Pytanie o 4K w budżecie około 3700zł - NEC, ACER, EIZO

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
kxtr
Posty: 1
Rejestracja: 19 stycznia 2020, 19:17 - ndz

Pytanie o 4K w budżecie około 3700zł - NEC, ACER, EIZO

19 stycznia 2020, 19:36 - ndz

Cześć wszystkim, przestudiowałem trochę wątki na forum, ale nie znalazłem wystarczającej ilości informacji aby jednoznacznie zdecydować. Dlatego zwracam się do Was drodzy formumowicze o małą pomoc. Wielu z Was ma znacznie większe doświadczenie i wiedzę w temacie a nawet miało okazję korzystać ze wspomnianych monitorów.

Poszukuję monitora 4K dla siebie a to jaki powinien być i jak na to wszystko patrzę najlepiej opisze w punktach poniżej.

To co lekko nakreśli moją percepcję dobrego monitora:
  • Aktualnie od 8 lat posiadam EIZO FORIS FS2331 i ogólnie jest całkiem OK. Na lepszy wtedy nie mogłem sobie pozwolić. W moim odczuciu ma: akceptowalne ogólnie niewidoczne nierówności
  • podświetlenia; bardzo małe wycieki światła; dobrą czerń; akceptowalne kolory i przejścia tonalne.
  • Normalne monitory produkują dwie firmy - EIZO i NEC. Ale może innym też się coś czasem uda :)
  • Na monitory w technologii TN nie jestem w stanie patrzeć i nie wiem dlaczego coś takiego jest w ogóle produkowane.
W pracy mam dwa monitory HP o nędznej jakości. Ten monitor będzie w użyciu prywatnie w domu (4-6h dziennie) a moje potrzeby/oczekiwania są następujące.

Przypadki użycia w kolejności od najczęstszego:
(wszystko zazwyczaj w warunkach stosunkowo słabego oświetlenia otoczenia)
  • WWW (tekst na różnym tle, dobrej jakości zdjęcia z zasobów internetu);
  • Kod/konsola linux, czyli tekst w różnych kolorach na czarnym/ciemnym tle;
  • Filmy i seriale (nie mam TV i nie planuję mieć);
  • Przeglądanie zdjęć i/lub ich drobna obróbka.

Oczekiwania:
  • Maksymalnie duży obszar roboczy, 4K i lekka preferencja 32" (wolałbym uniknąć skalowania systemu powyżej 125% i straty obszaru; oczy mam zdrowe i toleruję małe elementy);
  • Brak rzucających się w oczy nierówności i wycieków podświetlenia;
  • Ostry obraz (kontekst powierzchni matrycy);
  • Poprawna reprodukcja kolorów w sRGB, najlepiej od razu z pudełka (a jeśli coś ponadto to super);
  • Niemęczący dla oczu;
  • Monitor kupuję na około 8 lat.
Budżet: około 3500 zł (przy dobrych argumentach dorzucę 1k zł więcej)
Kandydaci:
  • NEC EA271U
  • ACER ProDesigner PE320QK
  • EIZO EV2785 (cena ok. 4400 zł)
- EIZO EV3285 - Przypuszczam że byłby optymalnym wyborem ale cena ok. 5700zł jest chora.


Wolałbym monitor 32" ale te od EIZO i NEC są w zaporowych cenach, więc biorę pod uwagę ACER PE320QK. Normalnie nawet bym nie zerknął na Acer-a ale jest wspominany na forum oraz w sklepie mastiff, więc raczej nie jest to jakiś badziew i porównaniem głównie z nim jestem zainteresowany.
Byłbym wdzięczy na odpowiedź na kilka pytań oraz Wasze ogólne zdanie/sugestie odnośnie przedstawionych trzech kandydatów.

Pytania:
  • Abstrahując od rozmiaru NEC/EIZO a ACER, czy jakość obrazu u ACER jest porównywalna? A jeśli nie jest, to co jest wyraźnie na korzyść lub niekorzyść któregoś z nich?
  • Czy jest ryzyko, że Acer będzie zbudowany ze znacznie gorszych komponentów i po kilku latach da to o sobie znać?
  • Czy Acer nie zmienił technicznie w międzyczasie czegoś na niekorzyść?
  • Czy Acer jest lepszy niż posiadany aktualnie EIZO Foris?
  • Czy występuje zauważalna różnica w jakości obrazu pomiędzy NEC EA271U (z pudełka i seryjny a nie Color itp) a EIZO EV2785?
  • Czy względem NEC/ACER warto dopłacać ~900zł do EIZO?
  • Czy poziom srebrzenia jest w którymś z tych monitorów zauważalnie niższy?
Wyszedł mi post kobyła ale mam nadzieję, że ktoś go przeczyta :)
Z góry serdecznie dziękuję za poświęcony czas i wszelkie odpowiedzi.
Pozdrawiam,
K
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Pytanie o 4K w budżecie około 3700zł - NEC, ACER, EIZO

19 stycznia 2020, 20:07 - ndz

W zasadzie już po części sobie odpowiedziałeś, bo nie ma wielkiego pola manewru. Sam bym w pierwszej kolejności obstawił Acera PE320QK ze względu na powierzchnię roboczą i dobrą korelację ceny do ogólnej jakości.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu