Monitor do fotografii/grafiki

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
arturm
Posty: 91
Rejestracja: 05 października 2012, 20:18 - pt

Monitor do fotografii/grafiki

06 października 2012, 20:33 - sob

Witam.
Na wstępie się przywitam (bo to mój pierwszy post) i muszę bardzo pochwalić to forum, naprawdę jest bardzo pomocne. Trochę już zglebiłem interesujące mnie tematy, ale nadal w dużej mierze jestem "laikiem", więc proszę o wyrozumiałość.
Potrzebuję monitor do pracy przy fotografii i grafice. Będę również oglądał na nim filmy, a raz na 2 lata może jakaś gra. Ogólnie zastosowanie raczej uniwersalne, ale oczywiście priorytetem jest praca.
Użytkowany będzie w różnych warunkach oświetleniowych. Praca w dzień przy słońcu i w nocy.
Wymagania:
- 24"
- regulowany ekran
- odwzorowani kolorów (ale nie musi jakoś specjalnie super, bo i tak przy moich obecnych wymaganiach wyboru co do monitora to raczej każdy będzie je pokazywał dobrze)
- cena na pewnie będzie wyższa niż ten Eizo co opisałem niżej, ale nie oszukuję, że pułap rzędu pięciu i wyżej to trochę problem, ale proszę podawać propozycję, najważniejsze, aby wyeliminować opisane niżej przypadłości tego Eizo.

Od wczoraj testuje monitor Eizo S2433W i jestem nie zadowolony z niego. Będę go wymieniał, dlatego zależy mi na czasie.
Jak już mi w mailu doradził Tomasz zakupie jeszcze kalibrator (chyba, że wybierzemy monitor który za specjalnie nie będzie go potrzebował, wtedy prawie tysiąc złoty można dołożyć do monitora.
Monitor nie koniecznie musi być Eizo, NEC chyba też są dobre.

Co mi przeszkadza w S2433W (także te elementy MUSZĄ być wyeliminowane):
- dyfuzor (tak się chyba profesjonalnie nazywa) - nie akceptowalne jest abym miał wrażenie że zdjęcie ma szumy. Wykonuję przede wszystkim zdjęcia stokowe, gdzie często muszę robić powiększenia i efekt ziarnistości monitora po prostu nie wchodzi w grę. Muszę widzieć idealna gładkość.
- nierównomierne podświetlenie (mam wrażenie , że cała lewa strona świeci mocniej, co ciekawe jest to bardzo widoczne przy szarym kolorze, ale już przy czarnym nie występuje. Nie wiem czy czasem ja tego nie spowodowałem, gdy robiłem kalibrację windosowska i tam podbiłem trochę gamma (pierwszy test), nie wiem jak ją cofnąć i sprawdzić czy to przez to, ale jestem prawie pewien, że tak.
- odbijanie w ekranie, tzn. przy wcześniejszych monitorach nie zauważyłem, żeby nieraz się widział w ekranie (biała bluzka i oświetlenie w pokoju). Może to jakaś moja fanaberia, ale zwróciłem na to uwagę, jak coś proszę mnie skorygować.
- wrażenie, że monitor ma zabarwy, na dole i górze inną, i po bokach też.

Póki co wszystko, więc będę wdzięczny za jakieś sugestie i czekam na propozycję.

Mam również kilka pytań:
1. Na poprzednim monitorze (Samsung 2333W) zdjęcia ogólnie były OK (wyglądały naturalnie), ale w tym Eizo wszystkie są przesycone (lub za duży kontrast). Co najlepsze sprawa się tyczy tylko zdjęć, bo ogólnie mam wrażenie, że monitor nie ma kontrastu, kolory są jakby blade. Jakieś sugestie w czym problem?
2. Czy każdy Eizo ma taką przypadłość, że jak się niego puknie lub szturchnie to się przez chwile trzęsie? Myślałem, że trochę mocniejsza będzie ta konstrukcja.
3. Czy wykonywać w ogóle kalibracje systemową windowsa?

Przypomnę tylko jeszcze raz, że chcę skorzystać z prawa oddania sprzętu w ciągu 10dni, więc bardzo zależy mi na czasie.
Pozdrawiam
Artur
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor do fotografii/grafiki

06 października 2012, 21:01 - sob

Tylko CX240 - i w tym przypadku długo, długo nic.
arturm
Posty: 91
Rejestracja: 05 października 2012, 20:18 - pt

Re: Monitor do fotografii/grafiki

06 października 2012, 21:25 - sob

1. Które wady z tych co mi przeszkadzały posiada SX2462?
2. Czy do tego CX240 muszę kupować kalibrator (aby zlikwidować zafarby tak jak w tym s2433w)?
arturm
Posty: 91
Rejestracja: 05 października 2012, 20:18 - pt

Re: Monitor do fotografii/grafiki

06 października 2012, 22:08 - sob

Ten CX240 posiada wbudowany czujnik. W opisie oprogramowania ColorNavigator jest wzmianka:
" Kalibracja monitora do innego profilu. Użytkownik może dołączyć monitor do istniejącego systemu zarządzania kolorem. ColorNavigator umożliwia wczytanie profilu innego monitora z serii ColorEdge i wykorzystać go do kalibracji własnego monitora."
Dobrze rozumuję, że jakbym poprosił kogoś o profil ICC to ten monitor skalibrował by się do tego profilu? Oszczędziło by mi to kosztów związanych z zakupem kalibratora.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor do fotografii/grafiki

06 października 2012, 22:23 - sob

arturm pisze:1. Które wady z tych co mi przeszkadzały posiada SX2462?
2. Czy do tego CX240 muszę kupować kalibrator (aby zlikwidować zafarby tak jak w tym s2433w)?
1. brak
2. zafarby w S2433W wynikają z braku DUE, to jest nie do wyeliminowania
arturm pisze:Ten CX240 posiada wbudowany czujnik. W opisie oprogramowania ColorNavigator jest wzmianka:
" Kalibracja monitora do innego profilu. Użytkownik może dołączyć monitor do istniejącego systemu zarządzania kolorem. ColorNavigator umożliwia wczytanie profilu innego monitora z serii ColorEdge i wykorzystać go do kalibracji własnego monitora."
Dobrze rozumuję, że jakbym poprosił kogoś o profil ICC to ten monitor skalibrował by się do tego profilu? Oszczędziło by mi to kosztów związanych z zakupem kalibratora.
Niestety, nie
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do fotografii/grafiki

06 października 2012, 22:38 - sob

arturm pisze: ....tym Eizo wszystkie są przesycone (lub za duży kontrast). Co najlepsze sprawa się tyczy tylko zdjęć, bo ogólnie mam wrażenie, że monitor nie ma kontrastu, kolory są jakby blade. Jakieś sugestie w czym problem?
prawdopodobnie chodzi o to, że jest to monitor szerokogamutowy bez możliwości emulacji sRGB. Różne zachowanie pewnie wynika stąd, że raz używasz aplikacji która obsługuje zarządzanie barwą, a raz nie. Sprawa była swego czasu szeroko omówiona na tym forum. Trzeba poszukać.

Ostatni i świeży Święty Graal to EIZO CX240. Ponoć ma wszystkie zalety i żadnych wad. Z tańszych: NEC PA241W, aczkolwiek ziarnistość może mieć większą niż S2433W. Jak to w IPS. W pozostałych aspektach też będzie nieco gorszy (niż CX240), ale lepszy niż S2433W. Jeszcze 2 miesiące temu był to (PA241W) najlepszy lub jeden z najlepszych modeli, równolegle z SX2462 (do czasu pojawienia się tego CX240).
arturm
Posty: 91
Rejestracja: 05 października 2012, 20:18 - pt

Re: Monitor do fotografii/grafiki

06 października 2012, 22:51 - sob

Dobra Panowie ... decyzja podjęta - CX240.
Bardzo dziękuje za pomoc i szybkie odpowiedzi.
Pozostało wyjaśnić sprawę z kalibratorem. Uważacie, że muszę go kupić? Naprawdę nie jestem fanatykiem koloru i odcienie, i niewielkie różnice w barwach naprawdę nie będą mi przeszkadzać. I tak trochę za dużo wydam na monitor:)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor do fotografii/grafiki

06 października 2012, 22:57 - sob

max pisze:
arturm pisze:Z tańszych: NEC PA241W, aczkolwiek ziarnistość może mieć większą niż S2433W. Jak to w IPS. W pozostałych aspektach też będzie nieco gorszy (niż CX240), ale lepszy niż S2433W. Jeszcze 2 miesiące temu był to (PA241W) najlepszy lub jeden z najlepszych modeli, równolegle z SX2462 (do czasu pojawienia się tego CX240).
Ziarnistość PA241W i S2433W jest praktycznie taka sama. W przypadku CX240 zastosowano unikalny patent z piekła rodem - powłoki optycznej retardacji, dzięki czemu zarówno ziarnistość, jak i srebrzenie nie występują. Dodatkowo 16-o bitowy 3DLUT umożliwia precyzyjną symulację sRGB,
arturm
Posty: 91
Rejestracja: 05 października 2012, 20:18 - pt

Re: Monitor do fotografii/grafiki

20 października 2012, 01:43 - sob

Tak sobie dzisiaj sprawdzałem nowy monitor (CX240) i mam kilka pytań, bo trochę coś mnie zaskoczyło:
1. W ciągu dnia wszystko praktycznie było ok, miałem wrażenie, że w prawym górnym rogu jest jakby jaśniej, ale pomyślałem, że to złudzenie, jednak przy wyłączaniu komputera nocą efekt był jak na zdjęciu
Obrazek
Czy to normalne? Myślałem, że takie świecenie nie będzie już występować w tym modelu.
2. Przy powiększeniu rzędu np 400% jest banding, czy kalibracja usunie go w 100%, czy musze przerzucić się na łącze DisplayPort (obecnie DVI) ?
arturm
Posty: 91
Rejestracja: 05 października 2012, 20:18 - pt

Re: Monitor do fotografii/grafiki

20 października 2012, 11:34 - sob

Pozwolę sobie jeszcze sprecyzować te dwa punkty wyżej.
1. Na zdjęciu jest wyświetlony czarny obraz (a nie stan zaraz po zgaszeniu komputera). Chę się upewnić, że to nie jakaś wada fabryczna. Ogólnie w czasie użytkowania praktycznie nie do wyłapania, ale chce mieć pewność.
2. Banding ogólnie jest przeze mnie zauważalny w czasie podglądu 100%, a przy powiekszeniu np. 400% efekt jest jak poniżej:

Obrazek

Oczywiście nadal czekam na odpowiedź z poprzedniego postu.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor do fotografii/grafiki

20 października 2012, 12:01 - sob

1) Najprawdopodobniej normalka - przy odpowiednio długim naświetlaniu da się wyłapać szczątkowe cieknięcie i srebrzenie, jak w każdym LCD
2) Przy 8-o bitowej palecie i odpowiednio dużych walorach banding musi być widoczny. Aby się go pozbyć konieczna jest praca w 16 bitach i 10-cio bitowe wyświetlanie (ATI fire pro, DP, Windows bez aero i tylko w Photoshopie)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do fotografii/grafiki

20 października 2012, 16:41 - sob

arturm pisze: Czy to normalne? Myślałem, że takie świecenie nie będzie już występować w tym modelu.
Czornyj pisze:1) Najprawdopodobniej normalka - przy odpowiednio długim naświetlaniu da się wyłapać szczątkowe cieknięcie i srebrzenie, jak w każdym LCD
Odpowiedź zdalna na to pytanie chyba jest możliwa tylko przy jednoczesnej fotografii dwóch różnych monitorów, drugiego dla porównania. Przy dobrym aparacie (małych szumach) chyba jest możliwe wyciągnięcie każdej nierównomierności. Choć pierwsze wrażenie po obejrzeniu zdjęcia jestnieciekawe.
A może włączyć najsłabszą możliwą lampkę w drugim kącie pokoju i spróbować jeszcze raz foto...
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor do fotografii/grafiki

20 października 2012, 17:01 - sob

Na filmie, który opublikowałem też widać śladowe cieknięcie czerni przy prawej krawędzi - ale jest ono na tak niskim poziomie, że w zestawieniu z cieknięciem typowych IPS czy nawet S-PVA nie ma o czym mówić.
arturm
Posty: 91
Rejestracja: 05 października 2012, 20:18 - pt

Re: Monitor do fotografii/grafiki

20 października 2012, 17:33 - sob

Ostatecznie zamieszczam jeszcze na prośbę dwa zdjęcia (na jednym tylko wpuściłem trochę światła przez okno). Monitor chodził paręnaście minut po długiej przerwie. Jeżeli tak rzeczywiście się zdarza to sprawę zamykam.
Z ciekawości tylko zapytam czy monitory za 8k i wyżej też mają te przypadłości?

Obrazek

Co do bandingu ... mam pytanie do Czornyja:
O co chodzi z (ATI fire pro, DP)? Ati to jakieś serie kart graficznych pewnie, ale DP? Czy nie mogą to być (karty graficzne) jakieś co maja wejście DisplayPort, czy trzeba zagłębić się w tą obsługę bitową dodatkowo?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor do fotografii/grafiki

20 października 2012, 17:44 - sob

Zdjęcie niestety zawsze mocno przejaskrawia tego typu zjawiska, więc ciężko na ich podstawie cokolwiek orzec - w razie wątpliwości proponuję kontakt z serwisem firmy Alstor.

Cena monitora nie ma większego znaczenia, matryce są te same (lub ew. gorsze).

DP to skrót od DisplayPort - łącze to pozwala przesyłać do monitora sygnał 10-cio bitowy, z 1024 odcieniami pośrednimi na kanał. Aby operacja była możliwa potrzebna jest jeszcze odpowiednia karta graficzna (na tą chwilę wyłącznie ATI serii Fire Pro), aplikacja (Photoshop CS5 lub CS56), system operacyjny (Windows z wyłączonym interfejsem Aero).

Dokładna procedura pozwalająca na uzyskanie 10-cio bitowego wyświetlania opisana jest w materiałach EIZO:
http://www.eizo.com/global/support/comp ... ors/20.pdf
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do fotografii/grafiki

20 października 2012, 18:40 - sob

Te zdjęcia mówią już dość sporo. Brakuje już tylko jednej informacji. Jaki poziom jasności (mocy podświetlenia) jest ustawiony? (przedział między 50-300cd/m2).
Mimo wszystko, po przeczytaniu powyższych opisów, spodziewałem się czegoś więcej po tym Kilerze Kilerów.
arturm pisze: Z ciekawości tylko zapytam czy monitory za 8k i wyżej też mają te przypadłości?
Ponoć nie ma lepszych monitorów pod tym względem. Mawiają, że model ten bije nawet S-PVA, który z kolei bije wszystkie inne dotychczasowe IPS/TN/PLS/XXX/YYY.

No chyba, że jak mówi Czornyj (a widział to na własne oczy) rzeczywistość jest piękniejsza niż zdjęcia. Ale to możesz ocenić już tylko Ty.
Ostatnio zmieniony 20 października 2012, 18:52 - sob przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
arturm
Posty: 91
Rejestracja: 05 października 2012, 20:18 - pt

Re: Monitor do fotografii/grafiki

20 października 2012, 18:50 - sob

Jasność była na 85cd/m2.
W poniedziałek skontaktuje się z Alstorem i jak coś będę widział to napiszę.
Póki co dziękuję Wam za pomoc i wyjaśnienia.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor do fotografii/grafiki

20 października 2012, 19:05 - sob

max pisze:Te zdjęcia mówią już dość sporo. Brakuje już tylko jednej informacji. Jaki poziom jasności (mocy podświetlenia) jest ustawiony? (przedział między 50-300cd/m2).
Mimo wszystko, po przeczytaniu powyższych opisów, spodziewałem się czegoś więcej po tym Kilerze Kilerów.
Poziom jasności nie ma znaczenia, a zdjęcie może naprawdę potwornie przejaskrawić tego rodzaju zjawiska, proponuję w ramach eksperymentu wykonać podobne zdjęcie swojego monitora we własnym zakresie by się o tym przekonać. Dla przykładu - mój 30" IPS:
Obrazek

Kilka egzemplarzy, które widzałem i porównywałem w mroku z SX2462W, CG241W, CG223W, CG275W wyglądały naprawdę bajecznie. Nie twierdzę, że koledze arturm nie trafiła się felerna sztuka (zawsze może się trafić czarna owca), natomiast nie podjąłbym się ocenić tego na podstawie fotografii.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do fotografii/grafiki

20 października 2012, 20:02 - sob

Czornyj pisze:...a zdjęcie może naprawdę potwornie przejaskrawić tego rodzaju zjawiska, proponuję w ramach eksperymentu wykonać podobne zdjęcie swojego monitora we własnym zakresie by się o tym przekonać.
Mówisz. Masz.

NEC_LCD1990SXi_Czarny_x4.jpg
NEC
NEC_LCD1990SXi_Czarny_x4.jpg (121.73 KiB) Przejrzano 3203 razy
Faktycznie efekty mogą być bardzo różne, zależne od zastanego oświetlenia i nastaw aparatu. No cóż. Wniosek można wyciągnąć taki, że brak wniosku.

(PS. Jak Wy dodajecie te zdjęcia, że Wam się pojawiają. Ja dodaje jako załącznik i d..a )
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor do fotografii/grafiki

20 października 2012, 20:55 - sob

Tak:
Obrazek
Musisz ująć link do zdjęcia w tagi
Obrazek

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68380
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu