Jakie papiery polecacie?

Technika drukowania i przygotowanie. Minilaby, drukarki i plotery fotograficzne.
nowy1

Re: Jakie papiery polecacie?

19 lis 2016, o 20:17

Czornyj pisze:Mz. luster i silk nie mają sensu, bo to konkurowanie z c-printem który i tak będzie tańszy i praktyczniejszy. Lepiej iść w maty i baryty, bo tego po prostu nie ma z laba ani z cyfry
Sluszna uwaga, a jakie maty/baryty bys polecal na taki fotoalbum? W takim fotoalbumie bylyby tez zdjecia panoramiczne (na dwie strony).
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:

20 lis 2016, o 09:59

nowy1 pisze:
Czornyj pisze:Mz. luster i silk nie mają sensu, bo to konkurowanie z c-printem który i tak będzie tańszy i praktyczniejszy. Lepiej iść w maty i baryty, bo tego po prostu nie ma z laba ani z cyfry
Sluszna uwaga, a jakie maty/baryty bys polecal na taki fotoalbum? W takim fotoalbumie bylyby tez zdjecia panoramiczne (na dwie strony).
Z bigowaniem przechodzących zdjęć na matach będzie problem, baryty ok. Polecałbym jak najtańsze, najlepiej zrobić próbki i pytać klientów co im się podoba, albo wybrać co nam się podoba i przekonać do tego klientów ;)
unesco

20 lis 2016, o 20:51

A album ma być drukowany 2wu czy 1 stronnie? Jeśli 2 to wyboru za dużego nie ma, jakiś silk/pearl się znajdzie, zwykły matt z kilku firm, cienki Rag HM i ew. Hot Pressy Epsona, ale nieracjonalnie drogie. Barytow nie znam żadnych dwustronnych.
Jednostronnie, to jak czornyj sugerowal. Ja lubię gładki baryt od Harmana i bardzo drogi Rag barytowy HM + Ilford Gold Fibre Gloss.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:

21 lis 2016, o 08:55

Dwustronne drukowanie na ploterach to orka w gównie, mowa była o sklejanych rozkładówkach.
nowy1

15 sty 2017, o 05:47

Wznowie temat ;).
A czy ktos drukowal na papierach firmy japonskiej AWAGAWI i ma z nimi jakies doswiadczenia? http://awagami.com/online/AIJP/ Taki przykladowo postrzepiony recznie robiony BIZAN kusi :D.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:

15 sty 2017, o 08:16

Bibuły japońskie to baaardzo specyficzne podłoża. Arcytradycyjniedżapańskie, więc zapewne wywołują ostrą podjarkę u Japońców, dla Europejczyków mogą okazać się niezrozumiałe. Mogą być fajną opcją do wszelkich japonizmów i uzyskania efektów specjalnych, ale używanie ich jako podłoży uniwersalnych to trochę jak noszenie katany na wyrąb lasu.
Strzępione krawędzie są np. w Hahnemuehle, można też postrzępić je samemu w dowolnym papierze artystycznym.
nowy1

15 sty 2017, o 20:56

Niezrozumiale w jakim sensie? Rozumiem, ze dlatego iz dmax/kolorystyka jest slabsza niz w europejskich papierach, bo wlasciwosci wizualno/organoleptyczne sa o klase/dwie wyzej. Zamowilem probki do domu razem z hahnemuhle. Dzwonie i mowie do mamy (ktora amatorsko maluje, ale pare wystaw juz miala i sprzedaje regularnie), zeby cos otworzyla i powiedziala co sadzi. Wziela hahnemuhle (losowo). Mowie jej, ze to papier z czolowki, pogadalismy o fakturze i o tym jaki jej sie najbardziej podoba. Pozniej wziela awagami. Powiedzialem, ze go na eksperyment kupilem. Od razu rozpoznala reczna robote i sie nim troche pozachwycala zapominajac o hahnemuhle ;).
Oczywiscie jako papier do zastosowan ogolnych to bym go nie stosowal, raczej tylko do odpowiednich wydrukow w wiekszym rozmiarze ;).
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:

16 sty 2017, o 08:05

Malarze, rysownicy czy graficy mogą się podjarać. Jeden z moich klientów - stary, profesjonalny grafik - pokazał mi kiedyś jak największą świętość arkusze washi, które kupił za horendalną kasę i trzymał jak relikwie na arcysuperspecjalną okazję. Natomiast fotografowie zwykle wolą coś, co zbliżone jest do zwykłych papierów foto, lub tradycyjnych papierów ciemniowych, wiele z "europejskich" papierów artystycznych nie bardzo do nich przemawia, a bibuły japońskie odbierają trochę jak dziwactwo, powiedzmy jak papirus czy pergamin.
Grigio

16 kwie 2017, o 21:18

Dopiero zaczynam swoją przygodę z drukiem pigmentowym, i testuję sample packi Hanemile, i jest tam coś takiego jak papier ryżowy, tak a propos tych papierów Japan. Szczerze to boję się na tym drukować prace foto.
unesco

16 kwie 2017, o 22:34

Mam całą paczkę Rice'a. Bardzo ładne wydruki wychodzą, trzeba brać pod uwagę, że jest cienki, nie będzie ultra kontrastowy, ale to papier pod zdjęcia. Nie można z zalaniem go tuszem przesadzić, więc trzeba drukować z głową.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Grigio

15 cze 2017, o 11:32

Z barytów moim numerem jeden jest obecnie Hahnemühle FineArt Baryta 325

Hahnemühle Photo Rag Baryta 315 nie zachwycił mnie, choć jest chyba najdroższym barytem na rynku.
Ma zbyt uporządkowaną fakturę, brakuje mi też tej sztywności, którą mają papiery z AlphaCelulozy.
I ten ciepły kolor nie wiem, czy pasuje do glosu. W glosach wolę jednak bielszy odcień tak jak w 325 lub Epson TP.
Druk BW Neutral.
No i ta faktura, w 325 genialna, jeszcze lepsza niż w Epson TP

Moim zdaniem ten papier daje najbliższy efekt odbitki srebrowej.
(Których można się było naoglądać ostatnio na miesiącu fotografii w Krak,
głównie przy projekcie fotografii kolekcjonerskiej).

Kolejny baryt który przypadł mi do gustu to Tecco BT 270
Wykończenie perłowe, więc nie świeci tak, faktura całkiem fajna. To jest chyba odpowiednik HM FineArt Pearl 285
Wydrukowałem na nim BW w tonacji ciepłej i wyszło super.
Mógłby być trochę grubszy, ale jest ok.

Natomiast Ilford GFS, Tecco BFS, no i mam jeszcze Canson Baryta Photographique - wydają mi się teraz nudne.
Kyle

20 cze 2017, o 18:41

Do wydruków z laserówki polecam POL Color Laser - laserowy Ricoh bardzo się z nim lubi (a to że nie lubi się z przeciętnymi papierami, bo nie pokrywa ich idealnie równo, to inna sprawa)

Wróć do „Reprodukcja zdjęć”