Jakie papiery polecacie?

Technika drukowania i przygotowanie. Minilaby, drukarki i plotery fotograficzne.
nowy1
Posty: 19
Rejestracja: 04 sierpnia 2016, 08:50 - czw

Re: Jakie papiery polecacie?

19 listopada 2016, 20:17 - sob

Czornyj pisze:Mz. luster i silk nie mają sensu, bo to konkurowanie z c-printem który i tak będzie tańszy i praktyczniejszy. Lepiej iść w maty i baryty, bo tego po prostu nie ma z laba ani z cyfry
Sluszna uwaga, a jakie maty/baryty bys polecal na taki fotoalbum? W takim fotoalbumie bylyby tez zdjecia panoramiczne (na dwie strony).
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Jakie papiery polecacie?

20 listopada 2016, 09:59 - ndz

nowy1 pisze:
Czornyj pisze:Mz. luster i silk nie mają sensu, bo to konkurowanie z c-printem który i tak będzie tańszy i praktyczniejszy. Lepiej iść w maty i baryty, bo tego po prostu nie ma z laba ani z cyfry
Sluszna uwaga, a jakie maty/baryty bys polecal na taki fotoalbum? W takim fotoalbumie bylyby tez zdjecia panoramiczne (na dwie strony).
Z bigowaniem przechodzących zdjęć na matach będzie problem, baryty ok. Polecałbym jak najtańsze, najlepiej zrobić próbki i pytać klientów co im się podoba, albo wybrać co nam się podoba i przekonać do tego klientów ;)
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Jakie papiery polecacie?

20 listopada 2016, 20:51 - ndz

A album ma być drukowany 2wu czy 1 stronnie? Jeśli 2 to wyboru za dużego nie ma, jakiś silk/pearl się znajdzie, zwykły matt z kilku firm, cienki Rag HM i ew. Hot Pressy Epsona, ale nieracjonalnie drogie. Barytow nie znam żadnych dwustronnych.
Jednostronnie, to jak czornyj sugerowal. Ja lubię gładki baryt od Harmana i bardzo drogi Rag barytowy HM + Ilford Gold Fibre Gloss.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Jakie papiery polecacie?

21 listopada 2016, 08:55 - pn

Dwustronne drukowanie na ploterach to orka w gównie, mowa była o sklejanych rozkładówkach.
nowy1
Posty: 19
Rejestracja: 04 sierpnia 2016, 08:50 - czw

Re: Jakie papiery polecacie?

15 stycznia 2017, 05:47 - ndz

Wznowie temat ;).
A czy ktos drukowal na papierach firmy japonskiej AWAGAWI i ma z nimi jakies doswiadczenia? http://awagami.com/online/AIJP/ Taki przykladowo postrzepiony recznie robiony BIZAN kusi :D.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Jakie papiery polecacie?

15 stycznia 2017, 08:16 - ndz

Bibuły japońskie to baaardzo specyficzne podłoża. Arcytradycyjniedżapańskie, więc zapewne wywołują ostrą podjarkę u Japońców, dla Europejczyków mogą okazać się niezrozumiałe. Mogą być fajną opcją do wszelkich japonizmów i uzyskania efektów specjalnych, ale używanie ich jako podłoży uniwersalnych to trochę jak noszenie katany na wyrąb lasu.
Strzępione krawędzie są np. w Hahnemuehle, można też postrzępić je samemu w dowolnym papierze artystycznym.
nowy1
Posty: 19
Rejestracja: 04 sierpnia 2016, 08:50 - czw

Re: Jakie papiery polecacie?

15 stycznia 2017, 20:56 - ndz

Niezrozumiale w jakim sensie? Rozumiem, ze dlatego iz dmax/kolorystyka jest slabsza niz w europejskich papierach, bo wlasciwosci wizualno/organoleptyczne sa o klase/dwie wyzej. Zamowilem probki do domu razem z hahnemuhle. Dzwonie i mowie do mamy (ktora amatorsko maluje, ale pare wystaw juz miala i sprzedaje regularnie), zeby cos otworzyla i powiedziala co sadzi. Wziela hahnemuhle (losowo). Mowie jej, ze to papier z czolowki, pogadalismy o fakturze i o tym jaki jej sie najbardziej podoba. Pozniej wziela awagami. Powiedzialem, ze go na eksperyment kupilem. Od razu rozpoznala reczna robote i sie nim troche pozachwycala zapominajac o hahnemuhle ;).
Oczywiscie jako papier do zastosowan ogolnych to bym go nie stosowal, raczej tylko do odpowiednich wydrukow w wiekszym rozmiarze ;).
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Jakie papiery polecacie?

16 stycznia 2017, 08:05 - pn

Malarze, rysownicy czy graficy mogą się podjarać. Jeden z moich klientów - stary, profesjonalny grafik - pokazał mi kiedyś jak największą świętość arkusze washi, które kupił za horendalną kasę i trzymał jak relikwie na arcysuperspecjalną okazję. Natomiast fotografowie zwykle wolą coś, co zbliżone jest do zwykłych papierów foto, lub tradycyjnych papierów ciemniowych, wiele z "europejskich" papierów artystycznych nie bardzo do nich przemawia, a bibuły japońskie odbierają trochę jak dziwactwo, powiedzmy jak papirus czy pergamin.
Grigio
Posty: 80
Rejestracja: 16 kwietnia 2017, 22:10 - ndz

Re: Jakie papiery polecacie?

16 kwietnia 2017, 22:18 - ndz

Dopiero zaczynam swoją przygodę z drukiem pigmentowym, i testuję sample packi Hanemile, i jest tam coś takiego jak papier ryżowy, tak a propos tych papierów Japan. Szczerze to boję się na tym drukować prace foto.
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Jakie papiery polecacie?

16 kwietnia 2017, 23:34 - ndz

Mam całą paczkę Rice'a. Bardzo ładne wydruki wychodzą, trzeba brać pod uwagę, że jest cienki, nie będzie ultra kontrastowy, ale to papier pod zdjęcia. Nie można z zalaniem go tuszem przesadzić, więc trzeba drukować z głową.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Grigio
Posty: 80
Rejestracja: 16 kwietnia 2017, 22:10 - ndz

Re: Jakie papiery polecacie?

15 czerwca 2017, 12:32 - czw

Z barytów moim numerem jeden jest obecnie Hahnemühle FineArt Baryta 325

Hahnemühle Photo Rag Baryta 315 nie zachwycił mnie, choć jest chyba najdroższym barytem na rynku.
Ma zbyt uporządkowaną fakturę, brakuje mi też tej sztywności, którą mają papiery z AlphaCelulozy.
I ten ciepły kolor nie wiem, czy pasuje do glosu. W glosach wolę jednak bielszy odcień tak jak w 325 lub Epson TP.
Druk BW Neutral.
No i ta faktura, w 325 genialna, jeszcze lepsza niż w Epson TP

Moim zdaniem ten papier daje najbliższy efekt odbitki srebrowej.
(Których można się było naoglądać ostatnio na miesiącu fotografii w Krak,
głównie przy projekcie fotografii kolekcjonerskiej).

Kolejny baryt który przypadł mi do gustu to Tecco BT 270
Wykończenie perłowe, więc nie świeci tak, faktura całkiem fajna. To jest chyba odpowiednik HM FineArt Pearl 285
Wydrukowałem na nim BW w tonacji ciepłej i wyszło super.
Mógłby być trochę grubszy, ale jest ok.

Natomiast Ilford GFS, Tecco BFS, no i mam jeszcze Canson Baryta Photographique - wydają mi się teraz nudne.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Jakie papiery polecacie?

20 czerwca 2017, 19:41 - wt

Do wydruków z laserówki polecam POL Color Laser - laserowy Ricoh bardzo się z nim lubi (a to że nie lubi się z przeciętnymi papierami, bo nie pokrywa ich idealnie równo, to inna sprawa)
Decadent
Posty: 66
Rejestracja: 06 lutego 2017, 00:10 - pn

Re: Jakie papiery polecacie?

25 lutego 2023, 18:21 - sob

Witam Was.
Utknąłem ma wyborze papieru.
Cel: wystawianie zdjęć, wieszanie na ścianie, przy czym zależy mi na minimalizmie i ekonomii oprawy oraz aby sposób oprawiania nie zredukował zalet powłoki papieru. Zaopatrzony jestem w skalibrowany monitor, i1 display pro, drukarkę Epson L-8180 (ET-8550), colormunki photo. Obecnie testuje papiery i robię profile. Tematem moich zdjęć landszafty, niektóre cz-b. Z moich testów wynika, że własne profile papierów są niezbędne, jsk też papier barytowy fine art daje namilszy dla oka efekt i najbardziej naturalny. Najbardziej zależy mi na prawidłowym odwzorowaniu barw, feel i faktura papieru najmniej mnie obchodzi. Wydaje mi się, że jeżeli przykryje baryt, czy też jakiś inny fine art pleksą (nie chce refleksów) to szkoda inwestować w taki papier... Jakieś podpowiedzi co do oprawy i wyboru papieru?
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Jakie papiery polecacie?

26 lutego 2023, 08:36 - ndz

dla drukarki barwnikowej druk na barycie wychodzi tak sobie (tak kiedyś było z tuszami Claria, ale nie sądzę, żeby się bardzo zmieniło), pigment daje moc
producentów jest dużo, szeroką gamę barytów miał PermaJet, klasyka to HM, są pojedyncze od Tecco/Ilforda.
jest też klasyczny Epson Traditional Photo paper
dobrym punktem startu jest Ilford Gold Fibre Silk lub jego klony (Tecco, Fomei, HM, PermaJet itp.), praktycznie bez faktury, bardzo szeroki gamut (na pigmencie, nie mam pojęcia jak się zachowa na barwniku)
każdy inny, trzeba próbować
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Decadent
Posty: 66
Rejestracja: 06 lutego 2017, 00:10 - pn

Re: Jakie papiery polecacie?

26 lutego 2023, 11:47 - ndz

Dotychczas powiększenia wystawowe zlecałem labom na papierze światłoczułym, a doświadczenia druku w domu mam sprzed wieków, na drukarkach z dwoma tuszami.....
Pierwsze wydruki domowe z mojej L8180 są bardzo obiecujące, ale....
Czytałem bardzo dużo na forach angielsko-języcznych. To co wyczytałem potwierdza się w moich testach - "claria ET dye inks" (sorry za ang.), to chyba lepsze barwniki niż stare clarie, bo u mnie na papierze barytowym wydruk był najlepszy, taki naturalny...tyle że profil był od producenta papieru... Z tych publikacji zagranicznych wynika, że w wielu przypadkach można uzyskać na drukarce et-8550 wydruki nie gorsze niż na pigmentowych, z tym, że zawsze wnioski końcowe są takie: testować, testować. Podkreśla się,że można uzyskać niespodziewane wyniki przy ustawieniu media type na VFA (Velvet Fine Art), bo przy tym ustawieniu sterownika jest używany tusz pigmentowy matt black, nie tylko zaś barwnikowy photo black. Tak, tak, ta drukarka ma dodatkowy pojemnik z tuszem pigmentowym, którym można uzyskać głębsze czernie. Nie wydaje mi się jednak, żeby ekstra głębokie czernie były ważne przy landszaftach... Należy zwrócić uwagę, że za granicą mają większą ofertę papierów (choćby fotospeeed, red river). Bez mojego własnego profilu wyniki były słabe - dla przykładu profil ściągnięty ze strony cansona był tragiczny dla mojej drukarki.... Zależy mi najbardziej na tym, żeby ktoś mi powiedział, czy warto inwestować w fine arty czy też baryty, jeżeli chciałbym wieszać zdjęcia pod szkłem lub plexi, bowiem nie znam się na sposobach oprawy i zabezpieczenia wydruków. Skoro to barwniki, nie pigment, to fajnie byłoby zabezpieczyć takie wydruki, ale czy nie stracę wtedy walorów ewentualnych fine artów ? Chyba że radzicie wieszać bez szyby... Zwykłe szkło odpada, bo refleksy...
Druga kwestia, to testowanie.... Wychodzi na to, że żeby zrobić profil, to muszę stracić 2-3 arkusze a4. Jeżeli chciałbym sprawdzić na różnych ustawieniach media type (zwłaszcza, że trzeba by stworzyć profil dla VFA, czyli druku barwnikowo-pigmentowego), to liczbę tę należy podwoić. Do tego tracę kolejne dwa arkusze na wydruki testowe konkretnych zdjęć po oprofilowaniu, żeby ocenić efekty na konkretnym papierze. Do bw trzeba zrobić oddzielne profile (na tej drukarce, z uwagi na barwniki, advanced bw mode nie daje dobrych rezultatów) Zestawy testowe, próbki czy też startkity zawierają po dwa arkusze każdej wersji papieru... Liczyłem na to, że ktoś podpowie, bo w przeciwnym razie stracę bardzo dużo papieru i tuszu na marne... a i tak dalej będę skonfundowany...
Reasumując dwie kwestie mnie nurtują:
- czy warto inwestować w fine arty czy baryty, jeżeli będą pod pleksą,
- czy do landszaftów baryt czy też inny fine art w ogóle ma sens w przypadku tej drukarki,.. bez odpowiedzi na to pytanie zatestuję i zaprofiluję się na smierć.....
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Jakie papiery polecacie?

26 lutego 2023, 13:07 - ndz

chłopie, zdecyduj się czego chcesz - wszystkiego co jest na rynku nie sprawdzisz, zwłaszcza w krótkim czasie, dobrzy drukarze fachu uczą się 5-10-15 lat, krzywa uczenia się jest długa i drukowanie jest dla co najmniej zamożnych (tanio, szybko i dobrze się nie da)
wybierz 2-3 papiery barytowe i sprawdź na nich bardziej dokładnie, bez kupienia całej paczki A4 się nie obejdzie, albo 2-3 sample packi (PermaJet pakuje po 3 arkusze każdego). jeśli jesteś z jakichś wyników które już osiągnąłeś zadowolony, to zostań przy tym papierze
Fine Art to nie przeciwieństwo barytu, papiery barytowe też mogą być fine art, potocznie używa się tego określenia dla bardziej szlachetnych papierów, zwłaszcza na podłożu bawełnianym
nie polecam druku na papierze typu glossy przy użyciu matowego tuszu pigmentowego, wyniki może i są ciekawe, ale rezultat nie nadaje się do powieszenia na ścianę. tusz pigmentowy MK jest do papieru matowego, czyli np. papieru do ksera lub fine art
producenci maja różnej jakości profile, czasami bardzo dobre, czasami średnie, czasami beznadziejne (im drukarka jest niższej klasy, zwłaszcza barwnikowe tym średnio mniej się przykładają do profili). Color Munki Photo z firmowym softem na pigmencie zrobiłbyś poprawny a może nawet dobry profil, na barwniku będzie słabiej, większe nieliniowości i różnie wychodzi (chyba że korzystasz z Argylla)
nikt Ci wiarygodnie nie podpowie czy warto inwestować w fine arty (barytowe, czy też kartony i ragi) bo nie siedzi w Twojej głowie i nie wie co jest dla Ciebie miarą sukcesu oraz jakiej jakości/wartości masz zdjęcia do wydruku. jak masz dużo pieniędzy i czasu to warto (na pigmencie). jak nie masz pieniędzy i czasu, to na pewno nie warto, zwłaszcza maty fine art są trudne. to samo z oprawą. sam musisz sprawdzić, to subiektywne. ja oprawiałem tylko w szkło, lepszej jakości (drogie), albo bez niczego.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Decadent
Posty: 66
Rejestracja: 06 lutego 2017, 00:10 - pn

Re: Jakie papiery polecacie?

26 lutego 2023, 13:23 - ndz

Ok, dzięki za podpowiedź, pernajet nie sprawdzałem. Tak myślałem że skończę na kupowaniu na początek 2 3 paczek mniejszego formatu. Nie wiem tylko czy 2 - 3 paczki barytu lub fine artu jest sens kupować, bo to drogie, a tak jak pisałem nie zależy mi właściwie ani na fakturze, a w przypadku schowania pod pleksą także nie zależy na trwałości. Zależy mi najbardziej na rozpiętości tonalnej, dobrym odwzoriwaniu barwy, szczegółowość też ważna. Odpada oczywiście High glossy. Wiem dobrze co to fine art, a co baryt, ale dla uproszczenia wrzucam je do jednego wora, po prostu inna półka cenowa vs photo papers.

Właściwie to powinienem zapytać Was prościej, a mianowicie który papier da najwierniejsze barwy i ma szeroki gamut, przy druku barwnikowym ?

PS na cansonie photosatin RC obrazwyszedł bardzo rozmyty, na fomei photo pro luster lepiej, natomiast kolor najlepszy był na baryta mono fomei. ale nie wiem na ile to była kwestia profilu...
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Jakie papiery polecacie?

26 lutego 2023, 15:03 - ndz

najlepiej będzie na papierach RC, np. Epson Premium Photo Paper - Semiglossy, albo jego tańszym odpowiedniku Tecco PPG 250 (podobno to to samo), jest mniej "radioaktywny" od wybielaczy niż większość super białych RC

jak Ci już bardzo zależy na barycie, HM miało kiedyś taki papier (a wcześniej Harman Gloss Baryta 320), ale widzę że już go nie ma, dość podobny jest PermaJet FB Mono Gloss Baryta 320 - to jest taki soft gloss, więc nie odbija się wszystko jak w lustrze i daje wrażenie analogowej fotografii

baryta fomei mono daje akurat dość wysoko punkt czerni, więc gamut nie będzie super szeroki, ale może akurat na color munki photo profil dla tuszy barwnikowych się udał (chyba że na firmowy,m jeśli z medikonu, to dość dobrze robili profile generyczne)
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Decadent
Posty: 66
Rejestracja: 06 lutego 2017, 00:10 - pn

Re: Jakie papiery polecacie?

26 lutego 2023, 15:37 - ndz

Hmmm.. gdyby nie ten wydruk testowy na papierze fomei baryta mono, to w ogóle nie zastawiałbym się nad papierami barytowymi. Efekt był wyjątkowo przyjemny dla oka. Problem w tym, ze przy wydruku na tym barytowym korzystałem z profilu od fomei, bo miałem tylko arkusiki w ramach zestawu testowego. Porównanie z papierem fomei pro pearl też z profilem producenta wypadło na niekorzyść tego drugiego. Udało mi się kupić tanio A4 Canson photosatin RC i zrobiłem swój profil z colormunki. Wydrukowałem po oprofilowaniu i efekt był gorszy niż oba fomei, chociaż zgodność kolorystyczna z oryginałem cyfrowym oczywiście najlepsza z uwagi na custom profile. Ten papier Cansona ma jednak problem ze szczegółowością, duże rozmycie co potwierdzają opinie w necie (po angielsku)... Teraz widzę, że Canson wycofał ten papier - jest luster rc.
Chyba nie ma innej rady, jak tylko zrobienie testów wykorzystując wyłącznie swoje profile, a więc muszę kupić jakąś paczkę papieru A4 barytowego i paczkę najlepszego RC. Musiałbym zrobić trzy profile dla każdego, poleci pół paczki. Jeden profil dla koloru, jeden dla cz-b i może jeszcze jeden dla ustawienia media type na VFA. Czy ten ostatni ma sens ? Może w cz-b ?
Jakie dwie paczki kupić ? Dzięki z góry...
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Jakie papiery polecacie?

26 lutego 2023, 19:30 - ndz

po co profil do cz-b? w sterowniku nie ma ta drukarka jakiejś opcji B&W - jest przecież szary atrament?

nie doradzę Ci które papiery barytowe dobrze grają z barwnikowymi atramentami - jeśli ten fomei jest dla Ciebie ok, to podziałaj z nim

gdyby to był pigment to bym spróbował:
- Ilford Gold Fibre Silk 310 (IGFS) lub jego klon od Tecco/Tetenal/HM/PermaJet/Fomei (nie jestem pewien czy wszyscy jeszcze go produkują/sprzedają)
- Epson Traditional Photo Paper (drogi)
- wybierz sobie dowolny z sample packa PermaJet'a

papier możesz oszczędzić przy robieniu profili żeby tablicę testową munkiego drukować na połówce A4, da się, poszukaj w sieci
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP

Wróć do „Reprodukcja zdjęć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 2 użytkowników online :: 1 zarejestrowany, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu