Monitor do bardzo podstawowych zastosowań (internet) + zdrowe oczy

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
gieru
Posty: 5
Rejestracja: 10 grudnia 2019, 19:20 - wt

Monitor do bardzo podstawowych zastosowań (internet) + zdrowe oczy

11 grudnia 2019, 01:50 - śr

Witam wszystkich maniaków monitorów na forum.

Już od jakiegoś czasu czytam forum przejrzałem już wiele porównań i wpisów z różnych działów. Pomimo długich przygotowań wciąż nie zdołałem wybrać monitora.
Potrzebny monitor do bardzo podstawowych potrzeb tj. do internetu (strony i filmiki) i w zasadzie nawet nie rozważam gier czy programowania, nie mówiąc o zastosowaniach profesjonalnych. Osoba dla której szukam również nie siedzi przed komputerem bardzo długo max. kilka godzin (powiedzmy przedział od 0 do 6) dziennie, jednak - jak widzę przyjemniej połowa osób na tym forum - chciała mieć monitor możliwie zdrowy dla oczu. Budżet około 1 tysiąca PLN, gdzie górna granica to dopłata 300zł do EV2450. Przekątna 22” jest w zupełności wystarczająca np. 24” jest niepotrzebne, ale widzę że lepsze modele „wymuszają” większą przekątną, ostatnia wymagana rzecz to FullHD.
Uprzedzając odpowiedzi typu „poniżej 2 tys. nic ciekawego nie ma”, to wiem, że np. NEC EA245WMi-2 COLOR to perełka w swojej klasie, ale kosztuje właśnie ponad 2tys. i po pierwsze jest on nie na ten budżet, po drugie wydaje mi się, że tak dobra maszyna to przesada w tym przypadku - do tak podstawowych zastosowań.

Rozważam monitory z listy polecanych:
NEC E221N – wydaje się niezły jak za około 800zł.
NEC E221N CP – może warto dopłacić do CP? Ten model można znaleźć na ok. 1100zł.
NEC EA234WMi – Już fajna seria EA, ale w tym chyba jest duża szansa, że będzie migoczący. Wersja CT już za droga, ale może zamiast tego już lepiej iść w model następny EA245WMi? Cena ok. 1100zł.
NEC E245WMi – Słabsza wersja EA245WMi i muszę płacić za niepotrzebną mi przekątną 24”. Czy poza niepotrzebnym mi większym rozmiarem będzie lepszy od E221N/E221N CP? Cena około 1100zł.
EIZO EV2450 – Najtańszy EIZO, ale często tu polecany za około 1300zł.

Który z tych do moich wymagań byście polecali? Ewentualnie jak coś ciekawego pominąłem to będę bardzo wdzięczny za sugestie.

P.S. Monitor będzie podłączony do laptopa który ma wyjścia HDMI i VGA.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor do bardzo podstawowych zastosowań (internet) + zdrowe oczy

11 grudnia 2019, 08:45 - śr

Seria ColorPreset (nb. likwidowana) jest tylko podkalibrowana i oprofilowana - ma to znaczenie w przypadku zastosowań foto.

E221N mam przy kompie do księgowości i jest ok. - nie mruga, ma LBL, liniowość znośna, wtpt bliski D65 - można wyjąć z pudła, ustawić jasność i używać.

EA234WMi to staroć, może nieco pulsować na jednolitych, szarych tłach. Lepiej kupić od złomiarzy EA244WMi, przynajmniej ma w pionie 1200px i kosztuje w porywach do 400zł.

E245MMi jest ok, bo ma w pionie nieco więcej pikseli.

Na EIZO w przedmiotowych zastosowaniach szkoda kasy, przy tym budżecie można roglądać się za czymś z rozdzielczością QHD.
gieru
Posty: 5
Rejestracja: 10 grudnia 2019, 19:20 - wt

Re: Monitor do bardzo podstawowych zastosowań (internet) + zdrowe oczy

11 grudnia 2019, 10:46 - śr

Dziękuję Czornyj za odpowiedź. Jak na razie najlepszy się wydaje E221N, dobry i nie muszę przepłacać. Ewentualnie ze wspomnianych QHD w tym budżecie co możesz polecić?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor do bardzo podstawowych zastosowań (internet) + zdrowe oczy

11 grudnia 2019, 11:52 - śr

Za 1600 dorwiesz jeszcze ostatnie sztuki EA275WMi, ew. jakieś 24-25" QHD z Acer/Dell/LG/Cokolwiek (byle na PLS/IPS)

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu