Monitor uniwersalny 22-24

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
Yan
Posty: 4
Rejestracja: 01 czerwca 2010, 03:36 - wt

Re: Monitor uniwersalny 22-24

01 czerwca 2010, 23:21 - wt

Tom01 pisze:
Yan pisze:Z tego co zdążyłem poczytać, do prawidłowego wykorzystania szerszej palety aplikacja lub system musi prawidlowo obsługiwać profile kolorów.
Niezupełnie. Powinna mieć moduł CMM.
Myślę że mówimy o tym samym ? Zdaje się że takie moduły wykorzystują profile przygotowane dla konkretnych urządzeń ?
Opiera Pan opinię o Windows? W każdym normalnym systemie operacyjnym CMS działa w pełni. W Windows trochę tak trochę nie. System nie, ale aplikacjom udostępnia.
No cóż, wychodzi na to że z zakupem monitora należy wyrzucić posiadany system operacyjny wraz ze wszystkimi używanymi programami ?....

Oczywiście, że opieram opinie na podstawie tego czego (w większości) używam i do czego planuję używac komputera.
Yan pisze:Z tego co czytam, ludzie w normalnym użytkowaniu narzekają na żarówiaste kolory i widoczny skokowy gradient.
W większości przypadków nie z uwagi na gamut a na zbyt jaskrawe monitory. Same nasycenia nie są wiele większe od sRGB, tylko w klasie masowej producenci celowo ustawiają bardzo wysoką jaskrawość ekranu. Powód? Aby był wizualnie bardziej atrakcyjny w hali marketu i ze 100 metrów wrzeszczał swoim obrazem. Dramat zaczyna się w domu. Skokowe gradienty świadczą o fakcie, że oglądamy je na dziadowskim monitorze. Gamut i płynność gradientu to nie jest wąskie gardło. Technicznie, faktycznie powiększanie gamutu zwiększa kroki pomiędzy odcieniami, ale to jest problem medialny a nie praktyczny. Można na upartego zacząć się nim przejmować w klasie monitorów 7-9 tys zł.
Dalej nie rozumiem.
Nie mówimy tutaj o "odpustowym", wypalającym oczy ustawieniu jaskrawości.

Chodzi o znany problem (dziesiątki jeśli nie setki wątków wszędzie), jakim jest
przesycenie kolorów przy wyświetlaniu "zwykłych" (niesprofilowanych) obrazów na monitorze szerokogamutowym - np. przy przeglądaniu sieci, zwykłych grach czy filmach.
Dokładnie tego mam zamiar uniknąć i stąd się wzięło moje pytanie.
Jakich aplikacji Pan używa? Wiele z nich działa poprawnie od dotknięcia, nie trzeba się w niczym dłubać. Poza tym, skoro już Pan mówi o poprawnym wyświetleniu kolorów siłą rzeczy musi Pan się zainteresować kalibracją, profilami i całym colormanagementem. W innym przypadku proponuję nie robić sobie fikcyjnych problemów. Jeśli myśli Pan że monitor sRGB będzie od ręki wyświetlał poprawne kolory to jest Pan w grubym błędzie.
Ale właśnie chodzi o to, że ja (jak myśle wielu zwykłych userów) nie jestem grafikiem ani profesjonalistą i kalibrację monitora mogę wykonać co najwyżej raz - dalej nie będę w tym grzebał.

Dlatego właśnie uważam, że skoro na razie OS i aplikacje domyślnie nie obsługują zarządzania kolorami, szeroki gamut spowoduje (dla mnie!) więcej szkody niż pożytku.
Jeszcze raz - całkowicie rozumiem że to co innego gdy się stawia np. dwumonitorowe stanowisko do fotoedycji.

Yan pisze:Jak dla mnie "na teraz" szeroki gamut to jeszcze wcześnie dla normalnego usera - będzie to miało sens gdy większą głębię będa to obsługiwać karty graficzne, format jpg, czy wszystkie sytemy operacyjne...
Bzdura kompletna. Kto Panu takich głupot naopowiadał? Gamut sRGB odchodzi w monitorach w przeszłość już i to jest fakt. Współcześnie używa się monitorów szerokogamutowych do wszystkiego i nie tylko się da, ale i sama reprodukcja jest w końcu lepsza, mniej ograniczona sztucznym "standardem" sRGB.
Dlaczego bzdura ?
Moim zdaniem odejdzie w przeszłość dopiero gdy:
a) wszystkie popularne systemy operacyjne będą w pełni wspierały zarządzanie kolorami
b) zdecydowana większość popularnych aplikacji - jw.
c) gry i video - jw.

Przecież w tej chwili moje stare zdjęcia w Picasie będą wyglądały fatalnie na takim monitorze, prawda ?

Zresztą proszę przeczytać ten fragment z artykułu w innym miejscu na tym forum - myślę że napisane rzeczowo i ja się z tym zgadzam (wyróżnienia moje):

http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=40

5. Gamut
[...]Po kontraście, którego absurdalne wartości na ulotkach przestają robić wrażenie, parametr ten przejmuje właśnie pałeczkę głównej modnej wartości o strategicznym znaczeniu marketingowym. Standardem do tej pory był gamut „zwykły”, zbliżony do przestrzeni wyznaczonej standardem sRGB. Gamut „szeroki” oznacza większą przestrzeń reprodukowaną, zbliżoną do AdobeRGB. Przyjęło się podawanie wielkości pokrycia w wartościach procentowych. Szerokość gamutu nie ma znaczenia krytycznego, choć bez wątpienia może pozwalać na lepszą symulację finalnej postaci zdjęcia, szczególnie na nowoczesnych drukarkach fotograficznych. Zwracam uwagę na użycie słowa „może”. Sama wartość procentowa pokrycia przestrzeni barwnej oznacza mniej więcej tyle samo, co maksymalna prędkość samochodu. Po jej znajomości nie sposób ocenić własności jezdnych, twardości foteli, ani nawet czy jest to samochód osobowy czy dostawczy. Informacja o przestrzeni nie zawiera znacznie ważniejszej wartości - z jaką jakością jest wyświetlana, z jakim poziomem błędów mamy do czynienia. Dodatkowo warto wiedzieć, że większość współcześnie stosowanego oprogramowania nie przystosowano pod monitory szerokogamutowe. Taki monitor musi być bezwzględnie używany z aplikacjami posiadającymi wbudowany moduł CMM. Inaczej wszystkie kolory będą zbyt nasycone, z dużymi dewiacjami. Odcień ludzkiej skóry na przykład najczęściej zostaje wyświetlony jako różowo-czerwony. O ile jednak monitor reprodukuje szerszy gamut z akceptowalną jakością, może być bardzo przydatny do wywoływania zdjęć z RAW/NEF. Aparat może rejestrować przestrzeń barwną znacznie szerszą niż sRGB, więc monitor, który potrafi ją pokazać, daje dodatkowe możliwości. Ściana jesiennego lasu na monitorze szerokogamutowym, zamiast zielonej masy, pokaże nieskończoną ilość delikatnych niuansów zieleni. Podczas przygotowania materiału do wydrukowana na szerokogamutowych drukarkach fotograficznych, pozwoli również na lepszą przewidywalność wydruku.

Po co to wszystko piszę? Bo mam wrażenie, że naczytał się Pan steku bzdur i usiłuje wybrać monitor z grupy której już praktycznie nie ma. A te co są na przykładzie 2490 nadaje się do domu jak motyka do naprawy zegarka. "Mądrości ludowe" przyćmiły Panu rzeczywiście ważne walory obrazu. Co powinien mieć monitor domowo-uniwersalny?
1. Niski punkt czerni, aby wieczorem wszelkie ciemne elementy ekranu nie "świeciły".
2. Równe podświetlenie.
3. Szeroki zakres regulacji jaskrawości, dolna granica około 30-50 nitów, aby nie raził w oczy.
4. Wynikający z powyższych walorów, łagodny nie męczący obraz w aplikacjach typu poczta, Word oraz bardziej agresywny w rozrywce.
Tyle w temacie. Inne parametry, choćby wyłaziły wręcz z "parametrów", szokowały wartościami zupełnie nie są ważne.
Uważam że zarzut o "stek bzdur" jest co najmniej nietrafiony.

Mimo tego myśle że w kwestii parametrów jesteśmy zgodni - tego rodzaju właściwości są mi potrzebne.
Nie jestem nastawiony na żaden konkretny monitor, po prostu jestem zdziwiony skąd ten problematyczny (na razie) szeroki gamut w budżetowych monitorach i czemu tak mało zrobiło się "normalnych". Stąd pierwotne pytanie.


Pozdrowienia!
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor uniwersalny 22-24

02 czerwca 2010, 00:56 - śr

Yan pisze:Myślę że mówimy o tym samym ? Zdaje się że takie moduły wykorzystują profile przygotowane dla konkretnych urządzeń ?
Mam na myśli uproszczony moduł CMM który potrafi pobrać informację o monitorze. To wystarczy do normalnego wykorzystywania sprzętu.
Yan pisze:No cóż, wychodzi na to że z zakupem monitora należy wyrzucić posiadany system operacyjny wraz ze wszystkimi używanymi programami ?....
A czyż to pierwszy raz? Proszę sobie policzyć ile razy zmieniał Pan aplikacje z powodu rozwoju systemu komputerowego który Pan posiada. Zmiana monitorów jest pierwszą od kilkunastu lat i wiąże się z tym konieczność wykorzystania aplikacji które poprawnie z nimi współpracują. Nie ma w tym nic dziwnego.
Yan pisze:Nie mówimy tutaj o "odpustowym", wypalającym oczy ustawieniu jaskrawości.
Właśnie to Pan opisuje, choć jak widzę na myśli ma Pan co innego. Wysokie nasycenie wcale nie jest wypalające oczy. Czy dojrzała czerwona róża "wypala" Panu oczy swoim kolorem? Nie! Ale ta sama róża wyświetlona na hipermarketowym monitorze jak najbardziej będzie.
Yan pisze:Chodzi o znany problem (dziesiątki jeśli nie setki wątków wszędzie), jakim jest
przesycenie kolorów przy wyświetlaniu "zwykłych" (niesprofilowanych) obrazów na monitorze szerokogamutowym - np. przy przeglądaniu sieci, zwykłych grach czy filmach.
Dokładnie tego mam zamiar uniknąć i stąd się wzięło moje pytanie.
"Niesprofilowany" - a co to znaczy? Proszę nie odpowiadać, to pytanie retoryczne.

Wytłumaczę pokrótce bo widzę, że ma Pan po prostu obawy przed nieznanym. Jeśli mamy monitor, nie ważne jaki, profil monitora, przeglądarkę obrazów/internetową z CMM, nie istnieje problem z przypadkowością wyświetlanego obrazu. Jeśli materiał graficzny nie ma dołączonego profilu przyjmuje się, że jest przygotowany do przestrzeni sRGB i moduł CMM w przeglądarce wyświetli go konwertując wyświetlanie locie. Jeśli ma dołączony profil dzieje się to samo tylko dane wejściowe są inne. Poprawność wyświetlania jest warunkiem istnienia w systemie operacyjnym rzeczonego profilu monitora i aplikacji z CMM. Nie ma mowy o poprawności jeśli tych dwóch warunków nie ma i monitor z gamutem zbliżonym do sRGB Panu tego nie załatwi. Również aplikacje bez CMM dadzą Panu przypadkowe efekty. W swojej praktyce wielokrotnie spotykam się z karkołomnymi próbami opanowania wyświetlania, łącznie z kręceniem na oślep czym się da i uruchamianiem logiki "na chłopski rozum". Materiały graficzne istnieją rozmaite. Pan koniecznie chce monitor sRGB i chce odciąć się od CMS, ale równie dobrze w sieci natknie się Pan na na przypadkowy materiał i Pana wyświetlanie "zgłupieje" tak samo.
Yan pisze:nie jestem grafikiem ani profesjonalistą i kalibrację monitora mogę wykonać co najwyżej raz - dalej nie będę w tym grzebał.
Tym bardziej gamut Pana nie dotyczy.
Yan pisze:Dlatego właśnie uważam, że skoro na razie OS i aplikacje domyślnie nie obsługują zarządzania kolorami, szeroki gamut spowoduje (dla mnie!) więcej szkody niż pożytku.
Dlatego zapytałem o Pańskie aplikacje. Wiele z aplikacji gdzie istotny jest kolor CMM mają.
Yan pisze:Dlaczego bzdura ?
Moim zdaniem odejdzie w przeszłość dopiero gdy:
a) wszystkie popularne systemy operacyjne będą w pełni wspierały zarządzanie kolorami
b) zdecydowana większość popularnych aplikacji - jw.
c) gry i video - jw.
Drugi raz napisał Pan bzdurę. Bez obrazy. :)
Zarządzanie kolorem ma znaczenie jeśli używamy aplikacji związanych z kolorem, np przeglądarek graficznych i internetowych, więc siłą rzeczy musi Pan zadbać o ustawienie swojego toru wyświetlania. Rozrywka i film wręcz wymaga ekranów o szerszym gamucie, wszak współczesne telewizory właśnie takie są.
Yan pisze:Przecież w tej chwili moje stare zdjęcia w Picasie będą wyglądały fatalnie na takim monitorze, prawda ?
Coś czułem przez skórę że będzie chodziło o Picassę. Niestety ów program nie spełnia wymagań przeglądarki obrazów nawet na poziomie amatorskim. Program powstał na potrzeby użytkowników o wyjątkowo niskich wymaganiach jakościowych. Takich klasycznych marketowych, którym "oczojebny" obraz jest ładny. Pańskie zdjęcia nigdy nie będą wyglądały właściwie w Picassie na żadnym monitorze. Właściwie, należy przez to rozumieć wyświetlane tak jak są zapisane w pliku.
Yan pisze:Zresztą proszę przeczytać ten fragment z artykułu w innym miejscu na tym forum
Znam ten artykuł, sam go napisałem. ;)

Zgubił Pan kontekst. To to jest tam napisane, to podstawy wiedzy dotyczącej opanowania koloru. Wytłuścił Pan fragment o klasycznych błędach w ustawieniach monitorów, a raczej braku jakiegokolwiek ustawienia. Celowo położyłem na to nacisk, jako przeciwwagę dla amatorów 120% AdobeRGB i tym podobnych bzdur, przekonanych, że im więcej procentów tym lepiej monitor reprodukuje kolor. Powtarzam, gamut nie jest ważny, ważne jest ustawienie monitora, niezależnie jaką ma przestrzeń.

Jeśli ta problematyka Pana interesuje tym bardziej proponuję zaznajomić się z CMS i zacząć go rozumieć i powoli wdrażać. To nie boli. Sam Pan wspomniał że z przeglądarek internetowych Firefox, ma CMM i działa. Jak Pan go nie lubi jest jeszcze Safari i działa jeszcze lepiej. Zapewne też doczekamy się IE z CMM. To jest naturalna kolej rzeczy, nie ucieknie Pan.
Yan pisze:Uważam że zarzut o "stek bzdur" jest co najmniej nietrafiony.
Dobrze, zmienię wagę wypowiedzi. Wydaje mi się, że naczytał się Pan pewnych rzeczy, ale ich nie widział, lub widział w ewidentnie złym wykonaniu. Stąd Pański opór i próba obejścia problemu którego nie ma. Gamut się poszerza i będzie się poszerzał a granicą jest ludzka percepcja. To najzupełniej naturalne. Tak samo jak niegdyś (ok 20-15 lat wstecz) w rozwoju kart dźwiękowych. Częstotliwości próbkowania i granice pasma poszerzały się wciąż, aż osiągnęły zdolność reprodukcji przekraczającą możliwości słuchu. Pomijam oczywiście audiofili, oni słyszą nawet różnice w kablach sieciowych. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
mr
mrc

Re: Monitor uniwersalny 22-24

07 lipca 2010, 12:33 - śr

Witam

Przymierzam się do kupna monitora, po przewertowaniu iluś tam stron i porównań zawęziłem wybór do:
- EIZO FlexScan S2243
- NEC Multisync P221W

Zastosowanie:
- programowanie - w uproszczeniu pisanie i czytanie literek (IDE/WWW/PDF itd),
- okazyjne granie (stąd czas reakcji powinien być akceptowalny)
- zabawa grafiką/silnikami 3D (Blender, tworzenie własnego silnika)
- może czasem jakiś film
- być może (bardzo ;-)) amatorska obróbka zdjęć na własne potrzeby - to raczej żona, sam z tego obszaru potrzebuję co najwyżej pociąć grafikę na części bez zabawy kolorem

Co do EIZO:
- 700 PLN droższy
+/- wyższa rozdzielczość, minus, bo w przypadku gier do odpalenia w natywnej rozdzielczości potrzeba lepszej grafiki

Co do NEC:
- podobno jakość matryc jest raczej niedeterministyczna

O ile wiem, to w kontekście martwych pikseli obydwie firmy stosują jakiś tam standard IEEE i żadnych rozszerzonych gwarancji tu nie ma.

a) ktoś mógłby coś jeszcze dopisać odnośnie tych dwóch monitorów w kontekście moich chyba nie za wysokich wymagań? Czy warto wydawać te 700 PLN więcej na EIZO?
b) jakieś inne modele? warto inwestować w IPS zamiast TN?
c) to do Pana Tomasza (nie mylę się co do imienia?) - mieszkam w Białymstoku, czy jest możliwość jakiejś porady/zaprezentowania powyższych modelu w firmie Mastiff? Zdaję sobie sprawę, że w trochę innych odbiorców celujecie...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor uniwersalny 22-24

07 lipca 2010, 13:39 - śr

Do Pańskiego zastosowania obydwa monitor nadają się nieźle. Czy warto dołożyć do monitora lepszej klasy? Musi Pan sam sobie odpowiedzie. Poniżej zestawienie przewag EIZO S2243W nad NEC P221W:
- Brak problemów z powtarzalnością.
- Brak problemów z równością podświetlenia i pikselami.
- Fabryczna liniowość jest o klasę lepsza.
- Lepsze zakresy regulacji, szczególnie dotyczy jaskrawości.
- Dłuższa gwarancja.

Przewagi NEC P221W nad EIZO S2243W:
- Lepiej rozwiązana regulacja i bogactwo możliwości regulacji.
- Potencjalna możliwość ingerencji w LUT monitora, choć nie można legalnie do tego kupić oprogramowania.
- Cena.

Czy warto inwestować w IPS? Tak, o ile w grę wchodzą zastosowania graficzne i mamy pracownię przygotowaną pod kątem wykorzystania monitora do kontroli koloru. Najtańsze takie monitory kosztują 4,5-5,5 tys zł, np NEC PA241W, EIZO SX2462W. Oczywiście tanie monitory z IPS (np DELL 2209WA, U2410) nie mają z nimi zupełnie nic wspólnego. Zamiast zalet IPS dostajemy w ich przypadku wszystkie wady.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
mr
mrc

Re: Monitor uniwersalny 22-24

07 lipca 2010, 14:37 - śr

Dziękuję za odpowiedź.

Mój błąd, chodziło mi oczywiście o PVA (zarówno NEC jak i EIZO...) vs TN, nie IPS. Praca z kolorem nie leży w zakresie moich wymagań.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor uniwersalny 22-24

07 lipca 2010, 14:40 - śr

TN należy unikać. Szczególnie przy większych monitorach.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
aster
Posty: 16
Rejestracja: 26 czerwca 2010, 12:33 - sob

Re: Monitor uniwersalny 22-24

10 lipca 2010, 01:35 - sob

Tom01 pisze:A te co są na przykładzie 2490 nadaje się do domu jak motyka do naprawy zegarka. "Mądrości ludowe" przyćmiły Panu rzeczywiście ważne walory obrazu. Co powinien mieć monitor domowo-uniwersalny?
1. Niski punkt czerni, aby wieczorem wszelkie ciemne elementy ekranu nie "świeciły".
2. Równe podświetlenie.
3. Szeroki zakres regulacji jaskrawości, dolna granica około 30-50 nitów, aby nie raził w oczy.
4. Wynikający z powyższych walorów, łagodny nie męczący obraz w aplikacjach typu poczta, Word oraz bardziej agresywny w rozrywce.
Tyle w temacie. Inne parametry, choćby wyłaziły wręcz z "parametrów", szokowały wartościami zupełnie nie są ważne.
Co Panowie polecacie właśnie z tego rodzaju monitorów, w rozdzielczości 1920x1200? Jest coś rozsądnego dostępnego do powyższego użytku (domowego, nic wspólnego z pracą graficzną) na rynku?

Czy po prostu się poddać z tą rozdzielczością i wziąć ten NEC EA231WMi?

Nie wiem na ile Chip jest miarodajny pod względem ich oceny "jakość obrazu", ale martwi mnie ocena 81 dla LG Flatron W2442PA (sam go posiadam, zadowolony jestem, ale tylko 1920x1080 ma) a zdecydowanie niższa ocena 70 dla NECa EA241WM (tu już wymarzona rozdzielczość do domu).
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor uniwersalny 22-24

10 lipca 2010, 22:13 - sob

aster pisze:Co Panowie polecacie właśnie z tego rodzaju monitorów, w rozdzielczości 1920x1200? Jest coś rozsądnego dostępnego do powyższego użytku (domowego, nic wspólnego z pracą graficzną) na rynku?
Uniwersalny, amatorski, komfortowy w codziennym użytkowaniu: EIZO S2243W, S2433W.
aster pisze:Nie wiem na ile Chip jest miarodajny
Nie jest i nigdy nie był. Wielokrotnie w tym piśmie widziałem herezje nie z tej ziemi.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
aster
Posty: 16
Rejestracja: 26 czerwca 2010, 12:33 - sob

Re: Monitor uniwersalny 22-24

12 lipca 2010, 00:49 - pn

Ponieważ ma on służyć głównie do netu to wolałbym by nie był to monitor szerokogamutowy. Czy jest coś ciekawego tylko z sRGB?

Widział ktoś może ten NECa EA241WM? Matryca TN, czy obraz jest ok czy darować sobie?

Tak z ciekawości czego można się spodziewać po tym EA231WMi (wiem, tylko 1920x1080) porównując jakość obrazu do monitorów Apple'a?
gorky
Posty: 186
Rejestracja: 27 marca 2010, 18:07 - sob

Re: Monitor uniwersalny 22-24

12 lipca 2010, 02:44 - pn

mrc pisze: Przymierzam się do kupna monitora, po przewertowaniu iluś tam stron i porównań zawęziłem wybór do:
- EIZO FlexScan S2243
- NEC Multisync P221W
Jako posiadacz P221W napiszę tak:
jeśli uda Ci się skontaktować z kimś, kto wybierze Ci dobry egzemplarz i go wykalibruje, to sprowadziłbym zasadniczą różnicę między nimi do rozdzielczości - wg mnie do użytku amatorskiego dobrze skalibrowany P221W jest całkowicie wystarczający. Nie mam bezpośredniego porównania z Eizo, ale ja do swojego egzemplarza wybranego i przetestowanego przez Czornyja nie mam żadnych zastrzeżeń - jakkolwiek nie ryzykowałbym zakupu bez wsparcia kogoś z doświadczeniem i sprzętem.

Natomiast z tą rozdzielczością sprawa nie jest taka prosta. Też używam kilku IDE i o ile wielkość czcionki nie gra specjalnie roli, bo można ją dość dowolnie regulować, o tyle koszmarnie drażni mnie to, że wszystkie toolboxy i stałe elementy menu zajmują tak dużo miejsca. Mam drugi monitor i tam gdzie się da wykorzystuję go na palety i pomocnicze okna, ale kiedy nie mam takiej możliwości to wolałbym mieć te kilkaset pikseli więcej...

Ciężko tu coś stwiedzić jednoznacznie, bo sam miałbym spory dylemat. Wydaje mi się że jeśli Cię stać, to 2 cale więcej w 2243 będą przydatne (szczególnie właśnie w różnych IDE), ale jeżeli siedem stów jest dla Ciebie dużą różnicą (dla mnie by było), to dobrze wybrany i skalibrowany P221W spokojnie 'da radę'.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor uniwersalny 22-24

12 lipca 2010, 10:37 - pn

gorky pisze:wykalibruje
Skalibruje. Proszę stosować poprawne nazewnictwo. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
aster
Posty: 16
Rejestracja: 26 czerwca 2010, 12:33 - sob

Re: Monitor uniwersalny 22-24

12 lipca 2010, 22:41 - pn

Jaki monitor 1920x1200 z matrycą TN jest najlepszy z tych na rynku?

No i czy jest ktoś kto widział na własne oczy zarówno EA231WMi jak i monitor Apple'a? Jakieś porównanie pod względem jakości obrazu?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor uniwersalny 22-24

12 lipca 2010, 23:01 - pn

aster pisze:Jaki monitor 1920x1200 z matrycą TN jest najlepszy z tych na rynku?
EIZO S2402W, ale cudów się proszę nie spodziewać. Nalepka EIZO nie ma mocy czarodziejskiej.
aster pisze:No i czy jest ktoś kto widział na własne oczy zarówno EA231WMi jak i monitor Apple'a? Jakieś porównanie pod względem jakości obrazu?
ACD jest lepszy, bardziej uniwersalny. EA231 to typowa klasa korporacyjna. Nie polecam takich monitorów do zastosowań uniwersalnych ani do domu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
aster
Posty: 16
Rejestracja: 26 czerwca 2010, 12:33 - sob

Re: Monitor uniwersalny 22-24

13 lipca 2010, 01:21 - wt

Jeśli ten NEC jest słaby to zdecydowanie idę teraz tropem TN i 16:10. Coraz bliżej.

Ten polecony Eizo to niestety szerokogamutowy a tego chcę uniknąć, czy jest coś godne polecenia spoza tej marki? Czy np. ten NEC EA241WM będzie dużo gorszy?

O LEDowych nie ma chyba co pisać bo wszystkie 16:9 są...

A warto w ogóle się zastanowić nad monitorem 26" w rozdzielczości 1920x1200? Może Iiyama?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor uniwersalny 22-24

13 lipca 2010, 01:52 - wt

aster pisze:Ten polecony Eizo to niestety szerokogamutowy
Nic mi o tym nie wiadomo jakoby był szerokogamutowy.
aster pisze:a tego chcę uniknąć
Jak już wcześniej pisano, nie ma to sensu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
aster
Posty: 16
Rejestracja: 26 czerwca 2010, 12:33 - sob

Re: Monitor uniwersalny 22-24

13 lipca 2010, 09:22 - wt

A jak byś porównał tego EIZO S2402W z NEC EA241WM to byłby nokaut na korzyść tego pierwszego?

A skoro różnica to tylko kilkaset złotych (a monitor ma służyć latami), to jak by wyglądało porównanie EIZO S2402W z NEC 2490WUXi2?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor uniwersalny 22-24

13 lipca 2010, 13:09 - wt

aster pisze:A jak byś porównał tego EIZO S2402W z NEC EA241WM to byłby nokaut na korzyść tego pierwszego?
Choćby najlepszy monitor na TN będzie zawsze gorszy od PVA czy IPS z tej samej grupy zastosowań.
aster pisze:A skoro różnica to tylko kilkaset złotych (a monitor ma służyć latami), to jak by wyglądało porównanie EIZO S2402W z NEC 2490WUXi2?
Już ktoś wcześniej napisał, 2490WUXi2 to profesjonalny monitor konstruowany z myślą o kontroli koloru. Nie ma nic wspólnego z zastosowaniem uniwersalnym i biurowym.

Podałem Panu wcześniej dwa monitory, nomen omen najlepsze na rynku, do celów uniwersalnych, oba 1920x1200. Uważam że robi Pan błąd szukając oszczędności na monitorze. To element zestawu komputerowego z którym mamy stały bezpośredni kontakt i od jego jakości zależy komfort pracy i zdrowie. Pechowo nie docenia jakości dobrego obrazu nikt kto nie miał okazji przy takim pracować. Nie spotkałem nigdy w swojej praktyce nikogo, kto po wydatku, na początku wydawałoby się wygórowanym, i po tygodniu pracy na nowym dobrej klasy monitorze, żałował wyboru. Odwrotnie zdarzyło się często.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
aster
Posty: 16
Rejestracja: 26 czerwca 2010, 12:33 - sob

Re: Monitor uniwersalny 22-24

14 lipca 2010, 02:05 - śr

Tom01 pisze:
aster pisze:A jak byś porównał tego EIZO S2402W z NEC EA241WM to byłby nokaut na korzyść tego pierwszego?
Choćby najlepszy monitor na TN będzie zawsze gorszy od PVA czy IPS z tej samej grupy zastosowań.
Ale ten drugi chyba też jest TN? Stąd szukałem jakiegoś porównania między nimi.
Tom01 pisze:Podałem Panu wcześniej dwa monitory, nomen omen najlepsze na rynku, do celów uniwersalnych, oba 1920x1200. Uważam że robi Pan błąd szukając oszczędności na monitorze. To element zestawu komputerowego z którym mamy stały bezpośredni kontakt i od jego jakości zależy komfort pracy i zdrowie. Pechowo nie docenia jakości dobrego obrazu nikt kto nie miał okazji przy takim pracować. Nie spotkałem nigdy w swojej praktyce nikogo, kto po wydatku, na początku wydawałoby się wygórowanym, i po tygodniu pracy na nowym dobrej klasy monitorze, żałował wyboru. Odwrotnie zdarzyło się często.
Zgadza się, ja jestem gotów kupić choćby ten ACD jeśli trzeba, natomiast Eizo S2433W jest ciut tańszy ale martwi mnie to, że jest szerokogamutowy.

75% czasu będzie on służył do przeglądania netu, stąd nie chcę by był on szerokogamutowy. Widziałem sporo narzekań na jakieś Delle czy tam inne wynalazki jak ten tani Philips z uwagi na strasznie mocne kolory i chcę tego uniknąć.

Czy nie ingerując w soft komputera (żadne bawienie się w profile tego czy tamtego) da się w monitorze Eizo S2433W wyłączyć ten tryb szerokogamutowy aby kolory były przynajmniej tak jak przy monitorze za 650zł? Bo pod względem kolorów to by mi akurat pasowało. :) Tylko chyba nie jest to takie proste skoro jest tyle narzekań na szerokogamutowe monitory służące do przeglądania netu?

Jeśli bez ingerencji w oprogramowanie w kompie nie da się tej sprawy załatwić to chyba wrócę do wyboru pomiędzy EIZO S2402W a NEC EA241WM (bo oprócz 2490WUXi2, który się nie nadaje do moich zastosowań, nie ma innych IPS bez tego 'wide colour gamut'). Stąd wcześniejsze pytanie jak wygląda porównanie jakości obrazu między tymi monitorami w technologii TN?

P.S. A może jakiś monitor z panelem PVA? Samsung czy coś?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor uniwersalny 22-24

14 lipca 2010, 10:32 - śr

aster pisze:Ale ten drugi chyba też jest TN? Stąd szukałem jakiegoś porównania między nimi.
Za szybko piszę, miałem na myśli EA231WM na IPS. Jeśli porównamy oba na TN, EIZO jest lepsze.
aster pisze:martwi mnie to, że jest szerokogamutowy. 75% czasu będzie on służył do przeglądania netu, stąd nie chcę by był on szerokogamutowy.
Naprawdę niepotrzebnie się Pan martwi. Nie ma ku temu żadnego powodu. Zresztą nawet jeśli na siłę teraz wybierze Pan monitor "normalnogamutowy" to przy następnej wymianie prawdopodobnie nie będzie już wyboru. Szeroki gamut pcha się drzwiami i oknami, co zresztą jest naturalne.
aster pisze:Widziałem sporo narzekań na jakieś Delle czy tam inne wynalazki jak ten tani Philips z uwagi na strasznie mocne kolory i chcę tego uniknąć.
Niektóre monitory mają faktycznie za "mocny" obraz i nie można tego wyregulować. Nie jest to jednakowoż problem gamutu a regulacji jaskrawości. Gdyby za duży gamut powodował problemy to na podwórku nie mógłby Pan w ogóle patrzeć. :)
aster pisze:Czy nie ingerując w soft komputera (żadne bawienie się w profile tego czy tamtego) da się w monitorze Eizo S2433W wyłączyć ten tryb szerokogamutowy
S2433W ma ma tryb sRGB, włączany jednym guzikiem. Właściwe użycie monitora polega jednak nie na obcinaniu możliwości, a na wczytaniu profilu i zastosowaniu przeglądarki obsługującej zarządzanie kolorem np Firefox, Safari.
aster pisze:Tylko chyba nie jest to takie proste skoro jest tyle narzekań na szerokogamutowe monitory służące do przeglądania netu?
Narzekanie jak pisałem bierze się z zupełnie czego innego niż gamut.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
aster
Posty: 16
Rejestracja: 26 czerwca 2010, 12:33 - sob

Re: Monitor uniwersalny 22-24

14 lipca 2010, 12:30 - śr

Wielkie dzięki za pomoc. Bez Pana porad skończyłbym pewnie z jakimś 2490WUXi2 i później bym żałował... Szczerze nie wiedziałem nawet, że trzeba patrzeć nie tylko na matrycę ale i na docelowe zastosowanie monitora. Wcześniej myślałem, że wszystkie TN są równe, IPSy też (pod względem zastosowań), i że trzeba dobrać sobie tylko rodzaj... matrycy. A reszta to już wszystko jedno. Całe szczęście, że trafiłem na to forum.

Już jestem coraz bliższy wyboru i do końca tygodnia chciałbym dokonać zakupu. Podsumowując, monitory 16:10 do zastosowania domowego:

1. Najlepszy TN to EIZO S2402W

2. Najlepszy PVA to Eizo S2433W

3. Najlepszy IPS to... ACD? Czy jest coś godne polecenia z Eizo lub innych marek, które wyprzedza ACD do zastosowania domowego?

4. Który monitor jest ogólnie najlepszy do domu? I jak by wyglądało porównanie jakości obrazu pomiędzy tym Eizo S2443W z panelem PVA a ACD z IPS? Który lepszy?

Tom01 pisze:Niektóre monitory mają faktycznie za "mocny" obraz i nie można tego wyregulować. Nie jest to jednakowoż problem gamutu a regulacji jaskrawości. Gdyby za duży gamut powodował problemy to na podwórku nie mógłby Pan w ogóle patrzeć. :)
Nie wiedziałem, mój błąd, czytałem tylko że to występowało w szerokogamutowych monitorach stąd w tym widziałem źródło problemu. Czy regulację jaskrawości można dokonać guziczkami w ustawieniach monitora Eizo?
Tom01 pisze:S2433W ma tryb sRGB, włączany jednym guzikiem. Właściwe użycie monitora polega jednak nie na obcinaniu możliwości, a na wczytaniu profilu i zastosowaniu przeglądarki obsługującej zarządzanie kolorem np Firefox, Safari.
Mam Firefox'a i Safari tak więc tu nie ma problemu. A jak z resztą programów, np. z grami czy innymi programami typu iMovie czy jakieś biurowe? Czy wtedy ten przycisk sRGB może szybko rozwiązać sprawę?

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68375
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu