Epson SC-P800 problemy niedoświadczonego użytkownika

Technika drukowania i przygotowanie. Minilaby, drukarki i plotery fotograficzne.
Mathis
Kontakt:
Lokalizacja: Sieradz
Posty: 268
Rejestracja: 09 stycznia 2013, 16:05 - śr

Re: Epson SC-P800 problemy niedoświadczonego użytkownika

27 lutego 2016, 20:07 - sob

I wszystko w temacie :) Dzięki Czornyj!
Fotograf Sieradz
PA272, EA274WMi, EA275UHD, SC-P800, L800, iP7250, i1DisplayPro, CMP
Mathis
Kontakt:
Lokalizacja: Sieradz
Posty: 268
Rejestracja: 09 stycznia 2013, 16:05 - śr

Re: Epson SC-P800 problemy niedoświadczonego użytkownika

09 czerwca 2016, 23:16 - czw

Wracam z tematem wydruków, postawiłem sobie za cel, aby w końcu doprowadzić moje wydruki do akceptowalnej formy, bez używania suwaków w sterowniku drukarki... Może ktoś z Was naprowadzi mnie, co muszę zrobić aby wydruk pokrył mi się ze zdjęciem widzianym w PS/LR

Pacjenci to: tytułowa SC-P800 + PA272 skalibrowany do D65/80cd za pomocą SVII i1DisplayPro oraz papier Epson Ultra Glossy Photo.
Tak wyglądają ustawienia wydruku:
Obrazek
Obrazek

A tak wygląda wydruk przyłożony obok monitora, oświetlony przez 2x36W Philips Graphica 950 (i1DisplayPro położony na biurku pokazuje 280lux + 4900K), monitor skalibrowany na 80cd i D65, za pomocą SVII.
Obrazek

Na zdjęciu widać, jak wydruk leci w magentę, gdzie na zdjęciu w PS/LR tego nie widzę, nie ważne czy robię próbkę koloru czy nie, zdjęcie przy edycji w PS jest w AdobeRGB.

Daję samo zdjęcie abyście porównali u siebie jak to wygląda, bo może to monitor jednak muszę inaczej ustawić? http://www.shotem.pl/wp-content/uploads ... 6-Edit.jpg
Jeżeli to będzie konieczne, to pod koniec czerwca bym zakupił/wypożyczył kalibrator do drukarki - i tak jest w planach ze względu na papiery które mam, a które nie mają profili, jednak chciałbym bez niego osiągnąć zadowalające efekty na papierze firmowym Epsona.
Tusze oryginalne Epson.
Fotograf Sieradz
PA272, EA274WMi, EA275UHD, SC-P800, L800, iP7250, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3878
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Epson SC-P800 problemy niedoświadczonego użytkownika

09 czerwca 2016, 23:36 - czw

A jaka przestrzeń robocza jest ustawiona W PS? Napisałeś, że podczas edycji fotka jest w Adobe RGB, a na zrzucie profil dokumentu masz sRGB.
Monitor był kalibrowany do natywnie, do Adobe RGB czy do sRGB? Najlepiej, jak monitor i przestrzeń robocza w PS będą ustawione pod Adobe RGB. Dokument drukowany najlepiej też w Adobe. Sklonuj okno z fotką, ustaw widok próby pod drukarkę, dokonaj ewentualnych korekt w oknie z symulacją, aby kolorystyka była zbliżona do oryginału. Zrób wydruk i jeszcze raz porównaj z oryginałem.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Mathis
Kontakt:
Lokalizacja: Sieradz
Posty: 268
Rejestracja: 09 stycznia 2013, 16:05 - śr

Re: Epson SC-P800 problemy niedoświadczonego użytkownika

10 czerwca 2016, 00:12 - pt

profil to mój błąd przy robieniu zrzutu ekranu, wpierw zrobiłem wydruki i zdjęcia, a później przygotowałem plik do internetu a na końcu mi się przypomniało o zrzutach ustawień, stąd sRGB, bo już taki był profil dla internetu zrobiony, w sumie niepotrzebnie. Jutro powtórzę to tylko zachowam cała ścieżkę w Adobe RGB i takie też zdjęcie wrzucę dla Was.
Fotograf Sieradz
PA272, EA274WMi, EA275UHD, SC-P800, L800, iP7250, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Epson SC-P800 problemy niedoświadczonego użytkownika

10 czerwca 2016, 09:22 - pt

Wprawdzie D65 nie jest ustawieniem dającym idealną zgodność z wydrukiem, a Graphica Pro nie jest idealnym źródłem światła, ale fabryczne profile Epsona często dają strasznego buraka, zauważyłem to np. na Premium Lustre. Profil z CMP o niebo poprawia sytuację, a profil z i1Pro2 jest jeszcze lepszy.

Jedna uwaga - zawsze odwzorowanie percepcyjne.
Mathis
Kontakt:
Lokalizacja: Sieradz
Posty: 268
Rejestracja: 09 stycznia 2013, 16:05 - śr

Re: Epson SC-P800 problemy niedoświadczonego użytkownika

10 czerwca 2016, 09:39 - pt

ok, dzisiaj wieczorem kontynuuje próby.
rozumiem, że graphica pro nie jest idealna, ale chyba lepsza niż led/energooszczędne żarówki, w świetle dziennym też jest ten magentowy zafarb.
CMP planuje i tak kupić dla papierów które mam a które nie mają żadnego profilu, sądziłem jednak ze mając drukarkę Epson, papier firmowy Epson i profil Epson wydruk będzie chociaż poprawny ;)
Fotograf Sieradz
PA272, EA274WMi, EA275UHD, SC-P800, L800, iP7250, i1DisplayPro, CMP
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Epson SC-P800 problemy niedoświadczonego użytkownika

10 czerwca 2016, 11:12 - pt

Mathis pisze:ok, dzisiaj wieczorem kontynuuje próby.
rozumiem, że graphica pro nie jest idealna, ale chyba lepsza niż led/energooszczędne żarówki, w świetle dziennym też jest ten magentowy zafarb.
CMP planuje i tak kupić dla papierów które mam a które nie mają żadnego profilu, sądziłem jednak ze mając drukarkę Epson, papier firmowy Epson i profil Epson wydruk będzie chociaż poprawny ;)
tez tak kiedyś sądziłem... :-/ Jak wieść gminna niesie, Epson ma dwa zrodla (co najmniej) profili. te robione w USA są bardzo dobre, np do papierów z serii Signature Worthy, z pozostałymi standardami papierowymi jest różnie (zazwyczaj robione w Japonii), czasami ładnie, czasami np. ciemne niebieskie i granaty są totalnie zabite, jakby ktoś smołą przejechał (sprawdzona na profilach do firmowych dla 3880 i barwniku 1400)

wypożyczenie spektrofotometru na weekend niewiele Ci da, jako że tu trzeba duuużo czasu na próby i błędy, no chyba żeby narobić sobie smaka :-)

jesli chcesz mieć porównywalny monitor z wydrukiem proponuje najpierw ustawić monitor na 5500K, oczywiscie Adobe RGB lub natywnie, i drukować na papierze bez OBA, lub z małą ilością lub jeśłi juz z OBA to lekko docieplanym. Na radioaktywnych prawie zawsze będziesz miał lekki odjazd. Ja np do porównań używam Tecco PPG250 (trzeba zrobić swój profil, bo Tecco ma słabe profile fabryczne, przynajmniej pod 3880).

P.S. Mógłbyś wrzuciś to zdjęcie jeszcze raz w AdobeRGB (tu pewnie niewiele się będą różnić) i przede wszystkim sam profil?
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Epson SC-P800 problemy niedoświadczonego użytkownika

10 czerwca 2016, 11:31 - pt

skóra leży w sRGB, więc AdobeRGB nic nie wniesie. 5500K sprawdzi się lub nie, nie ma magicznych liczb prawdy ;)
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Epson SC-P800 problemy niedoświadczonego użytkownika

10 czerwca 2016, 15:26 - pt

Czornyj pisze:skóra leży w sRGB, więc AdobeRGB nic nie wniesie. 5500K sprawdzi się lub nie, nie ma magicznych liczb prawdy ;)
normalna skóra tak, ale tu jest wiecej niz skóra, poza tym po przetwarzaniu rozne rzeczy mogą się pojawić. niedalej jak w ostatni weekend zdziwilem sie, jak właśnie skóra modelki jaka poszła na okladke kalendarza miałą miejsca poza sRGB ;-) ja tam może mam skrzywienie zawodowe (kiedyś dożo metrologii) więc wszystkie elementy lubię mieć poukładane :-)

wg mnie najlepiej zobaczyc profil
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Mathis
Kontakt:
Lokalizacja: Sieradz
Posty: 268
Rejestracja: 09 stycznia 2013, 16:05 - śr

Re: Epson SC-P800 problemy niedoświadczonego użytkownika

10 czerwca 2016, 20:53 - pt

Jest poprawa, poprawiłem trochę zdjęcie przy ustawieniu próby koloru w PS, tak aby wyglądało OK przy podglądzie profilu, dodatkowo zmieniłem konwersję kolorów na percepcyjną, jak poradził Czornyj, nadal lekki zafarb został, ale został zminimalizowany :)
Myślę, że więcej bez CMP nie osiągnę...
Obrazek
Obrazek

I zdjęcie z profilem AdobeRGB
http://www.shotem.pl/wp-content/uploads ... obeRGB.jpg
Fotograf Sieradz
PA272, EA274WMi, EA275UHD, SC-P800, L800, iP7250, i1DisplayPro, CMP
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Epson SC-P800 problemy niedoświadczonego użytkownika

11 czerwca 2016, 08:32 - sob

podrzucisz jeszcze sam profil?
wydaje mi się, że zmiana z RC na P nie powinna mieć wpływu na zafarb...
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Mathis
Kontakt:
Lokalizacja: Sieradz
Posty: 268
Rejestracja: 09 stycznia 2013, 16:05 - śr

Re: Epson SC-P800 problemy niedoświadczonego użytkownika

11 czerwca 2016, 16:32 - sob

Łapcie link do profilu z jakiego drukuje: http://www.shotem.pl/wp-content/uploads ... Glossy.icc

Skoro nie konwersja koloru, to co wpłynęło na zmniejszenie zafarbu? Puściłem dzisiaj kolejne wydruki i jest powtarzalnie, tzn. wiem jak ustawić zdjęcie, aby wyglądało dobrze po wydruku, jednak nie jest to zbyt wygodne.
Fotograf Sieradz
PA272, EA274WMi, EA275UHD, SC-P800, L800, iP7250, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Epson SC-P800 problemy niedoświadczonego użytkownika

11 czerwca 2016, 16:42 - sob

unesco pisze:podrzucisz jeszcze sam profil?
wydaje mi się, że zmiana z RC na P nie powinna mieć wpływu na zafarb...
oczywiście, że może mieć wpływ
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Epson SC-P800 problemy niedoświadczonego użytkownika

18 czerwca 2016, 14:16 - sob

Czornyj pisze:
unesco pisze:podrzucisz jeszcze sam profil?
wydaje mi się, że zmiana z RC na P nie powinna mieć wpływu na zafarb...
oczywiście, że może mieć wpływ
niejasno się wyraziłem. oczywiście odcień może się jak najbardziej zmienić, ale raczej nie w dobrą stronę. wydaje mi się, że RC jesli coś będzie poza gamutem poprostu mniej wysyci dany pixel ale "barwa" będzie taka sama (z dokładnością do punktu bieli papieru), P natomiast zmieni relacje między barwami i właśnie może wprowadzić tint, ale, tak mi się przynajmniej wydaje, raczej odsuwający nas od rzeczywistości, więc tego problemu chyba nie naprawi. praktyczne doświadczenia jak dotychczas mi to potwierdzają - ale chetnie posłucham jeśłi ktoś ma inne zdanie i potrafi je ładnie włuszczyć :-)
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Epson SC-P800 problemy niedoświadczonego użytkownika

18 czerwca 2016, 14:19 - sob

Mathis pisze:Łapcie link do profilu z jakiego drukuje: http://www.shotem.pl/wp-content/uploads ... Glossy.icc

Skoro nie konwersja koloru, to co wpłynęło na zmniejszenie zafarbu? Puściłem dzisiaj kolejne wydruki i jest powtarzalnie, tzn. wiem jak ustawić zdjęcie, aby wyglądało dobrze po wydruku, jednak nie jest to zbyt wygodne.
podrukowałem to zdjecie na kilka sposobów, na 3880 i papierze Epsona wygląda ok (druga, podciągnięta wersja), pierwsza ma lekki zafarb w magentę na wydruku. oba wydruki są zgodne z obrazem wyświetlanym (na bieżąco kalibrowany CX240 pracujący na 5500K).
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Dagny
Posty: 4
Rejestracja: 11 października 2016, 14:33 - wt

Re: Epson SC-P800 problemy niedoświadczonego użytkownika

11 listopada 2016, 14:44 - pt

Hej,
By nie otwierać nowego wątku dopisuję się do kolegi, bo tytuł wątku jak dla mnie ;)
(chyba że przeszkadza, to przeniosę)

Pierwsze wydruki z problemami.
Pytanie pierwsze - wydruk (na papierze - link poniżej) przybrudzony na czarno na rogach, brzegach papieru po stronie wydruku przy samych rogach (cztery przybrudzenia na dwóch bokach). I tylko boki papieru. Góra i dół, które wchodziły poziomo do drukarki czyste. Jest to drugi wydruk. Wydruk próbny dysz (na zwykłym papierze ksero) nie był przybrudzony.

Wydruk:
http://blackpoint.pl/product/papier-fot ... 5-arkuszy/

Co do ustawień :
- dałam margines (przybrudzenie na marginesie)
- nie umiem jeszcze wstawić profilu papieru to dałam Epson Paper Glossy.
Coś nie tak po mojej stronie ?

I pytanie drugie - wydruk zdjęcia w porównaniu z widokiem na monitorze ( niebieski mniej niebieski, czarny mniej czarny, a mgiełki (bo chmury w miarę ok) mniej białe :)

Pozdrawiam
Mathis
Kontakt:
Lokalizacja: Sieradz
Posty: 268
Rejestracja: 09 stycznia 2013, 16:05 - śr

Re: Epson SC-P800 problemy niedoświadczonego użytkownika

15 listopada 2016, 08:45 - wt

co do budzenia, czy papier jest płaski? bo miałem tak na jednej paczce papieru który był lekko wygiety i budziły się krawędzie.
Z jakim monitorem porównujesz wydruk i w jakim świetle?
Fotograf Sieradz
PA272, EA274WMi, EA275UHD, SC-P800, L800, iP7250, i1DisplayPro, CMP
Dagny
Posty: 4
Rejestracja: 11 października 2016, 14:33 - wt

Re: Epson SC-P800 problemy niedoświadczonego użytkownika

15 listopada 2016, 11:19 - wt

Raczej płaski. Błyszczący. Śmieszne bo przybrudzenie tuszem jest na czterech końcach dwóch boków kartki na ok jeden cm na boku papieru (papier nie jest najcieńszy). A od strony wydruku, na białym marginesie pozostawionym przy wydruku, przybrudzone tuszem tak do 2 mm.

A oceniam z tym monitorem:
http://archiwum.allegro.pl/oferta/monit ... 97728.html

Najgorzej z barwą, jak na moje oko, nie jest. Gorzej z nasyceniem.
Będę próbowała to ogarnąć tylko, że potrzebuję światła dziennego, a teraz nie mam go za dużo.
I chciałam drukować z lightrooma.

Następny problem to profile papieru. Nie mogę wgrać do drukarki. Ściągnęłam pliki i wchodziłam w różne miejsca niby już podpięłam, a przy wydruku już nie mogę wybrać.
Awatar użytkownika
squonk
Posty: 116
Rejestracja: 26 września 2014, 17:40 - pt

Re: Epson SC-P800 problemy niedoświadczonego użytkownika

16 listopada 2016, 16:42 - śr

Instalacja profili jest banalna: po rozpakowaniu np.całego zbioru profili (np. tak ma Fomei i TECCO), klikasz na interesujący Cię profil PRAWYM klawiszem myszki - masz w opcjach "zainstaluj" - klikasz na tą opcję lewym klawiszem myszki i voila :-) profil będzie dostępny dla programów spod których drukujesz - Ps czy LR, ale wtedy oczywiście wyłączasz w sterowniku drukarki zarządzanie kolorem (też mam P800).
Dagny
Posty: 4
Rejestracja: 11 października 2016, 14:33 - wt

Re: Epson SC-P800 problemy niedoświadczonego użytkownika

16 listopada 2016, 23:45 - śr

squonk pisze:Instalacja profili jest banalna: po rozpakowaniu np.całego zbioru profili (np. tak ma Fomei i TECCO), klikasz na interesujący Cię profil PRAWYM klawiszem myszki - masz w opcjach "zainstaluj" - klikasz na tą opcję lewym klawiszem myszki i voila :-) profil będzie dostępny dla programów spod których drukujesz - Ps czy LR, ale wtedy oczywiście wyłączasz w sterowniku drukarki zarządzanie kolorem (też mam P800).
Pierwsza część wykonana.
Przy win 10 gdzie wyłączam ? Możesz tak krok po kroku ?

Wróć do „Reprodukcja zdjęć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Amazon [Bot], Bing [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68371
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu