Hyundai X220WD - moja historia, chęć wymiany

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
Czarny
Posty: 12
Rejestracja: 11 października 2011, 13:53 - wt

Hyundai X220WD - moja historia, chęć wymiany

11 października 2011, 14:13 - wt

Witam,

trafiłem na to forum dość przypadkowo, ale po przeczytaniu kilkunastu tematów zauważyłem, że odpowiedzi Pana Tomka są bardziej merytoryczne, niż setek osób na forach-molochach typu pclab, gdzie wszędzie polecane są monitory Della i LG na e-ips...

Ogólnie swoją przygodę z komputerami zacząłem od monitora CRT Miro 17' Flatron. Jakieś 3 lata temu przesiadłem się na monitor, który posiadam do dnia dzisiejszego, mianowicie:

Hyundai 22 LCD X220WD Wide
Obrazek
Parametry techniczne:
Kod produktu X220WD
Typ matrycy TN
Format obrazu 16:10
Przekątna ekranu 22 in
Rozmiar plamki 0,282 mm
Nominalna rozdzielczość 1680 x 1050 px
Jasność 300 cd/m²
Kontrast 1000:1
Czas reakcji matrycy 5 ms
Kąt widzenia w pionie 160 Stopni
Kąt widzenia w poziomie 170 Stopni
Ilość wyświetlanych kolorów 16,7 mln
Gniazdo D-Sub 2 szt.
Interfejs DVI-D 1 szt.
Gniazdo RGB 1 szt.
Wejście audio 1
Głośniki 2 x 1,5
Zgodność z normami TCO-03, ISO 13406-2, Nemko/GS, CB, Energy Star, EK, CE, WEEE
Kolor obudowy Czarny
Wysokość 381 mm
Szerokość 449 mm
Głębokość 191 mm
Bezpośrednio po przesiadce moje oczy wręcz łzawiły od ostrości i jasności obrazu... Nie wiedziałem czym było to spowodowane, przecież to nowsza technologia, więc powinna być bardziej "ekonomiczna" dla wzroku... Pokombinowałem z ustawieniami i jakoś moje oczy przyzwyczaiły się. Niestety jak wtedy nie miałem wady wzroku to obecnie mam -1,5, czy to może być spowodowane pracą z tym monitorem? Panie Tomku jakby Pan ocenił ten produkt? Czy to on bezpośrednio wpłynął na wadę wzroku i czy jakbym wtedy zakupił jakiś lepszy produkt to obecnie nie miałbym tego problemu?

Tyle pokrótce o historii... Wtedy byłem biednym studentem, teraz już pracuję i mam pieniądze, aby zadbać o swój wzrok... Prosiłbym o porady przy wyborze nowego monitora. Ogólnie zastosowanie monitora jest dość uniwersalne, mianowicie gry, filmy, Internet. Przyznam się, że bardzo dużo czasu spędzam przy kodzie i po kilku godzinach moje oczy są na tyle zmęczone, że dostaję już oczopląsu... Budżet to 1500zł, maksymalnie 2000zł przy znacznym wzroście jakości. Wstępnie po przeanalizowaniu forum wytypowałem EIzO FS2331, czy to dobry wybór?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Hyundai X220WD - moja historia, chęć wymiany

11 października 2011, 14:44 - wt

Czarny pisze:Bezpośrednio po przesiadce moje oczy wręcz łzawiły od ostrości i jasności obrazu... Nie wiedziałem czym było to spowodowane, przecież to nowsza technologia, więc powinna być bardziej "ekonomiczna" dla wzroku... Pokombinowałem z ustawieniami i jakoś moje oczy przyzwyczaiły się. Niestety jak wtedy nie miałem wady wzroku to obecnie mam -1,5, czy to może być spowodowane pracą z tym monitorem? Panie Tomku jakby Pan ocenił ten produkt? Czy to on bezpośrednio wpłynął na wadę wzroku i czy jakbym wtedy zakupił jakiś lepszy produkt to obecnie nie miałbym tego problemu?
Monitory tej klasy mają za zadanie dobrze prezentować się z daleka na wystawie, to jest dawać super jaskrawy i maksymalnie kolorowy obraz. Z uwagi na cenę, siłą rzeczy układ zasilania lamp praktycznie nie ma regulacji. To właśnie za wysoka jaskrawość jest powodem męczenia wzroku. Proszę porównać biel monitora ze zwykłą kartką papieru, zrozumie Pan w czym rzecz.

Nie mam pojęcia czy akurat ten monitor spowodował u Pana pogorszenie kondycji wzroku. Ogólnie praca przy komputerach, wielogodzinne wlepianie się w obiekty w tej samej odległości nie sprzyja zdrowiu oczu. Z własnej praktyki powiem Panu jednak, że wiele lat temu kiedy nie doceniałem roli monitora, przychodziłem do domu z zaczerwienionymi gałkami. Żona mnie za to beształa. Obecnie pracuję przy monitorach klasy zawodowej i pomimo większości doby spędzonej przez ekranem, z przerwami rzecz jasna, praktycznie nie odczuwam negatywnych skutków. Poza oczywiście bolącym tyłkiem. :)
Czarny pisze:Budżet to 1500zł, maksymalnie 2000zł przy znacznym wzroście jakości. Wstępnie po przeanalizowaniu forum wytypowałem EIzO FS2331, czy to dobry wybór?
Poddaję pod rozwagę:
EIZO FS2331
NEC P221W
EIZO S2233W

Wszystkie są komfortowe, nie męczą wzroku tak jak monitory marketowe. Przy poprawnej regulacji i zapewnienia minimum warunków w miejscu pracy ich szkodliwość jest taka sama jak czytanie gazety.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Czarny
Posty: 12
Rejestracja: 11 października 2011, 13:53 - wt

Re: Hyundai X220WD - moja historia, chęć wymiany

11 października 2011, 15:18 - wt

Dziękuję za Pana odpowiedź.

Znalazłem gdzieś jeszcze informację, że do EIZO FS2331 można porównać sporo tańszy Samsung SyncMaster SM F2380M, czy to prawda, bo nie chce mi się w to wierzyć...?

Od jakiegoś czasu posiadam bardzo wydajną kartę graficzną. Czy EIZO FS2331 nie zakłóci obrazu najnowszych gier tzw. smużeniem? Czy ten tryb "game" naprawdę działa dobrze tak jak twierdzi producent?
Czysty i ostry obraz w trybie „Game”

Tryb „Game” uruchamia 2 funkcje: Power Resolution i Power Gamma. Pierwsza gwarantuje czysty i ostry obraz nawet przy najmniejszych detalach zarówno przy niskiej jak i wysokiej rozdzielczości. Druga funkcja koryguje krzywą gamma w przypadku gier i innych animowanych obrazów, co daje odczucie zwiększonego kontrastu i trójwymiarowego obrazu. Kolejna cecha optymalizująca obraz podczas gier to czas reakcji matrycy na poziomie 7 ms.
Dodatkowo przeczytałem o automatycznej regulacji jasności względem otoczenia, czy to dobrze spełnia swoją funkcję?
Optymalny poziom jasności

Dwie funkcje odpowiadają za stabilny poziom jasności, niezbędny do poprawnego wyświetlania kolorów. Pierwsza stabilizuje poziom jasności po włączeniu komputera lub po wyjściu ze stanu czuwania. Druga, Auto EcoView, wykorzystując czujnik optyczny umieszczony na przedniej ściance mierzy na bieżąco poziom oświetlenia zewnętrznego, a współpracująca z nim elektronika tak steruje jasnością monitora, by obraz nigdy nie był zbyt jasny lub zbyt ciemny.
EIZO S2233W jest droższy o ok. 30% od EIZO FS2331, czy taka różnica w cenie jest warta dołożenia??
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Hyundai X220WD - moja historia, chęć wymiany

11 października 2011, 16:16 - wt

Czarny pisze:bo nie chce mi się w to wierzyć...?
I słusznie. :)
Czarny pisze:Od jakiegoś czasu posiadam bardzo wydajną kartę graficzną. Czy EIZO FS2331 nie zakłóci obrazu najnowszych gier tzw. smużeniem?
To monitor konstruowany z myślą o zastosowaniach domowych, w tym przede wszystkim o rozrywce. Nie gram, ale wg zeznań graczy smużenie jest tylko trochę większe niż na TN-kach.
Czarny pisze:Czy ten tryb "game" naprawdę działa dobrze tak jak twierdzi producent?
Podobno lepiej do gier wyregulować sobie ekran samemu. Ale to kwestia gustu. Tryb "Game" daje "mocny" obraz.
Czarny pisze:Dodatkowo przeczytałem o automatycznej regulacji jasności względem otoczenia, czy to dobrze spełnia swoją funkcję?
Tak.
Czarny pisze:EIZO S2233W jest droższy o ok. 30% od EIZO FS2331, czy taka różnica w cenie jest warta dołożenia??
Zdecydowanie. EIZO serii S to znacznie wyższa klasa o zupełnie unikalnych właściwościach. Nie tylko w obrębie własnej marki ale w ogóle w technice monitorowej.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Czarny
Posty: 12
Rejestracja: 11 października 2011, 13:53 - wt

Re: Hyundai X220WD - moja historia, chęć wymiany

11 października 2011, 16:42 - wt

A czy mógłby Pan napisać czym różni się monitor Eizo od monitora Samsung na podobnej, bądź tej samej matrycy?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Hyundai X220WD - moja historia, chęć wymiany

11 października 2011, 16:45 - wt

Czarny pisze:A czy mógłby Pan napisać czym różni się monitor Eizo od monitora Samsung na podobnej, bądź tej samej matrycy?
Wszystkim. Matrycą również. :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Carlo
Posty: 19
Rejestracja: 14 września 2011, 19:49 - śr

Re: Hyundai X220WD - moja historia, chęć wymiany

11 października 2011, 19:09 - wt

Czarny pisze:Od jakiegoś czasu posiadam bardzo wydajną kartę graficzną. Czy EIZO FS2331 nie zakłóci obrazu najnowszych gier tzw. smużeniem? Czy ten tryb "game" naprawdę działa dobrze tak jak twierdzi producent?
Nie, wypala oczy przekontrastowaniem :) samemu da się ustawić dużo lepiej. Co do smużenia to moje osobiste odczucia są takie - stary monitor na TN jest szybszy, ale i tak, żeby na FS2331 dojrzeć efekt smużenia trzeba to naprawdę chcieć zobaczyć. Do FPSów mógłby być odrobinę "szybszy", ale jak ktoś nie jest jakimś hardkorowym graczem to myślę, że nie będzie mu to przeszkadzało.

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68375
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu