienia faktu że tak być może. Za mało wiemy, aby to sprawdzić. Nie widzę też powodu, aby miał nas wprowadzać w błąd.
Zgadzam się z Tomem, że wątpliwe jest aby tego rodzaju mechanizm był zaimplementowany w monitorach serii EA, skoro nawet liniowe z fabryki nie wychodzą. To typowe myślenie życzeniowe nie poparte w faktach.
Zmiana barwy luminoforu w funkcji mocy podświetlającej jego diody to fakt.
Swoją drogą to ciekawe, że taki czujnik miałby kosztować 1$ skoro kalibratory to drogie urządzenia a generalnie robią coś podobnego (plus jeszcze więcej).
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor NEC/EIZO do zastosowań ogólnych.

16 sierpnia 2018, 14:01 - czw

max pisze:
16 sierpnia 2018, 13:15 - czw
* Jeśli ten czujnik RGB tam faktycznie jest, a powinien bo kosztuje grosze i rozwiązuje wszystkie problemy.

To jest tylko spekulacja. Kilka sztuk nowych EA245WMi-2 miałem na stole, ale niewiele przy nich dłubałem. Następne przyjadą za kilka dni, sprawdzę parę rzeczy i dam znać. Ogólnie, jestem mocno sceptyczny w prorokowaniu istnienia jakichś zaawansowanych technik w sprzęcie, w którym nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

max pisze:
16 sierpnia 2018, 13:15 - czw
Inżynier z NECa mówi, że jednak jest bardziej oszczędne. Przyznam, że nie widzę powodu dlaczego miałoby tak być, co nie zmienia faktu że tak być może. Za mało wiemy, aby to sprawdzić. Nie widzę też powodu, aby miał nas wprowadzać w błąd.

Można przecież zaprojektować cały układ zasilający, który będzie oszczędniejszy, ale wcale nie musi to być zasługą zasilacza działającego na zasadzie źródła prądowego. Praktyka elektroniczna wskazuje, że układy PWM są lepsze i z reguły oszczędniejsze. Można jednak zaprojektować układ zasilania i ograniczyć maksymalną energię np o 10% a "DC" wykorzystać do promocji np braku migotania. Wilk syty i owca cała.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor NEC/EIZO do zastosowań ogólnych.

16 sierpnia 2018, 14:14 - czw

Być może.
Ja opieram swoje przypuszczenia na dedukcji. Skoro monitory EA mają tą samą płytę główną co PA, rozwiązanie takie powinno być logiczne i najtańsze z możliwych, bo już gotowe. Za czujnik RGB podejrzewam owy nowy "mikroczip".

Zgadzam się jednak, że mogę się mylić. Przedstawiciel NECa nie odpowiedział na moje pytanie w wątku:
viewtopic.php?f=31&t=3607&p=49216#p49197
bo pewnie miał ku temu jakiś powód.
GrzesiekR pisze: Swoją drogą to ciekawe, że taki czujnik miałby kosztować 1$ skoro kalibratory to drogie urządzenia a generalnie robią coś podobnego (plus jeszcze więcej).
Nie ma już tego zdjęcia, ale pamiętam wygląd tego czujnika. Wygląda jak zwykła dioda za 5zł. Koszt stanowi cała reszta: procesor, LUT, oprogramowanie firmware SpectraView, pamięć RAM i ROM procesora, a to wszystko już niby jest na płycie głównej.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Monitor NEC/EIZO do zastosowań ogólnych.

16 sierpnia 2018, 14:23 - czw

max pisze:
16 sierpnia 2018, 14:14 - czw
GrzesiekR pisze: Swoją drogą to ciekawe, że taki czujnik miałby kosztować 1$ skoro kalibratory to drogie urządzenia a generalnie robią coś podobnego (plus jeszcze więcej).
Nie ma już tego zdjęcia, ale pamiętam wygląd tego czujnika. Wygląda jak zwykła dioda za 5zł. Koszt stanowi cała reszta: procesor, LUT, oprogramowanie firmware SpectraView, pamięć RAM i ROM procesora, a to wszystko już niby jest na płycie głównej.
Jakim cudem zwykła dioda za 5zł ma precyzyjnie mierzyć barwę podświetlenia? Wysuwany czujnik na ekran w monitorach graficznych EIZO tez nie jest duży, ale napewno nie jest zwykłą diodą,
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor NEC/EIZO do zastosowań ogólnych.

16 sierpnia 2018, 14:29 - czw

GrzesiekR, czujnik RGB to są jakieś ułamki centa. Podłączyć to do procesora, napisać 100 linijek kodu to też nie jest problem. Kwestia sensu i nawet tego dolara kosztu. Na milionie sztuk będzie to milion dolarów. Nikt rozsądny tego nie zamontuje i nie uruchomi tylko po to, aby pokręceni fascynaci mieli o czym gadać. Po cholerę to montować w sprzęcie dla korporacji? Przecież właśnie biura i urzędy są głównym odbiorcą serii E i EA. Wiem, że to trudne pytanie i nie spodziewam się aby ktokolwiek pracujący w NEC DS otwarcie o tym napisał. Chłopaki muszą balansować między niezbyt atrakcyjnymi faktami a połechtaniem wszystkich grup odbiorców.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor NEC/EIZO do zastosowań ogólnych.

16 sierpnia 2018, 14:33 - czw

Tom01 pisze: GrzesiekR, czujnik RGB to są jakieś ułamki centa. Podłączyć to do procesora, napisać 100 linijek kodu to też nie jest problem. Kwestia sensu i nawet tego dolara kosztu. Na milionie sztuk będzie to milion dolarów. Nikt rozsądny tego nie zamontuje i nie uruchomi tylko po to, aby pokręceni fascynaci mieli o czym gadać. Po cholerę to montować w sprzęcie dla korporacji, bo właśnie biura i urzędy są głównym odbiorcą serii E i EA. Wiem, że to trudne pytanie i i nie spodziewam się aby ktokolwiek pracujący w NEC DS otwarcie o tym napisał. Chłopaki muszą balansować między niezbyt atrakcyjnymi faktami a połechtaniem wszystkich grup odbiorców.
A po cholerę montować płytę główną z monitora PA w sprzęcie biurowym? Bez sensu, na pozór. A jednak tak zrobiono.
Zamontowanie czujniczka za 5zł i skopiowanie całego oprogramowania z PA już nic nie kosztuje, więc jest znacznie mniej bezsensowne.

Tyle teoria i dedukcja. Co jest faktycznie, to się okaże, lub nie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor NEC/EIZO do zastosowań ogólnych.

16 sierpnia 2018, 14:34 - czw

max pisze:
16 sierpnia 2018, 14:33 - czw
A po cholerę montować płytę główną z monitora PA w sprzęcie biurowym? Bez sensu, na pozór. A jednak tak zrobiono.

Z oszczędności? Bo są gotowe np z zapasów po zamkniętym montażu starszych PA? Bo nie trzeba wykładać kasy na opracowanie nowej?

Samo wsadzenie elektroniki niczego jeszcze nie przesądza. To sterowanie w fabrycznym egzemplarzu leży odłogiem i nic nie robi. Miałem na stole jakiś inny monitor, skonstruowany w oparciu o żywcem wsadzoną płytę z PA242W i matrycę OLED. Świecił i to była jedyna zaleta.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4318
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor NEC/EIZO do zastosowań ogólnych.

16 sierpnia 2018, 14:37 - czw

Tom01 pisze:
16 sierpnia 2018, 13:56 - czw
Zdaje Pan sobie sprawę, że usiłuje podważać podstawy elektrotechniki, optoelektroniki na poziomie pierwszych klas technikum? Co do "stałości" bieli w EIZO EV bardzo proszę nie odkręcać teraz kota ogonem. Nie raz Pan to krytykował. W tych monitorach nie ma stałego punktu bieli w funkcji jaskrawości, szczególnie w chwili wejścia w zakres regulacji napięciem. Owszem, zdarzają się lepsze i gorsze modele, ale ogólnie jest gorzej iż przy PWM. Owszem, jeśli zmierzył Pan stabilność bieli w zakresie powyżej 6% regulatora, to faktycznie mogła być dobra, ale to jest właśnie zasługą regulacji PWM!

Zdaje pan sobie sprawę, że pańska zamulatorka nie robi na mnie wrażenia? Gdyby EV nie miał stabilnej bieli w funkcji jaskrawości, to pierwszy bym się do tego przypieprzył.

Tom01 pisze:
16 sierpnia 2018, 14:01 - czw
To jest tylko spekulacja. Kilka sztuk nowych EA245WMi-2 miałem na stole, ale niewiele przy nich dłubałem. Następne przyjadą za kilka dni, sprawdzę parę rzeczy i dam znać. Ogólnie, jestem mocno sceptyczny w prorokowaniu istnienia jakichś zaawansowanych technik w sprzęcie, w którym nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

Podsumowując - jak zwykle tworzy pan rozbudowane, zawikłane i karkołomne teorie spiskowe, pryncypialnie deprecjonuje jakość monitora wróżąc z fusów, nie zadając sobie nawet trudu wykonania elementarnych pomiarów, które w 30 sekund pozwolą ocenić stabilność barwy podświetlenia w funkcji jego jaskrawości.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor NEC/EIZO do zastosowań ogólnych.

16 sierpnia 2018, 14:42 - czw

Czornyj pisze:
16 sierpnia 2018, 14:37 - czw
Zdaje pan sobie sprawę, że pańska zamulatorka nie robi na mnie wrażenia? Gdyby EV nie miał stabilnej bieli w funkcji jaskrawości, to pierwszy bym się do tego przypieprzył.

Tak, wiem. Już o tym pisaliśmy jakiś czas temu. Wiele razy. Przypieprzał się Pan wielokrotnie.

Czornyj pisze:
16 sierpnia 2018, 14:37 - czw
Podsumowując - jak zwykle tworzy pan rozbudowane, zawikłane i karkołomne teorie

Wręcz przeciwnie. Tego co opisałem uczą w początkowych klasach każdego technikum o profilu elektrycznym. To są naprawdę proste sprawy, oczywiste dla każdego, kto choć liznął tematu. Jeśli to jest w czyimś mniemaniu "rozbudowane i zawikłane", to sorry, ale przy wyraźnej niechęci aby czegoś dodatkowego się nauczyć, nie ma nici porozumienia.

PS. Niczego nie deprecjonuję. Nie jestem kretynem, aby zarzynać kurę znoszącą złote jajka. Mimo to jednak, nie widzę powodu, aby nie pogadać o rozwiązaniach, które moim zdaniem nie są najlepszymi możliwymi i pospekulować na temat powodów ich stosowania. Mam ten komfort, że nie jestem powiązany z firmą i nie mogą mi nakazać wszystko chwalić niezależnie od faktów.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor NEC/EIZO do zastosowań ogólnych.

16 sierpnia 2018, 15:10 - czw

Tom01 pisze:
16 sierpnia 2018, 14:34 - czw
max pisze:
16 sierpnia 2018, 14:33 - czw
A po cholerę montować płytę główną z monitora PA w sprzęcie biurowym? Bez sensu, na pozór. A jednak tak zrobiono.
Z oszczędności? Bo są gotowe np z zapasów po zamkniętym montażu starszych PA? Bo nie trzeba wykładać kasy na opracowanie nowej?
No i właśnie odpowiedział Pan na pytanie, dlaczego podejrzewam, że ten czujnik RGB tam jednak jest. A przy sterowaniu DC prawdopodobnie jest potrzebny bardziej niż przy PWM.
Tom01 pisze:
16 sierpnia 2018, 14:01 - czw
To jest tylko spekulacja. Kilka sztuk nowych EA245WMi-2 miałem na stole, ale niewiele przy nich dłubałem. Następne przyjadą za kilka dni, sprawdzę parę rzeczy i dam znać. Ogólnie, jestem mocno sceptyczny w prorokowaniu istnienia jakichś zaawansowanych technik w sprzęcie, w którym nie ma uzasadnienia ekonomicznego.
Wziął bym pod uwagę, że docelowe rozwiązanie może być dopiero w serii EA271x, a nie w EA2x5WMi-2 (model przejściowy pomiędzy EA2x5WMi i EA271x).
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor NEC/EIZO do zastosowań ogólnych.

16 sierpnia 2018, 15:33 - czw

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj ... 29891.html
Benchmark pisze:Pobór energii

Monitor NEC MultiSync EA271F pracując z optymalną luminancją (czyli ok. 120 cd/m2) pobiera 12,3 W energii elektrycznej. Przy maksymalnej jasności pobór energii wzrasta do 20,2 W. W trybie czuwania monitor pobiera 0,9 W. Wyniki te stawiają testowany model w absolutnej czołówce, jeśli chodzi o energooszczędność. Niektóre monitory o przekątnej kilka cali mniejszej potrafią mieć większy apetyt na energię. Pod tym względem NEC naprawdę błyszczy.
Pobór energii jest rzeczywiście bardzo niski. 12W przy 120cd/m2 w 27" monitorze to bardzo mało.

Aż mi się nie chce wierzyć, aby tam siedziała płyta główna od PA. Spodziewałbym się jednak, że procesor, LUT, pamięć ROM i RAM oraz podświetlenie W-LED i matryca LCD będzie jednak pobierać nieco więcej "prądu". Dziwne te dziwy.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4318
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor NEC/EIZO do zastosowań ogólnych.

16 sierpnia 2018, 16:19 - czw

Tom01 pisze:
16 sierpnia 2018, 14:42 - czw
Czornyj pisze:
16 sierpnia 2018, 14:37 - czw
Zdaje pan sobie sprawę, że pańska zamulatorka nie robi na mnie wrażenia? Gdyby EV nie miał stabilnej bieli w funkcji jaskrawości, to pierwszy bym się do tego przypieprzył.

Tak, wiem. Już o tym pisaliśmy jakiś czas temu. Ubolewam, że z Panem coraz ciężej normalnie pogadać. Arogancja aż się wylewa uszami.

Czornyj pisze:
16 sierpnia 2018, 14:37 - czw
Podsumowując - jak zwykle tworzy pan rozbudowane, zawikłane i karkołomne teorie

Wręcz przeciwnie. Tego co opisałem uczą w początkowych klasach każdego technikum o profilu elektrycznym. To są naprawdę proste sprawy, oczywiste dla każdego, kto choć liznął tematu. Jeśli to jest w czyimś mniemaniu "rozbudowane i zawikłane", to sorry, ale przy wyraźnej niechęci aby czegoś dodatkowego się nauczyć, nie ma nici porozumienia.

PS. Niczego nie deprecjonuję. Nie jestem kretynem, aby zarzynać kurę znoszącą złote jajka. Mimo to jednak, nie widzę powodu, aby nie pogadać o rozwiązaniach, które moim zdaniem nie są najlepszymi możliwymi i pospekulować na temat powodów ich stosowania. Mam ten komfort, że nie jestem powiązany z firmą i nie mogą mi nakazać wszystko chwalić niezależnie od faktów.
Najwyraźniej monitorów EA nie konstruują osoby po początkowych klasach technikum elektrycznego, dlatego te kreski i wywody są zwykłą stratą czasu i szukaniem taniej sensacji. Zamiast rozpętywać burzę w szklance wody i snuć domysły wróżąc z fusów wystarczy minuta i sensor - akurat nie było pod ręką EA245WMi-2, ale sprawdziłem EA271F i trzyma stabilną barwę bieli w całym zakresie 0-100% z odchyłkami chromatycznymi x,y rzędu 0,001 (ok. 50K CCT).

Dla użytkownika nie ma najmniejszego znaczenia w jaki sposób jest to realizowane - przy pomocy sensora RGB, infundybuły chronosynklastycznej czy może krasnoludków i sierotki Marysi - liczy się stabilna barwa w funkcji jaskrawości. No więc w przypadku nowego sterowania DC serii EA jest stabilna, sprawa zamknięta.
Awatar użytkownika
Wojciech Kosek
Specjalista NEC
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 108
Rejestracja: 22 lutego 2010, 10:50 - pn

Re: Monitor NEC/EIZO do zastosowań ogólnych.

16 sierpnia 2018, 16:20 - czw

Drodzy forumowicze,

Nie mam żadnego interesu w publikowaniu specyfikacji czy informacji technicznych dotyczących produktów NEC na tym forum. Jako obserwator technologii mogę jedynie opierać sie na faktach, a takie są następujące:

1. Sterowanie stałoprądowe DC jest oszczędniejsze niż sterowanie PWM w tym samym monitorze. Już wcześniej o tym wspominałem w zależności od wielkości monitora i poziomu jasności oszczędność sięga nawet 20%. Można domniemać że większość nowych monitorów będzie posiadała sterowanie DC wcześniej czy później. Jest ono bardziej niebezpieczne niż sterowanie PWM, dlatego też dowolny producent będzie musiał wyposażać monitory w odpowiednią technologię pozwalającą uniknąć problemów z podświetleniem DC. NEC stosuje mikroprocesor do analizy prądów w sterowaniu DC, wobec czego w stosunku do pozostałych monitorów NEC posiadających sterowanie PWM monitory z DC są lepsze. Podejrzewam, że będzie to również wyróżniać NEC w przypadku zestawienia z konkurencją wykorzystującą sterowanie DC.

2. Sterowanie stałoprądowe DC nie ma większego wpływu na zużycie luminoforu niż układ PWM. Monitory niezależnie od zastosowanego układu sterującego podświetleniem zużywają się IDENTYCZNIE. Jeżeli ktoś twierdzi inaczej - nie ma racji (żeby nie użyć jakiegoś określenia nieparlamentarnego).

3. Potwierdzam stabilność bieli w całym zakresie jasności dla monitorów ze sterowaniem DC w szczególności modeli które obecnie posiadam w laboratorium. EA245WMI-2, EA271Q, EA271F, EA241WU.
-----------------
Pozdrawiam

Wojciech Kosek
Awatar użytkownika
2marekm
Lokalizacja: Słupsk
Posty: 176
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 20:08 - ndz

Re: Monitor NEC/EIZO do zastosowań ogólnych.

16 sierpnia 2018, 16:27 - czw

Ja z przyziemnym pytaniem do przedstawiciela NECa:
Czy jest nadzieja na kolor jasny /nie czarny/ obudowy monitora PA271Q ?
Awatar użytkownika
Wojciech Kosek
Specjalista NEC
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 108
Rejestracja: 22 lutego 2010, 10:50 - pn

Re: Monitor NEC/EIZO do zastosowań ogólnych.

16 sierpnia 2018, 16:32 - czw

2marekm pisze:
16 sierpnia 2018, 16:27 - czw
Ja z przyziemnym pytaniem do przedstawiciela NECa:
Czy jest nadzieja na kolor jasny /nie czarny/ obudowy monitora PA271Q ?
Niestety nie.
-----------------
Pozdrawiam

Wojciech Kosek
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor NEC/EIZO do zastosowań ogólnych.

16 sierpnia 2018, 16:37 - czw

Czornyj pisze:
16 sierpnia 2018, 16:19 - czw
Najwyraźniej monitorów EA nie konstruują osoby po początkowych klasach technikum elektrycznego.

Dlatego jestem pewien, że podstawowych parametrów elektrycznych nie nazywają "bzdurami" i "idiotycznymi pomiarami prądów".

Wojciech Kosek pisze:
16 sierpnia 2018, 16:20 - czw
1. Sterowanie stałoprądowe DC jest oszczędniejsze niż sterowanie PWM w tym samym monitorze.

Słowem-kluczem jest "w tym samym monitorze". Mówiąc poprawnie technicznie, należałoby napisać, że NEC DS zastosował bardziej oszczędny zasilacz.

Wojciech Kosek pisze:
16 sierpnia 2018, 16:20 - czw
2. Sterowanie stałoprądowe DC nie ma większego wpływu na zużycie luminoforu

To oczywiste, bowiem zużycie luminoforu jest głównie funkcją energii promieniowania jakie emituje i przy takich samych wartościach luminancji będzie zużywać się tak samo. Różnica jest w widoczności tegoż zużycia gdyż wraz z degradacją luminoforów zmienia się ich charakterystyka energii wypromieniowanej w funkcji wymuszenia. To elementarne. Efekt jest taki, że monitory z zasilaczem impulsowym PWM dłużej zachowują punkt bieli.

PS. Sterowanie "DC", cudzysłów celowy, to tak naprawdę sterowanie napięciem stałym w sensie polaryzacji. Prąd jest wielkością regulacyjną, więc nie powinno się pisać "stałoprądowe". Ale to tak na marginesie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68321
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu