ILFORD powraca

Technika drukowania i przygotowanie. Minilaby, drukarki i plotery fotograficzne.
Awatar użytkownika
gamut
Kontakt:
Posty: 22
Rejestracja: 12 stycznia 2014, 12:30 - ndz

ILFORD powraca

19 sierpnia 2014, 21:59 - wt

Marka była za dużo warta, aby ktoś się nią nie zainteresował:
http://www.optyczne.pl/7313-news-Marka_ ... rynku.html
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: ILFORD powraca

19 sierpnia 2014, 22:20 - wt

Informacja o zakupie marki Ilford pojawiła się już kilka tygodni temu.

To, co tak naprawdę jest nowinką i małą sensacją, to że nowym generalnym dystrybutorem Ilforda został Falter (dystrybucja m.in. papierów Hahnemuehle i własnej marki Solution).
Awatar użytkownika
gamut
Kontakt:
Posty: 22
Rejestracja: 12 stycznia 2014, 12:30 - ndz

Re: ILFORD powraca

19 sierpnia 2014, 23:16 - wt

Jeśli mnie pamięć nie myli, to "starego" Ilforda miał w dystrybucji Medikon. Teraz weszli w SIHL.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3878
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: ILFORD powraca

19 sierpnia 2014, 23:54 - wt

Dokładnie. A Fomei też "robi się bardziej "pro".. 8-)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: ILFORD powraca

19 sierpnia 2014, 23:57 - wt

No właśnie - Medikon długie lata miał dystrybucję Ilforda i mocno pracował nad popularyzacją tej marki, byłem zaskoczony że tak łatwo odpuścili temat.
plevka
Lokalizacja: Racibórz
Posty: 82
Rejestracja: 29 września 2013, 19:36 - ndz

Re: ILFORD powraca

20 sierpnia 2014, 06:29 - śr

Czornyj pisze:To, co tak naprawdę jest nowinką i małą sensacją, to że nowym generalnym dystrybutorem Ilforda został Falter (dystrybucja m.in. papierów Hahnemuehle i własnej marki Solution).
Odnośnie marki Solution, to czy ktoś może mi powiedzieć coś o tym, jaka to produkcja? Głównie chodzi mi o canvasy - czy to jest brandowany chińczyk? Pytam, bo dobijają się do mnie z propozycją zaopatrywania się w ich płótna, a niestabilnego chińczyka nie chcę. Cena jest wyższa niż za chińczyka (30-40 zł /m2), a jakość wydaje się niższa niż Fomei, Canon czy HP. A też za bardzo nie mogę uzyskać konkretnej informacji kto to produkuje :)
Marek Plewczyński
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: ILFORD powraca

20 sierpnia 2014, 10:05 - śr

Płótno to nie moja broszka, ale nie przejmowałbym się zbytnio miejscem powstawania tylko porobił testy. Canon ma wręcz tańsze płótna, tyle że nieco cieńsze. Osobiście machnąłem kilka wydruków na tym Solutionie i nie wyróżnił się negatywnie, wyraźnie tańsze podłoża są wyraźnie gorsze (co nb. też potrafi mieć swój urok).

Niestety, w sieci niewiele jest informacji i testów dot. płócien i po prostu trzeba metodą prób i błędów sprawdzić jak dane podłoże się sprawdza.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: ILFORD powraca

20 sierpnia 2014, 10:25 - śr

W ogóle moim zdaniem wydruki na płótnach to rzeźba i każde wymaga indywidualnych kombinacji z drukarką, jak wysokość głowicy, ilość tuszu, nie mówiąc o korekcji kolorystyki. Najlepiej poprosić o parę metrów próbki i zobaczyć jak wychodzi.

PS. Jakiś czas temu usiłowałem robić profil pod chińczyka. Wydruk mazał się jeszcze po tygodniu, więc uważajcie. Sam używam okazjonalnie Fomei Real Matt 340 z Medikonu i spokojnie mogę zaświadczyć, że jest ok.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: ILFORD powraca

20 sierpnia 2014, 11:11 - śr

Sam nie mam najmniejszych problemów z płótnem - zakładam, drukuję, nawet na profilach generycznych mam w punkt to, o co chodzi. Oczywiście płótna matowe podobnie jak papiery matowe mają swoje ograniczenia, ale to oczywiste.

Co do płótna, które mazało się jeszcze po tygodniu, to sprawa jest arcyprosta - to było płótno pod solwent, będzie się mazać do końca świata.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: ILFORD powraca

20 sierpnia 2014, 11:19 - śr

Czornyj pisze:Co do płótna, które mazało się jeszcze po tygodniu, to sprawa jest arcyprosta - to było płótno pod solwent,
Tylko, że dealer o tym nie powiedział i być może sam nie wiedział, bo zamówienie szło z podaniem konkretnej maszyny, bynajmniej nie solwentowej. Klient kupił wielką rolkę w dobre wierze i kupa.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: ILFORD powraca

21 sierpnia 2014, 13:58 - czw

Niestety, poziom wiedzy sprzedawców nie jest kolosalny, a i pomyłki na magazynach potrafią się zdarzyć. Płótno do wodnych atramentów łatwo rozpoznać - pośliniony palec musi się lekko lepić do mikroporowej warstwy recepcyjnej, płótno pod solwent po prostu laminowane jest plastikiem. Oczywiście po cenie też łatwo wskazuje na to, że płótno może być solwentowe, są wyraźnie tańsze od wodnych.

Update co do płótna Solution - rzuciłem okiem i wygląda na poly lub mieszankę poly-cotton, stąd zapewne relatywnie niezbyt wysoka cena. Jak odgrzebię próbniki zobaczę jak to wygląda w przypadku innych płócien.
plevka
Lokalizacja: Racibórz
Posty: 82
Rejestracja: 29 września 2013, 19:36 - ndz

Re: ILFORD powraca

21 sierpnia 2014, 14:01 - czw

Zamówiłem roleczkę matowego 400 g, więc zobaczę jak się prezentuje.
Marek Plewczyński
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: ILFORD powraca

21 sierpnia 2014, 14:08 - czw

Ja mam chyba to cieńsze, 380g/m2. Ogólnie jednak mało drukuję na canvasie (z ceną płócien drukowanych na śmierdziuchu ciężko konkurować wodą), więc nie jestem szpecem w tej materii, a jest tu sporo kwestii typu zachowanie na blejtramach, przyjmowanie werniksu itp. Najbardziej lubię płótno satynowe płótno Canona, bo jest już powlekane i nie trzeba go werniksować, a mimo tego nie jest tak koszmarnie drogie jak np. Hahnemuehlowskie Leonardo
plevka
Lokalizacja: Racibórz
Posty: 82
Rejestracja: 29 września 2013, 19:36 - ndz

Re: ILFORD powraca

21 sierpnia 2014, 17:27 - czw

I właśnie od jakiegoś czasu też to płótno Canona kupuję - jest świetne jak za tą cenę. Co prawda trochę więcej brudzi palce i rękawiczki gdy montuje się na ramę, ale to przy dużych nafarbieniach - więc więcej ostrożności trzeba.
Szukam w średniej półce cenowej jakiegoś matu, aby zadowolić tych, którzy chcą jednak mat i koniec.
Hahnemühle wypuścił ostatnio canvas o powłoce metalicznej - zamówiłem próbki i zobaczymy jaki efekt. Ale drogie to cholerstwo... :)
Marek Plewczyński
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: ILFORD powraca

22 sierpnia 2014, 19:53 - pt

Efekt na metalizowanym płótnie będzie mizerny, bo pigment kryje jak odyniec lochę i w mocniej nafiarbionych partiach opalescencja jest praktycznie niewidoczna. Trza by na tym drukować barwnikiem.

Wracając do Ilforda - Smooth Pearl niestety podrożał (choć i tak wolę Glaciera), GFS i GMS w niezmienionej cenie, bawełny wyleciały z oferty. Z nowości - wściekle drogi metallic, choć metalliki ogólnie są wściekle drogie (i bez sensu w pigmencie), ciekawostka - Gold Raster Silk 290g/m2 (znając życie będzie to Tecco Raster w wyższej cenie), dalej Lustre/Gloss 260 znowu w absurdalnej cenie... Ogólnie nowa oferta niestety dupy nie urywa, poza GFS nie widzę dla siebie nic ciekawego.
plevka
Lokalizacja: Racibórz
Posty: 82
Rejestracja: 29 września 2013, 19:36 - ndz

Re: ILFORD powraca

10 listopada 2014, 13:33 - pn

Czornyj pisze:(...) Najbardziej lubię płótno satynowe płótno Canona, bo jest już powlekane i nie trzeba go werniksować, a mimo tego nie jest tak koszmarnie drogie jak np. Hahnemuehlowskie Leonardo
Mam pytanie do Ciebie, jak sobie radzisz z mazaniem czarnego matowego w Canonie? Co prawda drukarkę mam od kilku miesięcy, ale cholera mnie bierze jak czarny matowy drukowany na satynie jest podatny na rozmazywanie (wystarczy lekko palcem dotknę i już).
Masz na to jakiś patent? Może ustawić w Canonie inne medium? Wiesz może czy można zmusić drukarkę, aby np. na canvasie satynie nie drukowała czarnym matowym?

Już mi ręce opadają :(
Marek Plewczyński
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: ILFORD powraca

10 listopada 2014, 15:15 - pn

Radzę sobie w bardzo prosty sposób - przenigdy nie drukuję MK na satynie!!! Canvas Satin bezwzględnie wymaga PK, z MK wychodzi wspomniana przez Ciebie pyta ;) Ustawienie Artistic Satin Canvas wykorzystuje tusz PK, być może używasz złego ustawienia?
plevka
Lokalizacja: Racibórz
Posty: 82
Rejestracja: 29 września 2013, 19:36 - ndz

Re: ILFORD powraca

10 listopada 2014, 15:20 - pn

Hmm... a czy oprócz ustawienia medium (bo ustawiam Satynę jako medium, można gdzieś indziej to źle ustawić w opcjach sterownika i tym samym spaprać sprawę?
Marek Plewczyński
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: ILFORD powraca

10 listopada 2014, 15:44 - pn

Nie bardzo... Ustawienie Artistic Satin Canvas drukuje u Ciebie MK?
plevka
Lokalizacja: Racibórz
Posty: 82
Rejestracja: 29 września 2013, 19:36 - ndz

Re: ILFORD powraca

10 listopada 2014, 15:52 - pn

No właśnie czasem widzę placki czarne, które mają mk, bo się brudzą łapy od tego :(
Może zrobię inaczej... Aby Tobie głowy niepotrzebnie nie zawracać, to wydrukuję raz jeszcze przykładowy druk, sprawdzając dokładnie ustawienia. Jak będzie tak nadal się działo, to się odezwę po poradę lub skontaktuję się z Canonem. :)
Marek Plewczyński

Wróć do „Reprodukcja zdjęć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68371
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu