Benq SW2700PT kalibracja

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Benq SW2700PT kalibracja

26 lipca 2019, 08:49 - pt

@Tom01 ten raport z pliku zip co zamieściłeś, to rewelacja (taka interaktywna strona www). ... a da się jeszcze wyczarować, by program generujący ten raport dodał na takiej stronce ładny trójkącik, zwykły 2D, pokazujący gamut wzgl. trójkącika sRGB/AdobeRGB?
AndN11 pisze:
25 lipca 2019, 22:21 - czw
Oczywiście będzie to monitor wyjęty z pudełka bez "podrasowania" ;) taki jaki kupuje przeciętny klient, nie wersja COLOR:
Tak sobie myślę, że jak ktoś wybiera taki jednak mimo wszystko ponad-przeciętny monitor jak ten "graficzny Benq", to raczej nie będzie to taki klient, który nie chciał by go "rasować" kolorymetrem. Zwykli klienci wybierają jakieś gamingowe ASUS , najwyżej IPS i jedyne co "rasują" to jasność ;) (a kolorymetru oczywiście nie mają).

Jak ja bym dorwał tego Benq, to bym postarał się skalibrować go wszelkimi sposobami, by uzyskać jak najlepszą liniowość (i później pooglądał bym sobie te wykresy i jak jest wyświetlany rzeźnik, czy jest idealna szarość). Gamut ustawiłbym na pełny dla tego monitora (nie wycinałbym go do AdobeRGB). Kontrola kontrastu też mile widziana, oczywiście wszystko po kalibracji do 6500K (widzę, że kontrast ma on dosyć niski, pewnie przez kompensację nierównomierności między innymi jasności przy pomocy matrycy - to chyba chlasta kontrast najbardziej).
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Benq SW2700PT kalibracja

26 lipca 2019, 10:13 - pt

Wizualizację gamutu trzeba zrobić w zewnętrznym oprogramowaniu.

Kyle pisze:
26 lipca 2019, 08:49 - pt
Kontrola kontrastu też mile widziana, oczywiście wszystko po kalibracji do 6500K (widzę, że kontrast ma on dosyć niski, pewnie przez kompensację nierównomierności między innymi jasności przy pomocy matrycy - to chyba chlasta kontrast najbardziej).

Benq nie ma w ogóle kompensacji nierówności. W NEC z włączoną kompensacją kontrast wynosi ponad 1000:1. W tym konkretnym raporcie punkt czerni jest podniesiony celowo.

Zrzut ekranu 2019-07-26 o 10.16.37.png
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Benq SW2700PT kalibracja

26 lipca 2019, 13:01 - pt

Tom01 pisze:
26 lipca 2019, 10:13 - pt
Benq nie ma w ogóle kompensacji nierówności.
No to bardzo bidnie w takim razie wypada na nim ten kontrast (760:1, bez kompensacji). Zastanawiająco bidnie. Może coś nie tak poszło przy kalibracji. ... może podpięty po HDMI i ustawiony obcięty zakres w sterownikach (jak na aronię losu, pisze to obrońca HDMI :oops: )
Tom01 pisze:
26 lipca 2019, 10:13 - pt
W NEC z włączoną kompensacją kontrast wynosi ponad 1000:1. W tym konkretnym raporcie punkt czerni jest podniesiony celowo.


Zrzut ekranu 2019-07-26 o 10.16.37.png
Tak, to już wyjaśnione. Bez kompensacji, pewnie jest w świetnym jak na IPS przedziale 1400-1500:1.
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Benq SW2700PT kalibracja

26 lipca 2019, 16:00 - pt

Kyle pisze:
26 lipca 2019, 08:49 - pt
@Tom01 ten raport z pliku zip co zamieściłeś, to rewelacja (taka interaktywna strona www). ... a da się jeszcze wyczarować, by program generujący ten raport dodał na takiej stronce ładny trójkącik, zwykły 2D, pokazujący gamut wzgl. trójkącika sRGB/AdobeRGB?
Tom01 pisze:
26 lipca 2019, 10:13 - pt
Wizualizację gamutu trzeba zrobić w zewnętrznym oprogramowaniu.
Przeprowadzając kalibrację (już nie istotne czy programową czy sprzętową) tworzony jest profil, który zapisywany jest w systemie operacyjnym i ustawiany jako domyślny. Zazwyczaj dzieje sie to automatycznie lub ewentualnie trzeba kliknąć (wyrazić zgodę).
W systemie windows7 do takiego pliku profilu (.icm, .icc) jest ścieżka: C:\Windows\System32\spool\drivers\color.

W programie DisplayCal można wskazać taki plik klikają: File/Profile information. Jest jeszcze drugi sposób, w głównym oknie w zakładce Setings ustawiamy Current i klikamy na ikonkę "i".
Pokażą nam się informacje o profilu i również wizualizacja. Wstawiałem już taki zrzut ekranu po kalibracji Benq w programie Palette Master Element, gdzie podczas kalibracji wybrany był gamut natywny monitora (bez ograniczeń znaczy się).
Tu w porównaniu do przestrzeni Adobe RGB (linia przerywana)
Obrazek

Można także wybrać dla porównania przestrzeń sRGB (zakładka Comparison Profile):

Obrazek

Także nie wydaje mi się aby było konieczne użycie odrębnego oprogramowania.
Ale oczywiście głowy nie dam ;) , mogę się mylić
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Benq SW2700PT kalibracja

26 lipca 2019, 16:52 - pt

Tak a pro po gamutu. Zastanawia mnie ostatnie "okienko" z raportu (.zip) Tom01.
Wydaje mi się, a nawet jest duża doza prawdopodobieństwa, że sprawdzany NEC PA271Q był w trybie sRGB.
Po czy wnoszę, ano po tym:
Nec gamut (z raportu Tom01):
Obrazek

Dla porównania (z mojego raportu .zip)
Benq, gamut Adobe RGB:
Obrazek

i Benq, gamut sRGB :
Obrazek

Sam rozmiar zdjęć wynika pewnie z tego, że raporty były zapisane w innych systemach operacyjnych (Tom01 jak pisał używa maca, ja windows)
Bardziej istotna jest moim zdaniem odległość w tych punktach pomiarowych i tu tryb sRGB benka pokrywa się z trybem jaki był użyty przy pomiarze Nec-a, a miała być sprawdzona kalibracja fabryczna monitora w trybie Adobe RGB.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Benq SW2700PT kalibracja

26 lipca 2019, 17:25 - pt

Problem w tych wykresach polega na tym, że nie ma podziałki. Jednak jest sobie taki program (darmowy, ale bardzo niewygodny w użytkowaniu, nieintuicyjny) o nazwie: Gamut Vision 1.4 . Przy pomocy tego, można uzyskać "więcej mówiące" wykresy (przykład na podstawie S2231W):
Obrazek
Kropkowany trójkąt to szrotRGB, a ciągły to EIZO S2231W
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Benq SW2700PT kalibracja

26 lipca 2019, 21:33 - pt

AndN11 pisze:
26 lipca 2019, 16:00 - pt
Także nie wydaje mi się aby było konieczne użycie odrębnego oprogramowania.
Ale oczywiście głowy nie dam ;) , mogę się mylić

Przestrzeń barwna jest najwłaściwiej reprezentowana jako bryła. Różnice w stosunku do przekroju płaskiego są gigantyczne. Inna sprawa, że większość metod prezentacji odległości kolorymetrycznych jest wybitnie niezgodna z ludzką percepcją. Także porównania tego typu to wyższa szkoła jazdy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Benq SW2700PT kalibracja

26 lipca 2019, 21:49 - pt

@Tom01, coś odnośnie tego i wstawionych tam zdjęć:
AndN11 pisze:
26 lipca 2019, 16:52 - pt
Tak a pro po gamutu. Zastanawia mnie ostatnie "okienko" z raportu (.zip) Tom01.
Wydaje mi się, a nawet jest duża doza prawdopodobieństwa, że sprawdzany NEC PA271Q był w trybie sRGB. ...
Tom01 pisze:
26 lipca 2019, 21:33 - pt
Także porównania tego typu to wyższa szkoła jazdy.
Tam akurat nie było porównania (mam na myśli ten wizualny gamut z informacji profilu w DisplayCal).
Jeśli porównanie robione jest dokładnie w ten sam sposób oprogramowaniem niezależnym to chyba można je robić.
Vicent
Posty: 81
Rejestracja: 08 kwietnia 2019, 10:10 - pn

Re: Benq SW2700PT kalibracja

26 lipca 2019, 22:15 - pt

AndN11 pisze:
26 lipca 2019, 21:49 - pt
@Tom01, coś odnośnie tego i wstawionych tam zdjęć:
AndN11 pisze:
26 lipca 2019, 16:52 - pt
Tak a pro po gamutu. Zastanawia mnie ostatnie "okienko" z raportu (.zip) Tom01.
Wydaje mi się, a nawet jest duża doza prawdopodobieństwa, że sprawdzany NEC PA271Q był w trybie sRGB. ...
Tom01 pisze:
26 lipca 2019, 21:33 - pt
Także porównania tego typu to wyższa szkoła jazdy.
Tam akurat nie było porównania (mam na myśli ten wizualny gamut z informacji profilu w DisplayCal).
Jeśli porównanie robione jest dokładnie w ten sam sposób oprogramowaniem niezależnym to chyba można je robić.

PS.
Dlaczego w wątku /Krótkie porównanie: Benq SW2700pt kontra NEC PA271Q CLOR/ merytoryczne wpisy (z podanymi faktami przez samego autora tematu) związane z tym konkretnym porównaniem są usuwane ?
Słowa, słowa, słowa,... bez żadnych przedstawionych dowodów na ich prawdziwość.

Jeden z faktów dotyczący kalibracji sprzętowej PA271Q:

Tom01 pisze: ↑
24 lip 2019, o 00:14
Nowy FW problemu nie poprawia. W niektórych przypadkach wychodzi nawet taka masakra:

i wstawione zdjęcie z kalibracji gdzie Delta E przekracza nawet wartość 3.

It is different than in SW2700PT:

SW2700PT has the following problems:
-very bad uniformity in almost all models. 15% of good ones like yours makes them a bad investment, a lottery... you may won but it is not common (and yors is limited to factory presets, CALx behave worse)
-PME: unsuitable spectral correction for i1d3
-PME: low number of measurements result in bad a*b* range in un preconditioned panels

PA271Q has fthe following issues:
-NEC SV2: unsuitable spectral correction fro i1d3 colorimeter
-issues related to Spectarview Engine.

note:
Benq measures in factory uncalibrated screen behavior .. which is essentially a profile (although may be not in ICM format, just raw data). Using that data computes a calibration for several targest: AdobeRGB, sRGB, P3... and writes it in HW LUTs present n monitor (and locks them, you can only write CALx).
Nec takes a different approach. They write measured monitor behavior into monitor's firmware. Then they inlude a processor in monitor that can calculate on demand any transformatuon from native "raw" state to whatever target you want: that is a calibration.
So SW2700PT has a calibration (stored in its internal HW LUTs) computed by Benq at factory (computed from raw measured data... but they DO NOT include measured data in monitor, they just write computed correction), NEC PAs have raw data stored in firmware so they can calulate calibration on the fly (if data is accurate)

Issues that you may have seen in PA271Q thread are related to that engine (and SV2 software). Maybe NEC measured them in a wrong way, so raw data they use as starting point for its calculations is wrong... or maybe the BIOS/software embebed in monitor is wrong. So we see the erros that Enio and others have reported.
Some of them are affected, others not. It is a QC issue.

Anyway an Eizo CS2730 is 1000 euro monitor and beats SW2700PT in every measurable aspect for just a little more money... there is no battle. Benq is dead before drawing its gun.

PS: Eizo has something close to that Spectraview engine for their lut-matrix monitors (CS and some CG) and for their LUT3D monitors (CG "pros"). Coloredge monitors have stored in firmware actual measured data about how they behave, so they can calculate calibrations on the fly using OSD.
Dells, LG,s Benqs... they only hace a computed calibration but they lack of the original measured data so you cannot change factoy calibration target on the fly.
That means that low cost widegamuts play a different sport than PAs and CG/CS, not a different league.
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Benq SW2700PT kalibracja

26 lipca 2019, 22:43 - pt

Nie wątpię, że Eizo CS2730 jest znacznie lepszy, cóż, zasobność portfela też ma znaczenie (często decydujące niestety).

Odnośnie:
Vicent pisze:
26 lipca 2019, 22:15 - pt
note:
Benq measures in factory uncalibrated screen behavior .. which is essentially a profile (although may be not in ICM format, just raw data). Using that data computes a calibration for several targest: AdobeRGB, sRGB, P3... and writes it in HW LUTs present n monitor (and locks them, you can only write CALx).
Nec takes a different approach. They write measured monitor behavior into monitor's firmware. Then they inlude a processor in monitor that can calculate on demand any transformatuon from native "raw" state to whatever target you want: that is a calibration. ...
_
W sw2700pt oprócz tych określonych przestrzeni kolorystycznych Panel Native, Adobe RGB, sRGB, Rec 709, DCI-P3, jest opcja Custom, gdzie można coś tam samemu określić, ale jak już wcześniej pisałem dla mnie to "wyższa szkoła jazdy".
Obrazek
Vicent
Posty: 81
Rejestracja: 08 kwietnia 2019, 10:10 - pn

Re: Benq SW2700PT kalibracja

26 lipca 2019, 23:22 - pt

AndN11 pisze:
26 lipca 2019, 22:43 - pt
Nie wątpię, że Eizo CS2730 jest znacznie lepszy, cóż, zasobność portfela też ma znaczenie (często decydujące niestety).

Odnośnie:
Vicent pisze:
26 lipca 2019, 22:15 - pt
note:
Benq measures in factory uncalibrated screen behavior .. which is essentially a profile (although may be not in ICM format, just raw data). Using that data computes a calibration for several targest: AdobeRGB, sRGB, P3... and writes it in HW LUTs present n monitor (and locks them, you can only write CALx).
Nec takes a different approach. They write measured monitor behavior into monitor's firmware. Then they inlude a processor in monitor that can calculate on demand any transformatuon from native "raw" state to whatever target you want: that is a calibration. ...
_
W sw2700pt oprócz tych określonych przestrzeni kolorystycznych Panel Native, Adobe RGB, sRGB, Rec 709, DCI-P3, jest opcja Custom, gdzie można coś tam samemu określić, ale jak już wcześniej pisałem dla mnie to "wyższa szkoła jazdy".
Obrazek
That is not even close to what I said. Please do not manipulate my words.

Let's try to explain it again. When you calibrate some display:

1- You measure "uncalibrated" behavior the best you can: several ramps from black to R, G, B, a few secondaries... etc. You want to measure "the solid colorspace" of the panel, including inner points.

2-You choose a calibration target: white point, gamma, colorspace etc...

3- From uncalibrated measurements and calibration target some program computes a LUT, a calibration, a table with correction values. It could be a matrix-lut or a LUT3D.

4- If monitor has HW calibration, calibration software uploads LUT values to monitor's memory/LUTs.

This is a basic explanation about how all these calibration software work: DUCCS, PME, ColorNavigator, Spectraview II, Spectraprofiler... etc And some do a better job tha others (more measuremenst, better spectral corrections.. etc)

When manufacturer does a "factory calibration" it works in the same way. At the end of this "factory calibration" process some LUT data is written to monitor LUTs, and then locked (read only data).
So all your sRGB, AdobeRGB modes in OSD are just LUTs written on factory, and you cannot modify them.
But you can modify CALx. PME does the same as they do in factory: PME measures uncalibrated behavoir, compute a correction based on your target and upload that correction to HW LUTs in monitor.

NEC & Eizo for their widegamuts takes a TOTALLY DIFFERENT APPROACH from Benq or Dell.
-They write into monitor measured data I described in step 1. NOT correction tables to some target as Dell or Benq... but actual measured data.
-They put a processor on monitor + software to that procesor (in firmware)
-User request with OSD menus a new calibration target... for example certain xy coordinates for white and 2.35 gamma value. Processor reads measured data (measured in factory) and computes LUT values to get desired calibration. Then it writes calibration values into HW LUTs... but these values are not from factory... it calculates them on the fly.

You CANNOT do that with a Benq or a Dell.
You can use PME/DUCCS (which are faulty as we saw in your thread) to calculate IN A COMPUTER a new set of LUT data and upload these new values to CALx mode.
NEC and Eizo can do the same with Spectraview II or Color navigator.

They key difference is that these monitor can do something close to PME/DUCCS but WITH OSD controls (trusting measured uncalibrated data in factory), without a computer.
Why? Because its firmware stores some kind of "native behavior" and they use those vaklues to compute your desired calibration: D50, D65... etc. They are not "presets" ... they are calculated onthe fly.

I mean:
-They can use a computer and colorimeter to compute LUT data (like PME does, but better -unless for PA271Q-)
or
-They can use factory measured data and OSD menus to compute a new calibration inside display, without computer.

They hacve 2 ways of doing calibration. You have just one (PME) that is faulty unless your monitor is well behaved without calibration (for some Benq-SW it may get close to target for others do not). Same for Dell.


I hope that you understand it now. Not the same sport. Same goes for uniformity mapping compensation.

************

So returning to your VALID complain about these PA271Q units with errors...something is broken inside those displays: factory measured data, software that display processor executes... who knows, hence the errors some users are experiencing.
It should be something related to new backlight, possibly a wrong factory measurement. Why? Because the engine works in the same way for GB-LED like PA272W and PA242W or PA322UHD or old Widegamut CCFL like PA271W.
If the problem is in factory measured data,.. new firmware updates won't correct it. New firmware updates are just "internal processor software" ... but "uncalibrated data" used as starting point for "on the fly calibrations" is unique to each display.
PAs have (or had for older GB-LED models) a feature to update that "uncalibrated behavior" in firmware. That feature is in SV2 software, but AFAIK that feature is not working for PA271Q (only for older models)... so unless Spectraview II get fixed... users won't be able to correct those errors we see in some PA271Q: Thay can measure "native" data from their PA271Q in their homes, but they cannot store it in firmware.
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Benq SW2700PT kalibracja

27 lipca 2019, 00:00 - sob

Vicent pisze:
26 lipca 2019, 23:22 - pt
That is not even close to what I said. Please do not manipulate my words. ...
Jestem bardzo daleki od tego. Po prostu pytałem, miałem wątpliwości, a znawcą tematu nie jestem.
Bardzo dziękuję za szczegółowe wyjaśnienie. Wysoko cenię pańską wiedzę i obiektywne podejście.
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Benq SW2700PT kalibracja

08 sierpnia 2019, 19:04 - czw

@Tom01, nie ukrywam, że oczekuję na "obiecany" raport wyświetlania monitora PA271Q ustawionego w fabryczny tryb Adobe RGB.
To co wstawił pan poprzednio, kompletnie nijak się miało do tego co miało być:
AndN11 pisze:
20 lipca 2019, 11:34 - sob
... Proszę zrobić dokładnie jak ja. Ustawić monitor w tryb fabryczny Adobe RGB w systemie ustawić ten uniwersalny profil Adobe RGB 1998 i sprawdzić wyświetlanie monitora ArgyllCMS/DisplayCAL. ...
Tymczasem profil był : PA271Q #1 2019-07-25 14-37 S XYZLUT+MTX (po kalibracji ?, było sprawdzenie, ale tak naprawdę czego ? ...)
Dodatkowo najprawdopodobniej gamut w monitorze był sRGB, a nie Adobe RGB: viewtopic.php?f=6&t=3963&start=160#p57149

Ciekawi mnie po prostu (chyba nie tylko mnie) o ile lepiej zachowuje się taki profesjonalny monitor po kalibracji fabrycznej ("wyjęty z pudełka").
Nie każdy nabywca przecież od razu przeprowadza kalibrację i w tym Necu chyba nie ma takiej konieczności ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Benq SW2700PT kalibracja

08 sierpnia 2019, 21:30 - czw

Test był analogiczny do tego który Pan pokazywał. Nie chodziło Panu o walory, tylko wykazanie z góry założonej hipotezy. Nie ma żadnego znaczenia jakie parametry zadam, defekty są zawsze takie same. Dlaczego tak się dzieje w monitorze tego typu, @Vincent kilkukrotnie szczegółowo Panu opisywał. Nie widzę najmniejszego sensu dalej uczestniczyć w tej krucjacie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Benq SW2700PT kalibracja

08 sierpnia 2019, 22:44 - czw

Tom01 pisze:
08 sierpnia 2019, 21:30 - czw
Test był analogiczny do tego który Pan pokazywał.
Zachowajmy minimum powagi. Test był całkowicie inny. Sprawdziłem jak benek wyświetla po kalibracji fabrycznej w trybie Adobe RGB. Co pan sprawdził w sumie nie wiadomo, ale raczej swoją kalibrację.
Tom01 pisze:
08 sierpnia 2019, 21:30 - czw
Nie chodziło Panu o walory, tylko wykazanie z góry założonej hipotezy. ...
:?: :?: :?:

PS.
Przypomnę tylko, sam pan napisał:
Tom01 pisze:
25 lipca 2019, 21:52 - czw
... Następnym razem zrobię tak jak Pan chce, ...
Dlatego pojawił się ten mój poprzedni wpis. No nic, może kto inny zrobi takie sprawdzenie.
Vicent
Posty: 81
Rejestracja: 08 kwietnia 2019, 10:10 - pn

Re: Benq SW2700PT kalibracja

09 sierpnia 2019, 00:30 - pt

AndN11 pisze:
08 sierpnia 2019, 22:44 - czw
Tom01 pisze:
08 sierpnia 2019, 21:30 - czw
Test był analogiczny do tego który Pan pokazywał.
Zachowajmy minimum powagi. Test był całkowicie inny. Sprawdziłem jak benek wyświetla po kalibracji fabrycznej w trybie Adobe RGB. Co pan sprawdził w sumie nie wiadomo, ale raczej swoją kalibrację.
I think that Tom01 answered you: "the defects are always the same".

An AdobeRGB calibration is likely to show equal or worse a* oscilations over 0 if you had back luck and got a problematic PA271Q. That applies also for your SW2700PT or a UP27xxD from Dell if you had issues with HW cal. sRGB calibration should be better behaved in a*/b* range for grey than native or AdobeRGB calibration, it's compressed gamut using a lut-matrix-lut after all...
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Benq SW2700PT kalibracja

18 listopada 2019, 17:59 - pn

Wyszła nowa wersja oprogramowania do kalibracji sprzętowej monitorów Benq mianowicie Palette Master Elements v.1.3.7 (poprzednio kalibrację wykonywałem na wersji 1.3.5). Sądzę, że jest sporo lepiej. Takie podstawowe wybrane parametry to D65, 80 nit, gamma oczywiscie 2.2, gamut natywny monitora, średnia próbka kolorów.

"Laurka" jaką otrzymałem z PME po kalibracji:
Obrazek

Następnie zrobiłem weryfikację w ArgyllCMS/DisplayCAL. Wybrałem delta E94, czyli te wyższe słupki :

Obrazek

Obrazek

Pełny raport:
Załączniki
Native_80nit_ BenQ SW2700 @ 0, 0, 2560x1440 — 2019-11-18 16-49.zip
(36.78 KiB) Pobrany 84 razy
Vicent
Posty: 81
Rejestracja: 08 kwietnia 2019, 10:10 - pn

Re: Benq SW2700PT kalibracja

18 listopada 2019, 18:10 - pn

Grey range is very good, congratulations.

Did they increase the number patches while measuring native gamma ramp? How many patches in previous versions & the newest one? This is important because the number can be used to infer if another Benq SW owner can get fix his display with PME update.

Dell did this for latest versions of DUCCS, so their grey range is better than before when trying to calibrate ppor QC displays like theirs or Benq's.
Poor grey range uncalibrated => more patches needed for fixing it. That's the reason DisplayCAL can get gradients so smooth.
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Benq SW2700PT kalibracja

18 listopada 2019, 18:33 - pn

Vicent pisze:
18 listopada 2019, 18:10 - pn
Did they increase the number patches while measuring native gamma ramp? How many patches in previous versions & the newest one?
Trudno mi na to odpowiedzieć, nie wiem co dokładnie zmieniono. Przy kalibracji nie wybrałem możliwie największej ilości próbek, tylko średnią. Chociaż jak tak teraz patrzę to niezależnie czy wybierze się opcję Małą, Średnią, czy Dużą to ilość szarych próbek jest stała i wynosi 75 (nie wiem, nie pamiętam ile było poprzednio), zmienia się natomiast ilość próbek kolorowych. Teraz też zauważyłem, że lepsze efekty uzyskuję w tych szarościach jeśli wybiorę Typ profilu : Matrix, a nie 16 bits LUT.
Vicent
Posty: 81
Rejestracja: 08 kwietnia 2019, 10:10 - pn

Re: Benq SW2700PT kalibracja

18 listopada 2019, 19:34 - pn

In Xrite/PME/etc "naming convention"
Matrix = matrix + equal TRC curves in profile (even if they are not). This way Photoshop causes less rounding errors *IF* grey is close to neutral.
LUT = table + 3xTRC with actual measurements. If actual measurements report not so neutral grey, it get stored, PS reads it and due to its limited precision can cause grey coloration and banding in some setups.
DisplayCAL equivalents, matrix = "single curve" + matrix (IDNK if it is equivalent to BPC=ON or not, in Xrite naming I would say no, but for PME IDNK right now).

Regarding calibration patches, user cannot choose them. You select only profiling patches *if* aviailable. Actual number of old and new uncalibrated gama ramp measurements may be stored in some log files.
Dell fixed a lot of issues going from 11x4 (11 per black to RGBW ramp) to 20x4. The "jump" between measurements per RGBW ramp went from 23 to 12 RGB values. If that 75 measurements are all for native gamma ramp you have about 13-14 values jump, just a bit less accurate. Anyway in the 2 manufacturers errors bellow that jump limit (12 dell, 13-14 benq) go unnoticed or can be corrected just partially. This does not apply to your display which can be corrected in a good way with those 75, but other units may behave worse. Same for Dells.
Check logs if you can to see actual number of measureemnts.

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu